Skocz do zawartości

Branie oleju. Długie


TADA

Rekomendowane odpowiedzi

Jest sobie silnik 1.1 55KM w punto, przebieg na liczniku 105 tys km ale myśle że był cofany i jest ok150tys.

Jeżdzi nim mój ojciec. Jest on trzecim właścicielem, poprzednim czyli drugim byłem ja 6 lat i zrobiłem nim ok 55tys km. W tym okresie podczas eksploatacji

oleju ubywało i było to ok 0.5-1 litra na 10tys km.

Ostatnio tato zauważył że strasznie ubywa mu oleju gdzieś dużo ponad 1litr na tysiąc km. Samochód pali i jeździ dobrze nawet teraz w mrozy. Płynu chłodniczego nie ubywa, nie dmucha spalinami z wlewu oleju ani z ze zbiornika wyrównawczego. Wycieku oleju nie widać. Jedyny niepokojący objaw to spory dym z wydechu w kolorze

białym do biało szarego. Silnik do tej pory jeździł na oleju Lotos 10W40.

Co może być przyczyną takiego brania oleju . Gdzie szukać usterki.

Z racji tego że ojciec ma już ponad 70 lat jeżdzi tym puntem max 1 tysiąc

km/rok głownie na zakupy po okolicy 20 km w jednąstrone zastanawiam sie czy czy wogóle jeżeli trzeba by było rozbierać silnik miało by to sens ładować się w koszty. Punto ma już 18 lat i raczej nikt już oprócz ojca jeżdzić nie będzie.

W tej chwili chodzą mi po głowie 2 rozwiązania.

1 to kupić najtańszy olej np lotoss 15W40 jeżdzić i dolewać w miare potrzeb.

2 myślałem nad jakimś "regeneratorem silnika" PRZYKŁADOWO

Jak sądzicie ma to jakiś sens. Używał to ktoś i jakie miało efekty.

Dzięki za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ostatnio tato zauważył że strasznie ubywa mu oleju gdzieś dużo ponad 1litr na tysiąc km.

. ...

> Z racji tego że ojciec ma już ponad 70 lat jeżdzi tym puntem max 1 tysiąc

> km/rok

Jak nie kopci na niebiesko pod obciążeniem jak z parowozu, to zostawić jak jest i jeździć do końca tego auta.

1tys km na rok i litr oleju w tym czasie na dolewki, to chyba nie jakaś tragedia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalałem dziś do połowy skali na bagnecie , spisałem licznik i

po 100km mówiłem żeby dał znać to sprawdze i doleje olej wtedy wyjdzie dokładnie ile ubywa.

Jest sens zmienić olej z 10W40 na 15W40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dotykać, szkoda kasy. Dolewać, pilnować stanu i jeździć.

Dym który widać-obecnie przy tej temp każde auto tak dymi (na biało) chyba że wali na niebiesko i czuć spaleniznę z oleju. Czasami tak jest, kolega miał accorda co brał litr na tysiąc i ani nie chmurzył na niebiesko, ani nie wyciekało, olejem z wydechu nie śmierdziało. Zrobił tak 100 tys i honda poszła dalej. Przy takim przebiegu jak robi ojciec to nie opłaci się tego rozbierać, bo remont wyniesie połowę wartości samochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Doświadczenie pokazuje że niekoniecznie.

Moje doświadczenie pokazuje że zazwyczaj.

Nawet jak nie kopci po długim postoju, po przegazówce do 6 tys obrotów, pod dużym obciążeniem pod wzniesienie, to zostawi zasłonę dymną np po większej redukcji z 5-ki na 2-ke.

Ale że takich redukcji się w normalnej eksploatacji przeważnie nie robi w ogóle, to właściciel nawet nie wie jak bardzo ten bolid potrafi spalić olej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest sens zmienić olej z 10W40 na 15W40.

Niby po co chcesz pogorszyć smarowanie na zimnym rozruchu? W temp pracy silnika nic nie zmieni sie z konsystencją oleju.

Spróbowałbym przepłukać silnik dobrym olejem. Oczyścić.

Z racji wieku auta, stawiałbym na uszczelniacze zaworowe. Ich wymiana nie powinna być droga i jest mozliwa bez zdejmownia głowicy.

Ceramizer moze pomóc na pierscienie tłokowe/gładź cylindra. Na uszczelniacze nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ceramizer moze pomóc na pierscienie tłokowe/gładź cylindra. Na uszczelniacze nie pomoże.

Tak zgadza się do uszczelniaczy są inne srodki.

A tak do wszystkich dzięki za rady.

A teraz siedząc i dyskutując z żoną chyba znaleźliżeśmy winowajcę.

