Skocz do zawartości

Alarm i monitoring


KYRTAP

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Co obecnie byście polecili? Instalację mam już rozprowadzoną więc interesuje mnie tylko system przewodowy. Jeśli chodzi o alarm to chciałbym trzy czujki ruchu i jedna dymu. Dodatkowo fajnie aby był pilot. Monitoring miałby się składać z 4 kamer IP i rejestratora. Internetu na tą chwilę nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby coś polecić trzeba mieć więcej danych.... 

1. typ chronionego obiektu: domek, sklep, altana na działce, budowa

2. spodziewane zagrożenia i przewidywane drogi wejścia intruza - tylko włamanie+pożar, napad, zalanie. Konstrukcja okien i drzwi.

3. obecność zwierząt w obiekcie

Np. polecany Satel wymaga zasilania 230V, co skreśla go z zastosowań typu altana  bez prądu... Określenie "czujka ruchu" obejmuje wiele rodzajów i kilka technik do wyboru w zależności od rodzaju pomieszczenia, sposobu wykrywania, miejsca montażu czy spodziewanych zakłóceń działania.

Piloty w dobrych systemach alarmowych nie mogą służyć do rozbrajania alarmu!!! 

Monitoring IP sugeruję jakikolwiek markowy: Hikvision, Dahua, BCS. Kamery zasilane po skrętce (POE), rejestrator ukryty w nietypowym miejscu, obowiązkowo z podtrzymaniem zasilania - zasilacz buforowy nie UPS.

Nie sprzedaję tego więc nie powiem ile to będzie kosztowało, nie dobiorę i nie zamontuję tego więc nie dam gwarancji że zawsze zadziała tak jak chcesz. Za te rzeczy odpowiada instalator, ja mogę tylko ogólnie doradzić. Za często mam do czynienia z instalacjami zrobionymi na sztukę.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, punktak napisał(a):

Piloty w dobrych systemach alarmowych nie mogą służyć do rozbrajania alarmu!!! 

Czyli co - że alarm wyłącza się tak jak kiedyś - kodem na klawiaturze ? Czy z aplikacji ? Jak się ma firma Satel do firmy Jablotron ? Co byś wybrał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, yack napisał(a):

Czyli co - że alarm wyłącza się tak jak kiedyś - kodem na klawiaturze ? Czy z aplikacji ? Jak się ma firma Satel do firmy Jablotron ? Co byś wybrał ?

 

Tak, "kiedyś" tak się wyłączało i nadal jest to najlepszy sposób. Zawsze musi być "coś co wiesz" (hasło) i "coś co masz" (klucz, pilot).

Z aplikacji też można, problem w tym że pilot i telefon może zostać przejęty przez złodzieja. Z pilotem to już zupełna porażka - nie potrzeba znać kodu, wystarczy przejąć pilota. Piloty stosuje się jako przyciski napadowe, lub jako naruszenie linii uruchamiającej odliczanie czasu na wejście (np. przed otwarciem garażu). Nie mam doświadczeń z Jablotronem, wiem że standardowo komunikuje się z czujkami poprzez magistralę, co uniemożliwia proste podłączenie czujek innych producentów.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aplikację dodatkowo można zabezpieczyć przed uruchomieniem a do połączenia i tak potrzeba autoryzacji kodem użytkownika.

Więc telefon mogą sobie zabierać, nawet odblokowany :]

Hasło także może zostać przejęte prawda?

Pilot jak najbardziej ale do odblokowania uzbrojonego systemu przez kombinację klawiszy a nie jeden dedykowany i jeszcze opisany na samym pilocie.

Osoby starsze kochają to rozwiązanie czy kod dla sprzątaczki - funkcje wykorzystywane notorycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, ale: to hasło do aplikacji często jest takie samo jak do telefonu.... i do karty bankomatowej. Podejrzenie hasła potrzebnego TYLKO do alarmu - a więc używanego tylko w jednej konkretnej sytuacji jest trudniejsze niż podejrzenie hasła do odblokowania telefonu. Dobrze jeszcze kiedy instalator zdefiniuje uzbrajanie alarmu bez podawania kodu - poprzez klawisze funkcyjne lub makro.

Jak słyszę "system na pilota" to w 99% przypadków jest to system bez klawiatury rozbrajany przyciskiem znajdującym się obok przycisku napadowego.   

