Skocz do zawartości

Czas na przerejestrowanie auta


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Taka sytuacja:

Kupilem auto z komisu, dostalem fakture z data wczorajsza. Wsrod dokumentow, ktore dostalem znalazlem umowe K-S podpisana miesiac temu pomiedzy poprzednim wlascicielem a komisem. Auto nadal ma rejestracje i DR poprzedniego wlasciciela oraz wazne OC.

Ile mam czasu ? Liczy sie od mojego zakupu, czy wystawienia faktury przez komis ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Taka sytuacja:

> Kupilem auto z komisu, dostalem fakture z data wczorajsza. Wsrod dokumentow, ktore dostalem

> znalazlem umowe K-S podpisana miesiac temu pomiedzy poprzednim wlascicielem a komisem. Auto

> nadal ma rejestracje i DR poprzedniego wlasciciela oraz wazne OC.

> Ile mam czasu ? Liczy sie od mojego zakupu, czy wystawienia faktury przez komis ?

Liczy się od daty kiedy Ty nabyłeś pojazd, czyli data na fakturze. Natomiast te ustawowe 30 dni to taki trochę martwy przepis. Pytałem się o to ostatnio w WK i Pani w okienku stwierdziła że oni tego nie egzekwują (akurat w moim przypadku chodziło o możliwość rejestracji samochodu bez przeglądu, gdzie jak wiadomo nie da się tego zrobić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak myslalem, dzieki

Możesz sobie przerejestrować i za rok...abyś przy sobie w razie kontroli miał umowę, lub nie picował się, że auto Twoje, tylko kolegi. W razie stluczki czy innego zdarzenia-TU wszystko wypłaci bez żadnych ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na wlasciciela - w czym problem ? Ja tak mam od 10ciu lat chyba w kilku autach - inne dane w DR i

> OC - nigdy nie bylo z tym problemow.

> M.

Dodaj tylko dla jasności, kto jest właścicielem. 270751858-jezyk.gif

Autor kupił auto od "obcej baby", która prawdopodobnie zgłosiła ten fakt do swojego WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dodaj tylko dla jasności, kto jest właścicielem.

Ja osobiscie.

> Autor kupił auto od "obcej baby", która prawdopodobnie zgłosiła ten fakt do swojego WK.

I ? Zgodnie z prawda i danymi zawartymi w umowie K-S ubezpieczasz pojazd na wlasne nazwisko. Co w tym nienaturalnego ?

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> hehe ... zebys sie nie zdziwil, jak Ci rekalkulacja przyjdzie Z tymi umowami "po lutym" nie jest

> juz tak rozowo jak kiedys, kiedy mozna bylo bez stresu "wyjezdzic" poprzednie OC.

> M.

tzn jaka rekalkulacja ? Ja na nic sie nei zgadzalem.

Pytam z ciekawosci, bo i tak pewnie przerejestruje w wolnym czasie i wykupie pakiet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tzn jaka rekalkulacja ? Ja na nic sie nei zgadzalem.

> Pytam z ciekawosci, bo i tak pewnie przerejestruje w wolnym czasie i wykupie pakiet.

W skrocie chodzi o to, ze jak niewypowiesz OC poprzedniego wlasciciela to TU wyliczy sobie jakie sa roznice w znizkach miedzy Toba a poprzednim wlascicielem, i czesto sa to dziwnie wysokie kwoty smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W skrocie chodzi o to, ze jak niewypowiesz OC poprzedniego wlasciciela to TU wyliczy sobie jakie

> sa roznice w znizkach miedzy Toba a poprzednim wlascicielem, i czesto sa to dziwnie wysokie

> kwoty

Kiedyś zakładałem wątek w tej sprawie - a jeżeli się nie zgodzisz na kalkulację, a z mocy ustawy należy Ci się to ubezpieczenie, to co? grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kiedyś zakładałem wątek w tej sprawie - a jeżeli się nie zgodzisz na kalkulację, a z mocy ustawy

> należy Ci się to ubezpieczenie, to co?

