Skocz do zawartości

Fotelik a poduszki powietrzne


el_guapo

Rekomendowane odpowiedzi

Ja wiem, że AŚ wyznacznikiem nie jest, ale poważnie się zaniepokoiłem czytając zajawkę o poduszkach powietrznych vs. dzieciak w foteliku.

Możecie mi odpowiedzieć na pytanie, czy:

- fotelik (nie nosidełko, bo się nie da) skierowany PRZODEM do kierunku jazdy z niewyłączoną poduszką powietrzną (nie wyłączoną, bo nie ma takiej opcji) stwarza zagrożenie dla dzieciaka, czy nie?

- taki sam układ + boczne poduszki powietrzne (z fotela) - jest zagrożenie dla dzieciaka, czy nie?

- taki sam układ + kurtyny

- kurtyny+boczne poduszki (z fotela) a fotelik-nosidełko na tylnej kanapie tyłem do kierunku jazdy?

- fotelik (nie nosidełko) skierowany PRZODEM do kierunku jazdy, na tylnej kanapie na środowym miejscu (kanapa, nie oddzielne fotele)

niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja wiem, że AŚ wyznacznikiem nie jest, ale poważnie się zaniepokoiłem czytając zajawkę o poduszkach

> powietrznych vs. dzieciak w foteliku.

> Możecie mi odpowiedzieć na pytanie, czy:

> - fotelik (nie nosidełko, bo się nie da) skierowany PRZODEM do kierunku jazdy z niewyłączoną

> poduszką powietrzną (nie wyłączoną, bo nie ma takiej opcji) stwarza zagrożenie dla dzieciaka,

> czy nie?

> - taki sam układ + boczne poduszki powietrzne (z fotela) - jest zagrożenie dla dzieciaka, czy nie?

> - taki sam układ + kurtyny

> - kurtyny+boczne poduszki (z fotela) a fotelik-nosidełko na tylnej kanapie tyłem do kierunku jazdy?

> - fotelik (nie nosidełko) skierowany PRZODEM do kierunku jazdy, na tylnej kanapie na środowym

> miejscu (kanapa, nie oddzielne fotele)

Generalnie ostatnie wyjscie jest "niby" najbezpieczniejsze dla dziecka (uderzenia czołowe i boczne-największe szanse przeżycia. Z praktyką bywa różnie, zaraz znajdą się zwolennicy i przeciwnicy rozwiązań. Jedna zasada-jak fotelik przodem do kierunku jazdy to absolutnie nie wyłączamy poduchy, poducha wtedy działa tak samo jak na kierowcę, nie wolno wozić natomiast tyłem do kierunku jazdy w przednim fotelu i z włączoną poduszką, bo poducha przy uderzeniu złamie dziecku kręgosłup, wtedy jak ma się takiego szkraba to na tył i koniec. Wszystko trzeba przede wszystkim na rozsądek i logikę brać, złotego środka nie ma. Mam znajomych co to nie zakładali 2 latkowi szelek, bo jak to mama określiła-"nie będę dziecka więzić" screwy.gif moje dzieciaki tak przyzwyczajone, że same ręce wyciągają by nam było łatwiej założyć szelki, ściskamy dość mocno (luz na szelkach 1-1,5 cm) i jakoś dzieci nie czują się więzione skoro w ciszy podróżują nawet na dalekie odległości (najdalej 1200km póki co), a młody nie ma jeszcze 1,5r a rączki sam wyciąga jak szelki przekładam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Możecie mi odpowiedzieć na pytanie, czy:

> - fotelik (nie nosidełko, bo się nie da) skierowany PRZODEM do kierunku jazdy z niewyłączoną

> poduszką powietrzną (nie wyłączoną, bo nie ma takiej opcji) stwarza zagrożenie dla dzieciaka,

> czy nie?

Zacznijmy od pogodzenia się z pewnym faktem - każdy wypadek stwarza pewne zagrożenie wink.gif

Fotelik montowany przodem do kierunku jazdy nie wymaga wyłączenia poduszki przedniej.

Można dla bezpieczeństwa odsunąć fotel na maksa do tyłu.

> - taki sam układ + boczne poduszki powietrzne (z fotela) - jest zagrożenie dla dzieciaka, czy nie?

Oczywiście że jest.

> - taki sam układ + kurtyny

> - kurtyny+boczne poduszki (z fotela) a fotelik-nosidełko na tylnej kanapie tyłem do kierunku jazdy?

Jest. Ale kurtyny same w sobie raczej nie są w stanie zrobić nikomu krzywdy.

> - fotelik (nie nosidełko) skierowany PRZODEM do kierunku jazdy, na tylnej kanapie na środowym

> miejscu (kanapa, nie oddzielne fotele)

A tu już wróżka - czy da się poprawnie zamontować ten fotelik na środku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skan instrukcji do Fluence/Megane III. Producent wszystko narysował.

287065430-zrzutekranu1.jpeg

287065430-zrzutekranu2.jpeg

287065430-zrzutekranu3.jpeg

287065430-zrzutekranu4.jpeg

Źródło - manual do Fluence/Megane III: jakiś tekst

I tu jest ciekawe. W pierwszym screenie z wyłączoną poduszką pasażera można przewozić wyłącznie fotelik tyłem do kierunku jazdy.

W drugim screenie bez poduszki pasażera można wozić uniwersalne foteliki (przodem).

No więc czym się różni wyłączona poduszka pasażera od jej braku? Brakiem bocznych i kurtyn przy okazji?

Nie wiem. hmm.gif

Ja osobiście montuje fotelik (w zasadzie już taki poddupnik z oparciem) na przednim fotelu przodem i nie wyłączam poduszki.

