Skocz do zawartości

ząbkowanie opon


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie: jak jednoznacznie określić kierunek, w którym obracały się koła - podczas jazdy do przodu, żeby nie było niedomówień grinser006.gif - na podstawie wyząbkowania opon?

Dzisiaj zmieniałem koła z letnich na zimowe i nie dopilnowałem oznaczenia kół...

Mam opony asmetryczne, chciałem na wiosnę założyć je tak, żeby obracały się w przeciwną stronę niż dotychczas.

Jeśli przesuwam dłoń po oponie, to w jedną stronę wyczuwam delikatny opór, w drugą dłoń przesuwa się bez oporu. Strona z oporem jest przeciwna do kierunku obrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam pytanie: jak jednoznacznie określić kierunek, w którym obracały się koła - podczas jazdy do

> przodu, żeby nie było niedomówień - na podstawie wyząbkowania opon?

Ostatnim samochodem który ząbkował mi opony był Polonez zlosnik.gif, ale jak sobie przypominam, to głaszcząc opony na górze w kierunku tyłu samochodu szło gładko grinser006.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pierwsze słyszę.

> Nigdy nie zmieniamy kierunku toczenia opon.

Hmm to ciekawe.

Instrukcja mojego auta mowi co innego.

W rozdziale rotacja opon jest diagram jak zamieniac opony, i np polecaja zeby przednia prawa dac na lewy tyl. Wiec opony zmieniaja kierunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przypuszczałem, że wątek pójdzie w złym kierunku...

> Powtórzę więc pytanie: jak na podstawie wyząbkowania ustalić, w którą stronę obracało się koło?

Quote:

W trakcie jazdy, na bieżnik opon tylnych asfalt oddziaływuje stale w tym samym kierunku tzn. zawsze silniej na krawędź spływu klocków bieżnika powodując ich podcieranie. Podczas hamowania opony tylne oddziaływują na asfalt powodując silniejsze wzajemne oddziaływanie jednak ciągle w tym samym kierunku podcierając jeszcze silniej te same krawędzie klocków bieżnika.


http://www.opony.com.pl/artykul/zabkowanie-opon/?id=116

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nikt nie mówi, że nie możesz zmienić prawy przód na lewy tył. Masz tak zmienić, aby kręciło się w

> tą samą stronę. Paniał?

No wlasnie instrukcja mowi co innego. Mowa jest o przekladaniu calych kol, bez zdejmowania opon.

A nie da sie przelozyc kola z prawej na lewa strone bez przekladania opony, aby krecila sie w ta sama strone.

Wiec cos zmyslasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może spróbować, kwestia dlaczego wyząbkowała?

Wyząbkowały opony założone na tylnej osi samochodu kombi z zawieszeniem wielowahaczowym z tyłu. Dodatkowo auto w większości użytkowane jest z małym obciążeniem (zwykle wozi jedną-dwie osoby, najczęściej jedną). Taki podręcznikowy wręcz splot okoliczności...

Auto ma sprawne zawieszenie i prawidłową geometrię, opony należą do segmentu premium.

Żałuję, że nie przełożyłem opon między osiami w trakcie sezonu. Tak się złożyło, że przejechałem w sezonie wiosenno-letnim wyjątkowo dużo (jak dla mnie) kilometrów. Zwlekałem ze zmianą, zwlekałem, aż przyszedł czas zmiany kół na zimowe grinser006.gif W tym czasie przejechałem na tych oponach ok.25 tys km (mam je od nowości).

Opony jakoś wyjątkowo nie hałasują, ale ząbkowanie czuć pod ręką. Dlatego w przyszłym sezonie chcę eksperymentalnie (bo nigdy wcześniej tego nie robiłem z żadnymi oponami) zmienić kierunek toczenia oraz zamienić koła osiami. Nie chcę, żeby zjawisko się pogłębiało...

Nawet w podawanym tutaj artykuje z oponeo.com napisane jest, że w przypadku opon symnetrycznych i asymetrycznych dozwolona jest zmiana kierunku obrotu.

Nie wiem, na ile źródło to jest wiarygodne, ale podobne opinie znalazłem także na innych stronach, w związku z tym zaryzykuję.

Problem w tym, że "gumiarze" po raz pierwszy nie opisali zdejmowanych kół i mam teraz problem z ustaleniem, gdzie zamontowane były poszczególne koła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na zabkowanie pomoze albo szorstkowanie albo smietnik. Zycia Ci zbraknie zanim jazda naprawisz wyzabkowanie, nie wspomne o komforcie akustycznym.

Spróbować warto. Jeśli eksperyment się nie powiedzie i hałas bęzie uciążliwy (na razie nie jest), założę je tak samo, jak dotychczas. Prawdopodobnie "zjadę" te opony do końca w przyszłym sezonie. Chyba, że zmniejszę ilość przejeżdżanych kilometrów. Na to się jednak nie zanosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obróci się oponę asymetryczną w odwrotny kierunek nie będzie ona spełniała swoich funkcji. Fakt faktem, że będzie bardziej cicha. Bo będzie wtedy obracać się nie pod ząb. Można ją oczywiście przekładać na inne osi. Co innego jeśli opona jest symetryczna. Można z nią robić co się chce. Generalnie wyząbkowana opona nie traci swoich jezdnych właściwości lecz jedynie komfort jazdy się strasznie zmiania na gorsze (duże buczenie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam opony asymetryczne i wielowahacz z tyłu; zgodnie z instrukcją obsługi auta zamieniam całe koła "na krzyż" (LP<->PT, PP<->LT) jesienią i wiosną. W dobrym serwisie, po wyważeniu i teście drogowym też mi tak właśnie oznaczają.

W Twoim przypadku opony o głębszym bieżniku dałbym na przód. Co do kierunku toczenia to na przód załóż tak koła aby "rybia łuska" wyczuwalna była w kierunku przeciwnym do kierunku toczenia koła, z tyłu-zgodnie. Jest jedna uwaga- zakładając tak koła nie zamienia się ich "na krzyż" tylko tył-przód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli obróci się oponę asymetryczną w odwrotny kierunek nie będzie ona spełniała swoich funkcji.

Opona asymetryczna w zależności od strony pojazdu toczy się w swój "przód" lub "tył". Jedyne czego trzeba pilnować to Outside ma być na zewnątrz. Nie widziałem jeszcze opon asymetrycznych lewych i prawych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Opona asymetryczna w zależności od strony pojazdu toczy się w swój "przód" lub "tył". Jedyne czego

> trzeba pilnować to Outside ma być na zewnątrz. Nie widziałem jeszcze opon asymetrycznych

> lewych i prawych.

Są kierunkowe asymetryczne lewe i prawe - ale to już totalna nisza praktycznie tylko dla supercarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.