Skocz do zawartości

Dzialka budowlana o szer 10m


bielaPL

Rekomendowane odpowiedzi

> Jak myslicie dzialke 10x60 da sie jakos sensownie urzadzic?

Zależy co chcesz zbudować? Z domem będzie trudno chociaż da się. Są specjalne projekty na wąskie działki. Tylko czy znajdzie się jakiś dom o szerokości 3m? Pewnie kontenerowy? Zdolny architekt też da radę co pokazuje najwęższy dom świata.

Kurnik natomiast bez problemu o ile dostaniesz pozwolenie.

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Znalazlem info ze 1,5m od granicy mozna budowac jesli sciana nie ma okien a dzialka jest waska

> Po swietach uderze do gminy i sie dowiem co i jak

No tam konkretnie dowiesz się jakie jest ich podejscie do tematu

Kiedys miałem podobny problem i pan z gminy stwierdził,ze na działce 15x47 nie wyda pozwolenia . Działke udało sie poszerzyć do 17 m / to sprawy spadkowe i podział miedzy spadkobiorców / i nie było problemów z dostaniem zgody.

Projekt budowy i tak został zarzucony z innych przyczyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zależy co chcesz zbudować? Z domem będzie trudno chociaż da się. Są specjalne projekty na wąskie

> działki. Tylko czy znajdzie się jakiś dom o szerokości 3m? Pewnie kontenerowy? Zdolny

> architekt też da radę co pokazuje najwęższy dom świata.

> Kurnik natomiast bez problemu o ile dostaniesz pozwolenie.

Bez problemu dostanie odstepstwo i nie bedzie musial byc to juz taki kurnik..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak myslicie dzialke 10x60 da sie jakos sensownie urzadzic?

> Czy jak sasiad ma okna to moge mu postawic moja sciane 1,5m od granicy?

Przejrzyj MPZP, jak jest. Może dopuszczać budowanie w granicy lub nie.

Jak nie ma to możesz budować na takiej działce w odległości 1,5 m od granicy.

Ja mam dom wolnostojący na działce o szer 11m i jedną ścianę mam w granicy a drugą normalnie 4m od granicy.

Dom ma 7 m szerokości, co przy jednej ścianie ślepej daje całkiem sensowny układ wnętrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc trzeba wystąpić o warunki zabudowy.. i dopiero będzie wiadomo co tam można stawiać

i teraz jak taką działkę kupić? Umowę przedwstępną z zadatkiem, że jeżeli WZ będą pozytywne to dopłacam resztę (powiedzmy w ciągu tygodnia od pozytywnej decyzji bo też różnie to może trwać), a jeśli nie to zwracają kasę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> więc trzeba wystąpić o warunki zabudowy.. i dopiero będzie wiadomo co tam można stawiać

> i teraz jak taką działkę kupić? Umowę przedwstępną z zadatkiem, że jeżeli WZ będą pozytywne to

> dopłacam resztę (powiedzmy w ciągu tygodnia od pozytywnej decyzji bo też różnie to może

> trwać), a jeśli nie to zwracają kasę?

Niech aktualny wlasciciel wystapi o WZ i sprzeda Ci dzialke z warunkami, potem mozesz je przepisac na siebie albo wystapic od nowa.

Zreszta o WZ to raczej i Ty mozesz wyystapic nie bedac wlascicielem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> więc trzeba wystąpić o warunki zabudowy.. i dopiero będzie wiadomo co tam można stawiać

> i teraz jak taką działkę kupić? Umowę przedwstępną z zadatkiem, że jeżeli WZ będą pozytywne to

> dopłacam resztę (powiedzmy w ciągu tygodnia od pozytywnej decyzji bo też różnie to może

> trwać), a jeśli nie to zwracają kasę?

tylko niech o te warunki zabudowy wystąpi obecny właściciel, bo jak warunki nie będą odpowiednie do zabudowy to wtedy umowa nie dojdzie do skutku z jego strony i musi oddać zadatek.

Bo zakładam, że działkę sprzedaje jako budowlaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tylko niech o te warunki zabudowy wystąpi obecny właściciel, bo jak warunki nie będą odpowiednie do

> zabudowy to wtedy umowa nie dojdzie do skutku z jego strony i musi oddać zadatek.

