Skocz do zawartości

Żywotność układu wydechowego


Jettison

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro LPG spala się "czyściej" niż benzyna to dlaczego trwałość końcowych tłumików spada przy jeździe na gazie? Chodzi o wyższą temp. spalania, strzały w wydech przy niewyregulowanej instalacji czy może jeszcze coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ze spalaniu gazu powstaje więcej wody która gromadzi się w układzie wydechowym. Ot i cała historia.

a także Lpg bywa mocniej zasiarczony co powoduje większe zakwaszenie, choć dziś z tym jest coraz lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ze spalaniu gazu powstaje więcej wody która gromadzi się w układzie wydechowym. Ot i cała historia.

wystarczy dziurka fi 8 w najniższym punkcie i problem znika grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zrobiłem na próbę otworek fi 3mm - pojawił się nieprzyjemny dźwięk i "tłumik" zamienił się w

> "głośnik". Nie polecam. Pozdr.

Przy fi 8 w Lanosie nie ma różnicy, ford w fiestach standardowo robi fi 5 aby pozbyć się problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zrobiłem na próbę otworek fi 3mm - pojawił się nieprzyjemny dźwięk i "tłumik" zamienił się w "głośnik". Nie polecam. Pozdr.

A to by znaczyło, że w tłumiku skończyła się już mata tłumiąca - to jest jedna z przyczyn zużycia tłumika.

Albo wogóle jej tam nie było, co niestety wskazuje na oszczędności podczas procesu produkcyjnego confused.gif

W BXie zrobiłem otwór w tłumiku środkowym (BX miał katalizator) po stronie przeciwnej niż wlot i wylot, a w puntku na spodzie przy wlocie do pierwszego i zarazem ostatniego tłumika (punto miało katalizator).

W puntku poprzedni tłumik miał w tym miejscu otwór technologiczny zrobiony fabrycznie.

W żadnym z powyższych przypadków nie zauważyłem negatywnych skutków akustycznych smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

> no to wyjątkowo długo, znajomi co jeżdżą na LPG wymieniają lumik końcowy średnio co 2-3 lata

to wyjątkowo często grinser006.gif

astrą jeździłem 5lat na oryginalnym (4lata na LPG), potem zamiennik wytrzymał podobnie - 5lat

środkowy 9lat

ford ma wydech oryginalny, na gazie 3.5r a auto ma 9lat i 140kkm

dużo zależny pewnie od sposobu użytkowania i rozwiązania samego wydechu, jak i jakości kupowanych zamienników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tok produkcji 2003, LPG od 2007, przebieg 200kkm, wydech oryginalny z wyjątkiem łącznika elastycznego,

> Cytryna C5.

A C5 nie miało przypadkiem wydechy z nierdzewki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A to jak spala sie czysciej to trwalosc tlumikow ma byc wieksza lub taka sama?

> Co znaczy czysciej?

za elpigaz:

Quote:

Autogaz jest paliwem ekologicznym. To nie suchy slogan. Wynika to między innymi z tego, iż mieszanka powietrzno-paliwowa w silniku zasilanym LPG jest bardziej jednorodna, aniżeli przy zasilaniu benzyną. W związku z tym następuje dokładniejsze spalanie nawet w pojazdach nie wyposażonych w sondę lambda zapewniającą kontrolę jakości spalania i bez katalizatora, który dopala i oczyszcza spaliny. Lepsze spalanie mieszanki pozwala na zmniejszenie zawartości substancji szkodliwych, obecnych w spalinach.

Propan i butan są czystymi chemicznie gazami o prostej budowie molekularnej nie zawierającymi domieszek. Mniejsza zawartość węgla w porównaniu z benzynami wyróżnia LPG, jako paliwo silnikowe ograniczające efekt cieplarniany.

Mieszanka powietrzno-paliwowa w silniku zasilanym LPG jest bardziej jednorodna, aniżeli przy zasilaniu benzyną. W związku z tym następuje dokładniejsze spalanie nawet w pojazdach niewyposażonych w sondę lambda i bez katalizatora. Lepsze spalanie mieszanki powietrzno-gazowej pozwala na zmniejszenie zawartości substancji szkodliwych, obecnych w spalinach, co potwierdzają testy pojazdów zasilanych gazem.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> za elpigaz: [ciech]

wiesz, tylko dziś już każde auto ma sondę, przeważnie nawet dwie i niestety "eko" LPG traci znaczenie

dość często auta na LPG wydzielają więcej węglowodorów niż te na noPB, mniej jest CO i CO2

brak norm na LPG do niedawna też powodował że spaliny z LPG nie były takie eko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wiesz, tylko dziś już każde auto ma sondę, przeważnie nawet dwie i niestety "eko" LPG traci znaczenie

> dość często auta na LPG wydzielają więcej węglowodorów niż te na noPB, mniej jest CO i CO2

> brak norm na LPG do niedawna też powodował że spaliny z LPG nie były takie eko

Popieram.

Instalacje I i II gen. były eko w stosunku do gaźników i monowtrysku, ale już II gen. w silniku z wielopunktem, a szczególnie z sekwencją noPb nie jest eko ...

Natomiast sekwencja lpg w sekwencji noPb jest eko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mniejsza zawartość THC, NOx, CO2 ...

a widziałeś wyniki analizatora spalin w aucie z wielopunktowym wtryskiem i np instalacją sekwencyjną ?

bo IMO tak różowo nie jest, np węglowodory często są dużo wyższe niż na benzynie hmm.gif

do poczytania konkretny przypadek, a nie jakieś materiały reklamowe wink.gif

http://autokacik.pl/showflat.php?Number=284447740

tu jeszcze przykład jak LPG psuje wyniki noPB

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/845f6a13a2fee3d1.html

http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=158901

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a widziałeś wyniki analizatora spalin w aucie z wielopunktowym wtryskiem i np instalacją sekwencyjną ?

