Skocz do zawartości

Żarówki LED - jest sens?


gala

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym nieco wzmocnić światła cofania w padace. Lampka mała więc pomyślałem, że jeśli zastosuję żarówkę LED zamiast zwykłej P21W to bedzie neco jaśniej, głownie w nocy.

Chodzik mi po głowie któraś z poniższych:

1

2

albo

3

Da to cokolwiek?

Tak sobie patrzę i widzę, że dostępne są wszelake żarówki halogenowe w technologi LED - jak toto świeci? Skutecznie?

Jeślii tak to montowanie świateł DRL mija się z celem... czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się zastanowił nad kwestią zgodności takiego rozwiążania z przepisami. Jeżeli za niefabryczną LEDową postojówkę czy kierunkowskaz można stracić dowód rejestracyjny (uzasadnienie policji: inne źródło światła niż zostało homologowane w tym samochodzie), to czy nie byłoby jakiś problemów z diodowym wstecznym hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja bym się zastanowił nad kwestią zgodności takiego rozwiążania z przepisami. Jeżeli za

> niefabryczną LEDową postojówkę czy kierunkowskaz można stracić dowód rejestracyjny

> (uzasadnienie policji: inne źródło światła niż zostało homologowane w tym samochodzie), to czy

ale zaraz... co mówi homologacja? czy chińskie żarówki mają homologację?

czy za leda faktycznie mozna stracić DR?

> nie byłoby jakiś problemów z diodowym wstecznym

to tylko śwatło cofania, ma być jaśniejsze, więcej oświetlać bo często jeżdżę po bardzo ciemnych miejscach...co mam se zamontować światło cofania z kanta żeby mieć homologację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy ostatni raz policjant sprawdzał Ci wsteczne światła ? równie dobrze pewnie nie mogę w lampkę od rejestracji wsadzić ledów ,a w tej chwili ma co drugie starsze auto .

Zresztą pytanie było czy będzie lepiej oświetlać a tu jak zwykle odpowiedź , że to nie legalne ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale zaraz... co mówi homologacja? czy chińskie żarówki mają homologację?

Pewnie legalnie sprzedawane mają. W końcu wszystko robione jest w Chinach.

Jak masz na tych LEDach znaczek E1 (jedynka dla Niemiec, inne kraje mają inny numerek), to pewnie mają homologację.

klik

> czy za leda faktycznie mozna stracić DR?

Tak.

> to tylko śwatło cofania, ma być jaśniejsze, więcej oświetlać bo często jeżdżę po bardzo ciemnych

> miejscach...co mam se zamontować światło cofania z kanta żeby mieć homologację?

Wszystkie światła zewnętrzne muszą mieć. Ale nieźle upierdliwy musiałby być ktoś, żeby to wytropić i się przyczepić.

Natomiast co do tego, czy będzie jaśniej. Tu mam spore wątpliwości. Wg producenta pojedyncza dioda biała 5050 daje jakieś 16-18 lumenów. Wg Wikipedii P21W daje 460lm. Więc na tych aukcjach jakieś wielkie ściemy są:

1:

Generuje do 230 LM na 1W !!

Kolor/Barwa: Biały zimny (xenon Look)

Źródło światła: LED SMD 5050 Epistar

Ilość diod: 1x5W

SMD 5050 bierze 0,2 W i ma jasność 16-18lm. Więc jak jedna taka dioda może brać 5W i świecić do 230LM?

2. 3W - na 100% będzie świeciła słabiej, niż 21W tradycyjnej żarówki.

3. mamy 13x18lm=234 lm. Czyli 2x ciemniej, niż P21W.

Tutaj masz porównanie empiryczne, gdzie można przeczytać:

Oceniajac wzrokowo, zarowka ledowa swieci zauwazalnie slabiej od tradycyjnej.