> Bo zakładam, że działkę sprzedaje jako budowlaną.

ok chyba tak warto to rozegrać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> więc trzeba wystąpić o warunki zabudowy.. i dopiero będzie wiadomo co tam można stawiać

> i teraz jak taką działkę kupić? Umowę przedwstępną z zadatkiem, że jeżeli WZ będą pozytywne to

> dopłacam resztę (powiedzmy w ciągu tygodnia od pozytywnej decyzji bo też różnie to może

> trwać), a jeśli nie to zwracają kasę?

Tak jeszcze apropo "pozytywnej decyzji", jak chcesz okreslic jaka bedzie pozytywna, a jaka nie?

Jezeli okresla nie pasujaca Ci wysokosc, szerokosc, czy spadki dachu to bedzie pozytywna czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak jeszcze apropo "pozytywnej decyzji", jak chcesz okreslic jaka bedzie pozytywna, a jaka nie?

> Jezeli okresla nie pasujaca Ci wysokosc, szerokosc, czy spadki dachu to bedzie pozytywna czy nie?

tu raczej chodzi o to czy dopuszczą jakąkolwiek zabudowę mieszkalną czy nie. Projekt pod warunki to już problem inwestora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tu raczej chodzi o to czy dopuszczą jakąkolwiek zabudowę mieszkalną czy nie. Projekt pod warunki to

> już problem inwestora.

o to to ok.gif nie mam wymagań do chawiry aż tak szczegółowych i łatwo mi będzie coś dostosować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> IMO nie.

> Jeszcze ma znaczenie jak położona względem stron świata i jakie otoczenie, ale i tak postawisz co

> najwyżej długi, bardzo wąski budynek.

projekt

o takim czymś myślałem, kieszeni nie wydrąży, całkiem przyjemny i wystarczający na 3 osoby

działka leży skierowana wąskim bokiem na południowy zachód (wjazd od uliczki) a drugi na północny wschód, coś w tym rodzaju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> projekt

> o takim czymś myślałem

To masz, że min 14m szerokość działki.

Do tego daleko mu do ekonomicznych. Najtaniej i w budowie, i w utrzymaniu wychodzą parterowe (odpadają schody, słabsze fundamenty wystarczą) o obrysie zbliżonym do kwadratu z płaskim dachem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> projekt

> o takim czymś myślałem, kieszeni nie wydrąży, całkiem przyjemny i wystarczający na 3 osoby

> działka leży skierowana wąskim bokiem na południowy zachód (wjazd od uliczki) a drugi na północny

> wschód, coś w tym rodzaju

Bardzo fajny projekt ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> projekt

> o takim czymś myślałem, kieszeni nie wydrąży, całkiem przyjemny i wystarczający na 3 osoby

> działka leży skierowana wąskim bokiem na południowy zachód (wjazd od uliczki) a drugi na północny

> wschód, coś w tym rodzaju

Projekt fajny,ale do poprawki :

- trochę mały wiatrołap

- garderoba symboliczna

- za mała łazienka górna (powiększyłbym kosztem zmniejszenia pokoju 3, a resztę pokoju 3 połączył z pokojem 2 i zrobił jeden większy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bardzo fajny projekt

Naprawdę nie przeszkadza wam, że słońce w salonie i głównej sypialni będzie tylko wczesnym rankiem? A kuchnia od południowego zachodu?

Że komunikacja i schody to mniej więcej tyle, co salon (miniaturowy zresztą jak na dom)?

Że przy działce o szerokości 10m nie da się obok domu przejechać ciężarówką, żeby np. ziemię do ogródka zawieźć/wywieźć?

Jak nie ma kanalizacji, to gdzie tu wcisnąć szambo/oczyszczalnię?