Nie wiem. Bylem parokrotnie w takiej sytuacji i zawsze szedlem/dzwonilem do TU i pytalem czy i ile bede musial doplacic do rekalkulacji.

Zdarzylo sie, ze powiedzieli konkretna kwote i sie zgodzilem.

Drugi raz bylo tak, ze powiedzieli 0zl i sie zgodzilem.

A mialem tez sytuacje, ze TU twierdzilo, ze nie moge mi powiedziec ile wyniesie ewentualna doplata po rekalkulacji to oczywiscie zrezygnowalem. Za duze ryzyko. Chyba MTU to bylo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W skrocie chodzi o to, ze jak niewypowiesz OC poprzedniego wlasciciela to TU wyliczy sobie jakie

> sa roznice w znizkach miedzy Toba a poprzednim wlascicielem, i czesto sa to dziwnie wysokie

> kwoty

ale naliczy komu ?

Skad wiedza kto jest obecnym wlascicielem, skoro przy przekazaniu OC nie bylem nawet strona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Możesz sobie przerejestrować i za rok...abyś przy sobie w razie kontroli miał umowę, lub nie

> picował się, że auto Twoje, tylko kolegi ...

Nie piszcie takich bezedur ...

(Ustawa Prawo o ruchu drogowym)"

Art. 132

"1. Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

7) uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu."

oraz :

Art. 78

2. Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o:

1) nabyciu lub zbyciu pojazdu;

2) zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

Wynika z tego mniej więcej to, że kary za samo nieprzerejestrowanie w ciągu 30 dni nie ma, ale jak podczas kontroli drogowej wyjdzie, że w dowodzie kto inny a zgłoszenia nie było to będzie zatrzymanie DR i mandat ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale naliczy komu ?

Nowemu właścicielowi

> Skad wiedza kto jest obecnym wlascicielem, skoro przy przekazaniu OC nie bylem nawet strona.

Jak to nie byłeś stroną? To kto kupował? Sprzedający informuje TU o sprzedaży i danych nowego właściciela, żeby nie płacić następnych rat czy składek i nie tracić zniżek w przypadku kolizji spowodowanych przez kupującego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> (akurat w moim przypadku chodziło o możliwość rejestracji samochodu bez

> przeglądu, gdzie jak wiadomo nie da się tego zrobić).

to jest dopiero absurd - nie ma możliwości np zrobić renowacji samochodu zabytkowego w 30 dni tak żeby przeszedł przegląd, a przerejestrować się bez tego nie da. Polskie ustawodastwo hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to jest dopiero absurd - nie ma możliwości np zrobić renowacji samochodu zabytkowego w 30 dni tak

> żeby przeszedł przegląd, a przerejestrować się bez tego nie da. Polskie ustawodastwo

polski ustawodawca wielu rzeczy nie chce wiedziec, tym bardziej zrozumiec petenta czasami w oczywistych tematach.

mam na mysli powazne problemy, nie cwaniactwo czy kombinatorykę 4 szczebla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to jest dopiero absurd - nie ma możliwości np zrobić renowacji samochodu zabytkowego w 30 dni tak

> żeby przeszedł przegląd, a przerejestrować się bez tego nie da. Polskie ustawodastwo

Niestety, na szczęście fikcja jest tez w drugą stronę - niedawno rejestrowałem moto kupione "na papierze" kilkanaście lat temu. hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie piszcie takich bezedur ...

Wypraszam sobie grinser006.gif

> (Ustawa Prawo o ruchu drogowym)"

> Art. 132

> "1. Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

> 7) uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu."

A jak to "przypuści"? 270751858-jezyk.gif Dane pojazdu będą się zgadzać przecież, tylko dane kierowcy inne, co w przypadku firm, leasingów i pozyczanych aut żadnego PamPolicjanta już nie dziwi.