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze powiadomienie na smsa. Nawet jak ktoś odblokuje z pilota to możemy dostać powiadomienie, że ktoś wszedł i można zdalnie wezwać ochronę. Inna sprawa, że zgubionego pilota można wyrzucić z systemu i nikomu się nie przyda. A hasła na klawiaturze - w sumie sam miałem kiedyś przez wiele lat hasło typu "1234". Z hasłem jest trochę ten problem (mam tak z kodem do furtki), że zna je sprzątaczka/ogrodnik/pracownik/ciocia/babcia/sąsiadka która pod nieobecność zajmuje się kwiatkami i też nie jest takie pewne. Nikt nie tworzy nowego hasła na chwilę dla konkretnej osoby. Więc tak rozważając, najlepsza opcja jest taka której najbardziej pilnujemy, ale pilot jest najwygodniejszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, DoLeCk napisał(a):

Pilot jak najbardziej ale do odblokowania uzbrojonego systemu przez kombinację klawiszy a nie jeden dedykowany i jeszcze opisany na samym pilocie.

 

Trochę to bez sensu, skoro i tak trzeba zapamiętać kombinację to łatwiej jednak zapamiętać jakiś ciąg cyfr, szczególnie że każdy może mieć swoje hasło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Piotrus napisał(a):

Trochę to bez sensu, skoro i tak trzeba zapamiętać kombinację to łatwiej jednak zapamiętać jakiś ciąg cyfr, szczególnie że każdy może mieć swoje hasło.

To zmuś starszą osobę do zapamiętania ciągu minimum 4 cyfr zamiast dwóch czy 3 piktogramów na pilocie.

Niekiedy jest to nie do przeskoczenia.

 

15 godzin temu, punktak napisał(a):

Oczywiście, ale: to hasło do aplikacji często jest takie samo jak do telefonu.... i do karty bankomatowej. Podejrzenie hasła potrzebnego TYLKO do alarmu - a więc używanego tylko w jednej konkretnej sytuacji jest trudniejsze niż podejrzenie hasła do odblokowania telefonu. Dobrze jeszcze kiedy instalator zdefiniuje uzbrajanie alarmu bez podawania kodu - poprzez klawisze funkcyjne lub makro.

Jak słyszę "system na pilota" to w 99% przypadków jest to system bez klawiatury rozbrajany przyciskiem znajdującym się obok przycisku napadowego.   

Nie możesz mieć systemu alarmowego bez klawiatury w systemie ;)

Kwestie przyzwyczajenia ludzi pozostawiam na boku, ja wychodząc z obiektu mam tak jak powinno być. Potem to tylko dodatkowe zajęcie i oczywiście pieniądze "kiedy coś".

  

7 minut temu, KYRTAP napisał(a):

Wszędzie polecają Satel. Pod jakim względem jest lepszy od innych producentów? 

Jest to nasz krajowy produkt, ma coraz więcej funkcji także smart i możliwości rozbudowy. Przez lata zaś potwierdził swoją niezawodność.

Kiedy zaś potrzeba już serwisu, są dostępni i rzeczowi.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, DoLeCk napisał(a):

 

Nie możesz mieć systemu alarmowego bez klawiatury w systemie ;)

 

 Dobrze wiesz że Integrę można zaprogramować bez fizycznego manipulatora - uruchomi się DloadX i potem można użyć klawiatury wirtualnej. To inna sprawa jak powinno być a jak jest najczęściej. Co prawda decydując się na  Integrę raczej stać kogoś na manipulator, ale cała masa różnych wynalazków montowanych w jednej obudowie z nadajnikiem agencji ochrony i jedną czujką na zewnątrz daje sobie radę bez klawiszy. Do tego pilot z przyciskiem rozbrajania obok napadówki i wiadomo że jak napad przychodzi o porze otwarcia/zamknięcia obiektu to na bank pani nie ogarnęła jednego przycisku. A jechać trzeba.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, KYRTAP napisał(a):

 

Wszędzie polecają Satel. Pod jakim względem jest lepszy od innych producentów? 

 

Większość instalatorów montuje to na czym się zna oraz to na co  mają upust w hurtowni. Satel jest ogólnie bardzo niezawodny - nie licząc małej wpadki parę lat temu, była akcja serwisowa. Najstarsze jego systemy wciąż działają od dwudziestu lat na wielu zapomnianych przez wszystkich obiektach. Z drugiej strony Satel trochę się zatrzymał w rozwoju: nie oferuje systemu magistralnego. Ich flagowa centrala do zastosowań przemysłowych Integra doczekała się co prawda integracji w systemie HomeAssistant, ale to działo zapaleńców z całego świata. 

