Skocz do zawartości

DMC samochód i przyczepa


chris_66

Rekomendowane odpowiedzi

pomóżcei , bo się zawiązałem

samochód - MW 1500 kg

w F2 i F3 wpisane 2800 kg

przyczepy O1 2000 kg i O2 700 Kg

co w przepisach jest na temat przyczepy bez hamulca 750 kg - przekraczamy 3500 o 50 kg i z hamulcem 900 kg - przekraczamy 3500 o 200 kg

kiedyś można było na B szaleć 3,5 holownik i 750 przyczepa co dawało 4,250 max na prawko B

ale wiem , że coś pomieszali i nie wiem co

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nadal tal można "szaleć"...

chyba nie, jezeli suma mas (ale chyba wlasnych) przekracza 3,5t trzeba miec dopisek B96

hmm.gif

Sam ostatnio sie nad tym zasatanawialem, moje Subaru ma mase 1560kg +przyczepka 2t ( i tyle mam dopuszczalna dla przyczepki z hamulcem). Suma przekracza 3,5t, wiec musze miec B96 tongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> chyba nie, jezeli suma mas (ale chyba wlasnych) przekracza 3,5t trzeba miec dopisek B96

> Sam ostatnio sie nad tym zasatanawialem, moje Subaru ma mase 1560kg +przyczepka 2t ( i tyle mam

> dopuszczalna dla przyczepki z hamulcem). Suma przekracza 3,5t, wiec musze miec B96

Mowa o samochodzie o dmc 3,5t i przyczepie lekkiej.

W Twoim przypadku jest chyba inaczej, co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> chyba nie, jezeli suma mas (ale chyba wlasnych) przekracza 3,5t trzeba miec dopisek B96

> Sam ostatnio sie nad tym zasatanawialem, moje Subaru ma mase 1560kg +przyczepka 2t ( i tyle mam

> dopuszczalna dla przyczepki z hamulcem). Suma przekracza 3,5t, wiec musze miec B96

nie możesz ciągać swoim autem, przyczepy cięższej niż (DMC auta/1,33) czyli 1172 kg.

Czyli razem 1560 + 1172 kg. Mozesz bez B96.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie możesz ciągać swoim autem, przyczepy cięższej niż (DMC auta/1,33) czyli 1172 kg.

> Czyli razem 1560 + 1172 kg. Mozesz bez B96.

Razem jak pisalem to przeszlo 3,5t. DMC grubo ponad 2t, czyli wiecej niz przeczepka. Z tego co na szybko doczytalem to jakis dopisek musi byc w PJ, bo masa >3.5t

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> chyba nie, jezeli suma mas (ale chyba wlasnych) przekracza 3,5t trzeba miec dopisek B96

> Sam ostatnio sie nad tym zasatanawialem, moje Subaru ma mase 1560kg +przyczepka 2t ( i tyle mam

> dopuszczalna dla przyczepki z hamulcem). Suma przekracza 3,5t, wiec musze miec B96

Dopisek B96 dodaje opcję dowolnej kombinacji pojazdu i przyczepy, razem do 4250kg.

Jeśli masz pojazd z przyczepą lekką, czyli do 750kg, to możesz śmigać na zwykłym B...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie możesz ciągać swoim autem, przyczepy cięższej niż (DMC auta/1,33) czyli 1172 kg.

> Czyli razem 1560 + 1172 kg. Mozesz bez B96.

Zaczyna się pad.gif

Dla ułatwienia:

s - samochód

p - przyczepa

z - zestaw

PoRD:

MWs>DMCp

DMCz<3500kg z wyjątkiem, kiedy DMCp<=3500kg, wtedy pojazd ten może ciągnać przyczepę lekką o DMC<=750kg

wymogu techncizne pojazdu:

robryka O1 - MMCp z hamulcem

rubryka O2 - MMCp bez hamulca jaką może pociągnąć dokładnie ten egzemplarz pojazdu.

