Skocz do zawartości

Kasowanie punktów karnych "zdobytych" przed 17.09.2023 po dwóch latach czy po roku ?


stalan

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc później...
19 godzin temu, Michal_O napisał(a):

Witam,

Po 1 roku!

Prawo sie zmienilo we Wrzesniu br.

 

Tyle to wiedziałem , miałem tylko wątpliwości co do punktów "zdobytych" przed 17.09 . Początkowo wszyscy mądrzy twierdzili że tych "starych" punktów będą dotyczyły poprzednie zasady i stąd ten post. Teraz już w M Obywatelu napisali  że moje też po roku.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.11.2023 o 18:33, stalan napisał(a):

Tyle to wiedziałem , miałem tylko wątpliwości co do punktów "zdobytych" przed 17.09 . Początkowo wszyscy mądrzy twierdzili że tych "starych" punktów będą dotyczyły poprzednie zasady i stąd ten post. Teraz już w M Obywatelu napisali  że moje też po roku.

jeśli możesz poczekać do 17.01.2024 to napiszę ci czy kasują się po roku czy po dwóch.;]

  • Lubię to 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, awruK napisał(a):

jeśli możesz poczekać do 17.01.2024 to napiszę ci czy kasują się po roku czy po dwóch.;]

A jak się nie skasują, to twój nick będzie idealnie pasował :). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
W dniu 17.11.2023 o 09:53, awruK napisał(a):

jeśli możesz poczekać do 17.01.2024 to napiszę ci czy kasują się po roku czy po dwóch.;]

Witam wszystkich użytkowników na początku mojej przygody z tym forum :)

Mógłbyś sprawdzić czy skasowały Ci się punkty po roku?  Mi mogą wygasnąć dopiero za miesiąc a niestety wcześniej potrzebuję potwierdzenia na 100% jak to działa w praktyce . :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dukee napisał(a):

Witam wszystkich użytkowników na początku mojej przygody z tym forum :)

Mógłbyś sprawdzić czy skasowały Ci się punkty po roku?  Mi mogą wygasnąć dopiero za miesiąc a niestety wcześniej potrzebuję potwierdzenia na 100% jak to działa w praktyce . :)

Jeżeli dostałeś przed wrześniem 2023 to kasują się niestety po 2latach. Prawo nie działa wstecz. Też dostałem mandat w sierpniu 2023 i wg info pkt sa ważne 2 lata. Tak też widnieje w mObywatelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał(a):

Po roku lub dwóch ..

Właśnie w tym problem że są watpliwości, jest kilka artykułów, jak ten na początku wątku, które mówią że kasują się po roku i stąd moje pytanie do kolegi aby to zweryfikować w systemie i mieć pewność.
Na Wykopie, widziałem jeden wpis gdy jednemu użytkownikowi zniknęły po roku od uiszczenia mandatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sherif napisał(a):

Prawo nie działa wstecz

I tu się mylisz ;]....Punkty zdobyte przed wrześniem u.b roku także kasują się po roku.

PS. Tak jak piszesz w m obywatelu była informacja że po 2 latach ,o ile pamiętam w listopadzie zakualizowali że po roku...a teraz nic nie ma...bo to już dla wszystkich oczywiste że kasują się po roku.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, sherif napisał(a):

Jeżeli dostałeś przed wrześniem 2023 to kasują się niestety po 2latach. Prawo nie działa wstecz. Też dostałem mandat w sierpniu 2023 i wg info pkt sa ważne 2 lata. Tak też widnieje w mObywatelu.

Bzdura 

Kasują się po roku, taki mały bubel prawny ale sprawdzony 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, sherif napisał(a):

Jeżeli dostałeś przed wrześniem 2023 to kasują się niestety po 2latach. Prawo nie działa wstecz. Też dostałem mandat w sierpniu 2023 i wg info pkt sa ważne 2 lata. Tak też widnieje w mObywatelu.

W mObywatelu nie ma informacji na temat ważności pkt a tylko data ich przyznania 

Chyba że masz innego mobywatela niż ja 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, stalan napisał(a):

I tu się mylisz ;]....Punkty zdobyte przed wrześniem u.b roku także kasują się po roku.

PS. Tak jak piszesz w m obywatelu była informacja że po 2 latach ,o ile pamiętam w listopadzie zakualizowali że po roku...a teraz nic nie ma...bo to już dla wszystkich oczywiste że kasują się po roku.

Tak, rzeczywiście nie ma obecnie takiej info (wczoraj system nie działał).

