Skocz do zawartości

Piaskarka


Cherokee18

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek trochę słodyczy - extra kącik! zlosnik.gif

Zabieram się z kumplem za budowę piaskarki ze starej butli LPG. Ma ktoś wiedzę jak taki home made cudak powinien wyglądać?

Poniżej foto poglądowe piaskarki w fazie projektu. Co można zmienić lub ulepszyć? Będę wdzięczny za każdą pomoc wink.gif

7e7486fb12d91.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam, się czy zwiększenie średnicy na wylocie nie będzie miało wpływu na spadek ciśnienia, przez co piasek będzie podawany z mniejszą siłą. Dodatkowo zastanawia mnie po co doprowadzenie ciśnienia do zbiornika z piaskiem?

Pytam nie jako fachowiec tylko jako nie doświadczony w tej dziedzinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że zamiast podawania cisnienia od góry zbiornika należy podać napowietrzenie tuż przed zaworem dozującym piasek - inaczej może się blokować

edit: będziesz też musiał doświadczalnie dobrać ciśnienie zarówno u samego dołu (wyrzucające materiał) jak i na dole zbiornika. Różna gramatura / wilgotność piasku = różne ciśnienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zastanawiam, się czy zwiększenie średnicy na wylocie nie będzie miało wpływu na spadek ciśnienia,

> przez co piasek będzie podawany z mniejszą siłą.

Swoją wiedzę na temat piaskarki zaczerpnąłem z elektroda.pl. Chciałem dopytać jeszcze tutaj co można ewentualnie zmienić. Szczerze mówiąc nie wiem jak jest z tą średnicą.

Dodatkowo zastanawia mnie po co doprowadzenie

> ciśnienia do zbiornika z piaskiem?

> Pytam nie jako fachowiec tylko jako nie doświadczony w tej dziedzinie

Na chłopski rozum ma sens doprowadzenie ciśnienia zbiornika z piaskiem. Grawitacyjnie niekoniecznie by to działało hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wydaje mi się że zamiast podawania cisnienia od góry zbiornika należy podać napowietrzenie tuż

> przed zaworem dozującym piasek - inaczej może się blokować

Z tego co się wyedukowałem to właśnie ciśnienie należy podawać powyżej poziomu piasku hmm.gif

> edit: będziesz też musiał doświadczalnie dobrać ciśnienie zarówno u samego dołu (wyrzucające

> materiał) jak i na dole zbiornika. Różna gramatura / wilgotność piasku = różne ciśnienia

Wiem wiem wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z tego co się wyedukowałem to właśnie ciśnienie należy podawać powyżej poziomu piasku

Od czasu do czasu jeżdżę robić automatykę i elektronikę do fabryki zajmującej się produkcją pewnych materiałów sypkich. Mimo napowietrzania tuż przy wylocie z zasobnika, materiał i tak się czasem blokuje. Napowietrzanie w tym miejscu jest konieczne (mówię z doświadczenia mojego oraz pracowników którzy pakują pare ton materiału tygodniowo) Materiał tam jest suchy jak pieprz więc nie ma mowy o jakimkolwiek sklejaniu się. Przy zmianie materiału /gramatury na inną, pracownik potrzebuje ok 3-4 worki aby tak dobrać ciśnienia by materiał najbardziej optymalnie wylatywał i nie blokował się......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja taką zrobiłem i nawet działa...

Potrzebne graty

-butla po lpg

-4 zawory kulowe pól cala

-dwa trójniki pół cala

- dwa lub trzy kolanka pół cala

-zawor kulowy półtora lub dwa cale

-wąż gumowy lub inny zbrojony o śr. wew ok 20mm

- wąż do tankowania na stacjach LPG - pęknięty za darmo można zdobyć na prawie każdej stacji

- kilka króćców o długości 5 cm pół cala

- koła ze starego wózka

-rączka ze starego czajnika

-wkładka bezpiecznikowa robiaca za dyszę - najlepiej większa ilość bo przy intensywnej pracy się zużywają dość szybko

- spawarka lub migomat

- chęci

286732046-DSC00344.JPG

286732046-DSC00345.JPG

286732046-DSC00346.JPG

post-72159-14352519380363_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie patrząc na średnice masz podobnie zbudowane jak na moim schemacie?