Ja mam LEDy do podświetlenia rejestracji z tyłu. IMO słabiej świecą, ale trzymają się od lat - żarówki tradycyjne od trzaskania klapą padały jak muchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 1

> 2

> albo

> 3

> Da to cokolwiek?

da zlosnik.gif stracisz troche gotowki

troche czasu przy wymianie

i jeszcze troche czasu przy wymianie skromny.gif

w robocie mi zalozyli takie cos jak w 3 - do halogenow

wyyyyymienilem po 5 minutach - ciemnosc i zupelnie inne katy padania swiatla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kiedy ostatni raz policjant sprawdzał Ci wsteczne światła ? równie dobrze pewnie nie mogę w lampkę

> od rejestracji wsadzić ledów ,a w tej chwili ma co drugie starsze auto .

> Zresztą pytanie było czy będzie lepiej oświetlać a tu jak zwykle odpowiedź , że to nie legalne ...

Rzeczywiście nigdy nikt nie sprawdzał. Ale jak trafisz służbistę, któremu nie spodoba się Twój wyraz twarzy, albo będzie miał zły dzień, to będzie skrupulatny, przyczepi się do tego i z radością zabierze Ci dowód. To tak jak z niefabrycznymi ledowymi postojówkami czy kierunkowskazami.

A za LEDowe podświetlenie tablicy z allegro jak najbardziej można stracić dowód - policjanci zabierając DR uzasadniają że po pierwsze nie oświetla tablicy równomiernie (np środkowa część jest niedoświetlona), a po drugie nie jest to zgodne z homologacją pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja bym się zastanowił nad kwestią zgodności takiego rozwiążania z przepisami. Jeżeli za

> niefabryczną LEDową postojówkę czy kierunkowskaz można stracić dowód rejestracyjny

> (uzasadnienie policji: inne źródło światła niż zostało homologowane w tym samochodzie), to czy

> nie byłoby jakiś problemów z diodowym wstecznym

Szkoda, że nie mają takiego podejścia do wszelkiej maści drutowanych u Zenka w garażu, lepiej lub gorzej, świateł dziennych...W końcu nie były homologowane razem z samochodem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ledy nic, albo będzie gorzej. Ale spróbuj żarówkę halogenową z trzonkiem P21.

są H21, tyle, że to taka sama moc tylko w innej bańce, więc raczej nie będzie różnicy...

czyli te ledy to o kant tyłka potłuc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szkoda, że nie mają takiego podejścia do wszelkiej maści drutowanych u Zenka w garażu, lepiej lub

> gorzej, świateł dziennych...W końcu nie były homologowane razem z samochodem...

Gdyby nie mozna bylo uzywac w samochodzie rzeczy, ktore nie byly homologowane razem z autem, to nie moglbys dolozyc haka, radia, zmienic felg itd, mimo, ze te wszystkie rzeczy byly by super jakosci, mialy atesty, homologacje itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz o konkretne porady a 80% użytkowników pisze o legalności ...

Dajcie sobie spokój wink.gif Kto będzie sprawdzał homologacje na światło wstecznego i rozbierał reflektor , żeby ją wydobyć czy zabierał dowód za taką bzdurę ...

A teraz konkrety ...

Przykro mi , ale od 21 W ,żaden led nie będzie świecił jaśniej tak rozproszonym światłem .

Jak chcesz sobie pomóc to zamontuj dodatkowe światło gdzieś pod zderzakiem , ale to mało estetyczne ....

Polecam również włączyć przeciwmgielne z tyłu przy cofaniu , czasem to coś daje wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz światło cofania działające tylko w jednej lampie?

Jeżeli tak, to czy w drugiej masz też na nie miejsce?

Bo jeżeli 2 x tak, to po prostu uruchom światło i w drugiej lampie. W niektórych samochodach trzeb dołożyć oprawkę, a w niektórych jest i trzeba tylko doprowadzić przewód od drugiej lampy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytasz o konkretne porady a 80% użytkowników pisze o legalności ...

> Dajcie sobie spokój Kto będzie sprawdzał homologacje na światło wstecznego i rozbierał reflektor ,

> żeby ją wydobyć czy zabierał dowód za taką bzdurę ...

> A teraz konkrety ...

> Przykro mi , ale od 21 W ,żaden led nie będzie świecił jaśniej tak rozproszonym światłem .