Jednak zazwyczaj dzieciaki jeżdżą z tyłu. Na środku mam fotelik przodem dla 15 miesięcznego. Po bokach są takie poddupniki z oparciem dla starszych.

post-32829-14352521097154_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak masz trzypunktowy pas?

Da się na trzypunktowym z tyłu na środku. Ja tak mam. Fotelik 0-18kg przodem do kierunku jazdy (tyłem też się daje).

We Fluecne/Megane III się mieści. I jeszcze dwa poddupniki z oparciami po bokach.

W Grande Punto da się zamontować dwa foteliki z tyłu obok siebie. Jeden z boku i drugi na środku. Wszystko bez isofix.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Popraw mnie, jak się mylę, ale montowanie przy trzypunktowym pasie jest takie samo - bez względu na

> miejsce na tylnej kanapie.

Tyle, że czasem kanapa jest tak wyprofilowana, że na środku jest lekkie wybrzuszenie i fotelik się lekko buja na boki (np. Avensis jakiego miałeś tak miał)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jedna zasada-jak fotelik przodem do kierunku jazdy to absolutnie nie

> wyłączamy poduchy, poducha wtedy działa tak samo jak na kierowcę,

tu bym nie był taki pewny, w każdym aucie jakie miałem odradzali wożenie dziecka z przodu (brak wyłącznika poduchy)

o ile w astrze była wzmianka o max odsunięciu fotela do tyłu, tak w fordzie wprost jest napisane że nie należy i jeśli już to w wyjątkowych sytuacjach (cokolwiek to znaczy)

weź pod uwagę że zwłaszcza w II grupie dzieciak ma nogi wysoko, dużo wyżej niż dorosły hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dorzucę się z pytaniem:

> z tyłu lepiej za kierowcą czy pasażerem montować fotelik?

> Jak Wy montujecie? Fotelik z mocowaniem isofix, przy dziecku ktoś siedzi.

montowałem po stronie pasażera jeśli ktoś jechał z tyłu, zawsze łatwiej popatrzyć na dzieciaka po skosie hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> montowałem po stronie pasażera jeśli ktoś jechał z tyłu, zawsze łatwiej popatrzyć na dzieciaka po

> skosie

ja tak samo, choć statystyki mówią, że to właśnie miejsce za kierowcą jest najbezpieczniejsze podczas wypadku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja tak samo, choć statystyki mówią, że to właśnie miejsce za kierowcą jest najbezpieczniejsze

> podczas wypadku

pokaż te statystyki, bo gdzieś czytałem że nic takiego nie udowodniono hmm.gif (chyba na fotelik.info był taki art.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pokaż te statystyki, bo gdzieś czytałem że nic takiego nie udowodniono (chyba na fotelik.info był

> taki art.)

zasugerowałem się wypowiedzią policjanta, a teraz doczytuję, że to jest jednak mit. confused.gif

Quote:

Nawet jeśli miały miejsce pojedyncze przypadki tego typu zdarzeń, to są to tylko wyjątki i nie można na ich podstawie wygłaszać tego typu teorii. Niestety ten błędny "mit" jest u nas rozpowszechniany nawet przez funkcjonariuszy Policji.


więc jednak dobrze wożę dzieciaka skromny.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> montowałem po stronie pasażera jeśli ktoś jechał z tyłu, zawsze łatwiej popatrzyć na dzieciaka po

> skosie

Zgadza się. Spojrzysz przez ramię i widzisz.

Do tego statystycznie... dziecko wsiada/wysiada od strony chodnika nie jezdni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dokładnie, nam tak jest najwygodniej

Ja mam trójkę więc cała kanapa zajęta zlosnik.gif

Ale ten najbardziej ruchliwy (nie najmłodszy) siedzi z prawej. I na tą stronę wszyscy wysiadają. Łatwiej ogarnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dorzucę się z pytaniem:

> z tyłu lepiej za kierowcą czy pasażerem montować fotelik?

Ja montuję za pasażerem. Powody:

1 - zwykle parkuje się po prawej stronie drogi - dziecko wchodzi do auta (lub wychodzi z auta) od strony chodnika/pobocza.

2 - łatwiej sprawdzić co właśnie jest demolowane w aucie wink.gif przy foteliku z lewej nie ma takiej szansy zlosnik2.gif

3 - jak młodzież ma zapędy piłkarskie (i wystarczająco długie nogi), to kopie w plecy pasażera, a nie kierowcę wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja tak samo, choć statystyki mówią, że to właśnie miejsce za kierowcą jest najbezpieczniejsze

> podczas wypadku

Słyszałem, że wg. statystyk najbezpieczniejsze jest miejsce z tyłu po lewej - tylko, że podobno badania były wykonywane w GB*.

* - źródło nie potwierdzone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tu bym nie był taki pewny, w każdym aucie jakie miałem odradzali wożenie dziecka z przodu (brak

> wyłącznika poduchy)

> o ile w astrze była wzmianka o max odsunięciu fotela do tyłu, tak w fordzie wprost jest napisane że

> nie należy i jeśli już to w wyjątkowych sytuacjach (cokolwiek to znaczy)

> weź pod uwagę że zwłaszcza w II grupie dzieciak ma nogi wysoko, dużo wyżej niż dorosły

U mnie czujnik wyłącza przednią poduchę jeśli posadziłbym tam dziecko. Aktywuje się ona dopiero gdy usiądzie dorosły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> montowałem po stronie pasażera jeśli ktoś jechał z tyłu, zawsze łatwiej popatrzyć na dzieciaka po

> skosie

I wyciągać dzieciaka na chodnik zamiast na ulicę. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.