Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze spawarki


lightjay

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu przymierzam się do zakupu spawarki, ale gdy się już zdecydowałem to mam problem z wyborem.

Jej zastosowanie to typowo hobbystycznie, bo nie mogę już znieść dymania przez co nie które firmy (np spaw 1,5 cm tłumika bo lekko brzęczał 100zł).

Spawarka ma służyć do drobnych napraw w domu moż być tak ze pójdzie kilka razy w miesiącu, a potem będzie miała wolne smile.gif

plany na ten rok:

pospawanie tłumika

wykonanie grila Coś w tym stylu

wykonanie regału w piwnicy

drobne prace naprawcze (pospawanie łopaty itd)

Myślałem o migomagu jakimś do około 2 tyś z podajnikiem na 4 rolkach (4x4) ale nie wiem czy znajdę.

Ważne żeby spawarka była na 230 i na 400V.

Wystarczy mi amperaz do max 200A

1

2

3

4

a może jakiś inny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten ostatni byłby najlepszy , ale do tego co chcesz robić - dużo za duży.

Ja kupiłem bestera 2301 - 3x400V , 200A , ale to ma być do warsztatu. A znajomy do swojego kupił coś takiego

dedra

Spawałem tym i powiem szczerze , że spawa równie dobrze a może i lepiej niż ten mój bester.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja kupiłem taką inwertorową i jest to to samo co dedra tylko cena inna. Spawałem tym trochę i jak

> dla mnie rewelacja.

Ale gratisowego długopisu nie dostałeś cool.gif

Jak długo ją masz? Jaką najgrubszą blachę dam rade tym pospawać?

Szukam coś raczej do majsterkowania niż zawodowej roboty dlatego istotna jest dla mnie cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ją od 2 miesięcy.

Spawałem blachy w samochodzie i daje rade i nie przepala.

Z ceownikiem 4 mm też bardzo ładnie sobie radzi.

Nie sprawdzałem czy grubsze da rade pospawać bo nie miałem grubszego materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlacze sie pod temat. Mam juz MMA, MIG/MAG i teraz szukam TIG. Nie wiem czy DC czy AC/DC. Jak roznica w cenie nie wielka to wolalbym AC/DC. Czego szukac? Mam 1,5-2k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podlacze sie pod temat. Mam juz MMA, MIG/MAG i teraz szukam TIG. Nie wiem czy DC czy AC/DC. Jak

> roznica w cenie nie wielka to wolalbym AC/DC. Czego szukac? Mam 1,5-2k.

Na AC/DC za mało o jakiś 1k jakiś tekst To jest minimum. Koledzy posiadają i chwalą zlosnik.gif Ja spawam większym bratem grinser006.gif też chwalę.

Pamiętaj że do amelinium potrzebujesz sporo większy A na mm grubości materiału niż przy stali wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Od dłuższego czasu przymierzam się do zakupu spawarki, ale gdy się już zdecydowałem to mam problem

> z wyborem.

> Jej zastosowanie to typowo hobbystycznie, bo nie mogę już znieść dymania przez co nie które firmy

> (np spaw 1,5 cm tłumika bo lekko brzęczał 100zł).

> Spawarka ma służyć do drobnych napraw w domu moż być tak ze pójdzie kilka razy w miesiącu, a potem

> będzie miała wolne

> plany na ten rok:

> pospawanie tłumika

> wykonanie grila Coś w tym stylu

> wykonanie regału w piwnicy

> drobne prace naprawcze (pospawanie łopaty itd)

> Myślałem o migomagu jakimś do około 2 tyś z podajnikiem na 4 rolkach (4x4) ale nie wiem czy znajdę.

> Ważne żeby spawarka była na 230 i na 400V.

> Wystarczy mi amperaz do max 200A

> 1

> 2

> 3

> 4

> a może jakiś inny ?

Z tych padlin to bym postawił na bramkę nr 4 wink.gif

Tego bestera to omijaj szerokim łukiem zlosnik.gif

250A to wcale nie jest dużo grinser006.gif ale do domu wystarczy wink.gif poniżej 200A to tylko blacharze biorą zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z tych padlin to bym postawił na bramkę nr 4

> Tego bestera to omijaj szerokim łukiem

> 250A to wcale nie jest dużo ale do domu wystarczy poniżej 200A to tylko blacharze biorą

Tylko ze 4 nie ma TIGa.