Z PoRD i wymogów technicznych bierzemy ostrzejszy warunek dotyczący przyczepy i to jest przyczepa jaką można pociągnąć. Specjalnie nie piszę czy to DMC czy MMC bo w obu przypadkach są to różne wartości.

I nie ma znaczeni żadne 1,33, 1,24, czy 1,4 - wszystkie wartości podane są w dokumentach pojazdu. Koniec. Kropka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pomóżcei , bo się zawiązałem

> samochód - MW 1500 kg

> w F2 i F3 wpisane 2800 kg

> przyczepy O1 2000 kg i O2 700 Kg

> co w przepisach jest na temat przyczepy bez hamulca 750 kg - przekraczamy 3500 o 50 kg i z hamulcem

> 900 kg - przekraczamy 3500 o 200 kg

> kiedyś można było na B szaleć 3,5 holownik i 750 przyczepa co dawało 4,250 max na prawko B

> ale wiem , że coś pomieszali i nie wiem co

W twoim przypadku na kat.B możesz ciągnąć przyczepę o MMC 1500 kg, jeśli przyczepa ma hamulec (MMCp<MWs) lub 750 kg, jeśli go nie posiada.

Na kat.B+E możesz ciągnąć przyczepę o MMC<2000 kg, czyli to co masz w DR w rubryce O1 i kat B+E umożliwia przekroczenie 3500kg zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dopisek B96 dodaje opcję dowolnej kombinacji pojazdu i przyczepy, razem do 4250kg.

> Jeśli masz pojazd z przyczepą lekką, czyli do 750kg, to możesz śmigać na zwykłym B...

ok, to skad sie bierze ten wpis w PJ ? Jak ja zdawalem nie bylo takich cudow. Trzeba jeszcze jakis egzamin zdawac ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W twoim przypadku na kat.B możesz ciągnąć przyczepę o MMC 1500 kg, jeśli przyczepa ma hamulec (MMCp

Obliczenia mas nic nie dają jeśli nie ma się uprawnień do jazdy z przyczepami.

Na B, C, D to tylko przyczepa lekka o DMC 750kg. Dla cięższych przyczep musi być E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Obliczenia mas nic nie dają jeśli nie ma się uprawnień do jazdy z przyczepami.

> Na B, C, D to tylko przyczepa lekka o DMC 750kg. Dla cięższych przyczep musi być E.

Błagam, nie wprowadzaj ludzi w błą, jeśli nie masz o tym pojęcia!!!!

Odsyłam do PoRD - tam znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, dzięki którym odkryjesz prawdę, którą napisałem nieco wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zaczyna się

> Dla ułatwienia:

> s - samochód

> p - przyczepa

> z - zestaw

> PoRD:

> MWsDMCz

MWs>DMCp jest taki warunek ?

Wprowadzilem dane na tej stronce:

http://oskduet.pl/nauka-jazdy/prawo-jazdy-przyczepa

(Q1-2t, DMCs=2060, DMCp=2t, MWs=1560) i wyskoczylo, ze moge ciagnac 2t, ale potrzebuje kod96. To w koncu zlamalem prawo czy nie (poza brakiem 96 w PJ) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> MWs

> Wprowadzilem dane na tej stronce:

> http://oskduet.pl/nauka-jazdy/prawo-jazdy-przyczepa

> (Q1-2t, DMCs=2060, DMCp=2t, MWs=1560) i wyskoczylo, ze moge ciagnac 2t, ale potrzebuje kod96. To w

> koncu zlamalem prawo czy nie (poza brakiem 96 w PJ) ?

Jeśli masz MWs=1560 kg, to możesz pociągnąć przyczepę o DMC=MWs, czyli 1560 kg, co wynika z:

Quote:

pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Błagam, nie wprowadzaj ludzi w błą, jeśli nie masz o tym pojęcia!!!!