> oraz :

> Art. 78

> 2. Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30

> dni starostę o:

> 1) nabyciu lub zbyciu pojazdu;

> 2) zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

Zgadza się o tym samym martwym przepisie myślimy. smile.gif

> Wynika z tego mniej więcej to

Nie wynika z tego nic, Policja nie ma możliwości sprawdzenia czy zgłosiłeś do WK (chyba że w przypadku zdarzenia jakiegoś, ale mówimy o kontroli rutynowej)

, że kary za samo nieprzerejestrowanie w ciągu 30 dni nie ma,

Nie ma.

ale jak

> podczas kontroli drogowej wyjdzie, że w dowodzie kto inny a zgłoszenia nie było to będzie

> zatrzymanie DR i mandat ...

Bezedura wink.gif-jest to praktycznie nie do udowodnienia-mówisz, że auto znajomego bo Twoje się zepsuło i koniec kropka. Jak się przypucujesz że Twoje, lub polisa OC się skończy, wtedy bystrzejsi busted.gif załapią że są różni właściciele i w zależności od humoru mogą mandatować, aczkolwiek skończy się na pouczeniu by to uczynić jak najszybciej. Swego czasu nawet w TVN turbo w Uwaga Pirat była taka sytuacja i przed kamerami zmandatowali gościa ale za wykroczenie tylko i dobitnie pouczyli drwiąc-rok Pan jeździ i nie miał Pan czasu przerejestrować?

Osobiście miałem syt, gdzie kupiłem auto z ważną długo polisą OC, no i auto przerejestrowałem na siebie,a że TU było jakieś mało znane i w okolicy placówki nie było, to tylko zgłosiłem zakup do nich mailowo a blankiet został, no i przy kontroli 23-25 letnia Pani policjantka zaczęła mnie straszyć, że mam nieważne OC bo właściciel jest inny, więc ją zapytałem czy OC to jest dla właściciela czy dla samochodu, to zaczęła bić pianę, że "nawet jak na samochód, to jest nieważne bo nr rej na blankiecie się nie zgadza" więc znowu dostała zapytanie ode mnie Co jest unikatowym nr ewidencyjnym dla pojazdu-nr rej?Spaliła mocną cegiełkę, jej starszy kolega tylko się wymownie uśmiechnął, że się skompromitowała i grzecznie oddała dokumenty. icon_rolleyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wypraszam sobie

> A jak to "przypuści"?

Oczywiście można ściemniać, liczyć na szczęście itp. ale obowiązek 30 dniowy jest i koniec to po co pisać, że nie ma ??? smile.gif CEPIK już funkcjonuje i terminale też mają w radiowozach. Mogą właściciela sprawdzić i nic nie muszą przypuszczać ... A jak umowy nie będziesz miał to Ci auto zatrzymają bo "kradzione". Jak umowę pokażesz z terminem półrocznym to mogą zatrzymać DR bo jest "uzasadnione podejrzenie" itp., itd. ...

Takie pytanie, jak myślisz co zrobi TU w przypadku, gdy nie zgłosisz im nabycia pojazdu i nie zarejestrujesz / zgłosisz tego w Starostwie? W przypadku szkody zdecydowanie płacić nie będą chcieli, w najlepszym przypadku skończy się na rozprawie którą może się przegrać ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wynika z tego mniej więcej to, że kary za samo nieprzerejestrowanie w ciągu 30 dni nie ma

Niestety, pojawiła się inna interpretacja, wynikająca z nowego brzmienia art 97 kw:

Art. 97. Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.) lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3 000 złotych albo karze nagany.

Co prawda istnieje interpretacja, że ze względów systemowych, tj. umieszczenie tego przepisu w dziale "Wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji" należy rozumieć, że chodzi o przepisy zawarte w rozdziale 5 -"Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach" ustawy PRD, ale Policja lubi interpretacje szerokie, zwłaszcza jeśli chodzi o mandaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oczywiście można ściemniać, liczyć na szczęście itp. ale obowiązek 30 dniowy jest i koniec to po co

> pisać, że nie ma ???

to wspaniale, a jak kupuję auto zabytkowe do remontu to nie mam możliwości dopełnienia tego obowiązku i to dopiero jest prawdziwy KONIEC 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oczywiście można ściemniać, liczyć na szczęście itp. ale obowiązek 30 dniowy jest i koniec to po co

> pisać, że nie ma ???