Jakieś miesiąc temu ojciec dał znajomemu auto w celu naprawy-wyspawania podłogi i prawdopodobnie punto było przechylone na boku.

Myśle że wtedy doszło do wycieku oleju. Ponoć od wtedy zaczęła później gasnąć kontrolka oleju. Jutro ma do niego zadzwonić i go popytać.

Błąd też ojca że nie sprawdził oleju . Przed naprawą podłogi było ponad minimum. Wczoraj jak zprawdziłem to bagnet ledwo łapał olej, do do skali było daleko.

Myśle że tak mogło być. Na razie kazałem obserwować stan oleju.

Dzięki wszystkim za wypowiedzi 20.GIF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest sobie silnik 1.1 55KM w punto, przebieg na liczniku 105 tys km ale myśle że był cofany i jest

> ok150tys.

> Jeżdzi nim mój ojciec. Jest on trzecim właścicielem, poprzednim czyli drugim byłem ja 6 lat i

> zrobiłem nim ok 55tys km. W tym okresie podczas eksploatacji

> oleju ubywało i było to ok 0.5-1 litra na 10tys km.

> Ostatnio tato zauważył że strasznie ubywa mu oleju gdzieś dużo ponad 1litr na tysiąc km. Samochód

> pali i jeździ dobrze nawet teraz w mrozy. Płynu chłodniczego nie ubywa, nie dmucha spalinami z

> wlewu oleju ani z ze zbiornika wyrównawczego. Wycieku oleju nie widać. Jedyny niepokojący

> objaw to spory dym z wydechu w kolorze

> białym do biało szarego. Silnik do tej pory jeździł na oleju Lotos 10W40.

> Co może być przyczyną takiego brania oleju . Gdzie szukać usterki.

> Z racji tego że ojciec ma już ponad 70 lat jeżdzi tym puntem max 1 tysiąc

> km/rok głownie na zakupy po okolicy 20 km w jednąstrone zastanawiam sie czy czy wogóle jeżeli

> trzeba by było rozbierać silnik miało by to sens ładować się w koszty. Punto ma już 18 lat i

> raczej nikt już oprócz ojca jeżdzić nie będzie.

> W tej chwili chodzą mi po głowie 2 rozwiązania.

> 1 to kupić najtańszy olej np lotoss 15W40 jeżdzić i dolewać w miare potrzeb.

> 2 myślałem nad jakimś "regeneratorem silnika" PRZYKŁADOWO

> Jak sądzicie ma to jakiś sens. Używał to ktoś i jakie miało efekty.

> Dzięki za rady.

Silnik zalany syfem to nie ma co się dziwić ok.gif Tak pracuje moje 1.1 spi, co i jak opisane pod filmem 270751858-jezyk.gif

Zawsze można zmienić na 15w40 ale przy ujemnych temperaturach to głupie posunięcie wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne żeby w tym silniku przy 150k km brał tyle oleju. Te silniki to raczej wzór długowieczności jak na taką kosiarkę. Znajomy ma już prawie 300k najechane i tyle mu nie pali oleju. Może podczas eksploatacji ktoś go lekko przytarł i pierścienie powiedziały papa hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O olejach można dyskutować godzinami spineyes.gif

Z wszystkich budżetowych najlepszy jest Valvoline i Shell. Lotosa co najwyżej użył bym do naoliwienia klamer drzwi. Każdy zalewa co mu pasuje, nic mi do tego ale jeżeli wymienia go regularnie to można przymknąć oko (max co 8 tys) ale i tak nie zrobi maksymalnego przebiegu jak na przyzwoitym środku smarnym dużo wyższej klasy.

Wystarczy nie pałować na zimnym, mieć sprawny termostat żeby się nie przegrzał i można szaleć w pełnym zakresie obrotów podczas wyprzedzania nie martwiąc się że silnik nagle zacznie brać olej hehe.gif

Dla mnie ori podzespoły oraz najlepsze środki smarne to priorytet grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje Punto 55 na lotosie zrobiło ca. 100 tyś i po rozebraniu to comiało się świecić - się świeciło, brak nagarów, reszta w ładnym bursztynie.

Stilo jeździ na różnych olejach - vavoline, motul, mobil, selena też... i ja tam różnicy nie widziałem.

