Skocz do zawartości

Za co mandat?


PiotrekPanda

Rekomendowane odpowiedzi

Droga dwupasmowa, prawy pas do skrętu w prawo i jazdy prosto, lewy tylko do skrętu w lewo, na skrzyżowaniu jest sygnalizacja do każdego pasa osobna. Zastanawiam się co gdybym z lewego pasu pojechał na wprost (2opcje):

- na prawym pasie jest zielone światło, a na lewym czerwone, za to ja jadę z lewego pasa na wprost.

- na prawym pasie jest czerwone światło a na lewym zielone, a ja jazdę z lewego pasu na wprost.

Pytanie jaki mandat mogę dostać? Czy za przejazd na czerwonym świetle, czy za niezastosowanie się do nakazu jazdy w lewo, czy może jeden i drugi niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytanie jaki mandat mogę dostać? Czy za przejazd na czerwonym świetle, czy za niezastosowanie się

> do nakazu jazdy w lewo, czy może jeden i drugi

1 - za niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej - przejechanie za sygnalizator podczas wyświetlania sygnału czerwonego;

2 - za niestosowanie się do oznakowania pionowego/poziomego.

"Uwaga Pirat" czy inna "STOP Drogówka", ale było i najlepsze jest to, że facet idiotycznie tłumaczył się, że nie pojechał na czerwonym (dla lewoskrętu), bo dla kierunku na wprost było wtedy zielone, a w ogóle to pani z prawego pasa mu kiwała, by jechał, więc... to jej wina grinser006.gifbiglaugh.gifhahaha.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 1 - za niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej - przejechanie za sygnalizator podczas

> wyświetlania sygnału czerwonego;

> 2 - za niestosowanie się do oznakowania pionowego/poziomego.

> "Uwaga Pirat" czy inna "STOP Drogówka", ale było i najlepsze jest to, że facet idiotycznie

> tłumaczył się, że nie pojechał na czerwonym (dla lewoskrętu), bo dla kierunku na wprost było

> wtedy zielone, a w ogóle to pani z prawego pasa mu kiwała, by jechał, więc... to jej wina

To był "Uwaga pirat" - gość w BMW nie przyjął mandatu. Dostał za oba wykroczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W którymś "Uwaga Pirat" gość taki manewr wykonał i otrzymał mandat za obydwa wykroczenia

Dokładnie tak było. smile.gif

Choć ja bym poszedł do sądu, bo sygnalizator "prosto" miał zielone a tylko z niewłasciwego pasa pojechał. smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była niedawno taka sytuacja w "Uwaga Pirat".

> - na prawym pasie jest zielone światło, a na lewym czerwone, za to ja jadę z lewego pasa na wprost.

Mandat za przejazd na czerwonym i za jazdę z pasa do skrętu w lewo na wprost.

> - na prawym pasie jest czerwone światło a na lewym zielone, a ja jazdę z lewego pasu na wprost.

Mandat za jazdę z pasa do skrętu w lewo na wprost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I było też wytłumaczone, że Ciebie nie interesuje inny sygnalizator niż ten dla pasa, na którym

> stoisz...

OK. Ale mogą być 2 sytuacje:

a) nad 2 pasami (powiedzmy lewo oraz prawo+prosto) wiszą odpowiednie sygnalizatory, każdy nad swoim pasem)

b) nad pasami jak wyżej nie wisi żaden sygnalizator, tylko 2 sygnalizatory stoją na słupku po prawej stronie jezdni

Czy przepisy coś o tym mówią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> OK. Ale mogą być 2 sytuacje:

> a) nad 2 pasami (powiedzmy lewo oraz prawo+prosto) wiszą odpowiednie sygnalizatory, każdy nad swoim

> pasem)

> b) nad pasami jak wyżej nie wisi żaden sygnalizator, tylko 2 sygnalizatory stoją na słupku po

> prawej stronie jezdni

> Czy przepisy coś o tym mówią?

interesuje Cię sygnalizator dla pasa na którym stoisz, nieważne gdzie jest on umieszczony;

- skoro stoisz na pasie do skrętu w lewo to interesuje Cię sygnalizator do skrętu w lewo, a nie do jazdy prosto czy w prawo,

- jeżeli przekroczysz linię na pasie dla którego nadawany jest sygnał czerwony to popełniasz wykroczenie,

- jeżeli zmienisz pas bez przekraczania linii zatrzymania, to najpewniej przekroczysz linię ciągłą i za to dostaniesz mandat,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytanie jaki mandat mogę dostać? Czy za przejazd na czerwonym świetle, czy za niezastosowanie się

> do nakazu jazdy w lewo, czy może jeden i drugi

Otóż tego roku popełniłem podobne wykroczenie (niemal takie samo, na radzymińskiej w stronę mostu, ale tam jeszcze jest w środku bus-pas) tzn. stałem na pasie do skrętu w lewo (czerwone), kiedy zapaliło się zielone dla pasa prawego (prosto lub w prawo) przekroczyłem ciągłe linie i pojechałem prosto

Policja oczywiście mnie ukarała mandatem, który przyjąłem, początkowo mowa była o dwóch artykułach, ostatecznie tylko za przekroczenie linii, natomiast w żadnym momencie nie było mowy o czerwonym.

