Skocz do zawartości

[BzAK] Projekt domu - którą pracownię polecacie/odradzacie


Majkiel

Rekomendowane odpowiedzi

Archeton, Archigraph, Archipelag, Archon, ... Z500. Namnożyło się tych pracowni i nie wiadomo czy w ogóle kierować się tym, kto jest autorem projektu czy też nie.

Jakie macie doświadczenia z firmami oferującymi gotowe projekty domów. Którąś możecie szczególnie polecić albo odradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Archeton, Archigraph, Archipelag, Archon, ... Z500. Namnożyło się tych pracowni i nie wiadomo czy w

> ogóle kierować się tym, kto jest autorem projektu czy też nie.

> Jakie macie doświadczenia z firmami oferującymi gotowe projekty domów. Którąś możecie szczególnie

> polecić albo odradzić?

"domy z wizją"

a generalnie to nie szukaj pracowni tylko projektu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Archeton, Archigraph, Archipelag, Archon, ... Z500. Namnożyło się tych pracowni i nie wiadomo czy w

> ogóle kierować się tym, kto jest autorem projektu czy też nie.

> Jakie macie doświadczenia z firmami oferującymi gotowe projekty domów. Którąś możecie szczególnie

> polecić albo odradzić?

Szukasz pracowni czy gotowego projektu? Do gotowych projektów polecam studentów oraz osoby nie mające pojęcia co robią. Autokącik może Ci zaprojektować - będzie nawet lepiej niż z katalogu. Bo jakiego byś gotowego projektu nie wybrał, jego autor albo się na nim uczył projektować albo zrobił go na odwal się z braku lepszego zajęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szukasz pracowni czy gotowego projektu?

Szukam projektu, ale patrząc na ich ilość, chciałem "odfiltrować" te byle jakie albo skupić się na tych z bardziej sprawdzonych pracowni.

> Bo jakiego byś gotowego projektu nie wybrał, jego autor albo się na nim uczył projektować albo

> zrobił go na odwal się z braku lepszego zajęcia.

Tego się niestety obawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szukam projektu, ale patrząc na ich ilość, chciałem "odfiltrować" te byle jakie albo skupić się na

> tych z bardziej sprawdzonych pracowni.

Nie ma sensu. Wszystkie są byle jakie. Trafienie na lepszy lub gorszy jest kwestią szczęścia.

> Tego się niestety obawiam.

Bo tak to wygląda. Robiąc projekt za który nie odpowiadasz nie musisz się przejmować niczym.

Spróbuj wybrać układ pomieszczeń jaki by Ci pasował i pójść do zwykłej pracowni projektowej. W Gliwicach jest ich sporo. Niektóre z nich prowadzą wykładowcy Politechniki.

IMO na budowę domu wydajesz gigantyczne pieniądze. Projekt to jest kropla w morzu więc nie warto akurat na tym oszczędzać. Zwłaszcza że mądry architekt zrobi projekt dobrze (bez kosztownych wpadek na budowie) a czasem podpowie rozwiązania, które zaoszczędzą kupę forsy (np. zaoszczędzi marnowanej powierzchni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Spróbuj wybrać układ pomieszczeń jaki by Ci pasował i pójść do zwykłej pracowni projektowej. W

> Gliwicach jest ich sporo. Niektóre z nich prowadzą wykładowcy Politechniki.

Dzięki za podpowiedź - rozeznam temat.

> IMO na budowę domu wydajesz gigantyczne pieniądze. Projekt to jest kropla w morzu więc nie warto

> akurat na tym oszczędzać.

To wiem i znam takich co się na projekcie przejechali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Archeton, Archigraph, Archipelag, Archon, ... Z500. Namnożyło się tych pracowni i nie wiadomo czy w

> ogóle kierować się tym, kto jest autorem projektu czy też nie.

> Jakie macie doświadczenia z firmami oferującymi gotowe projekty domów. Którąś możecie szczególnie

> polecić albo odradzić?

Jezeli szukasz gotowego projektu to musisz przejrzec wszystkie mozliwe pracownie. Moze w koncu cos Ci sie spodoba, cos podpasuje pod twoje wymagania.

Ja projektu szukalem 5 lat wink.gif, najpierw na dzialke pod miastem, gdzie nei mialem ograniczen pod wzgledem wielksoci czy stron. Potem zdecydwoalem, ze kupuje dzialke w miescie ... juz prawie kupilem w miedzyczasie wybralem projekt, ale niestety sprzedajacy wywinal numer, wiec po 5 miesiacach znow szukalem dzialem dzialki a pozniej proejektu. Wyszukiwalem w google biura i wertowalem projekt po projekcie. Koniec koncow wrocilem to poczatkowej idei sprzed kilku lat i obecnie realizuje ten projekt.

