Skocz do zawartości

Ile lat opony zachowują swoje właściwości jezdne?


Rekomendowane odpowiedzi

Mam możliwość kupienia opon Michelin Primacy 4 z roku 2022. Auto kompaktowe do kręcenia się wokół komina więc przebieg zakładany niski. Ile lat wytrzymają, utrzymają swoją przyczepność itd? O bieżnik się nie martwię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, pakuu1 napisał(a):

Do takiego auta opony całoroczne i spokój na 5 lat.

Pewnie po 3-4 latach będzie już czuć szczególnie na mokrym, że guma ma już swoje lata.

Właśnie mam całoroczne i jak nawaliło śniegu to strach tym się po drogach poruszać. Jak jest sucho/mokro to OK. Na śniegu porażka :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Kiedyś założyłem sobie, że nie będę użytkował opon starszych niż 5 lat. Ale zdarzyło się tak, że na zimowych Nokianach przejeździłem 6 sezonów. Fakt, że też niedużo jeżdzę (a na zimówkach jeździ się zazwyczaj krócej). Przy sprzedaży miały jeszcze ok. 4-5 mm bieżnika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, electrofinger napisał(a):

Właśnie mam całoroczne i jak nawaliło śniegu to strach tym się po drogach poruszać. Jak jest sucho/mokro to OK. Na śniegu porażka :facepalm:

To chyba jakieś stare albo niefirmowe...

Ja w 1 aucie miałem Goodyear vector 4seasons a teraz Continental allseasoncontact i złego słowa nie powiem, ba nawet są lepsze niż 4 letnie zimówki Kormorana używane w innym aucie.

W porównaniu do firmowych zimówek były delikatnie słabsze przy ruszaniu na śniegu ale hamowanie całkiem spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2024 o 15:26, electrofinger napisał(a):

Mam możliwość kupienia opon Michelin Primacy 4 z roku 2022. Auto kompaktowe do kręcenia się wokół komina więc przebieg zakładany niski. Ile lat wytrzymają, utrzymają swoją przyczepność itd? O bieżnik się nie martwię...

Śmiało bym wziął o ile cena odpowiednio uwzględnia ich datę produkcji. Wokół komina to i na budżetówkach 7-8 lat da się pojeździć. Nie chcę tu wchodzić w dyskusje na temat jazdy na krawędzi i takich tam.

Dużo taniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, ZUBERTO napisał(a):

Śmiało bym wziął o ile cena odpowiednio uwzględnia ich datę produkcji. Wokół komina to i na budżetówkach 7-8 lat da się pojeździć. Nie chcę tu wchodzić w dyskusje na temat jazdy na krawędzi i takich tam.

Dużo taniej?

4 takie na Oponeo to od 2240zł. A tu są za 1200zł. Michelin Primacy 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2024 o 21:43, pakuu1 napisał(a):

To chyba jakieś stare albo niefirmowe...

Ja w 1 aucie miałem Goodyear vector 4seasons a teraz Continental allseasoncontact i złego słowa nie powiem, ba nawet są lepsze niż 4 letnie zimówki Kormorana używane w innym aucie.

W porównaniu do firmowych zimówek były delikatnie słabsze przy ruszaniu na śniegu ale hamowanie całkiem spoko.

Znajomy powiedział że ma/miał tej firmy letnie i są/były złe i ślizgały się jak jasny gwint. Nawet nie wiem co to za firma bo auto kupiłem i były założone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oponiarze twierdzą, że do 3 lat prawidłowo przechowywana opona może być traktowana jako pełnowartościowa.

Ale realnie aż tak różowo nie jest i miewałem już opony, które miały mięsa prawie jak nówki a nadawały się na zrobienie huśtawki albo kwietnika bo miały już 5 czy 6 lat. 

Mam wrażenie, że współczesne opony starzeją się szybciej. 

Pytanie jeszcze który tydzień 2022. Bo to to może być albo ponad 2 lata albo ledwo ponad rok :)

 

Przy takiej roznicy w cenie jaka opisałeś, skłonny byłbym je kupić do swojego auta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, wujek napisał(a):

Raz kupiłem leżaki chyba 3 lata miały. Guma stwardniała dużo szybciej i niby bieżnika było dużo a slizgaly się. 