No i takie słabe parametry energetyczne. Ledwo minima spełnia. Ogrzewanie będzie drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Naprawdę nie przeszkadza wam, że słońce w salonie i głównej sypialni będzie tylko wczesnym rankiem?

nie, mam mieszkanie na poludnie i dosyc słońca, chata się nagrzewa i kurz cały widać

> Że komunikacja i schody to mniej więcej tyle, co salon (miniaturowy zresztą jak na dom)?

mały prawda, ale patrze przez pryzmat mieszkania, jak go szafami nie zabuduje będzie całkiem ok

> Że przy działce o szerokości 10m nie da się obok domu przejechać ciężarówką, żeby np. ziemię do

> ogródka zawieźć/wywieźć?

z raz przeboleje wożenie taczkami smile.gif

> Jak nie ma kanalizacji, to gdzie tu wcisnąć szambo/oczyszczalnię?

jest kanalizacja

> No i takie słabe parametry energetyczne. Ledwo minima spełnia. Ogrzewanie będzie drogie.

a tego nie patrzyłem akurat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Naprawdę nie przeszkadza wam, że słońce w salonie i głównej sypialni będzie tylko wczesnym rankiem?

> A kuchnia od południowego zachodu?

> Że komunikacja i schody to mniej więcej tyle, co salon (miniaturowy zresztą jak na dom)?

> Że przy działce o szerokości 10m nie da się obok domu przejechać ciężarówką, żeby np. ziemię do

> ogródka zawieźć/wywieźć?

> Jak nie ma kanalizacji, to gdzie tu wcisnąć szambo/oczyszczalnię?

> No i takie słabe parametry energetyczne. Ledwo minima spełnia. Ogrzewanie będzie drogie.

Ja mam działkę w mieście i generalnie kanalizacja jest.Co do oświetlenia wszystko jest do przeżycia.A co ci trzeba więcej niewiem.gif Dużych domów nikt teraz nie chce i nie kupuje.Sąsiad 300m sprzedawał 3 lata.Piękny dom ,działka warta ponad 300tys.Poszedł w końcu za 670tys.Jedyne co mnie ,,drażni'' w tym projekcie to jedna za mała sypialnia u góry.Fajnie jakby obie miały po te 10m.Wtedy jak dla mnie projekt idealny(oczywiście bierzemy pod uwagę wielkość działki i związane z tym ograniczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra sprawa wygląda tak

gościu może załatwić

" uzyskam dla Pana z gminy zaświadczenie o przeznaczeniu terenu działki - na takim dokumencie dostanie Pan informacje że działka jest położona na terenie przeznaczonym do zabudowy jednorodzinnej zgodnie z ogólnym planem zagospodarowania"

a o konkretne warunki zabudowy to już ja sam jako właściciel miał bym się starać

woda jest już podłączona na działce, prąd nie, ale słup jest na działce więc nie będzie z tym problemu

Co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dobra sprawa wygląda tak

> gościu może załatwić

> " uzyskam dla Pana z gminy zaświadczenie o przeznaczeniu terenu działki - na takim dokumencie

> dostanie Pan informacje że działka jest położona na terenie przeznaczonym do zabudowy

> jednorodzinnej zgodnie z ogólnym planem zagospodarowania"

> a o konkretne warunki zabudowy to już ja sam jako właściciel miał bym się starać

> woda jest już podłączona na działce, prąd nie, ale słup jest na działce więc nie będzie z tym

> problemu

> Co sądzicie?

Jeśli na dany teren jest Plan Zagospodarowania, to nie są już potrzebne warunki zabudowy.

Wszystkie wymagania odnośnie budynku masz w Planie.

Co z gazem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli na dany teren jest Plan Zagospodarowania, to nie są już potrzebne warunki zabudowy.

nie ma, jest coś takiego w gminie

"warunku zagospodarowania przestrzennego" i tam jest zaznaczone na mapce że dzialka pod zabudowe jednorodzinna jest przeznaczona

to samo jest z aktem notarialnym

> Wszystkie wymagania odnośnie budynku masz w Planie.

> Co z gazem ?

a nie wiem, powinien być obok ale nie dowiedzialem sie jeszcze (domy sąsiadujące mają)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> " uzyskam dla Pana z gminy zaświadczenie o przeznaczeniu terenu działki - na takim dokumencie

> dostanie Pan informacje że działka jest położona na terenie przeznaczonym do zabudowy

> jednorodzinnej zgodnie z ogólnym planem zagospodarowania"

Nie ma czegoś takiego, jak "ogólny plan zagospodarowania". Albo jest MPZP, albo go nie ma.

> a o konkretne warunki zabudowy to już ja sam jako właściciel miał bym się starać

Ta działka to za darmo jest? Bo ani prawnie, ani fizycznie fajnie to nie wygląda, a tak na nią się upierasz...