Dla mniej najciekawsze i najfajniesze projekty mialo od zawsze www.domyzwizja.pl wink.gif, ale to oczywiscie zalezy czego szukasz.

Edit: Tak wszyscy narzekają na projekty gotowe, a ja jestem bardzo zadowolony. Na razie (dochodzę do dachu) jedyny błąd to strzałka wymiarowy była w złym miejscy na jednym z rys grinser006.gif. Konstrukcje, spis elementów wszytsko dokładnie rozrysowane, dodatkowo kilka rysunków detali (jak lukarny, czy barierki na balkonach) z dokładnymi opisami i schematami. Dodatkowo pełna kolorystyka z nazwami materiałów, projekty branżowe. Dokupiłem jedynie proj instalacji wentylacji.

Projekt bez problem został zaadaptowany, mój tata który to wykonywał chwalił jakość i dokładność projektu, której często próżno szukać w proj indyw. Potwierdził też to wykonawca, że z takim proejktem gdzie wsyztsko jest łatwiej się buduje.

Aha m.in dzsisaj dzwoniłem do biura projektowego, bo potrzebowałem porady. Przy sprzedaży projektu zreszta sami mi mówili, gdybym miał pytania to śmiało dzownić, zawsze coś podpowiedzą wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Po swoim wiem ze gotowe projekty sa robione na odwal sie. U mnie bylo tyle baboli ze szkoda

> gadac...

> Krawiec

Ja swoj wlasnie realizuje i na razie znalazlem jeden .. strzalka z wysoskoscia byla zle zaznaczona grinser006.gif. Tyle, ze to juz chyba 3 wersje tego projektu, sprzedawana od kilku lat, wiem po lekturze forum, ze wczesniej byly bledy. Takze nie jest to zasada, natomaist cala reszta na plus:

- mozesz sobie zobaczyc jak dany dom wyglada (na ogol projektant/strona www ma zdjecia z realizacji), mozna tez zdobyc adresy inwestorow - ja juz widzialem dwa takie domy co sam buduje wink.gif

- wiekszosc rzeczy jest przewidziana i opracowana w najmniejszych detalach

-masz projekt wszytskich branz

- mozesz wymeiniac sie doswiadczeniami z innymi budujacymi, na czym mozna duzo zyskac

-jest tanszy

Oczywiscie proste zmiany mozna uwzglednic podczas adaptacji proj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Archeton, Archigraph, Archipelag, Archon, ... Z500. Namnożyło się tych pracowni i nie wiadomo czy w

> ogóle kierować się tym, kto jest autorem projektu czy też nie.

> Jakie macie doświadczenia z firmami oferującymi gotowe projekty domów. Którąś możecie szczególnie

> polecić albo odradzić?

Brałem z Z500 - masa błędów, pełno kserówek w środku kompletna olewka zgłaszanych uwag. Bierz pod uwagę, że adaptacja do działki, to w zasadzie ponad drugie tyle co koszt projektu (nam robiła to "własna" architekt).

Jak pisali poprzednicy - jak nie masz presji czasowej, to wybierz taki projekt jaki Ci się podoba i zasuwaj do projektanta/architekta zrobić to porządnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Archeton, Archigraph, Archipelag, Archon, ... Z500. Namnożyło się tych pracowni i nie wiadomo czy w

> ogóle kierować się tym, kto jest autorem projektu czy też nie.

> Jakie macie doświadczenia z firmami oferującymi gotowe projekty domów. Którąś możecie szczególnie

> polecić albo odradzić?

Powtórzę za poprzednikami. Projekt gotowy (mój był akurat z Galerii Domów) to wiele błędów, kserówki w tak małej skali, że projektant adaptujący nie ma gdzie nanieść zmian. Trzeba robić rysunki zastępcze w jakiejś normalnej skali żeby było cokolwiek widać. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja mialem z muratora. Zrobilem jedna mala zmiane i pasowal mi w 100%. Bledow brak. Porzadnie

> wydrukowane i zrobione.

Ja brałem stąd: http://www.domywstylu.pl/

Przyzwoity projekt z projektami mediów.

Wymagał tylko niewielkich poprawek ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja mialem z muratora. Zrobilem jedna mala zmiane i pasowal mi w 100%. Bledow brak. Porzadnie

> wydrukowane i zrobione.