Zastanawia mnie jeszcze kilka rzeczy:

1. Dlaczego większość dodatek ma 12 miesięcy gwarancji, nie powinno być 24?

2. W jakim sklepie dokonać zakupu (internet raczej) i dlaczego na innych forach znalazłem opinie ze ten sam model kupiony w markecie jest gorszy jakościowo (chiński) niż ten kupiony w normalnym sklepie i jak do tego mają się sklepy internetowe?

Do przykładu bester 1801 na allegro minimum 1900zł, a w Lerua merlen czy jak się to tam pisze jest za 1600 ten sam zestaw .

3. Podajnik większość twierdzi ze na czterech rolkach bo się nie ślizga itd duży silniczek jak do wycieraczek samochodowych, a nie jak do zabawek.

4. Jak w pierwszy poście napisałem w tym roku grill to raczej z blachy może 4mm i owa spawarka musi sobie z tym poradzić, a jakby nią można było zrobić ruszt to by było świetnie, bo wiadomo rusztu nie robi się ze zwykłego pręta stalowego.

5. Jak sprawdzić czy bezpieczniki w domu wytrzymają opór spawarki, wszyscy o tym ostrzegają, może mi ktoś podać jakie powinienem mieć? Napewno mam siłę 400V, ale chodzi mi o 230V bo do siły nie mam długiego przedłużacza, a zdarzyć się może praca wyrębie w ogródku no 15m od domu na przedłużaczu 230V.

6. Tak pi razy oko na ile wystarcza butla CO2 ile roboczo godzin bo nie wiem czy jedna butle kupić czy dwie

Dodam ze ojciec ma besterke duża transformatorowej co zajmuje w dyskryminacyjnej w bagażniki kominka na dwóch kółkach z rączka chyba stb 250 albo 300A i dostałem nią całe ogrodzenie 150 metrów plus dwie bramy i furtkę na 230V bo przedłużacza do siły brakowało i spisywała się świetnie, ale cieńsze blach to nie ma szans więc ja postanowiłem mieć coś swojego uniwersalnego czyli migomaga najlepiej jeszcze z tigiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> migomata mam, potrzebny tig AC/DC PULSE

> poleci ktos jakies firmy?

> sherman? viper?

Ty ale wiesz że Sherman, Tiger i masa innych pod różną nazwą to to samo, chińskie g...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ty ale wiesz że Sherman, Tiger i masa innych pod różną nazwą to to samo, chińskie g...?

ja rozumiem ze chińskie g. może być badziewne i kosztować 500zł ale za ponad 2tys to już coś w miarę dobrego musi być.

Przecież nie każdy na użytek domowy hobbistyczny kupuje rarytas za 10tyś, po to aby sobie pospawać np łopatę raz w miesiącu.

To poleć coś co nie jest chińskim g. w podobnej cenie z podobnymi funkcjami smile.gif

Bo mam dziwne wrażenie że chyba tylko moje ciało nie jest chińskie bo tego jestem pewien.

Nie mamy na to wpływu. Sam w domu masz część rzeczy chińskich o których wiesz, a część o których nawet nie wiesz. Nic nie zrobisz takie czasu, nawet niemiecki mercedes ma tubę klaksonu z chińskiego g. plastiku i o dziwo trąbi old.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przecież nie każdy na użytek domowy hobbistyczny kupuje rarytas za 10tyś, po to aby sobie pospawać

> np łopatę raz w miesiącu.

Ja kupiłem coś takiego: MIG 155 do tego butla CO i w tysiącu spokojnie się zmieściłem.

Spawałem tym progi w Matizie, łopatę, zbrojenie ma budowie (nawet pręty 12), taczki, błotniki do Komara i wiele innych rzeczy. Do amatorskich zastosowań wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja rozumiem ze chińskie g. może być badziewne i kosztować 500zł ale za ponad 2tys to już coś w

> miarę dobrego musi być.

Dobre to będzie Lincolna /Bestera lub Esaba z ceną zaczynającą się piątka z przodu.

> Przecież nie każdy na użytek domowy hobbistyczny kupuje rarytas za 10tyś, po to aby sobie pospawać

> np łopatę raz w miesiącu.

Dlatego kupuje sie tani szmelc , który uzywa sie kilka lat i w przypadku awarii wywala na smietnik.

> To poleć coś co nie jest chińskim g. w podobnej cenie z podobnymi funkcjami

Masz do wyboru : kupić chińskie badziewie z bajerami , lub za tą samą kasę, produkt renomowanego producenta , prosty i bez bajerów , za to z możliwością naprawy tegoż w razie awarii.

