Skocz do zawartości

Kto tu ma pierwszeństwo?


polleck

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Jest sobie takie skrzyżowanie:

google street view

Jedziemy tak jak stoi kamera prosto. Dodam że poruszamy się drogą która jest w strefie 30 km/h. Dojeżdżamy do pokazanego skrzyżowania. Jest tam znak informujący o strefie zamieszkania. Czy ja jadąc prosto mam pierwszeństwo przed pojazdem który stamtąd wyjeżdża?

Dla kierowcy wyjeżdżającego ze strefy zamieszkania znaki są ustawione w pewnej odległości od skrzyżowania.

Pytam bo jest tam jeden driver, który uparcie uczy wszystkich jadących tak jak stoi kamera, że on ma pierwszeństwo, bo oba auta są w strefie (nieważne jakie, ale w strefie) i obowiązuje zasada prawej strony.

Jak to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strefa ograniczonej prędkości, a strefa zamieszkania to dwie różne strefy.

Jest wyraźny znak strefy zamieszkania i obowiązuje tam ograniczenie 20km/h oraz szereg innych obostrzeń. Dodatkowo wyjeżdżając ze strefy zamieszkania kierowca jest włączającym się do ruchu, a więc ustępuje pierwszeństwa innym pojazdom.

Widoczny znak "Strefa zamieszkania" z drugiej strony ma namalowane to samo i przekreślone czerwoną linią, czyli informuje, że kończy się strefa zamieszkania i na najbliższym skrzyżowaniu jest się włączającym do ruchu.

Masz pierwszeństwo przed tym, który się tak uparcie kłóci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Strefa ograniczonej prędkości, a strefa zamieszkania to dwie różne strefy.

> Jest wyraźny znak strefy zamieszkania i obowiązuje tam ograniczenie 20km/h oraz szereg innych

> obostrzeń. Dodatkowo wyjeżdżając ze strefy zamieszkania kierowca jest włączającym się do

> ruchu, a więc ustępuje pierwszeństwa innym pojazdom.

> Widoczny znak "Strefa zamieszkania" z drugiej strony ma namalowane to samo i przekreślone czerwoną

> linią, czyli informuje, że kończy się strefa zamieszkania i na najbliższym skrzyżowaniu jest

> się włączającym do ruchu.

> Masz pierwszeństwo przed tym, który się tak uparcie kłóci.

A odległość postawienia znaków dla kierowców ze strefy zamieszkania nie powoduje, że on wjeżdża do strefy ograniczonej prędkości jeszcze przed faktycznym skrzyżowaniem? I przez to na skrzyżowaniu oba pojazdy są już w strefie 30km/h?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A odległość postawienia znaków dla kierowców ze strefy zamieszkania nie powoduje, że on wjeżdża do

> strefy ograniczonej prędkości jeszcze przed faktycznym skrzyżowaniem? I przez to na

> skrzyżowaniu oba pojazdy są już w strefie 30km/h?

Nie ma niczego takiego. Masz wyraźny znak informujący, że kończy się strefa zamieszkania i na najbliższym skrzyżowaniu jesteś włączającym się do ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko nie ma tam wiecej niz 20m, co oznacza, ze nie ma problemu. Nie zmienia to faktu, ze lepsze byloby postawienie tego znaku blizej krawedzi drogi glownej. Wyjezdzajacy ze strefy zamieszkania jest wlaczajacym sie do ruchu, a to miejsce nie jest skrzyzowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytam bo jest tam jeden driver, który uparcie uczy wszystkich jadących tak jak stoi kamera, że on

> ma pierwszeństwo, bo oba auta są w strefie (nieważne jakie, ale w strefie) i obowiązuje zasada

> prawej strony.

Pytanie, które drogi są tu publiczne i na jakim odcinku. To, że strefa zamieszkania będzie się zaczynała nawet >20 m od "skrzyżowania", ale te 20+m będzie drogą wewnętrzną (nieoznaczoną) nie zmieni faktu, że nie ma tu skrzyżowania.

Skąd ci biedni ludzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> informuje, że kończy się strefa zamieszkania i na najbliższym skrzyżowaniu jest

> się włączającym do ruchu.

Gdzie jest zapisane, że wyjeżdżając ze strefy zamieszkania jest się włączającym do ruchu?

Nie twierdzę że jest inaczej, po prostu nie mogę znaleźć konkretnego przepisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na moje oko nie ma tam wiecej niz 20m, co oznacza, ze nie ma problemu. Nie zmienia to faktu, ze

> lepsze byloby postawienie tego znaku blizej krawedzi drogi glownej. Wyjezdzajacy ze strefy

> zamieszkania jest wlaczajacym sie do ruchu, a to miejsce nie jest skrzyzowaniem.