Też słyszałem, że Muratora są dobrze przygotowane i dopracowane ok.gif

IMO jak podpasuje architektura to znacznie lepszy pomysł niż projekt indywidualny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A możesz powiedzieć jaki masz projekt?

Adas sie zwie. Szczytem kunsztu projektantow byl brak kanalizacji w kuchni i pion kanalizacyjny z lazienki u gory w scianie nosnej. Troche sie z kanalizacja nagimnastykowalem aby kibel w lazience podpiac.

Pionow do co tez nie bylo... Tylko w scianie po schodach do gory. Kolejny babol to wyjscie ze schodow na taras na wysokosci 30 cm. Dobrze ze ekipa byla rozgarnieta...

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Brałem z Z500 - masa błędów, pełno kserówek w środku kompletna olewka zgłaszanych uwag.

Możesz napisać coś więcej o tych błędach i jak to wyglądało? I który projekt wybrałeś? Sam jestem w 90% zdecydowany na ich projekt z500 i zastanawiam się, czy też im nie powierzyć adaptacji, ale wolałbym nie umoczyć za bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Brałem z Z500 - masa błędów, pełno kserówek w środku kompletna olewka zgłaszanych uwag. Bierz pod

> uwagę, że adaptacja do działki, to w zasadzie ponad drugie tyle co koszt projektu (nam robiła

> to "własna" architekt).

O jaką adaptację Ci chodzi?

Ja pamiętam, że jak kupiłem gotowy projekt, to robiłem w nim kilka zmian, co kosztowało jakieś 600pln. Część była podpowiedziana przez architekta, który później załatwiał mi wszystkie formalności do PnB. Potem ten projekt wymagał jakiegoś posadowienia na ogólnych mapach, co musiał zrobić geodeta, co też kosztowało kilkaset pln, ale na pewno nie drugie tyle co projekt (projekt kosztował 1500pln). Tylko, że jak zrobisz projekt indywidualny, to i tak to samo trzeba wykonać.

W sumie różnica w kosztach między indywidualnym, a gotowym nie będzie duża, zwłaszcza biorąc pod uwagę jaki jest to % całej inwestycji. My np. nie mieliśmy konkretnej wizji tego co chcemy, przeglądaliśmy projekty, jeden nam bardzo spasował, to go wzięliśmy z drobnymi zmianami.

> Jak pisali poprzednicy - jak nie masz presji czasowej, to wybierz taki projekt jaki Ci się podoba i

> zasuwaj do projektanta/architekta zrobić to porządnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> O jaką adaptację Ci chodzi?

> Ja pamiętam, że jak kupiłem gotowy projekt, to robiłem w nim kilka zmian, co kosztowało jakieś

> 600pln. Część była podpowiedziana przez architekta, który później załatwiał mi wszystkie

> formalności do PnB. Potem ten projekt wymagał jakiegoś posadowienia na ogólnych mapach, co

> musiał zrobić geodeta, co też kosztowało kilkaset pln, ale na pewno nie drugie tyle co projekt

> (projekt kosztował 1500pln).

Geodeta nie robi posadowienia budynku tylko mapę do celów projektowych za kilkaset zł.

Na tej mapie właśnie projektant robi posadowienie na działce (plan zagospodarowania terenu) + zmiany w projekcie, to właśnie adaptacja. 600zł to bardzo mało za tą usługę, U mnie wziął 1400zł i to było tanio, bo biorą przeważnie 1800zł czyli tyle ile dałem za projekt gotowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Geodeta nie robi posadowienia budynku tylko mapę do celów projektowych za kilkaset zł.

> Na tej mapie właśnie projektant robi posadowienie na działce (plan zagospodarowania terenu) +

> zmiany w projekcie, to właśnie adaptacja. 600zł to bardzo mało za tą usługę, U mnie wziął

> 1400zł i to było tanio, bo biorą przeważnie 1800zł czyli tyle ile dałem za projekt gotowy.

Mój za adaptację projektu (zmiany w projekcie, posadowienie na działce i plan zagospodarowania) wziął 2500zł, gdzie sam projekt kosztował 1900zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mój za adaptację projektu (zmiany w projekcie, posadowienie na działce i plan zagospodarowania)

> wziął 2500zł, gdzie sam projekt kosztował 1900zł.

A ile bierze taki geodeta za sporządzenie mapy do celów projektowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Geodeta nie robi posadowienia budynku tylko mapę do celów projektowych za kilkaset zł.

> Na tej mapie właśnie projektant robi posadowienie na działce (plan zagospodarowania terenu) +

> zmiany w projekcie, to właśnie adaptacja. 600zł to bardzo mało za tą usługę, U mnie wziął

> 1400zł i to było tanio, bo biorą przeważnie 1800zł czyli tyle ile dałem za projekt gotowy.

