Skocz do zawartości

DRL w nowych autach - obowiązkowe?


romano11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W dn. 07.02.2011 weszła w życie Dyrektywa 2008/89/WE dotycząca stosowania obowiązkowego (jak mi się zdawało) stosowania DRL w nowych autach.

Drążąc temat w salonie Suzuki uzyskałem odpowiedź, że jeśli model uzyskał homologację przed tym dniem, to nie musi mieć DRL i faktycznie ich nie ma... hmm.gif

Prawda to? Bo nie chcę płacić za coś jako extras, co może jest wyposażeniem standardowym przewidzianym przepisami... niewiem.gif

Pozdrawiam - romano11 30.GIF

P.S. cena DRL poraża: 600~800zł w zależności od miejsca w regionie icon_eek.gifpad.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy dzienne masz już w upatrzonym modelu w reflektorze czy fizycznie trzeba je dołożyć. W peżocie 3008 DRL`em jest żarówka w głównym reflektorze. Auto wyjeżdzając z salonu nie miało włączonych świateł dziennych. Przy pierwszym serwisie wystarczył je w aktywować w kompie i po sprawie smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam.

> W dn. 07.02.2011 weszła w życie Dyrektywa 2008/89/WE dotycząca stosowania obowiązkowego (jak mi

> się zdawało) stosowania DRL w nowych autach.

> Drążąc temat w salonie Suzuki uzyskałem odpowiedź, że jeśli model uzyskał homologację przed tym

> dniem, to nie musi mieć DRL i faktycznie ich nie ma...

> Prawda to? Bo nie chcę płacić za coś jako extras, co może jest wyposażeniem standardowym

> przewidzianym przepisami...

> Pozdrawiam - romano11

> P.S. cena DRL poraża: 600~800zł w zależności od miejsca w regionie

Prawda.

DRL musza byc montowane tylko w samochodach ktore przechodzily homologacje to ponanym przez ciebie terminie.

Takze jeszcze wiele modeli jest sprzedawanych bez.

U mnie w Irl klienci bardzo czesto nawet w tych modelach co sa DRL zamontowane, zadaja ich wylacznia, bo im sie nie podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytanie czy dzienne masz już w upatrzonym modelu w reflektorze czy fizycznie trzeba je dołożyć.

W reflektorze ani w zderzaku nie ma DRL-ów niestety i trzeba (no musu nie ma, ale można) je dołożyć. Idealnie do tego celu nadają się miejsca na halogeny, normalnie zaślepiane. Ale cena poraża...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> P.S. cena DRL poraża: 600~800zł w zależności od miejsca w regionie

Prawda. Przy odbiorze Laguny III (wersja bez ksenonów i bez DRL) proponowali ich dołożenie za ...950 zł. Nawet się nie pytałem jakie to lampy i gdzie je chcieli dołozyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Prawda. Przy odbiorze Laguny III (wersja bez ksenonów i bez DRL) proponowali ich dołożenie za

> ...950 zł. Nawet się nie pytałem jakie to lampy i gdzie je chcieli dołozyć.

Bo to przynosi im często większy dochód niż sam prowizja ze sprzedaży samochodu wink.gif

Auto puszczą po kosztach żeby zarobić na ubezpieczeniu, przedłużeniu gwarancji i domontowaniu paru rzeczy grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytanie czy dzienne masz już w upatrzonym modelu w reflektorze czy fizycznie trzeba je dołożyć.

Znajoma kupiła nowe Megane, które ma w reflektorze wbudowane DRL. Obiecano jej uruchomić tę funkcję przy pierwszym przeglądzie. Na przeglądzie zaproponowano uruchomienie DRL za jedyne 850 złotych ze względu na to, iż ponoć w samochodzie nie ma wiązki elektrycznej do podłączenia tych świateł. Brzmi to dość dziwnie, bo skoro samochód posiada zamontowane światła, to powinny one być sprawne, a skoro nie są, to auto chyba nie przejdzie badania technicznego? hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Znajoma kupiła nowe Megane, które ma w reflektorze wbudowane DRL. Obiecano jej uruchomić tę funkcję

> przy pierwszym przeglądzie. Na przeglądzie zaproponowano uruchomienie DRL za jedyne 850

> złotych ze względu na to, iż ponoć w samochodzie nie ma wiązki elektrycznej do podłączenia

> tych świateł. Brzmi to dość dziwnie, bo skoro samochód posiada zamontowane światła, to powinny

> one być sprawne, a skoro nie są, to auto chyba nie przejdzie badania technicznego?

