Skocz do zawartości

Panele-gdzie dylatacje?


Olleo

Rekomendowane odpowiedzi

Mamy taki pokój na poddaszu:

Sketch25392856.png

Prostokąt z grubsza 9.7x5.7m z wcięciem klatki schodowej, dwoma kominami (jeden w bryle klatki) i trzema drewnianymi słupami.

Jak radzicie zrobić dylatacje?

Na instrukcji paneli piszą, by dylatacje robić maks co 8m, więc na długości jedna, ale wg sztuki pokoje o bardziej skomplikowanych kształtach powinno się dzielić na prostokątne pola - czyli trzy dylatacje? Cztery? Jak byście podzielili, by panele się nie rozeszły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...

> W ogóle nie robiłbym bo nic się nie rozejdzie

Nic sie nie rozejdzie, jak masz pomieszczenie w ksztalcie U i jeszcze z kominami? Przeciez to inaczej bedzie pracowac - na dlugiej scianie sie rozszerzy, a w zaulkach pozostanie w miejscu i szpary wzdluz kominow gotowe.

> ale jeśli bardzo chcesz przeciąć podłogę to na 2,30m.

w ktorym konkretnie miejscu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> układał bym panele na długość tej ściany 5,7 i po temacie

Rownolegle do krotszej sciany? Z tego, co widze, to zalecany maks wymiar dla szerokosci panela jest mniejszy (5-8m, w zaleznosci od producenta i modelu panela), niz dla dlugosci (8-12m)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszedzie pisza cos w tym guscie:

Quote:

Aleksander Czaplicki, Kronopol:

Szerokość szczeliny dylatacyjnej powinna wynosić około 10 mm. Przy montażu wystarczy użyć klinów dystansowych, które pozwolą zachować odpowiednią odległość od ścian. Rozmiar jednej połaci podłogi laminowanej nie powinien przekraczać 6 x 8m. Dla większych powierzchni zaleca się dodatkowe dylatacje na środku pomieszczenia, które maskujemy specjalnymi listwami.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jestes w stanie je policzyc?

nie i nawet nie probuje. Zakladam najgorszy wariant, czyli sila wystarczajaca, by wywolac takie naprezenia, zeby sie porobily szpary - to najtansze panele z badziewnym zamkiem, ktory ledwo co trzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zakladam najgorszy wariant, czyli sila wystarczajaca, by wywolac takie

> naprezenia, zeby sie porobily szpary - to najtansze panele z badziewnym zamkiem, ktory ledwo

> co trzyma.

Szpary i tak powstaną nie od takich naprężeń a najszybciej od potencjalnych punktowych nacisków tuż przy połączeniach paneli- od strony pióra, jakie mogą się zdarzyć podczas normalnego użytkowania (najgorsze są nogi ciężkich mebli itp). W tym wypadku im grubsza pianka pod spodem tym gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szpary i tak powstaną nie od takich naprężeń a najszybciej od potencjalnych punktowych nacisków tuż

> przy połączeniach paneli- od strony pióra, jakie mogą się zdarzyć podczas normalnego

> użytkowania (najgorsze są nogi ciężkich mebli itp). W tym wypadku im grubsza pianka pod spodem

> tym gorzej.

Niestety jest grubo, ale nie pianka tylko ekopłyta.

chyba zrobię tak:

2015-03-25%252015.11.37.png

Po prawej są mocne skosy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mamy taki pokój na poddaszu:

> Prostokąt z grubsza 9.7x5.7m z wcięciem klatki schodowej, dwoma kominami (jeden w bryle klatki) i

> trzema drewnianymi słupami.

> Jak radzicie zrobić dylatacje?

> Na instrukcji paneli piszą, by dylatacje robić maks co 8m, więc na długości jedna, ale wg sztuki

> pokoje o bardziej skomplikowanych kształtach powinno się dzielić na prostokątne pola - czyli

> trzy dylatacje? Cztery? Jak byście podzielili, by panele się nie rozeszły?

Szwagier zrobił całą górę czyli 5 pokoi plus korytarz bez żadnej dylatacji (oczywiscie przy scianach były). Przez 5 lat nic się nie wypacza, nic się nie rozchodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mamy taki pokój na poddaszu:

> Prostokąt z grubsza 9.7x5.7m z wcięciem klatki schodowej, dwoma kominami (jeden w bryle klatki) i

> trzema drewnianymi słupami.

> Jak radzicie zrobić dylatacje?

> Na instrukcji paneli piszą, by dylatacje robić maks co 8m, więc na długości jedna, ale wg sztuki

> pokoje o bardziej skomplikowanych kształtach powinno się dzielić na prostokątne pola - czyli

> trzy dylatacje? Cztery? Jak byście podzielili, by panele się nie rozeszły?

U mnie na takim kształcie (nie bardzo mi się proporcje udały, ale kształt taki, wymiary mniej więcej też) jest bez żadnych dylatacji Kronopol już 7 lat i nie ma szczelin.

288307878-Clipboard01.jpg

post-24647-1435252942701_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele z HDFu z którego produkuje się panele podlogowe raczej nie potrzebują żadnych dylatacji . To nie jest decha która w zimie od ciepłego i suchego powietrza wyschnie na szerokość np 0,01 mm a w lecie tyle samo napęcznieje.Producent zaleca.Wiadomo czemu.Jeśli mialbyś wilgotną świeżo wylaną posadzkę to zrobią się łódki.Widziałem takie coś . Ale na pewno podłoga nie pójdzie w górę.