> Weź no to odwróć w drugą stronę i strzel

> Ohooo i zdjęcia pojawiły się

> Motyw z rączką od czajnika interesujący

Tak, zasada działania jak na twoim obrazku. Piaskarka działa wybornie jedynie powietrza czasami brakuje ale to wina sprężarki. zamiast wkładek bezpiecznikowych możesz sie szrpnąć na dyszę z węglików spiekanych koszt od 70 do... kilkuset.

Dyszę celuj w zależnosci od ilości powietrza, poniżej 400-500 litrów na minutę 3,5 - 4 da rade przy 800-1000 litrów można jechać pow 6-7 mm wszystko zależy jak wydajny masz kompresor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe uprzedziłeś mnie grinser006.gif Ja ruszam na dniach z budowa swojej tylko na podstawie butli spr. powietrza 20L a schemat identyczny jak u Ciebie !!! A tylko mam pytanie co do tych dwóch zaworów na dnie butli właśnie zastanawiam się czy je dawać... Obszerne dwa watki na forum elektrody oczywiście przeczytałeś ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak, zasada działania jak na twoim obrazku. Piaskarka działa wybornie jedynie powietrza czasami

> brakuje ale to wina sprężarki.

A jaką masz sprężarkę? Możesz podesłać filmik jak to wszystko pracuje? smile.gif

zamiast wkładek bezpiecznikowych możesz sie szrpnąć na dyszę z

> węglików spiekanych koszt od 70 do... kilkuset.

> Dyszę celuj w zależnosci od ilości powietrza, poniżej 400-500 litrów na minutę 3,5 - 4 da rade przy

> 800-1000 litrów można jechać pow 6-7 mm wszystko zależy jak wydajny masz kompresor

Na początek pójdą wkładki bezpiecznikowe. Jest też dobry patent z wierconymi śrubami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hehe uprzedziłeś mnie Ja ruszam na dniach z budowa swojej tylko na podstawie butli spr. powietrza

> 20L a schemat identyczny jak u Ciebie !!!

No to więcej zapaleńców na kąciku wink.gif

> A tylko mam pytanie co do tych dwóch zaworów na

> dnie butli właśnie zastanawiam się czy je dawać... Obszerne dwa watki na forum elektrody

> oczywiście przeczytałeś ??

Wątki czytałem ale jest tam tyle śmieci, że starałem się coś tam filtrować.

Dwa zawory potrzebne, górnym regulujesz ilość piasku a dolny działa na zasadzie on/of. Dzięki temu masz zawsze ten sam wydatek piasku (górny zawór) i nie zapycha Ci się wąż (dolny zawór) tak jak w przypadku gdybyś zamykał zawór przy dyszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

> Sam obecnie rozglądam się za jakimś kompresorem, a docelowo może wystrugałbym piaskarkę do tego.

> Co z marketowych kompresorów warto kupić, żeby później w miarę sensownie móc tego używać z

> piaskarką do piaskowania jakichś niedużych elementów?

