Skocz do zawartości

Fotowoltaika, dotacje, magazyn energii- zagwozdki inwestora Janusza


Swider

Rekomendowane odpowiedzi

Dom się buduje, uff.

Teraz przede mną decyzja strategiczna i proszę o poradę

Dom 120m z dużymi przeszkleniami na południe, dość dobrze ocieplony, dach 35 stopni wschód- zachód (zachód nieco zacieniony późnym popołudniem)

Zużycia nie znam, ale nie odejmując autokonsumpcji pewnie 6-8 tys rocznie (o ile dobrze zakładam- pompa ciepła, klimatyzacja, rekuperacja, wszystko na prąd, bez auta EV)

 

Mam następujące oferty na:

10KW falownik 10KW cena 32000- zakładam na wschód

10KW falownik 20KW cena 33500 (przyszłościowo bo w przyszłym roku chciałbym założyć na stronę zachodnią dodatkowe 10KW)

 

Magazyn 10 KW do ceny doliczamy 40.000

Magazyn 5KW do ceny doliczamy 25.000

Mam informację, że tego nie odsprzedam tylko z magazynu mogę czerpać na potrzeby własne)

 

Dodatkowe 10KW to około 27000

Dodatkowe 5KW to około 15000

 

Jeśli chciałbym załapać się na mój prąd 5.0 to mogę liczyć na następujące dotacje:

A. Pompa ciepła 19400

B. Fotowoltaika 7000

C. Magazyn energii 16000

 

Na co się zdecydować? Czy magazyn energii w takich cenach ma sens?

Dziś myślę o tym, by wziąć 10KW bez magazynu, zgarnąć dotację za A i B i w przyszłym roku dołożyć 10KW, a magazyn sobie odpuścić i może rozważyć w przyszłości?

 

Dobrze kombinuję? 

 

Co szanowne grono teoretyków i praktyków radzi? By zrobiło na moim miejscu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, luccass napisał(a):

Abstrahując od opłacalności, zwrotów, itp postaraj się tak to rozegrać żeby nie rezygnować z magazynu energii. Taki magazyn to mega UPS na wypadek awarii zasilania sieciowego.

Btw. Jak duże masz przyłącze?

Sent from my KB2003 using Tapatalk
 

W funkcji UPS to chyba trochę bez sensu trzymać taką pojemność. Jeżeli nie ma w ok jakiś mega długich i częstych awarii to spokojnie to obsłuży małym inwerterem i zwykłym aku (jak samochodowy). Oczywiście bez ogrzewania jak ma pompę, ale przy domu murowanym, dobrze docieplonym nie powinno być to problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Swider napisał(a):

falownik 10KW

 

Mało. Daj przynajmniej 15kW. Z falownika będziesz zasilać dom, więc na fazę musi dać przynajmniej tyle, ile masz na zabezpieczeniach.

Wschód-Zachód to jest jedynie słuszna koncepcja :oki: 

 

3 godziny temu, Swider napisał(a):

Magazyn 10 KW do ceny doliczamy 40.000

 

Drogo, jakieś półtora raza. Sofar Amass GTX3000-H (10kW) to jest koszt rzędu 26k PLN brutto.

 

3 godziny temu, Swider napisał(a):

Dziś myślę o tym, by wziąć 10KW bez magazynu, zgarnąć dotację za A i B i w przyszłym roku dołożyć 10KW, a magazyn sobie odpuścić i może rozważyć w przyszłości?

 

Magazyn to nie tylko oszczędności (teoretyczne) na rachunkach (bo za energię poniekąd już z góry zapłaciłeś :phi:), ale przede wszystkim ciągłość zasilania.

 

EDIT: co to za falownik?

Edytowane przez kiziuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie chyba 5kw, bo umowa budowlana w tej chwili.
Awarii nie brałem pod uwagę, w tym rejonie prądu może nie ma łącznie godzinę na rok, ale to też dobry argument jest za magazynem, dzieki
Uwzględnij w planie konieczność zwiększenia mocy, bo moc instalacji PV nie może być większa niż moc przyłączeniowa.