OK, może coś pokręciłem. Tyle tego wszystkiego było spineyes.gif

Co nie zmienia faktu, że bez różnicy czy kupujesz projekt gotowy, czy robisz na zamówienie. Później i tak trzeba z tym projektem zrobić te same czynności, czyli mapy i posadowienia ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Archeton, Archigraph, Archipelag, Archon, ... Z500. Namnożyło się tych pracowni i nie wiadomo czy w

> ogóle kierować się tym, kto jest autorem projektu czy też nie.

> Jakie macie doświadczenia z firmami oferującymi gotowe projekty domów. Którąś możecie szczególnie

> polecić albo odradzić?

Jeżeli będziesz budował zgodnie z projektem to odradzam "gotowce", przez kilkanaście lat styczności z "gotowcami" nigdy ale to nigdy nie spotkałem projektu który jest dobrze zrobiony, zawsze są jakieś błędy od małych po takie że spokojnie można projektantowi zabrać uprawnienia i oskarżyć o narażenie zdrowia i życia. Jeżeli będziesz budował nie patrząc w projekt to bierz "najtańszy" który Ci się podoba. 893goodvibes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeżeli będziesz budował zgodnie z projektem to odradzam "gotowce", przez kilkanaście lat styczności

> z "gotowcami" nigdy ale to nigdy nie spotkałem projektu który jest dobrze zrobiony, zawsze są

> jakieś błędy od małych po takie że spokojnie można projektantowi zabrać uprawnienia i oskarżyć

> o narażenie zdrowia i życia. Jeżeli będziesz budował nie patrząc w projekt to bierz

> "najtańszy" który Ci się podoba.

Jaki sens ma budowanie bez patrzenia w projekt? boje_sie.gifhehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zapytaj się 3/4 ludzi którzy buduja tak w naszym kraju

Ale ja wiem, że tak robią. Pytanie było retoryczne, zadane w nadziei, że ci co się zastanawiają jak budować pójdą po rozum do głowy.

Wywalić największą kasę w życiu (często na kredyt) na coś, co nie zostało przygotowane i przemyślane przez fachowców to jest szczyt głupoty przecież. I to tylko po to, żeby zaoszczędzić może 2-3% inwestycji. Przecież to trzeba na głowę upaść - i to ze sporej wysokości.

hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale ja wiem, że tak robią. Pytanie było retoryczne, zadane w nadziei, że ci co się zastanawiają jak

> budować pójdą po rozum do głowy.

> Wywalić największą kasę w życiu (często na kredyt) na coś, co nie zostało przygotowane i

> przemyślane przez fachowców to jest szczyt głupoty przecież. I to tylko po to, żeby

> zaoszczędzić może 2-3% inwestycji. Przecież to trzeba na głowę upaść - i to ze sporej

> wysokości.

Widzisz - jak ja mowie na kazdym kroku, zeby sie trzymac projektu to wiekszosc ludzi puka sie w czolo i ze mnie smieje. Na szczescie trafilem na wykonawcow, ktorzy nie maja z tym problemu i chetnie wszystkie niejasnosci wyjasniaja z architektem/konstruktorem. Mam projekt indywidualny i niestety bez bledow tez sie nie obylo, ale jak cos sie stanie to przynajmniej bede mial na kogo zrzucic zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Widzisz - jak ja mowie na kazdym kroku, zeby sie trzymac projektu to wiekszosc ludzi puka sie w

> czolo i ze mnie smieje. Na szczescie trafilem na wykonawcow, ktorzy nie maja z tym problemu i

> chetnie wszystkie niejasnosci wyjasniaja z architektem/konstruktorem. Mam projekt indywidualny

> i niestety bez bledow tez sie nie obylo, ale jak cos sie stanie to przynajmniej bede mial na

> kogo zrzucic

Ciężko o projekt doskonały. Ale skala błędów może być bardzo różna. W gotowcach niestety wszystko jest na odwal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Archeton, Archigraph, Archipelag, Archon, ... Z500. Namnożyło się tych pracowni i nie wiadomo czy w

> ogóle kierować się tym, kto jest autorem projektu czy też nie.

> Jakie macie doświadczenia z firmami oferującymi gotowe projekty domów. Którąś możecie szczególnie

> polecić albo odradzić?