Wpisz sobie w allegro "mostek bester" , bedziesz wiedział o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to odpuszczam sobie AC/DC sick.gif Mam spawarke MMA Dedry (Desi201). Co myslisz o tej http://allegro.pl/dedra-spawarka-inwertorowa-200a-tig-mma-hf-walizka-i3085097644.html ? Nie spawalem nigdy TIGiem wiec sluzylaby do nauki i spawania glownie cienkiej blachy z nierdzewki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie spawalem nigdy TIGiem wiec sluzylaby do nauki i spawania glownie cienkiej blachy z nierdzewki.

Jak nie chce sie kolega zrazic, to bym odradzal dedre, podobno dosc awaryjne chinskie wykonanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ile kosztuje butla w tym zestawie ??

> Bo warto mieć swoją żeby nie płacić dzierżawy ALE nie ma sensu płacić za nową skoro i tak w punkcie

> wymiany wymienią na używaną, to już lepiej kupić używkę z legalizacją

Jakieś 180 plz zapłaciłem za butlę 8 litrów z legalizacją na 5 lat . Mam swoją i nie płacę kaucji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale w punktach nabijają czy wymieniają na inną butlę. Bo teraz nasuwa sie pytanie czy warto mieć

> swoją nową czy używaną.

> Jak maja wymienić na inną butlę to po co wydawać kasę na nową ?

zależy gdzie - kolega nabija swoja w warszawie , gdzieś w polsce chcieli wymieniać - musiał szukać gdzie indziej bo przywiązany jest do swojej butli - ale o argon z helem chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale w punktach nabijają czy wymieniają na inną butlę. Bo teraz nasuwa sie pytanie czy warto mieć

> swoją nową czy używaną.

> Jak maja wymienić na inną butlę to po co wydawać kasę na nową ?

W punktach wymieniają. Dlatego nie ma sensu kupować nowej butli z atestem do 2020 roku bo i tak dostaniesz starą.

A jakbyś miał starą na wymianę dopłacisz całe 50 zł za legalizację i z bani. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakieś 180 plz zapłaciłem za butlę 8 litrów z legalizacją na 5 lat . Mam swoją i nie płacę kaucji.

Swoją w jakim sensie ??

Cały czas ta sama ?? czy że wymieniają w punkcie na inną a po prostu nie płacisz kaucji ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale w punktach nabijają czy wymieniają na inną butlę. Bo teraz nasuwa sie pytanie czy warto mieć

> swoją nową czy używaną.

> Jak maja wymienić na inną butlę to po co wydawać kasę na nową ?

W punktach nie nabijają mówimy oczywiście o legalnej drodze więc raczej szkoda kasy na nową.

No chyba że znajdziesz punkt gdzie Ci nabiją legalnie ale i tak nie zrobią tego na poczekaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dziś byłem w leroy merlen i była besterke 1801 za niecałe 1500zł nawet nie wiedziałem ze ona taka

> duża. Ale polautomaty za 800zł i mechanizm podawania drutu jak od zabawki. strach sie bać

> dotknąć tego.

Nawet na tą besterkę nie patrz zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nawet na tą besterkę nie patrz

A co masz jej do zarzucenia ?? Mam taką (starszy model) bardzo sobie chwale i uważam że za te pieniądze nic lepszego nie będzie, ale może jestem w błędzie hmm.gif miałem kiedyś takiego małego einhela widziełem też wiele innych chińczyków i nawet nie chce ich wiecej na oczy oglądać, choć akurat ta dedra mnie zainteresowała chętnie bym sobie nią pospawał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A co masz jej do zarzucenia ?? Mam taką (starszy model) bardzo sobie chwale i uważam że za te

> pieniądze nic lepszego nie będzie, ale może jestem w błędzie miałem kiedyś takiego małego

> einhela widziełem też wiele innych chińczyków i nawet nie chce ich wiecej na oczy oglądać,

> choć akurat ta dedra mnie zainteresowała chętnie bym sobie nią pospawał...

no to teraz zostaje mi szukanie DEDRA DESMi 180A w necie gdzie cena+ wysyłka jest tania i jest gwarancja 24m .

bo te za 1400 maja tylko 12m gwarancji:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A co masz jej do zarzucenia ?? Mam taką (starszy model) bardzo sobie chwale i uważam że za te

> pieniądze nic lepszego nie będzie, ale może jestem w błędzie miałem kiedyś takiego małego

> einhela widziełem też wiele innych chińczyków i nawet nie chce ich wiecej na oczy oglądać,

> choć akurat ta dedra mnie zainteresowała chętnie bym sobie nią pospawał...