Przeca jest wątek o kompresorze ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co tam słychać w temacie

Czekam na butlę LPG i ruszamy z robotą wink.gif

u mnie piaskarka gotowa w 95% brakuje końcówki szybkozłaczki oraz

> pokrycia całosci jakimś godnym kolorkiem, zastosowałem tak jak reszta na dysze ceramiczne

> obudowy od bezpieczników topikowych pasuje genialnie

Podeślesz dokładne foto jak to wygląda? food.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja piaskarka na chwile obecną wygląda tak:

piaskarka1.jpg

piaskarka2.jpg

piaskarka4.jpg

Zasyp piasku (średnica 2" gwint: połowa nypla 2", nakrętka: zaślepka 2"):

piaskarka5.jpg

piaskarka6.jpg

Lejek (bo jestem leniwy):

piaskarka7.jpg

piaskarka8.jpg

Oczywiście na lejek przewidziany jest specjalny haczyk:

Dysza, tak jak wczesniej wspominałem bezpiecznik topikowy, aktualnie załozony jest 16A taki miałem pod reką, docelowo będzie to 10A nie miałem akurat takiego pod reką:

piaskarka3.jpg

"mocowanie" wykonane z połówki nypla 1/2" oraz redukcji z 3/4" na 1/2", wnętrze redukcji zostało przetoczone na wylot pod średnice bezpiecznika, natomiast na gwint 3/4" nakręciłem nakretke taką jak jest przy bateri umywalkowej, wczystko pięknie pasuje, oczywiście redukcja została zespawana z nyplem i oszlifowana po czym pokryta na odpierdziel farbą...

Oficjalna prezentacja niebawem, jak zanabede końcówke szybkosłącza na 1/2 " i dokończe reszte projektów tzn. walcarka oraz mini zaginarka do blachy, wsio na raz będzie malowane zielonym młotkiem ze snieżki...

PS. Tym będe pędził cały interes, przy dyszy 3 mm będzie dawał rade oczywiście praca ciągła, ciśnienie na poziomie 6 bar:

kompresorl.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Odświeżam temat!

Na podstawie niezwykle cennych kart katalogowych zaprezentowanych przez kolegów w tym wątku przedstawiam naszego cudaka w wersji beta zlosnik.gif

6d76cdd7cb78a.jpg

Na drugim planie cukierek na potrzeby którego powstał "projekt piaskarka" palacz.gif

Stuningowana lanca

f892fd7f8572b.jpg

Pierwsze 5 min zabawy yikes.gif Jeeeessttttt moooooccccccc!! 270635636-JUMP2.gif

16cf4dce8ba9c.jpg

Chłopaki ogarnęli się, pomlaskali z zachwytu i po kolejnych 10 min efekt pracy

08cb804ba7b86.jpg

4609db7ba0d64.jpg

W piątek dalszy ciąg zabawy z Ducatem food.gif

Serdecznie dziękuję wszystkim udzielającym się w tym wątku za cenne rady i dokumentację foto ok.gif20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hehehe super wygląda, robi robotę, żeby było śmieszniej ja swojej jeszcze nie wy testowałem

Robotę robi ale idealnie nie jest. Butla ma mały lej zsypowy i czasem trzeba nią potrząsnąć. Gdyby nie to, byłoby perfect ok.gif

> muszę

> zaczerpnąć gdzieś piasku, podczas tego piaskowania była duża kurzawa ??

Trochę się kurzyło, choć myślałem, że będzie gorzej. Jest naprawdę dobrze wink.gif W piątek postaram się zrobić jakiś filmik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Odświeżam temat!

> Na podstawie niezwykle cennych kart katalogowych zaprezentowanych przez kolegów w tym wątku

> przedstawiam naszego cudaka w wersji beta

> Na drugim planie cukierek na potrzeby którego powstał "projekt piaskarka"

> Stuningowana lanca

> Pierwsze 5 min zabawy Jeeeessttttt moooooccccccc!!

> Chłopaki ogarnęli się, pomlaskali z zachwytu i po kolejnych 10 min efekt pracy

> W piątek dalszy ciąg zabawy z Ducatem

> Serdecznie dziękuję wszystkim udzielającym się w tym wątku za cenne rady i dokumentację foto

pod jaki kompresor podlaczales to piaskarke???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oj ciężko powiedzieć. Jakiś kolos 400 l ale szczegółów Ci nie podam

o to spory. Zastanawiam sie czy zrobienie piaskarki z butli okolo 20l i podpiecie pod nie duzy kompresorek - jakies 35l ma jaki kolwiek sens??? wiem ze duzy tym nie wypiaskuje ale czy to w ogole bedzie dzialac smile.gif ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> o to spory. Zastanawiam sie czy zrobienie piaskarki z butli okolo 20l i podpiecie pod nie duzy

> kompresorek - jakies 35l ma jaki kolwiek sens??? wiem ze duzy tym nie wypiaskuje ale czy to w

> ogole bedzie dzialac ??