Jeśli jest to mniej niż 20m, to ten odcinek drogi nie jest wg definicji drogą twardą.

Ale gdyby ktoś postawił tak znak, że tenże odcinek byłby dłuższy niż 20m? Czy wówczas wjazd ze strefy zamieszkania na drogę, a więc włączenie się do ruchu, nie następowałoby w momencie pokonania granicy strefy zamieszkania oznaczonej tablicą, zaś najbliższe skrzyżowanie było już najnormalniejszym skrzyżowaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witajcie.

> Jest sobie takie skrzyżowanie:

> google street view

> Jedziemy tak jak stoi kamera prosto. Dodam że poruszamy się drogą która jest w strefie 30 km/h.

> Dojeżdżamy do pokazanego skrzyżowania. Jest tam znak informujący o strefie zamieszkania. Czy

> ja jadąc prosto mam pierwszeństwo przed pojazdem który stamtąd wyjeżdża?

> Dla kierowcy wyjeżdżającego ze strefy zamieszkania znaki są ustawione w pewnej odległości od

> skrzyżowania.

> Pytam bo jest tam jeden driver, który uparcie uczy wszystkich jadących tak jak stoi kamera, że on

> ma pierwszeństwo, bo oba auta są w strefie (nieważne jakie, ale w strefie) i obowiązuje zasada

> prawej strony.

> Jak to jest?

Patrząc na podziałkę google to tam jest góra 12m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli jest to mniej niż 20m, to ten odcinek drogi nie jest wg definicji drogą twardą.

Zgadza sie.

> Ale gdyby ktoś postawił tak znak, że tenże odcinek byłby dłuższy niż 20m? Czy wówczas wjazd ze

> strefy zamieszkania na drogę, a więc włączenie się do ruchu, nie następowałoby w momencie

> pokonania granicy strefy zamieszkania oznaczonej tablicą, zaś najbliższe skrzyżowanie było już

> najnormalniejszym skrzyżowaniem?

Moim zdaniem tak wlasnie by bylo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest sobie takie skrzyżowanie:

> Dla kierowcy wyjeżdżającego ze strefy zamieszkania znaki są.

> Pytam bo jest tam jeden driver, który uparcie uczy wszystkich jadących tak jak stoi kamera, że on

> ma pierwszeństwo, bo oba auta są w strefie i obowiązuje zasada

> prawej strony.

Teoretycznie masz rację, pan pieniacz wyjeżdża ze strefy zamieszkania, ale w razie "W" może być różnie.

Ja wiem, że tak jest praktykowane, że dwa znaki wiszą na wspólnym słupku, plecami do siebie, ale co innego stanowi Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych, a mianowicie:

§ 2. 1. (...) Znak drogowy umieszczony po lewej stronie jezdni lub pasów ruchu stanowi powtórzenie znaku umieszczonego

po prawej stronie, chyba że przepisy szczególne

stanowią inaczej.

Pobieżnie przejrzałem w/w rozporządzenie i nie znalazłem przepisów szczególnych stanowiących inaczej. W tym konkretnym przypadku nie ma znaku stojącego po prawej stronie, więc sąd może to różnie zinterpretować... hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pobieżnie przejrzałem w/w rozporządzenie i nie znalazłem przepisów szczególnych stanowiących inaczej.

> W tym konkretnym przypadku nie ma znaku stojącego po prawej stronie, więc sąd może to różnie zinterpretować...

Widzisz - oznakowanie lub jego brak nie zwalnia od stosowania się do PoRD. Znaków może wcale nie być, droga może być drogą prywatną - i pierwszeństwa i tak mieć nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli jest to mniej niż 20m, to ten odcinek drogi nie jest wg definicji drogą twardą.

Ja tam widzę, że ta droga jest twarda na długim odcinku. Droga wewnętrzna tez może być drogą twardą.

A czy jest drogą publiczną 10, czy 15 m od skrzyżowania - nie znam przepisu, który by stanowił, że nie jest to skrzyżowanie i miejsce włączania się do ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może to wygląda na skrzyżowanie. To tak jakbyś ze swojej prywatnej drogi czy podwórka wyjeżdżał.

Mnie nie musisz tego tłumaczyć.

> Dojazd to Twojej posesji też krzyżuje się z jakąś drogą.

Nie każde łączenie się dróg ze sobą jest skrzyżowaniem. To z pierwszego posta wątku nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.