Kupiłeś swoją w markecie ?

Starszy model może jeszcze był na jakimś normalnym trafo. Serwisant który opiekuje się naszym sprzętem firmowym twierdzi że ta besterka jest nawinięta amelinium i okrojona do granic możliwości.

Ma tylko rozpoznawalną markę i niską cenę więcej zalet nie stwierdzono zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kupiłeś swoją w markecie ?

> Starszy model może jeszcze był na jakimś normalnym trafo. Serwisant który opiekuje się naszym

> sprzętem firmowym twierdzi że ta besterka jest nawinięta amelinium i okrojona do granic

> możliwości.

> Ma tylko rozpoznawalną markę i niską cenę więcej zalet nie stwierdzono

jaka mam pewnosc kupujac na allegro czy w sklepie internetowym ze nie kupie wersji marketowej?

moze ktos polecis sprawdzone sklepy w necie lub sprzedawcow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kupiłeś swoją w markecie ?

Tak w LeroyMerlin jakieś 5 lat temu...

> Starszy model może jeszcze był na jakimś normalnym trafo. Serwisant który opiekuje się naszym

> sprzętem firmowym twierdzi że ta besterka jest nawinięta amelinium i okrojona do granic

> możliwości.

U mnie uzwojenie pierwotne jak i wtórne jest nawijane miedzią, sprawdzałem to po tym co w necie wyczytałem...

> Ma tylko rozpoznawalną markę i niską cenę więcej zalet nie stwierdzono

Miałem stycznosc z paroma chińczykami i akurat jak dla mnie jest przepaść... w tej besterce też znalazły by się jakieś wady jak np. tylko 4 pozycje pradu spawania (jak dla mnie to o jakieś 2 za mało), źle "wykalibrowane" pokrętło od posuwu drutu lub słabo dobrane obroty silnika od posuwu drutu, za to na plus: wykonanie obudowy, podajnik drutu, jak dla mnie mały uchwyt co do blacharki jest sporym plusem. Nie powiem że to ideał bo nim nie jest ale za 1500 zł nie widze innej alternatywy chyba że naprawdę ta dedra jest taka dobra ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no to teraz zostaje mi szukanie DEDRA DESMi 180A w necie gdzie cena+ wysyłka jest tania i jest

> gwarancja 24m .

> bo te za 1400 maja tylko 12m gwarancji:(

Zdecydowałeś się już na któraś z tych spawarek? Też się zastanawiam nad tą DEDRA DESMI 180. Mam do zrobienia barierkę z marketowych elementów kutych, ale nie wiem czy ona da sobie z tym radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

> Zdecydowałeś się już na któraś z tych spawarek? Też się zastanawiam nad tą DEDRA DESMI 180. Mam do

> zrobienia barierkę z marketowych elementów kutych, ale nie wiem czy ona da sobie z tym radę.

dalej mam na uwadze DEDRA DESMI 180 ze względu na cenę 1400zł i same pozytywne opinie.

teraz mam już uzbierane fundusze na zakup

jeszcze chodzi mi po głowie:

Półautomat spawarka MIG 200 MMA/TIG Magnum 3 w 1 2400zł

Spawarka 3w1 MAGNUM MIG 200 MMA/TIG DIGITAL nowość 2700zł

Spawarka migomat Welder Fantasy GRIN 200 MIG 4x4 2200zł

Migomat spawarka mig 195A KOMPLET Butla PROMOCJA 1400zł

ta ostatnia coś za tanio będzie to jakis badziew.

i teraz nie wiem czy dalej DEDRA DESMI 180 czy kombajn 3 w 1 (ale obawiam sie że jak jest do wszystkiego to może być do niczego) old.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ten Welder wydaje się być ok, firma znana z art.spawalniczych.