Z500 - projekty fajne, ale trochę błędów się trafiło. Np. drzwi wejściowe w projekcie szersze o 15 cm niż standardowe w sklepach dostępne, płatwie zaprojektowane jak to określił kierbud "z dupy", itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Możesz napisać coś więcej o tych błędach i jak to wyglądało? I który projekt wybrałeś? Sam jestem w

> 90% zdecydowany na ich projekt z500 i zastanawiam się, czy też im nie powierzyć adaptacji,

> ale wolałbym nie umoczyć za bardzo.

błędnie obliczona kubatura i nawet nie potrafili mi odpowiedzieć czy liczyli netto czy brutto, błędy w opisach zbrojenia ław, słupów i wieńców. Inne dane na rysunkach inne w opisie, projekt więźby dla innego wariantu tego samego projektu (z nieco innym kształtem dachu), Inne usytuowanie komina w rzutach parteru/piętra a inne w projekcie więźby itd. itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Adaptację projektu do działki. Co innego zmiany w projekcie a co innego adaptacja.

aż z ciekawości odgrzebałem w mailach rozliczenie od mojego architekta. Przypomnę, że projekt kupowałem gotowy. Mam takie pozycje:

1. PROJEKT OBIEKTU KUBATUROWEGO

- część architektoniczna: projekt - adaptacja projektu typowego wraz z analizą projektu gotowego przekazanego przez

inwestora (to są zmiany, które robiliśmy typu przesunięcie ścianki, jedno okno mniej, jedno okno więcej). 600 pln

- część konstrukcyjna - projekt konstrukcyjny - adaptacja projektu typowego. 200 pln. Tu nie jestem pewny o co chodziło, ale podejrzewam, że o przeprojektowanie fundamentów po badaniach geologicznych

- część instalacyjna

* projekt instalacji elektrycznych 200 pln

* projekt instalacji wod-kan i co 300 pln

2)

potem mam:

- Projekt terenu : projekt lokalizacji obiektu, projekt trasy przyłaczy (zasilania energetycznego,

wodociągowego, kanalizacyjnego, gazowego), zagospodarowanie terenu inwestycji (wytyczenie

niwelacji, dojazd, miejsca parkingowe [bez proj. drogowego]) - 600 pln

- mapa sytuacyjno-wysokościowa dla celów projektowych - określenie zakresu, zlecenie, odbiór,

weryfikacja - 900 pln

Domyślam się, że robiąc projekt indywidualny nie miałbym wydatków z punktu 1, bo było by to od razu uwzględnione w projekcie. Ale punkt 2 nadal by był aktualny hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> błędnie obliczona kubatura i nawet nie potrafili mi odpowiedzieć czy liczyli netto czy brutto,

> błędy w opisach zbrojenia ław, słupów i wieńców. Inne dane na rysunkach inne w opisie, projekt

> więźby dla innego wariantu tego samego projektu (z nieco innym kształtem dachu), Inne

> usytuowanie komina w rzutach parteru/piętra a inne w projekcie więźby itd. itp.

u mnie jedynie narzekali na jakieś dziwnie zaprojektowane zbrojenie płyty (nie wiem o co chodziło dokładnie) i głupie rozprowadzenie instalacji CO i wody, głównie pomiędzy piętrami. Poza tym nie słyszałem narzekań. Kilka razy nawet chwalili, że cośtam dobrze wyliczone, wyraźnie pokazane co i jak, ale też już nie pamiętam o co chodziło. Projekt mam z firmy LK PROJEKT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Archeton, Archigraph, Archipelag, Archon, ... Z500. Namnożyło się tych pracowni

Osobiście radziłbym przejrzeć projekty i wybrać coś, co wstępnie odpowiada. Później wziąłbym geologa, aby zbadał grunt, na którym chcesz dom wybudować. Następnie wziąłbym projektanta budowlańca-konstruktora, aby wykonał projekt na bazie gotowca, ale ze zmianami, jakie chcesz mieć. Na tym etapie, budowlaniec na podstawie badań geotechnicznych dobierze Ci fundamenty (gotowe projekty zawsze mają przewymiarowane) oraz zaprojektuje konstrukcję dachu - te z gotowych projektów są przewidziane często... po prostu drogie w wykonaniu. Później pozostaje architekt, który podbije się pod tym "dziełem". Dalej, to oczywiście pozwolenie i do dzieła!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu, po przeglądnięciu wielu różnych projektów (niełątwe to było zadanie) najbardziej do gustu przypadły nam Dom w Tamaryszkach z Archonu, ewentualnie jeszcze dwa inne od nich i jeden z Muratora, ale te na drugim planie. No i pytanie - budował ktoś ten do, albo zna kogoś, kto to stawiał? Ma ktoś doświadczenia z projektami Archonu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.