> woda jest już podłączona na działce, prąd nie, ale słup jest na działce więc nie będzie z tym

> problemu

Słup? Czyli średnie napięcie? Czy faktycznie tam jeszcze powietrzem 230V śmiga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie ma czegoś takiego, jak "ogólny plan zagospodarowania". Albo jest MPZP, albo go nie ma.

jest coś takiego

"warunku zagospodarowania przestrzennego dla gminy"

i nie jest to mpzp

> Ta działka to za darmo jest? Bo ani prawnie, ani fizycznie fajnie to nie wygląda, a tak na nią się

> upierasz...

jedna z niewielu na jaką mnie stać

> Słup? Czyli średnie napięcie? Czy faktycznie tam jeszcze powietrzem 230V śmiga?

taki wiejski słupek mały z jednym kablem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ta działka to za darmo jest? Bo ani prawnie, ani fizycznie fajnie to nie wygląda,

Szczególnie w połączeniu z tym fragmentem:

Quote:

a o konkretne warunki zabudowy to już ja sam jako właściciel miał bym się starać


To wręcz brzmi, jakby dotychczasowy właściciel chciał się pozbyć kłopotu...

Ktoś tu już o tym wspominał i mi też tak świta, że autor wątku może wystąpić o warunki zabudowy nie będąc właścicielem terenu. To było by najbezpieczniejsze rozwiązanie, a nie dopytywanie o szczegóły po zakupie... hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Słup? Czyli średnie napięcie? Czy faktycznie tam jeszcze powietrzem 230V śmiga?

Taaaa, wysokie od razu.

W miastach niskie napowietrzne stoi, a gdzies w dziurze uwazasz, ze tylko kable leza?

Dlaczego powietrzem?

Przewodem pelnoizolowanym AsXSn moze smigac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W miastach niskie napowietrzne stoi, a gdzies w dziurze uwazasz, ze tylko kable leza?

Tam, gdzie mam działkę nie ma gazu ani kanalizacji. Działki są szerokie (czyli mniej zwarta zabudowa niż w przedmiotowej okolicy) a kabelki z transformatora śmigają do gleby. Zwyczajnie nie można sobie pozwolić na marnowanie miejsca na strefy ochronne (AFAIR 3m dla linii <1kV). A skoro tutaj na działce stoi słup, to pewnie nic się nie da na niej zbudować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tam, gdzie mam działkę nie ma gazu ani kanalizacji. Działki są szerokie (czyli mniej zwarta

> zabudowa niż w przedmiotowej okolicy) a kabelki z transformatora śmigają do gleby.

Sa miejsca gdzie sie kabluje, sa takie gdzie nie. Izolowane napowietrzne stawia sie od dobrych 20 lat, nie bylo takiego nacisku na kable jak teraz.

> Zwyczajnie

> nie można sobie pozwolić na marnowanie miejsca na strefy ochronne (AFAIR 3m dla linii <1kV).

> A skoro tutaj na działce stoi słup, to pewnie nic się nie da na niej zbudować.

Dlaczego od razu tak zakladasz, dzialka jest waska i dluga, napisal, ze lina napowietrzna "kablem" puszczona, wiec prawdopodobnie przy drodze gdzies przebudowana.

Strefa ochronna nie wplynie wiec prawdopodobnie bardziej na zabudowe niz sama linia zabudowy.

Pracuje przy liniach i wrecz uwielbiam takie gdybanie, Panie nie bo kury mi sie przestana niesc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy Ty oby wiesz, w jakim wątku się wypowiadasz?

Dlaczego na AK zawsze panuje zasada robienia debila z kogos kto przejawia inne myslenie niz druga strona?

Tak wiem w jakim watku sie wypowiadam.

Kolega napisal:

Quote:

Jak myslicie dzialke 10x60 da sie jakos sensownie urzadzic?


Wynika z tego, ze dzialka ma 10m szerokosci (przylega ta strona do drogi) i 60m dlugosci, gdyby mialo byc na odwrot i mialaby 60m dlugosci i 10 szerokosci to raczej wogole o mozliwosc budowy by nie pytal..

