Skocz do zawartości

Ciśnienie opon 195/50/15...


QuBeK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam takie pytanko. W lanosie na wlepce mam zalecane ciśnienie do wszystkich kół 2.2 bara - dla opon 185/60/14, pytanie brzmi, jakie w takim razie powinienem stosować ciśnienie dla kół 195/50/15 oraz 175/65/14.... ??

Dla 195/50/15 daję 2.2 - 2.3, za dużo, za mało??? Czym węższa opona tym chyba ciśnienie powinno być większe..? Szersza - mniejsze? Ale może to nijak sie ma, bo przecież profil się też zmienia, niższy profil - wyższe ciśnienie? Poradźcie 20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam. Mam takie pytanko. W lanosie na wlepce mam zalecane ciśnienie do wszystkich kół 2.2 bara -

> dla opon 185/60/14, pytanie brzmi, jakie w takim razie powinienem stosować ciśnienie dla kół

> 195/50/15 oraz 175/65/14.... ??

> Dla 195/50/15 daję 2.2 - 2.3, za dużo, za mało??? Czym węższa opona tym chyba ciśnienie powinno

> być większe..? Szersza - mniejsze? Ale może to nijak sie ma, bo przecież profil się też

> zmienia, niższy profil - wyższe ciśnienie? Poradźcie

Zazwyczaj im niższy profil tym wyższe ciśnienie, ale też bez przesady.

Daj sobie jakieś 2,3 i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Poradźcie

Lepiej mieć za dużo niż za mało. Zależy też od modelu opon, pompuj tyle, żeby nie było "flaka". Ja przy oponach 185/55/15, więc profil ten sam (w Lanosie) mam 2,7. Poniżej tego widać ugięcie dołu opony i czuje się myszkowanie samochodu. Na początek daj 2,5 i poczuj różnicę grinser006.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Lepiej mieć za dużo niż za mało. Zależy też od modelu opon, pompuj tyle, żeby nie było "flaka". Ja

> przy oponach 185/55/15, więc profil ten sam (w Lanosie) mam 2,7. Poniżej tego widać ugięcie

> dołu opony i czuje się myszkowanie samochodu. Na początek daj 2,5 i poczuj różnicę .

różne modele opon różnie pracują boczną ścianką, ta rada jest conajmniej idiotyczna.

Za wysokie ciśnienie będzie, dla stabilności auta, tak samo złe jak niskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Lepiej mieć za dużo niż za mało. Zależy też od modelu opon, pompuj tyle, żeby nie było "flaka". Ja

> przy oponach 185/55/15, więc profil ten sam (w Lanosie) mam 2,7.

icon_eek.gif

A może 3,7 spróbuj ? grinser006.gif

A profil nie jest ten sam, średnica tych 185/55 jest większa o 9 mm od 195/50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opony to Toyo Proxes T1R, nie chce dawać zbyt dużego ciśnienia (będzie się zużywał szybciej środek opony, mniejsza stabilność/trzymanie), jak i zbyt niskiego (większe zużycie paliwa, większe ryzyko uszkodzenia felgi, szybsze zużycie zewnętrznych części opony.

Wychodzi chyba na to - że do tej pory stosowałem dobre ciśnienie 2.2-2.4, więc chyba przy takim pozostanę. 175/65/14 to większy balon, więc tam można by dawać te zalecane 2.2, ew. 2.1 bar

Dzięki 20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dużo pompujesz w te kółka. Ja 2,2 to pompowałem do 205/55/16 w Lagunie. A coś o masie lanosa to

> pewnie tak z 2.0.

ja do 205/50 miałem w książce 2,4 przód i tył, więc co do tego nie ma reguły i przeniesienia z auta do auta wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Lepiej mieć za dużo niż za mało. Zależy też od modelu opon, pompuj tyle, żeby nie było "flaka". Ja

> przy oponach 185/55/15, więc profil ten sam (w Lanosie) mam 2,7. Poniżej tego widać ugięcie

> dołu opony i czuje się myszkowanie samochodu. Na początek daj 2,5 i poczuj różnicę .

Weź pod uwagę,że z zimnego 2.7 po rozgrzaniu zrobi Ci się 3.5.

Jak dla mnie 2.0 jest wystarczające(po kilku km. i tak ciśnienie wzrośnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci różnych aut mają często różne zalecenia odnośnie ciśnienia w oponach zależnie od rozmiaru. W niektórych autach rozmiar felg i opon nie ma znaczenia i zalecane ciśnienia są jednakowe ale spotkałem się też z zaleceniem obniżenia ciśnienia przy szerszych oponach (a więc niższym profilu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Weź pod uwagę,że z zimnego 2.7 po rozgrzaniu zrobi Ci się 3.5.

> Jak dla mnie 2.0 jest wystarczające(po kilku km. i tak ciśnienie wzrośnie).

pamiętaj że jeździsz na dość sztywnej oponie. W dodatku przy toczeniu się lanosem po mieście ciśnienie raczej nie wzrośnie za bardzo. A już zwłaszcza w zimie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam. Mam takie pytanko. W lanosie na wlepce mam zalecane ciśnienie do wszystkich kół 2.2 bara -

> dla opon 185/60/14, pytanie brzmi, jakie w takim razie powinienem stosować ciśnienie dla kół

> 195/50/15 oraz 175/65/14.... ??

> Dla 195/50/15 daję 2.2 - 2.3, za dużo, za mało??? Czym węższa opona tym chyba ciśnienie powinno

> być większe..? Szersza - mniejsze? Ale może to nijak sie ma, bo przecież profil się też

> zmienia, niższy profil - wyższe ciśnienie? Poradźcie

ciśnienie nie zależy od szerokości opony ani profilu. Ciśnienie zależy od ogólnej objętości powietrza w danym kole.

Upraszczając: masz mieć zawsze tyle samo moli gazu w oponie niezależnie od tego jaki jest rozmiar. Co za tym idzie w balonie niższe ciśnienie, w cienkich z niskim profilem wyższe.

195/50/15 to wcale nie jest jakaś niska opona. Lanos to nie jest ciężkie auto. Przypompuj przód na 2,0-2,3 a tył odrobinę mniej i sprawdź jak ci się jeździ. Jak będzie za sztywno to upuść.

Pamiętaj, że jak dasz z tyłu dużo niższe ciśnienie to auto zrobi się bardziej nadsterowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> masz mieć zawsze tyle samo moli gazu w oponie niezależnie od tego jaki jest rozmiar.

> Co za tym idzie w balonie niższe ciśnienie, w cienkich z niskim profilem wyższe.

> Pamiętaj, że jak dasz z tyłu dużo niższe ciśnienie to auto zrobi się bardziej nadsterowne.

Ja podzielam pogląd kolegi Ozarek: nie ma porównania i przez analogię przeniesienia wartości ciśnienia z auta do auta, bo:

Corsa C 155/80/13 P 2,2 T 1,7

Fiat Uno 155/70/13 P i T 1,9

Ciśnienia zalecane przez fabryki, stosowane i doświadczalnie potwierdzone na niejednym kpl. opon: zużycie równomierne, więc eksperymentować nie mam zamiaru. A już "rada" kolegi Amazaque - 2,7 bo inaczej widać ugięcie opony... to uznaję tylko w kategoriach żartu grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.