Ja osobiście zastosowałem Integrę w domu inteligentnym,  połączyłem ją z HomeAssistantem i mam odczyt czujek Satela do zobrazowania sytuacji w domu, sterowania automatyzacjami i interakcjami z pozostałymi urządzeniami. Jest to lepiej napisane dla Satela niż dla DSC.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wspominasz, co można a co się powinno to nie to samo.

Ja lubię spać spokojnie a najzwyklejszy manipulator to nie jest jakiś wór dukatów ;)

Na całe szczęście aktualnie wykonywane instalacje są już z obsługą ze słuchawki coraz częściej wybierane więc piloty są zbędne :)

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli standard: klient pyta "A nie da się taniej, bez manipulatora" - jak odpowiesz że się nie da to potem usłyszysz że się nie znasz bo drugi zrobił i się dało...A jak będzie wyglądać codzienna obsługa i serwis tego wynalazku to już klient nie pyta.

Dlatego nie zajmuję się tym zawodowo - szlag mnie trafia jak muszę tłumaczyć że trzeba wydać 2% procent więcej żeby mieć dwa razy prostszą obsługę.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, DoLeCk napisał(a):

To zmuś starszą osobę do zapamiętania ciągu minimum 4 cyfr zamiast dwóch czy 3 piktogramów na pilocie.

Niekiedy jest to nie do przeskoczenia.

 

Ekhm, czy chcesz mi udowadniać że łatwiej takiej osobie będzie zapamiętać np sekwencję 2x kółko, 1x kwadrat i jeszcze 1x kółko niż np jakąś godzinę lub datę i użyć jej jako kodu? ;)

 

Pilot jest wygodny ale ja również podzielam zdanie @punktak że powinien tylko slużyc do opóźnienia czujki, finalne rozbrojenie ma iść kodem ( z zablokowaną opcją prostych kodów w centrali)

 

Ja również polecam centralę Satela - jako laik udało mi się zamontować i skonfigurować cała instalkę, faktycznie kiedyś był problem z padającymi pamięciami flash który ubił centralę ale serwis załatwił sprawę perfekcyjnie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wspomniałem o 4 i więcej przyciskach?

2 może 3 to jednak różnica zwłaszcza kiedy dwa kliknięcia to jeden klawisz.

 

Ale każdy ma własny tyłek i tyle też jest opinii, potrzeb czy wizji.

Nie ma sensu rozbijać się na drobne, każdy robi/zleca pod siebie i tego oczekuje :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.08.2023 o 22:29, KYRTAP napisał(a):

Jak w temacie. Co obecnie byście polecili? Instalację mam już rozprowadzoną więc interesuje mnie tylko system przewodowy. Jeśli chodzi o alarm to chciałbym trzy czujki ruchu i jedna dymu. Dodatkowo fajnie aby był pilot. Monitoring miałby się składać z 4 kamer IP i rejestratora. Internetu na tą chwilę nie ma. 

 

Chcesz chronić też teren na zewnątrz budynku czy tylko wewnątrz? 

 

Można pokusić się o wykorzystanie monitoringu jako detekcji ruchu na zewnątrz, ale wtedy musisz wydać więcej kasy na rejestrator i kamery. Mam Dahue i po "dopieszczeniu" ustawień własciwie nie ma fałszywych alarmów.

 

No i zastanów się czy napewno 4x kamery wystarczą, ja na Twoim miejscu dałbym jeszcze 1x kamerę w środku (uruchamianą tylko jak będzie uzbrojony alarm), a to znowu wymusza kupno rejestratora na więcej kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Większość instalatorów montuje to na czym się zna oraz to na co  mają upust w hurtowni. Satel jest ogólnie bardzo niezawodny - nie licząc małej wpadki parę lat temu, była akcja serwisowa. Najstarsze jego systemy wciąż działają od dwudziestu lat na wielu zapomnianych przez wszystkich obiektach. Z drugiej strony Satel trochę się zatrzymał w rozwoju: nie oferuje systemu magistralnego. Ich flagowa centrala do zastosowań przemysłowych Integra doczekała się co prawda integracji w systemie HomeAssistant, ale to działo zapaleńców z całego świata. 
Ja osobiście zastosowałem Integrę w domu inteligentnym,  połączyłem ją z HomeAssistantem i mam odczyt czujek Satela do zobrazowania sytuacji w domu, sterowania automatyzacjami i interakcjami z pozostałymi urządzeniami. Jest to lepiej napisane dla Satela niż dla DSC.
co za akcja bo mi LCD manipulatora w garażu padł....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, KYRTAP napisał(a):

Chcę chronić domek tylko wewnątrz. Jak zgrać kamerę wewnątrzna z uzbrojomym alarmem? 