Proszę mnie nie linczować, nie cwaniakowałem, zagapiłem się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym mandatu za przejechanie na czerwonym nie przyjął.

Zgodnie z rozporzadzeniem:

Quote:

1. Sygnały świetlne nadawane przez sygnalizator kierunkowy S-3 dotyczą kierujących jadących w kierunkach wskazanych strzałką (strzałkami).


Wiec nie odnoszą się do konkretnego pasa, tylko do określonego kierunku jazdy. Więc mandat może być za jazdę prosto z niewłaściwego pasa oraz ewentualnie linię ciągłą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja bym mandatu za przejechanie na czerwonym nie przyjął.

> Zgodnie z rozporzadzeniem:

> 1. Sygnały świetlne nadawane przez sygnalizator kierunkowy S-3 dotyczą kierujących jadących w

> kierunkach wskazanych strzałką (strzałkami).

> Wiec nie odnoszą się do konkretnego pasa, tylko do określonego kierunku jazdy. Więc mandat może być

> za jazdę prosto z niewłaściwego pasa oraz ewentualnie linię ciągłą.

OK, odnoszą się do konkretnego kierunku, którego zgodnie z oznakowaniem pionowym/poziomym nie zachowałeś.

Dla mnie to wygląda tak, że przejeżdżasz za sygnalizator zakazujący wjazdu dla skrętu w lewo, a dopiero za nim nie zachowujesz nakazanego kierunku jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Otóż tego roku popełniłem podobne wykroczenie (niemal takie samo, na radzymińskiej w stronę mostu,

> ale tam jeszcze jest w środku bus-pas) tzn. stałem na pasie do skrętu w lewo (czerwone), kiedy

> zapaliło się zielone dla pasa prawego (prosto lub w prawo) przekroczyłem ciągłe linie i

> pojechałem prosto

> Policja oczywiście mnie ukarała mandatem, który przyjąłem, początkowo mowa była o dwóch artykułach,

> ostatecznie tylko za przekroczenie linii, natomiast w żadnym momencie nie było mowy o

> czerwonym.

> Proszę mnie nie linczować, nie cwaniakowałem, zagapiłem się.

I o tymż pisałem poniżej. Ja mandatu za czerwone bym nie przyjął, tylko za jazdę z niewłaściwego pasa. Zwłaszcza, że przepis zacytowany wyżej mówi tylko o kierunku jazdy zgodnym ze strzałką na sygnalizatorze, a w tym kierunku było zielone. smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dla mnie to wygląda tak, że przejeżdżasz za sygnalizator zakazujący wjazdu dla skrętu w lewo, a

> dopiero za nim nie zachowujesz nakazanego kierunku jazdy.

Bez obrazy, ale strasznie naciągana bzdura. Gdyby rozumować w ten sposób to na skrzyżowaniach na których nad jednym pasem wiszą dwa sygnalizatory[bywają takie gdzie masz np. kierunkowy "na wprost" i kierunkowy "w lewo"] nie mógłbyś ruszyć na zielonym, w momencie gdy dla drugiego kierunku byłoby czerwone.

Gość w programie o którym piszecie powinien nie przyjmować mandatu za czerwone - policjanci drogówki to często tłuki którzy o PoRD mają bardzo ogólne pojęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> OK, odnoszą się do konkretnego kierunku, którego zgodnie z oznakowaniem pionowym/poziomym nie

> zachowałeś.

Odnoszą się do kierunku jazdy (a nie kierunku dla danego pasa). Gdyby w przepisie było napisane że odnosza się "do pasa ruchu przeznaczonego do jazdy w kierunku zgodnym ze strzałkami" to by było tak jak piszesz.

Chociażby: sygnalizatory S-4 w przepisach są zdefiniowane jako:

Sygnały świetlne nadawane przez sygnalizator

S-4 oznaczają:

sygnał zielony — zezwolenie na wjazd na pas ruchu,

nad którym sygnalizator jest umieszczony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> najlepsze jest to, że facet idiotycznie

> tłumaczył się, że nie pojechał na czerwonym (dla lewoskrętu), bo dla kierunku na wprost było

> wtedy zielone,

I tu akurat miał rację. Dla jazdy na wprost było zielone.

Gorzej by było, gdyby na zielonym dla lewoskrętu i czerwonym na wprost pojechał prosto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mandat za przejazd na czerwonym i za jazdę z pasa do skrętu w lewo na wprost.

> Mandat za jazdę z pasa do skrętu w lewo na wprost.

Czyli większy mandat za de facto niewłaściwy pas niż za wjechanie na tor, gdzie jest nadawane zielone dla kierunku kolizyjnego. Bo na wprost jednak było CZERWONE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.