Przy dyszy 2-3 mm przez pierwszą minutę powinieneś usunąć rdzę bez problemu ale nie licz że wypiaskujesz w ten sposób felgę.

Za małe ciśnienie i za mała wydajność, ale na zaprawki na karoserii wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> o to spory. Zastanawiam sie czy zrobienie piaskarki z butli okolo 20l i podpiecie pod nie duzy

> kompresorek - jakies 35l ma jaki kolwiek sens??? wiem ze duzy tym nie wypiaskuje ale czy to w

> ogole bedzie dzialac ??

Niestety nie mam od kogo pożyczyć mniejszy kompresor do testów. Sprawdzaliśmy szczelność piaskarki jakąś samoróbką ale do niczego więcej to się nie nadawało zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

> teściu chce płot piaskować, a jak mu firma zawołała cenę, to uznaliśmy, że mozna to zrobić samemu

Ile zawołali? Ile ma metrów bieżących ogrodzenia?

Bo jak policzysz ile piasku pójdzie (na całe ogrodzenie w tony), energię elektryczną, do piaskowania musisz mieć naprawdę wydajny duży kompresor - to jednak wcale tak tanio nie wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ile zawołali? Ile ma metrów bieżących ogrodzenia?

> Bo jak policzysz ile piasku pójdzie (na całe ogrodzenie w tony), energię elektryczną, do

> piaskowania musisz mieć naprawdę wydajny duży kompresor - to jednak wcale tak tanio nie

> wyjdzie.

Potwierdzam nawet nie licząc energii. Kiedyś mi firma rzuciła cenę za piaskowanie bramy. Wkurzyłem się i sam wypiaskowałem na mokro przystawką do myjki ciśnieniowej. Sam piach wyszedł 2/3 tego, co chciała firma, nie mówiąc o czasie, który to zajęło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Potwierdzam nawet nie licząc energii. Kiedyś mi firma rzuciła cenę za piaskowanie bramy. Wkurzyłem

> się i sam wypiaskowałem na mokro przystawką do myjki ciśnieniowej. Sam piach wyszedł 2/3 tego,

> co chciała firma, nie mówiąc o czasie, który to zajęło.

ile kosztuje taka przystawka do myjki?

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ile kosztuje taka przystawka do myjki?

> pzdr

Kilkanaście lat temu kupowałem, więc tamta cena niemiarodajna.

Na dziś 200-300 zł. Co jest ważne - tulejka, którą leci piasek z wodą, w miarę szybko się zużywa (wzrasta jej średnica i spada ciśnienie). Ważne, żeby była wymienna i "niewydumana". Wtedy możesz sobie u tokarza zamówić zapasowe, gdy skończą Ci się te dane z lancą. Oczywiście wielokrotnie taniej, niż "zamienniki oryginały".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Możesz zdradzić cenę? Też zastanawiam się nad takim manewrem, brama stalowa z garażu 2x2,5m...

Ceny dokładnie nie pamiętam. Ale umownie za bramę dwuskrzydłową do ogrodu o łącznej szerokości 4 metrów, zrobioną z kątowników, wychodziło coś 350 zł. Przy piaskowaniu na sucho.

Z wrodzonego sknerstwa*) postanowiłem sprawdzić, ile mnie to wyjdzie samemu na mokro zlosnik.gif Sam piasek wyniósł ponad 200 zł.