 

Musisz mieć rejestrator z wejściami alarmowymi, po uzbrojeniu centrali podajesz sygnał do rejestratora w którym masz ustawiony harmonogram nagrywania wybranego kanału tylko gdy centrala zgłasza uzbrojenie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Camel napisał(a):

Ja nie lubię SATEL-a, mimo dużych upustów (jak kupowałem) to samo programowanie to dla mnie masakra jest :) 

Jak dla mnie taki alarm z końca lat 90-tych 🤣

 

Montowałem jako kompletny laik, nie mam porównania do innych systemów ale bez problemu poradziłem sobie na podstawie udostępnionej dokumentacji. Korzystałem z dloadx.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, KYRTAP napisał(a):

To jeśli ma to być Satel to w taki razie jaki model i jakie czujki ruchu i dymu. Jak w ogóle działa taka czujka dymu? Jest aktywna tylko gdy alarm jest uzbrojony? 

 

Czujki pożaru, gazu i zalania są zawsze aktywne - ale to kwestia typu reakcji linii (pożarowa 24h itp.), nie samej czujki. 

Dla większości zastosowań sugerowałbym Satel Perfecta - ma wystarczające możliwości konfiguracji dla małego obiektu, można ją kontrolować z aplikacji. Czujka pożarowa Satel TSD1 ma możliwość ustawienia reakcji na dym oraz ciepło, lub tylko dym. Czujki ruchu to skomplikowany temat. Możesz zorientować się w parametrach gdy otrzymasz jakąś wycenę.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 3.09.2023 o 19:16, punktak napisał(a):

 

Czujki pożaru, gazu i zalania są zawsze aktywne - ale to kwestia typu reakcji linii (pożarowa 24h itp.), nie samej czujki. 

Dla większości zastosowań sugerowałbym Satel Perfecta - ma wystarczające możliwości konfiguracji dla małego obiektu, można ją kontrolować z aplikacji. Czujka pożarowa Satel TSD1 ma możliwość ustawienia reakcji na dym oraz ciepło, lub tylko dym. Czujki ruchu to skomplikowany temat. Możesz zorientować się w parametrach gdy otrzymasz jakąś wycenę.

 

Wycena? Chciałem całość sam podłączyć. Co powiecie o alarmie Ropam? Lepsze czy gorsze od Satela? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Ropam jest nowocześniejszy, ma dużo funkcji robionych typowo pod smart home. Satel to stare, sprawdzone i niezawodne konstrukcje o funkcjonalności ograniczonej w zasadzie do tego co najważniejsze w systemie alarmowym.

Ktoś napisał że Satel to świetna centrala ale tylko udaje  serce inteligentnego domu (to również moje zdanie), a Ropam jest inteligentną centralą ale udaje alarmową....

Pisałem już że dużą zaletą Ropamu jest brak konieczności zasilania sieciowego - według mnie jest to największa jego przewaga nad Satelem. Nie montowałem/naprawiałem/obsługiwałem Ropamu, widziałem jego bajerancki displej - i działał dobrze, czego nie mogę powiedzieć o żadnym Satelowskim.

Oba systemy raczej podłączysz samodzielnie

  • Lubię to 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Właśnie kupiłem Satel Perfecta 32 WRL LTE, z 7 czujkami przewodowymi Bosch. W przyszłym tygodniu jadę do Gnieżdżewa i będę montował. Mam rozprowadzone kable właśnie do 7 pomieszczeń na parterze. Zobaczymy jak mi pójdzie zabawa w te klocki. :)

Wybrałem Satel, bo to ma być tylko alarm, bez innych dodatków. WRL bo ma możliwość rozbudowy w przyszłości o elementy bezprzewodowe, np. jak będę urządzał poddasze, to tam dam czujki bezprzewodowe. :)

 

20240213_172900.jpg.f1da69a28d97ba069e0d21e44f062d49.jpg

Edytowane przez ArekMiz
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, ArekMiz napisał(a):