Pamiętaj jednak że przy ścianach zachowaj ten 1 cm luzu,lub nawet więcej - tyle żeby listwa to zakryla.

Po co ci te dylatacje.

U szwagra kładłem Barlinka.Co prawda deska 3 warstwowa.Na długości jakieś 12 m długości.Przez cztery lata nic się nie działo.Potem wybiła muszla.Cały salon stał w fekaliach.

Może tylko z poł dnia ale jednak.Po za tym że zrobiły się widoczniejsze szpary nic się nie podniosło.

Na szczęście dechy to dąb natural i wygląda jak dąb natural.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Żadnych dylatacji, podziałów. Centralnie na środku każdej paneli dajesz kołek szybkiego montażu i

> gotowe

powiem Ci, ze by sie przydalo grinser006.gif

widzial ktos kiedys sciane 10m dluga idealnie prosta? Wystarczy +/-2mm i juz nie mozna wykorzystac do ulozenia paneli w linii. Fajnie, mozna klinami regulowac, ale trzeba miec do czego regulowac - na 10m (nie, nie chce klasc prostopadle do dluzszej sciany - ani nie pasuje mi do podlogi w korytarzu, ani do swiatla, ale przede wszystkim obie krotsze sciany, to banany +/-5cm =10cm odchylki w sumie) ani sznurek/nitka, ani laser nie daja wystarczajacej dokladnosci.

Ciekawe, jak to robia fachowcy. Ja probuje 3-4 rzadki ulozyc i dopiero dosunac do sciany - tak jest lepiej, ale powyzej 5m i tak cholernie trudno zrobic, zeby gdzies paneli nie przekosic, a po 5 rzadku szpary wychodza coraz wieksze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Panele z HDFu z którego produkuje się panele podlogowe raczej nie potrzebują żadnych dylatacji . To

> nie jest decha która w zimie od ciepłego i suchego powietrza wyschnie na szerokość np 0,01 mm

> a w lecie tyle samo napęcznieje.Producent zaleca.Wiadomo czemu.Jeśli mialbyś wilgotną świeżo

> wylaną posadzkę to zrobią się łódki.Widziałem takie coś . Ale na pewno podłoga nie pójdzie w

> górę.

imho nie tyle o prace drewna chodzi, ale o naprezenia przy nieidealnym ukladaniu - im wieksze wymiary, tym wieksze naprezenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mamy taki pokój na poddaszu:

Mam większą powierzchnię i większe wymiary brzegowe, bo ułożyłem jednym ciągiem panele w 3 pomieszczeniach + przedpokój.

Zachowałem najstarannej jak umiałem ponad 1cm dylatacje do ścian i nic więcej.

NIC SIĘ NIE DZIEJE

Po kilku latach ściągałem listwy do malowania ścian - zasadniczo nic się nie poruszyło żeby zauważyć gołym okiem.

Moja rada, nie bawić się w progi, walić po całości, będzie dobrze i ładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mamy taki pokój na poddaszu:

> Prostokąt z grubsza 9.7x5.7m z wcięciem klatki schodowej, dwoma kominami (jeden w bryle klatki) i

> trzema drewnianymi słupami.

> Jak radzicie zrobić dylatacje?

> Na instrukcji paneli piszą, by dylatacje robić maks co 8m, więc na długości jedna, ale wg sztuki

> pokoje o bardziej skomplikowanych kształtach powinno się dzielić na prostokątne pola - czyli

> trzy dylatacje? Cztery? Jak byście podzielili, by panele się nie rozeszły?

mam caly dom poza kuchnia gankiem i lazienkami ulozony w panelach jednym ciagiem zero dylatacji

od 5 lat nie ma zadnych problemow

ps wszedzie podlogowka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mam caly dom poza kuchnia gankiem i lazienkami ulozony w panelach jednym ciagiem zero dylatacji

> od 5 lat nie ma zadnych problemow

> ps wszedzie podlogowka!

ok, zrobilem, jak proponujecie - jakby co, to bedzie na was

20150327_194945.jpg

20150327_194820.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ładnie to ogólnie wygląda razem z tymi belkami

> Kurcze- to "poddasze" większe od całego mojego mieszkania...

Ale skosy wszystko psuja - przy moim wzroscie niecale 3m od sciany i juz musze zaczynac sie schylac. 50m2 (dokladnie 49.95m2 paneli minus dylatacje) po podlodze, a zaledwie 22m2 uzytkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale skosy wszystko psuja - przy moim wzroscie niecale 3m od sciany i juz musze zaczynac sie

> schylac.

A no fakt... Ale widok samej płaszczyzny podłogi robi robotę skromny.gif Skosy, skosami, ale lepiej takie pięterko mieć niż nie mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A no fakt... Ale widok samej płaszczyzny podłogi robi robotę Skosy, skosami, ale lepiej takie

> pięterko mieć niż nie mieć.

Tak to wyglada z zewnatrz, szczegolnie jak komus metrazu brakuje. Ja mam az nadmiar - wlasnie o to poddasze, ale nie bylo jak tego zrobic bez, bo s.p. tesciu murowal, a za duze jest na nieuzytkowy strych. Lepiej juz zagospodarowac, niz robic graciarnie smile.gif Zona sobie z tego zrobila po czesci pracownie (biurko z kompem, stolik z maszyna do szycia, domowe "archiwum" dokumentow itd.), a po czesci suszarnie. Nie chcialem go dzielic na dwa lub wiecej pomieszczen (mimo ze w projekcie tak bylo), bo w przyszlosci to moze byc fajny pokoj imprez dla dzieciakow, czy do grania na kompie/ogladania filmow na rzutniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.