Skocz do zawartości

Elektryka


robert2609

Rekomendowane odpowiedzi

Witam żona odpaliła pranie podczas gdy pralka zaczęła podgrzewać wodę w przedpokoju zaczął snuć się zapach spalenizny.

Otworzyłem skrzynkę z bezpiecznikami a tam dość ciepły bezpiecznik właśnie od gniazdek w łazience a co za tym idzie to i zapach intensywny z skrzynki. Teraz gdy pralka już nie podgrzewa a dalej pierze czuć na dotyk że włącznik się wychładza.

Nie znam się więc podpytam czy to coś z grzałką czy owy bezpiecznik się sypie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam żona odpaliła pranie podczas gdy pralka zaczęła podgrzewać wodę w przedpokoju zaczął snuć się zapach spalenizny.
Otworzyłem skrzynkę z bezpiecznikami a tam dość ciepły bezpiecznik właśnie od gniazdek w łazience a co za tym idzie to i zapach intensywny z skrzynki. Teraz gdy pralka już nie podgrzewa a dalej pierze czuć na dotyk że włącznik się wychładza.
Nie znam się więc podpytam czy to coś z grzałką czy owy bezpiecznik się sypie?
 
Odłącz zasilanie i sprawdź wszystkie połączenia. Któryś przewód się zapewne poluzował.

tapatalked

  • Lubię to 1
  • Nie lubię tego 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, robert2609 napisał:

Jak to zdjąć bo nie zabardzo chce zejść po luzowaniu sróbek 

 

Śrubki pewnie trzeba odkręcic i wyjąć.

 

Skoro juz śmierdziało, to bezpiecznik moze byc nadtopiony. Moze wystarczy czyszczenie styków i dobre dokręcenie, ale niekoniecznie, moze trzeba bedzie wymienić bezpiecznik. Róznicówka przegrzana moze nie chcieć działac, masz przycisk TEST do weryfikacji roznicówki.  To jest o tyle wazne, ze jak roznicówka nie zadziała w razie przebicia to moze porazic kogos prąd.

 

Wygląda, ze pierwszy od lewej to zabezpieczenie głowne. Do wyłacznika przedlicznikowego nie dostaniesz sie bez zerwania plomb, czego nie radze robic bez wiedzy i zgody dostawcy energii bo moze to zostac potraktowane jako nielegalny pobór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, robert2609 napisał:

Mógł tak sam z siebie paść,czy szukać gdzieś indziej?

 

Mogł paść z powodu słabego dokręcenia przewodów. Wtedy na styku bezpiecznik-przewód tworzy sie zwiększona rezystancja, co przy duzym obciążeniu powoduje wydzielanie sie zwiększonej ilości ciepła według wzoru W= I^2*R*t, to powoduje pogorszenie sie styku i problem narasta az zacznie sie topić i palić.

Wymieniłbym i po temacie.

Edytowane przez resmiki
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przycisk test działa. Ale jak widać coś się przypaliło będzie trzeba wymienić to chyba najlepiej do spółdzielni dzwonić oni mają dostęp do skrzynki na korytarzu...

A czy grzałka czasami nie pomogła w tym przepleniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, robert2609 napisał:

Przycisk test działa. Ale jak widać coś się przypaliło będzie trzeba wymienić to chyba najlepiej do spółdzielni dzwonić oni mają dostęp do skrzynki na korytarzu...

A czy grzałka czasami nie pomogła w tym przepleniu?

 

Ja bym odciął prąd wyłacznikiem głownym, pierwszym z lewej, sprawdził czy nie ma napiecia na tym do wymiany i wymieniał.

Grzałka pomogła, dając duże obciążenie bo musi miec duzą moc zeby w miare szybko podgrzać wodę, ale gdyby były przewody dobrze dokręcone to nic by sie nie stało, chyba ze to usterka wewnatrz wyłącznika.

 

Wyłacznik ma zatrzask do mocowania na szynie, obejrzyj nowy i bedziesz wiedział jak zdjąc stary.

Jeżeli jednak nie czujesz sie w tym pewnie, to lepiej zleć to fachowcowi.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej to nie jest zwykły bezpiecznik tylko wyłącznik różnicowo-prądowy z zabezpieczeniem nadprądowym. 

Sprawdź czy tam któryś kabel nie jest luźny i zagrzał styki.  I wyłącz najpierw zasilanie bo cię może nawet zabić!!!!

 

A swoją drogą w czym ta instalacja? W bloku? Masz tam siłę? 

 

Krawiec

 

 

 

 

Edytowane przez krawiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w bloku siła chyba jest bo na fakturze jest jakaś opłata za 3 fazy....