> no i będziesz miał blisko po odbiór osobisty

też mi się tak wydawało do przeczytania kilku niezależnych opinii poniżej wypowiedź z grudnia ubiegłego roku:

" Kupiłem tę maszynę i... zwróciłem ją. Generalnie koncepcja fajna. Proste, transformatorowe urządzenie z 4 rolkami i 275A za nieco ponad 2tys. zł. Błąd tkwi w 2 a nie 3 fazach przy tak mocnej maszynie. A tak, ta maszyna ma możliwość pracy na 230 V i 400V, i tu niestety jej wada. Z tego co się orientuję Grin 195 i 200 ten problem nie dotyczy (choć to tylko opinie importera, osobiście nie sprawdziłem). Już piszę o co chodzi. Z racji swojej mocy poprzednia wersja wysadzała korki, wzięli ją na poprawki i założyli jakieś dławiki po czym wróciła na rynek. I tę poprawioną wersję nabyłem. Sprzęt spawa ładnie do póki nie puścimy spustu. Puszczamy spust, a ona przez ułamek chwili nadal pali drut. Jak mnie poinformowano jest to zachowanie naturalne ponieważ konstrukcja tej spawarki nie pozwala w inny sposób pozbycia się nadmiaru napięcia w transformatorze (czy jakoś tak, terminologię itp. zostawiam konstruktorom i mechanikom). Opiszę jak się ma sprawa w praktyce. Puszczamy spust a spawarka nadal podaje prąd. Drut przestaje się wysuwać a spawarka pali to co się zostało, i pali aż do dyszy - co dalej wiadomo. O ile można to oszukać wolnym wylotem drutu, o tyle nic nie da się zrobić spawając pulsacyjnie. Zapomnijmy o zaspawywaniu dziur czy szerszych szczelin. Tzw. cyknięcia, jeden po drugim jest niewykonalne gdyż spawarka w krótkich przerwach nie nadąża się rozładować ze swoich nadmiarów, precyzyjne cyknięcia to już w ogóle porażka. Szef Fachowca stwierdził, że taka uroda tej spawarki. Nie znam urządzenia warsztatowego, kuchennego, czy jakiegokolwiek które po rozłączeniu prądu podaje go nadal. Jeśli nie jest możliwe stworzenie maszyny o takich parametrach za takie pieniądze to po prostu jej nie produkujemy. W odpowiedzi na moje zażalenia otrzymałem propozycję od firmy Fachowiec zamiany na Synergię. Tak więc nie mając za bardzo wyjścia dopłaciłem i zobaczymy co dalej.

Reasumując - zapewne tego typu rozwiązania techniczne mają właśnie taką urodę, jednak dla mnie nie jest to żadnym wytłumaczeniem bo w tym momencie istnienie takiej maszyny mija się z jej przeznaczeniem.“

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wpadła mi jeszcze w oko:

Spawarka TIGER 2200 półautomat MIG MAG cena 3321zł LINK

ponoć są dobre nie są chińskie jest dostępność części serwis tez ok.

jak sami widzicie cena wzrosła a juz na total maxa nie chce przekroczyć 3,5 tyś

lepiej tego tigra czy coś innego w tej cenie 3,5 tyś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

> Wpadła mi jeszcze w oko:

> Spawarka TIGER 2200 półautomat MIG MAG cena 3321zł LINK

> ponoć są dobre nie są chińskie jest dostępność części serwis tez ok.

> jak sami widzicie cena wzrosła a juz na total maxa nie chce przekroczyć 3,5 tyś

> lepiej tego tigra czy coś innego w tej cenie 3,5 tyś

no i kupiłem tigera 2200 i nie będę zakładał tematu nowego mam pytanie o podłaczenie butli, bo nie wiem czy dobrze pamiętam, reduktor przykręcamy do butli, następnie odkręcamy pokrętło z reduktora (wtedy jak się odkręca to zamyka się reduktor) następnie odkręcami bardzo wolno butle (na maxa ????) a potem odkręcamy (czyli wkręcamy pokrętło na reduktorze) po to aby ustawić odpowiedni przepływ.

czy tak bo dawno temu to robiłem i wiem że to było ważne żeby zegarów w reduktorze nie uszkodzić zbyt dużym ciśnieniem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no i kupiłem tigera 2200 i nie będę zakładał tematu nowego mam pytanie o podłaczenie butli, bo nie

> wiem czy dobrze pamiętam, reduktor przykręcamy do butli, następnie odkręcamy pokrętło z

> reduktora (wtedy jak się odkręca to zamyka się reduktor) następnie odkręcami bardzo wolno

> butle (na maxa ????) a potem odkręcamy (czyli wkręcamy pokrętło na reduktorze) po to aby

> ustawić odpowiedni przepływ.

> czy tak bo dawno temu to robiłem i wiem że to było ważne żeby zegarów w reduktorze nie uszkodzić

> zbyt dużym ciśnieniem .

co nikt nie podpinał butli do spawarki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.