> Jak chcesz sobie pomóc to zamontuj dodatkowe światło gdzieś pod zderzakiem , ale to mało estetyczne

> ....

> Polecam również włączyć przeciwmgielne z tyłu przy cofaniu , czasem to coś daje

to już weszło w krew kącikowiczom, nie ma co się przejmować spamem tylko czytać konkretne wypowiedzi,

sam używam przeciwmgielnych przy cofaniu ale to słaby patent...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Będzie. Halogen o tej samej mocy będzie świecił ze 2x jaśniej, niż tradycyjna żarówka. Looknij na

> tabelkę z lm/W wiki - linka podawałem

poważnie? już idę sprawdzić.

Miałem H21 w mondeo MK3 i tam faktycznie było nieźle przy cofaniu, jednak klosz był przezroczysty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Masz światło cofania działające tylko w jednej lampie?

nie, mam w obu, wyglądają tak:

250_10322396545175480e4bb5e.jpg

światło cofania jest bardzo małe - tylko 1/3 tego białego pola więc kupa..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szkoda, że nie mają takiego podejścia do wszelkiej maści drutowanych u Zenka w garażu, lepiej lub

> gorzej, świateł dziennych...W końcu nie były homologowane razem z samochodem...

niedawno czytałem, że albo się za to właśnie biorą albo mają się wziąć, bo po ulicach pełno jeździ samochodów z DRL, które nie mają żadnej homologacji a co najgorsze ledwo świecą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W nowym Clio światło cofania jest w jednej lampie, ma około 5x2 cm i żarówkę halogenową. Świeci

> lepiej niż oba przednie mijania .

tutaj nie da się wepchać H21 ponieważ ma inne bolce niż P21 sick.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to już weszło w krew kącikowiczom, nie ma co się przejmować spamem tylko czytać konkretne

> wypowiedzi,

> sam używam przeciwmgielnych przy cofaniu ale to słaby patent...

W Uno mam kamerę cofania z automatycznym oświetlaczem podczerwonym i lepszego rozwiązania nie miałem zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> żarówki tradycyjne od trzaskania klapą padały jak muchy.

Dziwne boje_sie.gif W Clio przez 7 lat i 140kkm nie wymieniłem ani razu (nawet dwa wjazdy w tył zaliczyło), a w Sedici po 4,5 roku i 90kkm padła jedna. Więc chyba jakiegoś wybitnego pecha miałeś. hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dziwne W Clio przez 7 lat i 140kkm nie wymieniłem ani razu (nawet dwa wjazdy w tył zaliczyło), a

> w Sedici po 4,5 roku i 90kkm padła jedna. Więc chyba jakiegoś wybitnego pecha miałeś.

Albo zbyt wysokie napięcie ładowania. W Audi mam do 13,4V i po 25 latach i pod 400 tkm wciąż sporo fabrycznych żarówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda, że nie podali mocy tej z pozycji 3...

Niestety fizyki nie oszuka się, lampa jest projektowana do skupiania rozproszonego światła żarówki, dlatego pozycja 1 i 2 odpada.

Gdyby pozycja 3 miała 3W byłaby równoznaczna z żarówką P21W, więc abyś poczuł różnicę musiałaby mieć 5W i lepiej, co w przypadku takich SMD jest niemożliwe... za taką cenę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na sprzedaż jakiś czas temu zarówkę led z trzonkiem ba15s, gdzie byla jedna dioda cree + 12 led 5050. Po wsadzeniu do kloszą fabrycznie dymionego była znaczna poprawa, w porównaniu do tradycyjnej żarówki - w zwykłą można było patrzec, w leda nie zlosnik.gif

Troche poprawiło oświtlenie za samochodem, co było potrzebne w związku z ciemnymi szybami z tylu wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może kup sobie taką listwę z ledami, przyklej do tylnego zderzaka, kabelek doprowadź jakoś do światła cofania i będziesz miał taką meega lampę, jednocześnie mało widoczną, gdy jest zgaszona? clown.gif

Ostatnio ludzie się chwalili takimi listwami LED na kąciku Zrób to sam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.