Nie wiem nie znam się kpl.na prądzie mogę jedynie gniazdka zmienić zrobić przedłużacz,do takich rzeczy jak skrzynka elektryczna nie dotykam się...

Po 15 ma być elektryk z spółdzielni podesłany bo zgłosiłem im problem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie wymień ten uszkodzony bezpiecznik - to są grosiny (ok. 10 PLN)

I przy okazji podokręcaj mocno wszystkie połączenia.

 

U mojej byłej żony była identyczna sytuacja (też bezpiecznik łazienkowy - na którym chodziła pralka).

Jak poczuła smród, to już ze skrzynki wyłaził ogień :panic:

Przyczyną były słabo dokręcone połączenia.

 

Edytowane przez Tomo
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, alster napisał:

Strasznie ubogo w tej rozdzielnicy, dla porównania rozdzielnica w kawalerce niecałe 30m2 u mojego syna (pokój z aneksem kuchennym, łazienka, przedpokój.

 

U mnie w mieszkaniu 3pokojowym mniej jak połowa tego - jedna różnicówka i chyba 5 eSów ;]

U córki w kawalerce jeszcze mniej.

Mieszkania ~ 20 letnie

W domu mam trzy rzędy bezpieczników - sam robiłem isntalację ;]

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, alster napisał:

Strasznie ubogo w tej rozdzielnicy, dla porównania rozdzielnica w kawalerce niecałe 30m2 u mojego syna (pokój z aneksem kuchennym, łazienka, przedpokój.

 

 

20181219_122536.jpg

 

Widać bogaty deweloper i nie pożałował obwodów - zamiast centralnej różnicówki są na każdym dużym obwodzie :brawo:

 

Dla odmiany drugi biegun - mieszkanie 55m2 w starej kamienicy - całe mieszkanie na jednym obwodzie z zabezpieczeniem topikowym 25A (a w głównej skrzynce automat 20A :hehe:).

I co najciekawsze - to od lat działało - oczywiście bez dużych urządzeń grzewczych.

 

 

IMG_1537.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Tomo napisał:

Widać bogaty deweloper i nie pożałował obwodów - zamiast centralnej różnicówki są na każdym dużym obwodzie 

To nie deweloper, blok z lat 70, robiłem remont generalny i wymieniałem instalację z aluminium na miedź. To moje dzieło.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie jestem w pracy na 2zm,po 15 był elektryk wymontował uszkodzony bezpiecznik i tymczasowo podpiął pod kuchnie.Kazał kupić bo oni nie mają.

W pracy elektryk przynosił coś takiego i powiedział że fachowiec będzie wiedział jak to podłączyć....

Zagra to bo jak nie to jutro do południa kupię,żeby przed gościem nie świecić oczami jak przyjdzie. W skrzynce mam inne ale czy takie jeszcze występują...

 

IMG_20211115_161552.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie jestem w pracy na 2zm,po 15 był elektryk wymontował uszkodzony bezpiecznik i tymczasowo podpiął pod kuchnie.Kazał kupić bo oni nie mają.
W pracy elektryk przynosił coś takiego i powiedział że fachowiec będzie wiedział jak to podłączyć....
Zagra to bo jak nie to jutro do południa kupię,żeby przed gościem nie świecić oczami jak przyjdzie. W skrzynce mam inne ale czy takie jeszcze występują...
 
IMG_20211115_161552.jpg.a27c60d6746409a8065021c0b1398ad1.jpg
Jak dla mnie drugi wyłącznik różnicowo prądowy też już jest do wymiany. Jak masz możliwość to kup rożnicówki z członem nadmiarowym bo to co chcesz obecnie zamontować może się nie zmieścić.

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tomo napisał:

 

Widać bogaty deweloper i nie pożałował obwodów - zamiast centralnej różnicówki są na każdym dużym obwodzie :brawo:

 

Dla odmiany drugi biegun - mieszkanie 55m2 w starej kamienicy - całe mieszkanie na jednym obwodzie z zabezpieczeniem topikowym 25A (a w głównej skrzynce automat 20A :hehe:).

I co najciekawsze - to od lat działało - oczywiście bez dużych urządzeń grzewczych.

 

Podobnie miałem w starym mieszkaniu z lat 50 :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, KYRTAP napisał:

Jak dla mnie drugi wyłącznik różnicowo prądowy też już jest do wymiany. Jak masz możliwość to kup rożnicówki z członem nadmiarowym bo to co chcesz obecnie zamontować może się nie zmieścić.

Powinien zmieścić się, bo ma jeszcze kilka zaślepek do wyłamania w skrzynce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.