Sent from my KB2003 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, luccass napisał(a):

bo moc instalacji PV nie może być większa niż moc przyłączeniowa

 

Dodałbym, że chyba jeszcze w tej chwili moc PV + moc dostarczana z magazynu. PGE wie, że to bzdura, ale takie mają "procedury" :phi:

Żeby dostać pełną dotację, najlepiej wykazać magazyn + tyle paneli, żeby było poniżej mocy przyłączeniowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, kiziuk napisał(a):

 

Mało. Daj przynajmniej 15kW. Z falownika będziesz zasilać dom, więc na fazę musi dać przynajmniej tyle, ile masz na zabezpieczeniach.

Wschód-Zachód to jest jedynie słuszna koncepcja :oki: 

 

 

Drogo, jakieś półtora raza. Sofar Amass GTX3000-H (10kW) to jest koszt rzędu 26k PLN brutto.

 

 

Magazyn to nie tylko oszczędności (teoretyczne) na rachunkach (bo za energię poniekąd już z góry zapłaciłeś :phi:), ale przede wszystkim ciągłość zasilania.

 

EDIT: co to za falownik?


ok, szczerze nie wiem jaki falownik, a jest sens dawać magazyn wogóle? I jaka pojemność ma sens? 5kw ma sens? Czy trzeba iść w 10?

 

Facet od fotowoltaiki wogóle ich nie poleca, i ceny ma z kosmosu jak widać, mówi, że lepiej mieć foto 20kw wschód zachód niż 10kW z magazynem

 

Zamotane to jest przeokrutnie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W funkcji UPS to chyba trochę bez sensu trzymać taką pojemność. Jeżeli nie ma w ok jakiś mega długich i częstych awarii to spokojnie to obsłuży małym inwerterem i zwykłym aku (jak samochodowy). Oczywiście bez ogrzewania jak ma pompę, ale przy domu murowanym, dobrze docieplonym nie powinno być to problemem.
IMO trochę bez sensu dokładać jakieś dodatkowe baterie i inwertery jeśli jest opcja magazynu energii, który właściwie co każdego dnia będzie wykorzystywany.

Sent from my KB2003 using Tapatalk

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


ok, szczerze nie wiem jaki falownik, a jest sens dawać magazyn wogóle? I jaka pojemność ma sens? 5kw ma sens? Czy trzeba iść w 10?
 
Facet od fotowoltaiki wogóle ich nie poleca, i ceny ma z kosmosu jak widać, mówi, że lepiej mieć foto 20kw wschód zachód niż 10kW z magazynem
 
Zamotane to jest przeokrutnie 
Może nie potrafi w instalację magazynu takowy trzeba rozsądnie pospinać z falownikiem i instalacją w budynku żeby to miało ręce i nogi.

Sugerując dużą moc na dachu trzeba zadać pytanie: co będziesz robił z jej nadmiarem w słoneczne dni?

Sent from my KB2003 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, luccass napisał(a):

Może nie potrafi w instalację magazynu emoji16.png takowy trzeba rozsądnie pospinać z falownikiem i instalacją w budynku żeby to miało ręce i nogi.

Sugerując dużą moc na dachu trzeba zadać pytanie: co będziesz robił z jej nadmiarem w słoneczne dni?

Sent from my KB2003 using Tapatalk
 

 

Może nie potrafi.. cholera wie...

Dużą moc potrzebuję do tego, żeby z tego co sprzedam jak najbardziej zbilansować to co potrzebuję, więc w słoneczne dni będę się chłodził klimą i sprzedawał nadwyżki. 

To jaki powinien być ten magazyn? To się jakoś wylicza? Szacuje? Czy tak jak z tv? Im większy tym lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Może nie potrafi.. cholera wie...
Dużą moc potrzebuję do tego, żeby z tego co sprzedam jak najbardziej zbilansować to co potrzebuję, więc w słoneczne dni będę się chłodził klimą i sprzedawał nadwyżki. 
To jaki powinien być ten magazyn? To się jakoś wylicza? Szacuje? Czy tak jak z tv? Im większy tym lepszy?
W słoneczne dni każdy jeden panel na dachu będzie produkował sporo Watów. U każdego. Skoro podaż energii będzie duża, to jak myślisz jaka będzie cena za kWh oddaną wtedy do sieci? Ano będą to grosze, albo...trzeba będzie do tego dopłacać.