> Odsyłam do PoRD - tam znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, dzięki którym odkryjesz prawdę,

> którą napisałem nieco wyżej.

USTAWA z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami1),2)

Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

6) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

Ust. 2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

ust. 3. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawo jazdy:

1) kategorii B, C1, C, D1 i D uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy lekkiej;

12) kategorii B+E, C+E lub D+E - pojazdem określonym odpowiednio w prawie jazdy kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą (przyczepami), przy czym w zakresie kategorii B+E dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie może przekraczać 3,5 t;

Czyli na samo B tylko przyczepa lekka. Jeśli większa masa przyczepy to B + odpowiedni wpis w PJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli masz MWs=1560 kg, to możesz pociągnąć przyczepę o DMC=MWs, czyli 1560 kg, co wynika z:

> Quote:

> pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej

> masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych

> pojazdów nie przekracza 3,5 t,

Przeciez moge pociagnac do 4.25 t jezeli mam ten kod w PJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałeś choć raz to co wkleiłeś w szczególności drugi wyboldowany tekst? Jeśli tak, to czy przeczytałeś go ze zrozumieniem i wiesz co to oznacza przekracza 3,5t?

Przypominam, że rozmawiamy o ciągnięciu przyczepy na kat.B, a nie B+E, czyli powyżej 3,5t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To przeczytaj sobie jeszcze raz co kolega wyboldowal

> Do 4.25 nie trzeba miec E, wystaczy owy magiczny dopisek w PJ.

No to jeszcze raz. 4,25 jest wyjątkiem dla prawa jazdy kat.B czyli do 3,5t - dla pojazdu o DMC<=3,5 dopuszczone jest holowanie przyczepy lekkiej. Nie jest odrębnym przepisem dotyczącym adnotacji 96. Tak samo jak adnotacja 96 nie uprawnia do ciągnięcia zestawu powyżej 3,5t - od tego jest kat.B+E. W ostatniej nowelizacji wyjątek ten został wyłączony, zaś granica na kat. B przesunięta do 4,25t i tyle. Teoria mówi, że dopisek powinien być w PJ dla osoby ciągnącej na kat.B przyczepę inną niż lekka, tylko nikt nie był w stanie mi odpowiedzieć na pytanie kto, w jaki sposób i w którym miejscu na PJ ten zapis ma zrobić (kto ma uprawnienia do rozklejenia zalaminowanego PJ, gdyż podchodzi to pod próbę fałszerstwa dokumentu, co jest karane)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przeczytałeś choć raz to co wkleiłeś w szczególności drugi wyboldowany tekst? Jeśli tak, to czy

> przeczytałeś go ze zrozumieniem i wiesz co to oznacza przekracza 3,5t?

> Przypominam, że rozmawiamy o ciągnięciu przyczepy na kat.B, a nie B+E, czyli powyżej 3,5t.

Dla ułatwienia wytnę zbędne słowa z ustawy:

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka , z zastrzeżeniem ust. 2,

Ust. 2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

Po zmianach wprowadzono kod96. W formie ustawy, którą zacytowałem nie było tegoż kodu tylko kat. E.

W przypadku masy zespołu do 3,5t wystarczy kod96 w PJ, powyżej musi być kat E. W każdymbądź razie napisane jest wyrażnie, że musi być odpowiednia adnotacja dla przyczepy innej niż lekka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No to jeszcze raz. 4,25 jest wyjątkiem dla prawa jazdy kat.B czyli do 3,5t - dla pojazdu o DMC

Dla mnie interpretacja jest prosta przyczepka lekka i suma mas do 3,5t kat B, przy sumie mas auta i przyczepki ciezkiej 3,5-4,25t potrzeba owy dopisek - zreszta tj kolega napisal tobie wyzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dla ułatwienia wytnę zbędne słowa z ustawy:

> c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka

> , z zastrzeżeniem ust. 2,

> Ust. 2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita

> przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego,

> potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

> Po zmianach wprowadzono kod96. W formie ustawy, którą zacytowałem nie było tegoż kodu tylko kat. E.