Btw karta chrakterystyki lotosa 5w40 jest najbardziej zbliżona z w/w do charakterystyki selena 5w40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem różnicy nie widać tak szybko ale odbija się to po prostu na max przebiegu danego silnika ale wiadomo że większość osób użytkuje samochód góra kilka lat i go to nie obchodzi ile on zrobi km do końca swojego żywota 270751858-jezyk.gif Większość chce zalać jak najtaniej, wymienić jak najpóźniej, żeby nie brał oleju i silnik był w idealnej kondycji grinser006.gif Stare silniki fiata 1.1 znoszą wszystko i kiepski oleje nie robią na nich dużego wrażenia ale max 250 tys. na kiepskim oleju bez remontu to rzadkość, natomiast na dobrym oleju granica przedłuża się znacznie. Oczywiście są wyjątki, u mnie w mieście był dostawczy sejek 1.1 spi z przebiegiem 500 tys.km. który nie miał lekko ale dobił do tego przebiegu dzięki regularnemu serwisowi olejowym na przyzwoitym oleju jak się wyraził właściciel firmy waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dziwne żeby w tym silniku przy 150k km brał tyle oleju. Te silniki to raczej wzór długowieczności

> jak na taką kosiarkę.

Chyba, że ktoś robił tak jak mój ojciec, który to miał naleciałości z dużego fiata no i po odpaleniu mróz nie mróz przegazówa bo gasł. Kiedyś w innym samochodzie też, odpalił i gaz-zobaczyłem, opierdzieliłem i więcej nie zauważyłem takiego zachowania. Wiem, że nie jest to odosobniony przypadek, szczególnie w zimie ludzie chcą by szybciej im się nagrzał. No i jak ten biedny silnik ma potem nie chlać oleum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Doświadczenie pokazuje że niekoniecznie.

Potwierdzam, nie musi kopcić.

Możliwe, że puszczają pierścienie zgarniające (zapieczone na przykład), puszczany olej tą drogą -jeżeli ubywa go w ilości 1l/1000km - jest wtedy ładnie spalany i nic złego się nie dzieje.

Chyba nawet katalizator takie ilości jest w stanie wytrzymać.

Ja bym mu robił kurację naftą. Zaszkodzić nie zaszkodzi, a w 1 na 10 przypadków może pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> puszczany olej tą drogą

> -jeżeli ubywa go w ilości 1l/1000km - jest wtedy ładnie spalany i nic złego się nie dzieje.

Jak olej ładnie spalany, to gdzie te spaliny mają się ulotnić?

Chyba że katalizator już całkiem zapchany, albo wydech zgnity i zamiast kopcić w tyłu, to kopci pod autem i nie widać.

Albo katalizator taki genialny,że potrafi ze śmierdzącej niebieskiej chmury zrobić biały dymek o zapachu malinek.

Różne już parchy widziałem i auto wciągające tyle oleju (bez wycieków, czy mieszania się oleju z innym płynem) kopciło mniej czy więcej, ale zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak olej ładnie spalany, to gdzie te spaliny mają się ulotnić?

Normalnie - rurą wydechową.

Jeśli auto pali benzyny 10l/100km, to tego oleju będzie 1% w mieszance. Tego nie widać.

> Różne już parchy widziałem i auto wciągające tyle oleju (bez wycieków, czy mieszania się oleju z

> innym płynem) kopciło mniej czy więcej, ale zawsze.

Jeżeli usterką powodującą branie 1l/1000km są uszczleniacze zaworów to będzie kopcił "z rana" i to solidną chmurą.

Ale ja wyraźnie pisałem o czymś innym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> u mnie w mieście był dostawczy sejek 1.1 spi z przebiegiem 500 tys.km. który nie miał lekko

> ale dobił do tego przebiegu dzięki regularnemu serwisowi olejowym na przyzwoitym oleju jak się

> wyraził właściciel firmy

Skąd wiesz, czy w subiektywnej ocenie właściciela tym przyzwoitym olejem nie był akurat Lotos? niewiem.gifgrinser006.gifhehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat był to od zawsze mobil, po wyjechaniu z fabryki ori olej został wylany i zalany mobil, (w moim było podobnie) wink.gif Akurat gościa poznałem dość dobrze bo w starej robocie przywoził auta na serwis itp. Oczywiście miał kilka sejków z czego reszta zrobiła po 300 tys. i zmiana silnika ale to 1.1 mpi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój mechanik mówił niedawno (chodziło o lancera), że jakieś 300-400 zł plus części. Przy takich przelotach jak w rzeczonym punto, naprawa kompletnie nieuzasadniona ekonomicznie, zwłaszcza że istnieje ryzyko rozszczelnienia się "dołu" silnika - i dopiero wtedy wchodzimy w prawdziwe koszty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> istnieje ryzyko rozszczelnienia się "dołu" silnika - i dopiero wtedy wchodzimy w prawdziwe

> koszty...

Powtórze jeszcze raz- w tym silniku kumaty mechanik może wymienić uszczelniacze zaworów bez ściągania głowicy. Wiem, bo sam tak miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.