Na zapas, to fajnie można było moc PV planować jak 80% oddanej wracało do Ciebie.

Teraz jest tak wiele czynników i sporo niewiadomych, że konia z rzędem temu, co będzie w stanie optymalnie wyliczyć moc paneli i magazynu w perspektywie kolejnych 10 lat.

Magazyn energii wydaje się rozsądnym rozwiązaniem, bo ten nadmiar wyprodukowany o 13 w południe zamiast sprzedawać za grosze będziesz mógł wykorzystać nocą na swoje potrzeby, albo sprzedać za lepszą stawkę. Z tym, że trzeba to jakoś rozsądnie policzyć żeby nie przewymiarować całej instalacji, bo koszty nigdy się nie zwrócą. Ja niestety nie pomogę. Próbowałem doradzać sąsiadom pół roku temu (jest gdzieś stosowny wątek na AK), ale nie dałem rady dojść do jednoznacznej odpowiedzi.

Sent from my KB2003 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, luccass napisał(a):

W słoneczne dni każdy jeden panel na dachu będzie produkował sporo Watów. U każdego. Skoro podaż energii będzie duża, to jak myślisz jaka będzie cena za kWh oddaną wtedy do sieci? Ano będą to grosze, albo...trzeba będzie do tego dopłacać.

Na zapas, to fajnie można było moc PV planować jak 80% oddanej wracało do Ciebie.

Teraz jest tak wiele czynników i sporo niewiadomych, że konia z rzędem temu, co będzie w stanie optymalnie wyliczyć moc paneli i magazynu w perspektywie kolejnych 10 lat.

Magazyn energii wydaje się rozsądnym rozwiązaniem, bo ten nadmiar wyprodukowany o 13 w południe zamiast sprzedawać za grosze będziesz mógł wykorzystać nocą na swoje potrzeby, albo sprzedać za lepszą stawkę. Z tym, że trzeba to jakoś rozsądnie policzyć żeby nie przewymiarować całej instalacji, bo koszty nigdy się nie zwrócą. Ja niestety nie pomogę. Próbowałem doradzać sąsiadom pół roku temu (jest gdzieś stosowny wątek na AK), ale nie dałem rady dojść do jednoznacznej odpowiedzi.

Sent from my KB2003 using Tapatalk
 

 

Dzięki, to obecnie jest nie do ogarnięcia. Gdyby nie dotacje to bym wrzucił 10 kw na wschód na początek i już, ale 16k na magazyn daje do myślenia. 

Co do jego zasadności to jest bezsprzeczna, ale czy bardziej opłacalne jest mieć 20KW czy 10KW i magazyn (jaki?) to wróżenie z fusów.

Ceny sprzedaży do zakupu obstawiam jak 1/3 przy wschód/ zachód. 

Pewnie najlepiej by było mieć paneli na 3x więcej niż zapotrzebowanie obecnie plus odpowiadający im wielkością magazyn.. ale za tyle to by można cały dom postawić XD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, luccass napisał(a):

IMO trochę bez sensu dokładać jakieś dodatkowe baterie i inwertery jeśli jest opcja magazynu energii, który właściwie co każdego dnia będzie wykorzystywany.

Sent from my KB2003 using Tapatalk
 

Jeżeli jest to nie ma temat, ale dokładać tylko z racji ups to non sens. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Swider napisał(a):

 

 

Co szanowne grono teoretyków i praktyków radzi? By zrobiło na moim miejscu?

 

 

Dowiedz się, ile trwa formalna i techniczna zmiana przyłącza z tych 5kW które masz teraz (na coś normalnego typu 20kW lub nawet 32kw), bo to są od nowa wnioski o warunki przyłączenia, decyzje itd - ostawiam minimum miesiąc. 

 

Co do reszty, to słyszałem, że cokolwiek w net bilingu jest nie opłacalne, i gdybym teraz miał robić PV, to chyba poszedłbym w offgrid

Edytowane przez zet
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, zet napisał(a):

 

Dowiedz się, ile trwa formalna i techniczna zmiana przyłącza z tych 5kW które masz teraz (na coś normalnego typu 20kW lub nawet 32kw), bo to są od nowa wnioski o warunki przyłączenia, decyzje itd - ostawiam minimum miesiąc. 