Właśnie kupiłem Satel Perfecta 32 WRL LTE, z 7 czujkami przewodowymi Bosch. W przyszłym tygodniu jadę do Gnieżdżewa i będę montował. Mam rozprowadzone kable właśnie do 7 pomieszczeń na parterze. Zobaczymy jak mi pójdzie zabawa w te klocki. :)

Wybrałem Satel, bo to ma być tylko alarm, bez innych dodatków. WRL bo ma możliwość rozbudowy w przyszłości o elementy bezprzewodowe, np. jak będę urządzał poddasze, to tam dam czujki bezprzewodowe. :)

 

20240213_172900.jpg.f1da69a28d97ba069e0d21e44f062d49.jpg

 

Zdecydowanie odradzam czujki radiowe  do TEJ centrali - nie mylić z ABAXem. Pracują na zaśmieconej częstotliwości, często gubią transmisję i raportują tylko kilka pierwszych naruszeń.

Naprawdę warto zrobić całość systemu jako przewodowy, może zostać pilot radiowy, łatwość instalacji zemści się prędzej lub później - w zależności od budynku.

Poza tym Perfecta może sterować wyjściami, poprzez dość dobrą aplikację, także możliwości jakieś są....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, punktak napisał(a):

 

Zdecydowanie odradzam czujki radiowe  do TEJ centrali - nie mylić z ABAXem. Pracują na zaśmieconej częstotliwości, często gubią transmisję i raportują tylko kilka pierwszych naruszeń.

Naprawdę warto zrobić całość systemu jako przewodowy, może zostać pilot radiowy, łatwość instalacji zemści się prędzej lub później - w zależności od budynku.

Poza tym Perfecta może sterować wyjściami, poprzez dość dobrą aplikację, także możliwości jakieś są....

 

U mnie Satel chodzi już 10lat. Czujki ruchu, dymu, otwarcia, wody, itd wszystko przewodowe. Przez ten czas 0 fałszywych alarmów, czy awarii.

Dołożyłem jedynie 2 czujniki zalania poprzez Abax. Działają, nawet jestem w szoku jak długo na baterii, chyba już ponad 2lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał(a):

U mnie Satel chodzi już 10lat. Czujki ruchu, dymu, otwarcia, wody, itd wszystko przewodowe. Przez ten czas 0 fałszywych alarmów, czy awarii.

Dołożyłem jedynie 2 czujniki zalania poprzez Abax. Działają, nawet jestem w szoku jak długo na baterii, chyba już ponad 2lata.

Zgadza się - to są dobre centrale. Tylko że Perfecta 32 WRL pracuje na częstotliwości 433 Mhz co rodzi konsekwencje: podatność na zakłócenia, transmisja do czujek jednokierunkowa, tylko okresowe sprawdzanie obecności czujek w systemie. Oprócz tego oszczędzanie baterii powoduje ograniczenia w raportowaniu naruszeń.

Tych wad nie ma radio na 868 Mhz - ABAX , ABAX 2 - transmisja jest dwukierunkowa, szyfrowana a dodatkowo w dwójce zwiększono zasięg i dodano odczyt temperatur.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, punktak napisał(a):

 

Zdecydowanie odradzam czujki radiowe  do TEJ centrali - nie mylić z ABAXem. Pracują na zaśmieconej częstotliwości, często gubią transmisję i raportują tylko kilka pierwszych naruszeń.

Naprawdę warto zrobić całość systemu jako przewodowy, może zostać pilot radiowy, łatwość instalacji zemści się prędzej lub później - w zależności od budynku.

Poza tym Perfecta może sterować wyjściami, poprzez dość dobrą aplikację, także możliwości jakieś są....

 

 

Niestety nie będę puszczał kabli na poddasze bo musiałbym kuć ściany. Zestaw już kupiony i nie będę go wyrzucał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, punktak napisał(a):

Zgadza się - to są dobre centrale. Tylko że Perfecta 32 WRL pracuje na częstotliwości 433 Mhz co rodzi konsekwencje: podatność na zakłócenia, transmisja do czujek jednokierunkowa, tylko okresowe sprawdzanie obecności czujek w systemie. Oprócz tego oszczędzanie baterii powoduje ograniczenia w raportowaniu naruszeń.

Tych wad nie ma radio na 868 Mhz - ABAX , ABAX 2 - transmisja jest dwukierunkowa, szyfrowana a dodatkowo w dwójce zwiększono zasięg i dodano odczyt temperatur.

Ja mam Integra 128. Nawet nie wiedziałem, że są inne std niż Abax. 433MHz to chyba trochę urządzeń używa jak np piloty do bram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.