 

Chyba sporo zależy od opony i warunków postojowych.

Na Audi TT, którą robię 500 km/rok mam opony z 2013. Bieżnika nie mają, ale ten model chyba nigdy go zbytnio nie miał. Są kwadratowe za każdym razem jak ruszam po półrocznej przerwie. Miałem je tysiąc razy zmienić, ale …działają ;] I to nie tak, że można się przemieszczać 60 na suchy asfalcie, tylko tak, że jeździłem nimi po torze i płycie poślizgowej. Inna sprawa, że napędy robią swoje, bo tam gdzie spora moc i cztery koła wyciągają auto niezależnie od przyczepności, tam każda przednionapędówka będzie szurała nawet na nówkach. Wiadomo - rozsądek nakazuje opony zmienić, ale z czysto akademickiego doświadczenia, wynika, że 11 letnie opony nadal mogą działać sensownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guma starzeje się jak opony są na kołach wystawione na działanie UV i warunków atmosferycznych.

Jak są prawidłowo magazynowane to ten proces starzenia zachodzi 10x wolniej. Także nowe (z magazynu) z 2022 można spokojnie brać moim zdaniem, a takie 2022 zdjęte z samochodu raczej po kolejnych 3 latach będą słabe już.

Edytowane przez iwik
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2024 o 15:26, electrofinger napisał(a):

Mam możliwość kupienia opon Michelin Primacy 4 z roku 2022. Auto kompaktowe do kręcenia się wokół komina więc przebieg zakładany niski. Ile lat wytrzymają, utrzymają swoją przyczepność itd? O bieżnik się nie martwię...

 

Ostatnio opony które zjechałem były w Bravo, między 2008-2018 miałem oryginalne continentale letnie i zimówki toyo. Całość zrobiła jakieś 130tys km. Oczywiście nie twierdzę że na końcu były tak samo dobre jak na początku, ale przy normalnej jeździe i zachowaniu ostrożności w gorszych warunkach różnice nie były kolosalne. Sytuacje ekstremalne gdzie liczy się każdy metr hamowania to wiadomo czym nowsze tym lepsze

 

Po bożemu wg internetów całoroczniaki to tak z 5 lat max. Oczywiście można dłużej jak ktoś ma trochę oleju w głowie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z własnego doświadczenia - opony wg mnie niszczy światło (pewnie UV) plus warunki atmosferyczne.

Kiedyś moje auta stały pod chmurką i po około 6 latach opony letnie były strasznie spękane nawet "premium" - Pirelli PZero/Michelin Primacy

Jedno trzymane u ojca w garażu ma 10 letnie opony i z wyglądu nie można im nic zarzucić, guma pod palcem też miękka

Od 5 lat wszystkie auta stoją w domu i pod pracą w garażu i naprawdę widać różnicę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jqr napisał(a):

Kiedyś moje auta stały pod chmurką i po około 6 latach opony letnie były strasznie spękane nawet "premium" - Pirelli PZero/Michelin Primacy

Jedno trzymane u ojca w garażu ma 10 letnie opony i z wyglądu nie można im nic zarzucić, guma pod palcem też miękka

Coś w tym jest, ale jak się trafi.

Mogę Ci zaraz zrobić zdjęcie budżetówek z 2017 roku, Dębic Frigo HP2, bez tego typu spękań, a auto stoi tylko na dworze. Z racji położenia miejsca gdzie stoi na słońce głównie narażona jest jedna strona auta (opony co rok zmieniają tylko położenie przód tył).

Do leżakowania zawsze dokładnie umyte i pryśnięte jakimś czernidłem do opon.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

No to przechwalilem we wcześniejszym poście Dębice.

Po tej zimie te z przedniej, napędzanej osi sporo "kopnął czas". Nie wiem czy to nie po trosze skutek jazdy po żwirówkach, ale zaczęły się łuszczyć po zewnętrznych stronach.20240316_163828.jpg.cdae12d08043057e2b38d21a26724cdf.jpg

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.