Też mi się tak wydaje. Jeśli to prawda to sprawa IMO dla prokuratury - próba wyłudzenia pieniędzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Znajoma kupiła nowe Megane, które ma w reflektorze wbudowane DRL. Obiecano jej uruchomić tę funkcję

> przy pierwszym przeglądzie. Na przeglądzie zaproponowano uruchomienie DRL za jedyne 850

> złotych ze względu na to, iż ponoć w samochodzie nie ma wiązki elektrycznej do podłączenia

> tych świateł. Brzmi to dość dziwnie, bo skoro samochód posiada zamontowane światła, to powinny

> one być sprawne, a skoro nie są, to auto chyba nie przejdzie badania technicznego?

kiedy kupowala ?? U mojego ojca w meggi III z czerwca 2009r. swiatla dzienne nie dzialaly bo twierdzili ze przepisy nie pozwalaja. Potem przepisy sie zmienily chyba w 2010 roku (nie pamietam dokladnie) i tata na przegladzie gwarancyjnym poprosil o zalaczenie tych dziennych i zalaczyli bez problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W tym roku - wiosną jakoś - rocznik 2012. Mam wrażenie, że po prostu chcą "przytulić" pieniążki za

> podpięcie auta do komputera, bo "zapomnieli" dopisać DRL do listy wyposażenia i nie skasowali

> za nie

Zaczynam się zastanawiać, czy w mojej Lagunie z roku 2011 nie jest podobnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To ja trochę z innej beczułki.Jak to jest w nowych autach z podłączeniem dziennych? Widzę często

> auta ,które mimo zapalonych mijania mają również dzienne zapalone

Może tak być, ale wówczas gdy dzienne mają funkcję pozycyjnych i świecą wtedy sporo słabiej (przy włączonych mijania) ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W tym roku - wiosną jakoś - rocznik 2012. Mam wrażenie, że po prostu chcą "przytulić" pieniążki za

> podpięcie auta do komputera, bo "zapomnieli" dopisać DRL do listy wyposażenia i nie skasowali

> za nie

hmm czyli juz po liftingu, To nie wiem jak to jest bo w starszych megane III dzienne sa w lampie na gorze a w tych po liftingu sa pod lampa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest obowiązkowe, ale w autach homologowanych po 02.2011.

Tak jest. Potwierdza to również korespondencja mailowa z kwaterą główną Suzuki w PL:

"Szanowny Panie,

Obowiązek dotyczy nowych modeli które uzyskają homologację po dacie wejścia w życie dyrektywy.

Montaż samodzielny, lub poza ASO nie skutkuje niczym groźnym jeżeli zostanie przeprowadzony prawidłowo.

W przypadku gdyby wskutek niewłaściwego montażu lub działania takiego urządzenia doszło do uszkodzeń innych elementów to niestety naprawa takich elementów nie zostanie przeprowadzona w ramach gwarancji producenta.

Z poważaniem,

Paweł Witkowski

Specjalista ds. homologacji

SUZUKI MOTOR POLAND Sp. z o.o."

Pytanie, co DRL może uszkodzić? Instalacja z szyną CAN (czy jak się to nazywa) - to zwiększa stopień komplikacji? niewiem.gif

W obecnym bolidzie działają bezproblemowo... hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badanie techniczne przejdzie bez problemu, diagnosta nie będzie zaglądał w reflektor ile jest żarówek i jakie wink.gif

Co do samej aktywacji DRL to w dzisiejszych czasach wszystko jest możliwe z brakiem wiązki włącznie, jednak bardziej bym obstawiał chęć naciągnięcia klientki.

Pamiętam, że w skodzie moduł komfortu czyli np. domykanie szyb czy doświetlanie zakrętów też można było aktywować z kompa.

> Znajoma kupiła nowe Megane, które ma w reflektorze wbudowane DRL. Obiecano jej uruchomić tę funkcję

> przy pierwszym przeglądzie. Na przeglądzie zaproponowano uruchomienie DRL za jedyne 850

> złotych ze względu na to, iż ponoć w samochodzie nie ma wiązki elektrycznej do podłączenia

> tych świateł. Brzmi to dość dziwnie, bo skoro samochód posiada zamontowane światła, to powinny

> one być sprawne, a skoro nie są, to auto chyba nie przejdzie badania technicznego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakie wyłudzenie? ASO ma taki cennik i już, równie dobrze mogą krzyknąć 500 zł za sprawdzenie oleju

1. Swiatła dzienne DRL są obecnie OBOWIĄZKOWE w nowych samochodach. jakis tekst

Quote:

W tym tygodniu (o2.2011) wchodzi w życie obowiązek montowania świateł dziennych we wszystkich nowych samochodach osobowych i małych furgonetkach dostawczych produkowanych na terenie Unii Europejskiej.


2. Światła zamontowane w pojeździe MUSZĄ działać jakis tekst

Quote:

Policjant zastosował zasadę, że urządzenie zamontowane w pojeździe ma być sprawne ,,,

Ja też każę wyrzucać przeciwmgłowe przednie na przykład jeśli nie działają ,,,


Ergo w opisanym przypadku chciano wyciągnąc od klientki pieniądze za coś, co powinna otrzymac wraz z samochodem za który zapłaciła. To tak jak by ktoś z ASO chciał dodatkowej zapłąty za powiedzmy uruchomienie nie działającego klaksonu albo poduszek powietrznych. Dla mnie ewidentna próba oszustwa i ja bym poszedł najpierw z ukrytym dyktafonem i nagrał rozmowę (np.upewnienie się ile kosztuje uaktywnienie DRL) a potem prosto na Policję albo do prokuratury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytanie, co DRL może uszkodzić?

Pewnie chodzi o podłączenie lamp. Znając skłonnosci rodaków do druciarstwa mozna wnioskowac, że komuś przyjdzie do głowy podłaczyć DRL na tzw skrętkę, byle jak owinietą taśma izolacyjną i zwarcie gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.