> W przypadku masy zespołu do 3,5t wystarczy kod96 w PJ, powyżej musi być kat E. W każdymbądź razie

> napisane jest wyrażnie, że musi być odpowiednia adnotacja dla przyczepy innej niż lekka.

Dobrze - więc ja zaznaczyłem to, do czego chcesz przekonać innych - ten wpis to właśnie kat.B+E (a jeśli mamy być precyzyjni to E do pojazdu, dla uproszczenia przyjmijmy, że to będzie B+E dla osobówek). Nie istnieje jak na razie żaden inny wpis w DR niż B+E uprawniający do ciągnięcia zespołu pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 3,5t i nie jest to wpis 96.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dla mnie interpretacja jest prosta przyczepka lekka i suma mas do 3,5t kat B, przy sumie mas auta i

> przyczepki ciezkiej 3,5-4,25t potrzeba owy dopisek - zreszta tj kolega napisal tobie wyzej.

Nie, nie, nie.

Do tej pory było tak, że na kat.B dowolna przyczepa o dowolnej ilości osi i suma mas do 3,5t (plus wyjątek 4,25 dla samochodu o DMC<=3,5t plus przyczepka lekka). Powyżej tych wartości B+E.

Obecnie przynajmniej w teorii mamy tak, że:

- B - tylko lekka i masa zestawu <3,5t (plus wyjątek dla pojazdu o DMC<=3,5t plus przyczepa lakka =>4,25t),

- B+96 - inna niż lekka i masa zestawu <3,5t (plus wyjątek dla pojazdu o DMC<=3,5t plus przyczepa lakka =>4,25t)

- B+E - powyżej 3,5t

Tylko jak zaznaczyłem wcześniej, jeszcze nikt nie wie jak ma wyglądać wpis 96 i kto ma uprawnienia do jego wykonania, zaś policjanci w rozmowie przyznali, że nawet nie zwracają na wpis 96 uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie, nie, nie.

> Do tej pory było tak, że na kat.B dowolna przyczepa o dowolnej ilości osi i suma mas do 3,5t (plus

> wyjątek 4,25 dla samochodu o DMC

IMO zle interpretujesz dopisek o kodzie, jest on wlasnie po to, zeby ciagnac zestawy pow 3.5t z ograniczeniem 4.25t.Natomiast dobrze tj bylo przed nowelizacja, czyli do 3.5t i lekka to B, pow to B+E.

Zobacz, strona jest z WORDow:

http://www.word-piotrkow.pl/index.php?p=1_5_Kategorie-prawa-jazdy

"zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250 kg,

Uwaga: zespołem pojazdów z przyczepą inna niż lekka, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy: „B kod 96”,

Patrzylem i np w Warszawkim WORDzie nie ma opisu kat., ale jest cena za egzamin na kod 96. Placisz 170zl, dostajesze dopisek 96 i mozesz ciagac do 4,25t. IMO jest to takie uproszczenie, zeby nie wprowadzac nowej kategorii pomiedzy B a B+E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W takim razie gdzieś jest jakieś przekłamanie, ponieważ jeszcze przed wejściem w życie kodu 96

> czytałem o nim dość sporo i był tam jednoznaczny zapis, który zapamiętałem i napisałem w

> poprzedniej odpowiedzi. Trzeba to sprawdzić.

Moze sie zmienil ksztalt ustawy. Nawet na logike, to jezeli ktos wprowadza ten kod, to poto zeby na cos sie przydal, dla pewnej grupy osob, co zreszta tak to interpretuje. Nawet ta stronka co podalem Ci w innym poscie przy wprowadzonej do "kalkulatora" sumie zestawu pom 3.5 a 4.25 wywala ze potrzebny B+96.