 

Co do reszty, to słyszałem, że cokolwiek w net bilingu jest nie opłacalne, i gdybym teraz miał robić PV, to chyba poszedłbym w offgrid

 

Bez przesady, 17 kW mocy przyłączeniowej w PGE oznacza zabezpieczenia 32A, wyższe moce dla taryf Gxx są niedostępne - na mojej ulicy. Zwiększenie w granicach tych 17 kW to tylko opłata oraz wymiana przez ekipę ograniczników - ogarniają w tydzień. Oczywiście zakładam że na działce jest odpowiednia WLZ.

Jeśli instalacja jest rozsądnie zaplanowana, to net-biling nadal może się opłacać. Słowo klucz: autokonsumpcja plus sprzedaż nadwyżek w godzinach najdroższego prądu (w bliskiej przyszłości).

Ja w nowej instalacji u syna na razie magazyn odpuszczam, gdyż:

1. latem w nocy zużywa 1,5 kWh prądu w taniej taryfie i nie ma sensu ekonomicznego ciągnięcie tego prądu z magazynu

2. zimą i tak ten magazyn będzie za mały żeby poszedł z niego cały dom z ogrzewaniem dłużej niż przez ...... nie wiem..... 2 godziny?

Na razie czekamy aż minie rok na nowych zasadach - bo jak dotąd dostał fakturę na 900 zł za pół roku i 900 zł ma na "wirtualnym koncie" za energię sprzedaną do sieci. Jeśli produkcja oraz zużycie będą przebiegać tak jak do tej pory, to czy to oznacza że za pół roku znowu zużyje za 900, wyprodukuje za 900 - powinien wyjść na zero, ALE 900 już ma teraz.... Oczywiście można by zapytać dlaczego TERAZ zużycie nie zostało odjęte od produkcji.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, punktak napisał(a):

Bez przesady, 17 kW mocy przyłączeniowej w PGE oznacza zabezpieczenia 32A, wyższe moce dla taryf Gxx są niedostępne - na mojej ulicy.

Znaczy, nie chcą Ci dać większego przydziału?

Sieć nie wyrabia?

V grupa przyłączeniowa jest do 40kW czyli 63A.

 

Pozostaje pytanie co u @Swideroznacza "umowa budowlana", bo może ją mieć na przyłączu docelowym, już wybudowanym przez PGE, jak i na "swojej prowizorce", bo jak to 2 to może se jeszcze deczko poczekać na docelowe.

Choć na "budowlance" chyba PV nie odpalają.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, punktak napisał(a):

 

Bez przesady, 17 kW mocy przyłączeniowej w PGE oznacza zabezpieczenia 32A, wyższe moce dla taryf Gxx są niedostępne - na mojej ulicy. Zwiększenie w granicach tych 17 kW to tylko opłata oraz wymiana przez ekipę ograniczników - ogarniają w tydzień.

 

Dokładnie tak jak mówisz, na monterów czeka się tydzień od wezwania, ale na nowe warunki przyłączeniowe mają ustawowo 30 dni, potem zdaje się 14 dni na wejście nowej umowy na sprzedaż prądu. 

 

Co do mocy, to tam są przedziały na podstawie zamontowanych zabezpieczeń w skrzynce i pewnie grubości kabla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, zet napisał(a):

 

Dokładnie tak jak mówisz, na monterów czeka się tydzień od wezwania, ale na nowe warunki przyłączeniowe mają ustawowo 30 dni, potem zdaje się 14 dni na wejście nowej umowy na sprzedaż prądu. 

 

Co do mocy, to tam są przedziały na podstawie zamontowanych zabezpieczeń w skrzynce i pewnie grubości kabla

To mocno zalezy od lokalizacji. U mnie ostatnie 50m zakopywali kabel grubości jak ręka, musieli użyć koparki, żeby odwinąć. Zasila 2domy. Za  to podłączony jest do słupa gdzie dalej idą cienkie, napowietrzne linki ;).

Ja akurat mam 12kW i mi to styka. Sąsiad kilka domów dalej zachciał 30kW .. nie wiem poco .. to powiedzieli, że całą linie będą przebudowywać.