16 godzin temu, 4thelement napisał(a):

Kasują się po roku, taki mały bubel prawny ale sprawdzony 

Masz jakieś źródło tej informacji ?

16 godzin temu, 4thelement napisał(a):

W mObywatelu nie ma informacji na temat ważności pkt a tylko data ich przyznania 

ale była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2024 o 15:13, sherif napisał(a):
W dniu 19.01.2024 o 15:13, sherif napisał(a):

Tak, rzeczywiście nie ma obecnie takiej info (wczoraj system nie działał).

 

Nie ma i nie było takiego info ani teraz ani wcześniej 

 

W dniu 19.01.2024 o 15:13, sherif napisał(a):

Masz jakieś źródło tej informacji ?

Owszem, źródło może nie, ale mojej pani pkt w październiku się wykasowały a zarobione było na 24 miesiące, wykasowały się jej dokładnie po roku od opłacenia mandatu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, 4thelement napisał(a):

Nie ma i nie było takiego info ani teraz ani wcześniej 

 

Oczywiście, że były bo sam to u siebie widziałem.

 

mObywatel nie nadążył za zmianą przepisów

Polskie przepisy zmieniają się tak gwałtownie, że nie nadążają za nimi nawet mobilne aplikacje. Tego najlepszym przykładem jest aplikacja mObywatel, w której jeszcze do niedawna mogliśmy przeczytać, że zebrane przez nas punkty karne utrzymają się na naszym koncie kierowcy przez dwa lata od daty uregulowania mandatu. Taka zasada została wprowadzona, wraz z nowym taryfikatorem punktów karnych, 17 września 2022 roku. Od tego czasu jednak przepisy się zmieniły.

https://motoryzacja.interia.pl/przepisy-drogowe/news-wazna-aktualizacja-w-mobywatelu-przez-6-tygodni-wprowadzal-w,nId,7126705

 

Szkoda, że od początku (czyli od zmiany we wrześniu) nie było jednoznacznej interpretacji przepisu.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał(a):

Oczywiście, że były bo sam to u siebie widziałem.

 

mObywatel nie nadążył za zmianą przepisów

Polskie przepisy zmieniają się tak gwałtownie, że nie nadążają za nimi nawet mobilne aplikacje. Tego najlepszym przykładem jest aplikacja mObywatel, w której jeszcze do niedawna mogliśmy przeczytać, że zebrane przez nas punkty karne utrzymają się na naszym koncie kierowcy przez dwa lata od daty uregulowania mandatu. Taka zasada została wprowadzona, wraz z nowym taryfikatorem punktów karnych, 17 września 2022 roku. Od tego czasu jednak przepisy się zmieniły.

https://motoryzacja.interia.pl/przepisy-drogowe/news-wazna-aktualizacja-w-mobywatelu-przez-6-tygodni-wprowadzal-w,nId,7126705

 

Szkoda, że od początku (czyli od zmiany we wrześniu) nie było jednoznacznej interpretacji przepisu.  

Tak

Był taki komunikat 

Natomiast nigdy nie pisało przy pkt karnych do kiedy są ważne te konkretne pkt 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2024 o 09:50, Dukee napisał(a):


Mógłbyś sprawdzić czy skasowały Ci się punkty po roku?  Mi mogą wygasnąć dopiero za miesiąc a niestety wcześniej potrzebuję potwierdzenia na 100% jak to działa w praktyce . :)

Moje się skasowały - wykroczenie z początku grudnia 2022, mandat opłacony 27 grudnia 2022. No chyba że mObywatel kłamie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, 4thelement napisał(a):

Tak

Był taki komunikat 

Natomiast nigdy nie pisało przy pkt karnych do kiedy są ważne te konkretne pkt 

Wcześniej pisałeś, że nie było...

U mnie był tj w art z datą ważności +2lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

1 Z dniem 17 września 2023 r. wdraża się rozwiązania techniczne umożliwiające:

1) usuwanie punktów za naruszenia przepisów ruchu drogowego - w zakresie osób wpisanych do ewidencji kierujących pojazdami silnikowymi, motorowerami oraz tramwajami naruszających przepisy ruchu drogowego, po upływie 1 roku od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia wydanego w sprawie o naruszenie albo po upływie 1 roku od daty uiszczenia grzywny za naruszenie, w przypadku nałożenia grzywny w drodze mandatu karnego,

2) zmniejszenie liczby punktów za naruszenia przepisów ruchu drogowego - w zakresie wynikającym z odbycia szkolenia organizowanego przez dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego

- zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy- Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2328, z 2022 r. poz. 1002 i 1715 oraz z 2023 r. poz. 1123, 1234 i 1723) w brzmieniu nadanym przez art. 8 ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1123), zgodnie z komunikatem z dnia 24 sierpnia 2023 r. (M.P.2023.904).