*) Rzecz w tym, że mam kilka takich bram. Firma świadcząca usługę piaskowania dała cenę na kilka, ale ona nie maluje. Z kolei ja bym nie dał rady jednego dnia pomalować kilku bram, a po ich wypiaskowaniu już po nocy by były pokryte warstewką rudej od rosy. Bawiąc się samemu robiłem jednego dnia jedno skrzydło, a drugiego drugie.

Tak że generalnie to jest przerąbany temat zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Potwierdzam nawet nie licząc energii. Kiedyś mi firma rzuciła cenę za piaskowanie bramy. Wkurzyłem

> się i sam wypiaskowałem na mokro przystawką do myjki ciśnieniowej. Sam piach wyszedł 2/3 tego,

> co chciała firma, nie mówiąc o czasie, który to zajęło.

Przypomniałem sobie jeszcze - do piaskowania na sucho dochodzi stosowny kombinezon. Jeśli kolega Vadero myśli że starczą same gogle gdy zacznie piaskować szybko zweryfikuje zdanie. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jaki piasek uzywa sie do takiego piaskowania?

Drobny, suchy jak pieprz, dobry jest piasek kwarcowy do kupienia np. w Castoramie aczkolwiek nie powinno się go używać ze wzgledu na efekt piezzoelektryczny (tak słyszałem, może to plotka).

Są sklepy oferujące taki piasek.

Na pewno nie nadaje się żwir budowlany, nigdy nie przesiejesz go tak dokładnie, będzie zawierał kamienie i inne zanieczyszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Drobny, suchy jak pieprz, dobry jest piasek kwarcowy do kupienia np. w Castoramie aczkolwiek nie

> powinno się go używać ze wzgledu na efekt piezzoelektryczny (tak słyszałem, może to plotka).

> Są sklepy oferujące taki piasek.

> Na pewno nie nadaje się żwir budowlany, nigdy nie przesiejesz go tak dokładnie, będzie zawierał

> kamienie i inne zanieczyszczenia.

OK. Dzieki. To za takie 200zl ile mozna takiego piasku zanabyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Piasek w Casto kupowałem ponad rok temu ale za Chiny nie pamiętam ile kosztował.

> Może allegro da Ci jakiś obraz.

Eee spoko - myslalem, ze do wypiaskowania takiej bramy potrzeba wywrotki pisachu i sie zastanawialem co Wy pozniej z tym piachem robicie wink.gif A mozna taki piach pozniej odzyskac i uzyc ponownie czy jednak traci podczas piaskowania swoje wlasciwosci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Eee spoko - myslalem, ze do wypiaskowania takiej bramy potrzeba wywrotki pisachu i sie

> zastanawialem co Wy pozniej z tym piachem robicie A mozna taki piach pozniej odzyskac i uzyc

> ponownie czy jednak traci podczas piaskowania swoje wlasciwosci?

Zawsze jak coś piaskowałem to przywoziłem sobie piasek z plaży i bez problemu działał - nawet i 3 krotnie używany.

Fakt e największym elementem który piaskowałem był ciut większy od taczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo jak policzysz ile piasku pójdzie (na całe ogrodzenie w tony),

Byłem w szoku jak niewiele kosztuje piasek zlosnik.gif 1 tona jakieś 25 zł. Minus tylko, że trzeba to suszyć i przesiewać.

> energię elektryczną, do

> piaskowania musisz mieć naprawdę wydajny duży kompresor - to jednak wcale tak tanio nie

> wyjdzie.

No i właśnie tutaj jest największy problem. Jeśli Vadero ma duży i wydajny kompresor to zabawa ma sens ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przypomniałem sobie jeszcze - do piaskowania na sucho dochodzi stosowny kombinezon. Jeśli kolega

> Vadero myśli że starczą same gogle gdy zacznie piaskować szybko zweryfikuje zdanie.

Rękawice, okulary + maska podobna jak mają dentyści (do kupienia w leroy merlin), grube spodnie, bluza z kapturem i można działać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.