Jest,ale martwy bo niczym nie skutkuje, tylko to chciałem powiedzieć.

> CEPIK już funkcjonuje i terminale też mają w radiowozach. Mogą

> właściciela sprawdzić i nic nie muszą przypuszczać ...

A to dobre...przecież właściciel będzie się zgadzał z dowodem rej więc w czym problem? tongue.gifhi:

> A jak umowy nie będziesz miał to Ci

> auto zatrzymają bo "kradzione".

Musieliby zatrzymać każdego PH który nie jest właścicielem auta smile.gif

> Jak umowę pokażesz z

> terminem półrocznym to mogą zatrzymać DR

> bo jest "uzasadnione podejrzenie" itp., itd. ...

Podejrzenie czego?Przestępstwa?:)

> Takie pytanie, jak myślisz co zrobi TU w przypadku, gdy nie zgłosisz im nabycia pojazdu i nie

> zarejestrujesz / zgłosisz tego w Starostwie? W przypadku szkody zdecydowanie płacić nie będą

> chcieli, w najlepszym przypadku skończy się na rozprawie którą może się przegrać ...

Nie prawda...bo OC nie wygasa, polisa zmienia tylko właściciela, jedynie zrekalkulować by mogli i kazać dopłacić w przypadku mniejszych zniżek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to wspaniale, a jak kupuję auto zabytkowe do remontu to nie mam możliwości dopełnienia tego

> obowiązku i to dopiero jest prawdziwy KONIEC

Ale Ty nie masz przerejestrowywać tylko powiadomić. Więc idziesz do WK i składasz na dziennik pismo: "Ja koNik w dn. 1.1. roku pańskiego 2012 kupiłem od obywatela iksińskiego samochód o numerze rej. .... W załączniku umowa K-S. Własnie dopełniłeś obowiązku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nowemu właścicielowi

> Jak to nie byłeś stroną? To kto kupował? Sprzedający informuje TU o sprzedaży i danych nowego

> właściciela, żeby nie płacić następnych rat czy składek i nie tracić zniżek w przypadku

> kolizji spowodowanych przez kupującego.

Nie doczytales widze istoty problemu wink.gif: sprzedajacy (jakis czas temu) - komis (na podstawie umowy K-S) - ja (na podstawie faktury), wiec ja sie pytam jakim cudem sprzedajacy ma wiedziec kto bedzie tym autem jezdzil a tym bardziej TU ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A to dobre...przecież właściciel będzie się zgadzał z dowodem rej więc w czym problem? hi:

A z czego wnosisz? Przecież po sprzedaży zgłasza się zbycie we właściwym Starostwie. To przecież już wtedy wiadomo kto nabył i gdzie ... Zaraz napiszesz pewnie, że ty nie zgłaszasz zbycia, to ja bym się wtedy zapytał czy też nie zgłaszasz zbycia u ubezpieczyciela ?? wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie doczytales widze istoty problemu : sprzedajacy (jakis czas temu) - komis (na podstawie umowy

> K-S) - ja (na podstawie faktury), wiec ja sie pytam jakim cudem sprzedajacy ma wiedziec kto

> bedzie tym autem jezdzil a tym bardziej TU ?

Jeśli sprzedający sprzeda samochód do komisu to zgłasza do TU komis jako nowego właściciela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A z czego wnosisz? Przecież po sprzedaży zgłasza się zbycie we właściwym Starostwie. To przecież

> już wtedy wiadomo kto nabył i gdzie ... Zaraz napiszesz pewnie, że ty nie zgłaszasz zbycia, to

> ja bym się wtedy zapytał czy też nie zgłaszasz zbycia u ubezpieczyciela ??

Z doświadczenia-mam nadzieję, że taka informacja Cię zadowala 270751858-jezyk.gif

Oczywiście zgadzam się z Tobą co do przepisów, że nie powinno się ich łamać i to o czym mówię zgodne z nimi nie jest, nadmieniam jedynie, że nie powinniśmy się obawiać konsekwencji prawno-finansowych, nawet w przyp. stłuczki polisa jest ważna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.