Odnosnie samego wpisu, to sprawa jest prosta, zdajesz egzamin, dostajesz kwitek i w UM wpisuja /wymieniaja PJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Obecnie przynajmniej w teorii mamy tak, że:

>- B - tylko lekka i masa zestawu <3,5t (plus wyjątek dla pojazdu o DMC<=3,5t plus przyczepa lakka =>4,25t),

>- B+96 - inna niż lekka i masa zestawu <3,5t (plus wyjątek dla pojazdu o DMC<=3,5t plus przyczepa lakka =>4,25t)

>- B+E - powyżej 3,5t

Tu napisałeś to o co mi chodzi od początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> IMO zle interpretujesz dopisek o kodzie, jest on wlasnie po to, zeby ciagnac zestawy pow 3.5t z

> ograniczeniem 4.25t.Natomiast dobrze tj bylo przed nowelizacja, czyli do 3.5t i lekka to B,

> pow to B+E.

hmm, przecież to jest dość proste, trzeba tylko przeczytać ze zrozumieniem blush.gif

Quote:

zespołem pojazdów z przyczepą inna niż lekka, którego dopuszczalna masa całkowita
przekracza 3,5 t
,


czyli jak masa zespołu przekracza 3.5T to musimy mieć B96

jeśli mieścimy się do 3.5T to można na B

a jeśli przekraczamy 4.25T to obowiązkowo B+E

egzaminy na B96 już ludzie zadają, z tego co pamiętam wygląda to podobnie jak na E, tyle że bez teorii

powyższe dotyczy oczywiście przyczepy innej niż lekka

z lekką chyba zostało po staremu, czyli max zespołu to 4.25T na B ?

tak samo jak nie zmieniły się chyba pozostałe zapisy dotyczące ograniczeń na B (MW holownika większ od DMC przyczepy)

tego nie drążyłem bo mnie nie dotyczy wink.gif

wiem że mogę legalnie na B ciągnąć autem 1400kg MW, przyczepę o DMC 1000kg smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ja dla spokoju zrobiłęm jakiś czas temu B+E i ..., przestałęm jeździć z przyczepą

> Ale jeszcze się przyda

Ty jeździłeś z lawetą chyba ? a te lubią być kontrolowane przez policial.gif

kempingiem zrobiłem już dobre kilkadziesiąt tyś km i to nie tylko po PL, do tej pory nie było problemów z " samym B"

zaczyna być problem jakbym chciał zmienić przyczepke, bo te nowe coraz cięższe ... więc chyba kupie kampera grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> hmm, przecież to jest dość proste, trzeba tylko przeczytać ze zrozumieniem

> Quote:

> zespołem pojazdów z przyczepą inna niż lekka, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5

> t ,

> czyli jak masa zespołu przekracza 3.5T to musimy mieć B96

> jeśli mieścimy się do 3.5T to można na B

> a jeśli przekraczamy 4.25T to obowiązkowo B+E

> egzaminy na B96 już ludzie zadają, z tego co pamiętam wygląda to podobnie jak na E, tyle że bez

> teorii

ale co mi tlumaczysz, przeciez dokladnie tak samo zrozumialem i napisalem wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Skąd wziąłeś takie informacje?

USTAWA z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami

Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

6) kategorii B:

b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka , o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

Ust. 2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

Po pierwsze punkt "b" ustawy po wtóre sformułowanie "przyczepy INNEJ niż lekka" w punkcie "c". Jeśli ktoś przyjmie inną interpretację to musi stwierdzić, że te dwa zapisy są sprzeczne.

Wpisem, o którym mowa jest kat E lub obecnie kod 96. Kod 96 nie jest sprecyzowany odnośnie formy wpisu w PJ.