 

 

Art. 17

1.12) Do dnia wdrożenia rozwiązań technicznych, o których mowa w komunikacie ministra właściwego do spraw informatyzacji wydanym na podstawie art. 14 ust. 2 ustawy zmienianej w art. 14, Policja prowadzi ewidencję kierujących pojazdami silnikowymi, motorowerami oraz tramwajami naruszających przepisy ruchu drogowego. Określonemu naruszeniu popełnionemu przez osobę uprawnioną do kierowania pojazdem silnikowym, motorowerem lub tramwajem przypisuje się odpowiednią liczbę punktów w skali od 1 do 15 i wpisuje się ją do tej ewidencji.

2.13) Punkty za naruszenie przepisów ruchu drogowego wpisane do ewidencji usuwa się po upływie 1 roku od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia wydanego w sprawie o naruszenie.

3.14) Jeżeli w sprawie o naruszenie, o którym mowa w ust. 1, nałożono grzywnę w drodze mandatu karnego stanowiącą dochód budżetu państwa lub gdy grzywnę nałożył w drodze mandatu karnego organ Inspekcji Transportu Drogowego, punkty przypisane temu naruszeniu usuwa się z ewidencji po upływie 1 roku od daty uiszczenia grzywny za naruszenie.

4. Do dnia wdrożenia rozwiązań technicznych, o których mowa w komunikacie ministra właściwego do spraw informatyzacji wydanym na podstawie art. 14 ust. 2 ustawy zmienianej w art. 14, informację o uiszczeniu grzywny, o której mowa w ust. 3, przekazują Policji w drodze teletransmisji danych właściwy naczelnik urzędu skarbowego oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego, niezwłocznie po odnotowaniu płatności.

5. Ewidencja, o której mowa w ust. 1, obejmuje także naruszenia przepisów ruchu drogowego, o których mowa w art. 130 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym, popełnione przed dniem wejścia w życie art. 14 pkt 2 niniejszej ustawy. Do tych naruszeń w zakresie liczby przypisanych punktów oraz ich usuwania stosuje się przepisy dotychczasowe.

6.15) (uchylony)

6a.16) Osoba wpisana do ewidencji, o której mowa w ust. 1, nie częściej niż raz na 6 miesięcy może na własny koszt uczestniczyć w szkoleniu prowadzonym z wyłączeniem możliwości odbycia szkolenia z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość, którego odbycie spowoduje zmniejszenie liczby punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Nie dotyczy to kierowcy w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No więc oficjalnie potwierdzam. Punkty zdobyte w styczniu ubiegłego roku wyzerowały się ROK po OPŁACENIU mandatu.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.03.2024 o 15:57, awruK napisał(a):

No więc oficjalnie potwierdzam. Punkty zdobyte w styczniu ubiegłego roku wyzerowały się ROK po OPŁACENIU mandatu.

 

Tak, mi też te ze stycznia 2023 zniknęły, chociaż, co ciekawe, były widoczne jeszcze rok po tym jak je dostałem i opłaciłem (tak z tydzien po tym jak minał rok jeszcze były) z wyjaśnieniem, że punkty otrzymane w tym czasie będą tam przez 2 lata.

Nie wiem czy przyszła jakas aktualizacja mObywatel, czy co, ale w końcu zniknęły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, kravitz napisał(a):

 

Tak, mi też te ze stycznia 2023 zniknęły, chociaż, co ciekawe, były widoczne jeszcze rok po tym jak je dostałem i opłaciłem (tak z tydzien po tym jak minał rok jeszcze były) z wyjaśnieniem, że punkty otrzymane w tym czasie będą tam przez 2 lata.

Nie wiem czy przyszła jakas aktualizacja mObywatel, czy co, ale w końcu zniknęły.

Jak pisaliśmy wyżej, zmieniła się interpretacja i po aktualizacji mobywatela zniknęło info o ważności. Wcześniej pokazywalo 2lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, sherif napisał(a):

Jak pisaliśmy wyżej, zmieniła się interpretacja

 

Jak ja lubię takie prawo. Niby takie samo, a jednak różne :phi: zależnie kto czyta :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.