Czyli wygląda na to że teoria jedno a praktyka drugie ...

Może jednak nie do końca.

> bo IMO tak różowo nie jest, np węglowodory często są dużo wyższe niż na benzynie do poczytania konkretny przypadek, a nie jakieś materiały reklamowe ...

> tu jeszcze przykład jak LPG psuje wyniki noPB ...

Wydaje się że przypadki są jakby przeciwstawne, w jednym na lpg pogarsza się HC a poprawia CO2, w drugim na odwrót ...

No i prawdopodobnie w jednym i drugim przypadku użytkownik zrobił pomiary, bo coś mu szwankowało - czyli instalacja nie była prawidłowo zestrojona.

Nie upieram się, że nie jest to możliwe, ale przedstawienie przykładów przeciwstawnych pod względem pogorszenia parametrów spalania nie jest jedynie słusznym argumentem potwierdzającym, że instalacja sekwencyjnego wtrysku lpg ma negatywny wpływ na ekologię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli wygląda na to że teoria jedno a praktyka drugie ...

> Może jednak nie do końca.

> Wydaje się że przypadki są jakby przeciwstawne, w jednym na lpg pogarsza się HC a poprawia CO2, w

> drugim na odwrót ...

ano, pamiętaj że na noPB też może być różnie, niekoniecznie książkowo

> No i prawdopodobnie w jednym i drugim przypadku użytkownik zrobił pomiary, bo coś mu szwankowało -

> czyli instalacja nie była prawidłowo zestrojona.

w pierwszym przypadku było podobno OK

w drugim chyba tylko "za dużo palił" ?

> Nie upieram się, że nie jest to możliwe, ale przedstawienie przykładów przeciwstawnych pod względem

> pogorszenia parametrów spalania nie jest jedynie słusznym argumentem potwierdzającym, że

> instalacja sekwencyjnego wtrysku lpg ma negatywny wpływ na ekologię.

dlatego pytałem czy masz jakieś swoje doświadczenia

tutaj sprawa nie jest taka prosta, bo czynników jest masa, ale ja już dawno twierdzę że ekologia LPG to śliski temat grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a widziałeś wyniki analizatora spalin w aucie z wielopunktowym wtryskiem i np instalacją

> sekwencyjną ?

> bo IMO tak różowo nie jest, np węglowodory często są dużo wyższe niż na benzynie

Widziałem i widuję. Niestety Twoja wiedza jest błędna. HC na LPG nie jest wyższe. Np.: nowe auto (euro 5) na noPB ma ok. 2 HC, a na LPG 1 HC. Inny przykład: samochód 20-sto letni, gażnik (brak kata) noPB 54 HC, LPG 22 HC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Widziałem i widuję. Niestety Twoja wiedza jest błędna. HC na LPG nie jest wyższe. Np.: nowe auto

> (euro 5) na noPB ma ok. 2 HC, a na LPG 1 HC. Inny przykład: samochód 20-sto letni, gażnik

> (brak kata) noPB 54 HC, LPG 22 HC.

wiesz ja nie twierdzę że to nie jest możliwe, napisałem że często jest niestety odwrotnie i wrzuciłem dwa przykłady - widziałeś co jest pod linkami ?

masz tam w miarę nowoczesny silnik KIA i dość dobrą instalację BRC

skąd więc HC 6-krotnie większe na LPG ?

konkretne przykłady, z opisem co i jak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wiesz ja nie twierdzę że to nie jest możliwe, napisałem że często jest niestety odwrotnie i

> wrzuciłem dwa przykłady - widziałeś co jest pod linkami ?

> masz tam w miarę nowoczesny silnik KIA i dość dobrą instalację BRC

> skąd więc HC 6-krotnie większe na LPG ?

> konkretne przykłady, z opisem co i jak

Ewidentnie widać, że na LPG jest ubogo, więc i HC będzie różne. Instalkę trzeba zestroić (dobrze zestroić smile.gif) i analiza spalin powinna być jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ewidentnie widać, że na LPG jest ubogo, więc i HC będzie różne. Instalkę trzeba zestroić (dobrze

> zestroić ) i analiza spalin powinna być jak należy.

ano właśnie, ale właściciel twierdzi że auto jeździ OK

więc w praktyce ile takich niedostrojonych jeździ 30%? 50%? 90%?

pewnie auta na noPB tez nie trzymają idelanie parametrów, ale jednak dawkowanie benzyny jest bardziej precyzyjne, zwłaszcza po jakimś czasie i zrobionych tyś km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ano właśnie, ale właściciel twierdzi że auto jeździ OK

> więc w praktyce ile takich niedostrojonych jeździ 30%? 50%? 90%?

> pewnie auta na noPB tez nie trzymają idelanie parametrów, ale jednak dawkowanie benzyny jest

> bardziej precyzyjne, zwłaszcza po jakimś czasie i zrobionych tyś km

Mnóstwo instalacji lpg jest poza normą dzięki kompetencji gazowników oraz kiepsko dobranych gratów i słabych jakościowo komponentów również. Co do NoPB bywa też różnie. "Skoro działa to po co ruszać?" Wystarczą zużyte świece zapłonowe i analiza idzie w złą stronę, a silnik nie będzie gorzej pracował. Natomiast po montażu LPG wychodzą szarpania, kangurki etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Skoro LPG spala się "czyściej" niż benzyna to dlaczego trwałość końcowych tłumików spada przy

> jeździe na gazie? Chodzi o wyższą temp. spalania, strzały w wydech przy niewyregulowanej

> instalacji czy może jeszcze coś innego?

Toledo 2 1.6 2002r 200kkm od 100kkm na lpg. Caly wydech fabryczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.