Ty zalozyles, ze jak stoi na niej slup to jest to srednie napiecie (OK, zapytales) i nie da sie nic pobudowac, ja ze skoro napisal tez gdzies, ze wisi tam 1 "kabel" to raczej jest to niskie napiecie pobudowane wzdluz drogi aby porobic przylacza do domow.

Nawet gdyby bylo inaczej to tragedii z izolowanym niskiem nie ma o ile linia nie przechodzi w poprzek albo nie dzieli tej dzialki na 2 paski po 5m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wynika z tego, ze dzialka ma 10m szerokosci (przylega ta strona do drogi) i 60m dlugosci, gdyby

> mialo byc na odwrot i mialaby 60m dlugosci i 10 szerokosci to raczej wogole o mozliwosc budowy

> by nie pytal..

A czy fakt przylegania działki do drogi dłuższym lub krótszym bokiem ma jakiekolwiek znaczenie pod kątem możliwości zabudowy? niewiem.gif

Przecież czy 10x60 czy 60x10 - jest tak samo nieustawna... hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A czy fakt przylegania działki do drogi dłuższym lub krótszym bokiem ma jakiekolwiek znaczenie pod

> kątem możliwości zabudowy?

> Przecież czy 10x60 czy 60x10 - jest tak samo nieustawna...

no przy zachowaniu obszaru od linii lepiej urywać z 60m niż z 10m wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no przy zachowaniu obszaru od linii lepiej urywać z 60m niż z 10m

Od drogi podobnie, a przy braku mozliwosci powolania sie w WZ na istniejaca stara linie zabudowy i drogach wazniejszych od gminnych praktycznie nierealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A czy fakt przylegania działki do drogi dłuższym lub krótszym bokiem ma jakiekolwiek znaczenie pod

> kątem możliwości zabudowy?

> Przecież czy 10x60 czy 60x10 - jest tak samo nieustawna...

Nie zgodzę się.

Jeśli przylega do drogi 60m to jest jak najbardziej do zabudowy. Przykładowo pośrodku dom i np. dwa wjazdy po obu stronach domu. W drugą stronę czyli 10m przy drodze to zapomnij o dojechaniu za dom czymkolwiek oprócz taczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie zgodzę się.

Masz do tego prawo grinser006.gif

> Jeśli przylega do drogi 60m to jest jak najbardziej do zabudowy. Przykładowo pośrodku dom i np. dwa

> wjazdy po obu stronach domu.

A sam dom jakie będzie miał wymiary? Szczególnie przy uwzględnieniu, że można budować 4m od granicy (3m ściany bez otworów typu okno)... no chyba, że jesteś fanem baraku o wymiarach 3x30m biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Masz do tego prawo

> A sam dom jakie będzie miał wymiary? Szczególnie przy uwzględnieniu, że można budować 4m od granicy

> (3m ściany bez otworów typu okno)... no chyba, że jesteś fanem baraku o wymiarach 3x30m

1,5 m sciany bez okien ale z luksferami na dzialkach ponizej 16m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dobra temat można zamknąć, nieaktualne, nie doszło do sfinalizowania

Jak juz sie tak poswiecalismy w tych radach to napisz powod, oczywiscie jezeli byly nim sprawy "techniczne" podlegajace tutejszej dyskusji, a nie finansowe.

PS. Nastepnym razem rzuc mapka, szkicem czy czyms w tym rodzaju, unikniemy niepotrzebnych sprzeczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To luksfery są aż tak dużo gorsze od szyby?

Luksfery to U w okolicach 2,8-3 W/(m2·K). Minimalne wymagania dla okna to obecnie max. 1,3 (od 2017 1,1 a od 2021 0,9)

Tylko skoro to nie okno, to musi spełniać wymogi ściany IMO - czyli obecnie U max. 0,25 W/(m2·K) czyli kilkanaście razy przekraczają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To masz, że min 14m szerokość działki.

> Do tego daleko mu do ekonomicznych. Najtaniej i w budowie, i w utrzymaniu wychodzą parterowe

> (odpadają schody, słabsze fundamenty wystarczą) o obrysie zbliżonym do kwadratu z płaskim

> dachem.

Z przykrością nie zgodzę się z tą teorią. Najtaniej w budowie i utrzymaniu wychodzi dom z użytkowym poddaszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.