Z monterami też bywa różnie, kiedyś mnie tak wkurzyli, że przyjechało pogotowie w 1h i załatwili sprawę ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, sherif napisał(a):

Ja akurat mam 12kW i mi to styka. Sąsiad kilka domów dalej zachciał 30kW .. nie wiem poco .. to powiedzieli, że całą linie będą przebudowywać.

 

Powody są różne, ja np. mam spawarki w garażu wiec mam jakąś dupną moc przyłączeniową, bo standardowe bezpieczniki chyba 16A mi wywalało

 

A 12 kW, to pompa ciepła w mrozy na maksa + indukcja + czajnik i lecisz do skrzyneczki podnosić Esa ;)

Edytowane przez zet
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.09.2023 o 13:01, sherif napisał(a):

To mocno zalezy od lokalizacji. U mnie ostatnie 50m zakopywali kabel grubości jak ręka, musieli użyć koparki, żeby odwinąć. Zasila 2domy. Za  to podłączony jest do słupa gdzie dalej idą cienkie, napowietrzne linki ;).

Ja akurat mam 12kW i mi to styka. Sąsiad kilka domów dalej zachciał 30kW .. nie wiem poco .. to powiedzieli, że całą linie będą przebudowywać.

Z monterami też bywa różnie, kiedyś mnie tak wkurzyli, że przyjechało pogotowie w 1h i załatwili sprawę ;).

Generalnie to ostatnio jest pokusa by najmniejszym przekrojem kabla na niskim było 120mm2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
11 minut temu, Swider napisał(a):

10 kw fotowoltaika i 10kw magazynu za 60k- 23k dopłaty za to. 

Dobry deal? Ma to sens, czy nie warto?

 

 

Brzmi chyba dobrze, ale weź pod uwagę że te 23 to trzeba wyłożyć przy instalacji a dopiero potem "może" łaskawie Ci PIS zwróci

No i cena to nie wszystko - liczy się co za barachło chcą wcisnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.10.2023 o 20:43, Swider napisał(a):

10 kw fotowoltaika i 10kw magazynu za 60k- 23k dopłaty za to. 

Dobry deal? Ma to sens, czy nie warto?

 

 

cena bardzo OK, ja się zastanawiam przy swoich FV za ile by akumulatory padły czasu. Bałem się że po 2-3 latach i kupa :( i nie wchodziłem w to. No i nie mam układu na nowe aku. Sąsiad handluje trochę też aku "żelowymi" i w jego przypadku ten interes się opłaca bo zawsze coś może załatwić/wymienić/reklamować :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.09.2023 o 15:48, luccass napisał(a):

Abstrahując od opłacalności, zwrotów, itp postaraj się tak to rozegrać żeby nie rezygnować z magazynu energii. Taki magazyn to mega UPS na wypadek awarii zasilania sieciowego.

Pod warunkiem falownika, który potrafi działać offgrid. A zwykle nie potrafią i przy zaniku sieci odcinają też prąd w domu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Camel napisał(a):

 

cena bardzo OK, ja się zastanawiam przy swoich FV za ile by akumulatory padły czasu. Bałem się że po 2-3 latach i kupa :( i nie wchodziłem w to. No i nie mam układu na nowe aku. Sąsiad handluje trochę też aku "żelowymi" i w jego przypadku ten interes się opłaca bo zawsze coś może załatwić/wymienić/reklamować :) 

Akumulator akumulatorowi nierówny. Do magazynu energii musisz użyć akumulatorów do tego typu pracy, inaczej po roku masz złom.

Poszukaj sobie poradników opartych na przykładach z życia na YT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod warunkiem falownika, który potrafi działać offgrid. A zwykle nie potrafią i przy zaniku sieci odcinają też prąd w domu.
 
Nie wydaje mi się, że falowników hybrydowych bez możliwości pracy przy zaniku zasilania sieciowego jest zdecydowanie mniej niż takich, które to potrafią. Ale chętnie się dowiem jeśli masz jakieś konkrety.

Sent from my KB2003 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, luccass napisał(a):

Nie wydaje mi się, że falowników hybrydowych bez możliwości pracy przy zaniku zasilania sieciowego jest zdecydowanie mniej niż takich, które to potrafią. Ale chętnie się dowiem jeśli masz jakieś konkrety.

Sent from my KB2003 using Tapatalk
 

Masz rację. :ok:

Teraz to już standard.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.