Od 1994r (odkąd mam PJ) zmieniło się tylko kilka drobiazgów. Wprowadzono kod96 dla przyczep innych niż lekka dla DMC zespołu 3,5t. DMC zespołu 4250kg dotyczy samochodu o DMC 3500kg + przyczepa lekka DMC 750kg. W świetle prawa był problem z cięższymi samochodami dostawczymi stosowanymi jako cholownik. B+E nie zmieniło się wcale. Samo B zawsze dotyczyło przyczepy lekkiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> USTAWA z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami

> Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

> 6) kategorii B:

> b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

> c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka

> , o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z

> zastrzeżeniem ust. 2,

> Ust. 2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita

> przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego,

> potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

> Po pierwsze punkt "b" ustawy po wtóre sformułowanie "przyczepy INNEJ niż lekka" w punkcie "c".

> Jeśli ktoś przyjmie inną interpretację to musi stwierdzić, że te dwa zapisy są sprzeczne.

Nie, nie są sprzeczne.

Po prostu jedno zawiera się w drugim.

Zastrzeżenie ust. 2 dotyczy przypadków, kiedy masz do 4250kg, ale przekraczasz 3500kg. Wtedy musisz uzyskać wpis.

Jeśli nie przekraczasz 3500kg, to to zastrzeżenie cię po prostu nie dotyczy, nie musisz zdawać egzaminu na B96.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie, nie są sprzeczne.

> Po prostu jedno zawiera się w drugim.

> Zastrzeżenie ust. 2 dotyczy przypadków, kiedy masz do 4250kg, ale przekraczasz 3500kg. Wtedy musisz

> uzyskać wpis.

> Jeśli nie przekraczasz 3500kg, to to zastrzeżenie cię po prostu nie dotyczy, nie musisz zdawać

> egzaminu na B96.

Po wprowadzeniu do ustawy zastrzeżenia o DMC zespołu 4250kg drążyłem temat. Konkluzja konsultacji z policjantami specjalizującymi się w pord była jedna. Połączenie jakiejkolwiek przyczepy do samochodu o DMC 3.5t automatycznie powodowało przekroczenie warunku DMC 3.5t zespołu pojazdów dla kat B. Dlatego wprowadzono zapis o DMC 4250kg = 3500kg samochód + 750kg przyczepa lekka. Kat. E dotyczy przyczep o DMC przekraczającej 750kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Po wprowadzeniu do ustawy zastrzeżenia o DMC zespołu 4250kg drążyłem temat. Konkluzja konsultacji z

> policjantami specjalizującymi się w pord była jedna. Połączenie jakiejkolwiek przyczepy do

> samochodu o DMC 3.5t automatycznie powodowało przekroczenie warunku DMC 3.5t zespołu pojazdów

> dla kat B. Dlatego wprowadzono zapis o DMC 4250kg = 3500kg samochód + 750kg przyczepa lekka.

> Kat. E dotyczy przyczep o DMC przekraczającej 750kg.

Czyli chcesz powiedzieć, że w myśl obecnych przepisów na przyczepkę o DMC 800kg potrzeba B96 lub B+E, nawet gdy jedzie z autem o DMC rzędu 2,5T? smirk.gif

To teraz patrz: Mamy 2,5T + 0,8T. Razem 3,3T

W myśl przepisów:

Quote:

6) kategorii B:

-c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz

z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita

zespołu tych pojazdów nie przekracza 4.250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,


Czyli PJ kat. B umożliwia nam jazdę takim zestawem. Nie przekraczamy 4,25T.

Ale mamy zastrzeżenie, więc patrzymy na nie:

Quote:

Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna

masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną

egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.


Nasz zespół pojazdów NIE przekracza 3,5T, więc owy egzamin jest niepotrzebny.

Aby do takich wniosków dojść, wystarczy pomyśleć logicznie...

A ci policjanci, to niech się lepiej douczą, no chyba, że czekają na wytyczne z centrali, które skorygowały ich błędne myślenie. Bo już kiedyś trzeba było ich poprawiać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.