Skocz do zawartości

Współwłaściciel i zniżki.


Zbyszek

Rekomendowane odpowiedzi

To nie nabywa ich w momencie dopisania jako współwłaściciel? Dotychczas tak myślałem... :hmm:

Nabywa, ale może wykorzystać tylko do auta którego jest współwłaścicielem z posiadaczem zniżek. Jeśli kupi drugie auto tylko na siebie, to zlicza się przez ile lat był współwłaścicielem i odpowiednio do tego okresu dostaje zniżki. Dlatego trzeba pilnować, żeby ubezpieczyciel zgłaszał wszystkich właścicieli auta do UFG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teściu w jednym z aut jest wpisany jako współwłaściciel, niedługo będzie trzy lata. Teraz kupił drugie auto, które chce zarejestrować tylko na siebie.

Jest jakiś przepis, który mówi kiedy nabywa zniżki OC ze współwłasności?

Jeszcze zależy do kogo jest dopisany, bo jak do swojej żony, to z automatu ma jej pełne zniżki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pod warunkiem, że nie mają rozdzielności majątkowej.

 

Dokładnie. W każdym innym przypadku zniżki normalnie się wypracowuje, korzystając w danym aucie (tym ze współwłasnością osoby o wyższych zniżkach) ze zniżek współwłaściciela. Auto kupione i zarejestrowane bez współwłaściciela nie przejmuje żadnych zniżek od osób trzecich.

 

Przykład: trzy samochody (wspólny - ojciec + syn, sam ojciec i sam syn), syn ma zniżki 0%, ojciec 60% => auto wspólne ma 60% zniżek, auto ojca (bez współwłasności syna) 60%, auto syna (bez współwłasności ojca) 0%. W miarę upływu czasu syn wypracowuje swoje zniżki i po kilku latach np. syn ma już 40%, ojciec 60%, wtedy auto wspólne ma 60%, auto ojca 60%, auto syna 40%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto kupione i zarejestrowane bez współwłaściciela nie przejmuje żadnych zniżek od osób trzecich.

 

 

Ale coś mi tu nie pasuje: będąc współwłaścicielem mam w końcu te zniżki, czy nie?

Jeśli nie, to jaki jest sens dopisania do DR, skoro i tak trzeba sobie wypracować swoje zniżki? (z wyjątkiem tego, że zniżki wypracowuje się bez posiadania osobnego pojazdu).

Jeśli tak, to wtedy nie ma mowy o korzystaniu ze zniżek osób trzecich, skoro jako współwłaściciel mam zniżki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale coś mi tu nie pasuje: będąc współwłaścicielem mam w końcu te zniżki, czy nie?

Jeśli nie, to jaki jest sens dopisania do DR, skoro i tak trzeba sobie wypracować swoje zniżki? (z wyjątkiem tego, że zniżki wypracowuje się bez posiadania osobnego pojazdu).

Jeśli tak, to wtedy nie ma mowy o korzystaniu ze zniżek osób trzecich, skoro jako współwłaściciel mam zniżki.

 

wlasnie taki sens ze jak synek kupi auto na siebie to nie ma znizek. Jak kupi wspolnie z ojcem to ma znizki... i zbiera lata bezszkodowe, a jak juz nazbiera to sie odpina od ojca i obaj maja swoje znizki z tym ze ojciec juz nie boi ze synek mu zrobi szkode i znizki pojda sie ... pasc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie taki sens ze jak synek kupi auto na siebie to nie ma znizek. 

 

no właśnie, że ma. ja tak 2 lata temu kupiłem żonie pande i zarejestrowała ją na siebie, bez dopisywania mnie do dowodu, a dostała moje pełne zniżki, jako żona. syn/córka, też ma takie prawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, że ma. ja tak 2 lata temu kupiłem żonie pande i zarejestrowała ją na siebie, bez dopisywania mnie do dowodu, a dostała moje pełne zniżki, jako żona. syn/córka, też ma takie prawo.

 

mylisz sie... zona dzieli znizki, ale twoj (pelnoletni) syn lub corka nie  bo jako osoby pelnoletnie nie maja wspolnoty majatkowej z toba. Z zona (bez rozdzielnosc majatkowej) jestescie wspolwlascicielami wszystkiego co kupiliscie od dnia slubu i to czy jestes wpisany do dowodu czy nie nie ma zadnego znaczenia - znizki sie licza ot tak ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu nie jest już tak fajnie  :ok:  ;] . OC - tata 400, z córą 900, sama córa 1700. I bardzo dobrze!  :oki:  ;] .

 

no tak, ale mimo wszystko 900 to mniej niz 1700 :D a miec 800 lub nie miec 800 to juz cale 1600 czyli OC za kolejny rok :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w TU dostałem inne informacje. ale nie bede sie kłóćił. może masz racje

 

gdyby bylo jak piszesz to (dawno temu) ubezpieczajac pierwsze auto dzielilbym znizki z ojcem... a nic takiego nie mialo miejsca :) Natomiast od reki przepisano mi znizki zony kiedy (po bardzo dlugim czasie bez zadnego pojazdu ubezpieczonego na siebie) ubezpieczalem motocykl :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu nie jest już tak fajnie  :ok:  ;] . OC - tata 400, z córą 900, sama córa 1700. I bardzo dobrze!  :oki:  ;] .

 

bo może córka nie ma skończonych np. 26 lat więc jest za nią zwyżka dla "młodego kierowcy" - niektóre TU praktykują takie manewry :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. W każdym innym przypadku zniżki normalnie się wypracowuje, korzystając w danym aucie (tym ze współwłasnością osoby o wyższych zniżkach) ze zniżek współwłaściciela. Auto kupione i zarejestrowane bez współwłaściciela nie przejmuje żadnych zniżek od osób trzecich.

 

Przykład: trzy samochody (wspólny - ojciec + syn, sam ojciec i sam syn), syn ma zniżki 0%, ojciec 60% => auto wspólne ma 60% zniżek, auto ojca (bez współwłasności syna) 60%, auto syna (bez współwłasności ojca) 0%. W miarę upływu czasu syn wypracowuje swoje zniżki i po kilku latach np. syn ma już 40%, ojciec 60%, wtedy auto wspólne ma 60%, auto ojca 60%, auto syna 40%.

Oj, nie wiem. Przerabiałem podobny przypadek i przejęcie zniżek było jednorazowe na wszystkie pojazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, że ma. ja tak 2 lata temu kupiłem żonie pande i zarejestrowała ją na siebie, bez dopisywania mnie do dowodu, a dostała moje pełne zniżki, jako żona. syn/córka, też ma takie prawo.

Wstępni i zstępni nie nabierają automatycznie prawa zniżkowego. Wyłącznie współmałżonkowie automatycznie od siebie nawzajem jeśli nie mają rozdzielności majątkowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, nie wiem. Przerabiałem podobny przypadek i przejęcie zniżek było jednorazowe na wszystkie pojazdy.

 

no nie do konca. Znizki sie wpisuja tam gdzie ktos je faktycznie ma... czyli jesli masz wspolwlasnosc z ojcem i on ma 60 a ty nic to na tym wspolnym aucie masz 60%, ale jesli kupisz pojazd tylko na siebie to juz bywa roznie - w szczegolnosci pytanie agenta brzmi ile bezszkodowej jazdy? i odpowiadasz ze ty osobiscie to mniej niz rok i znizek nie ma ;)

 

inna sprawa ze to wychodzi czesto dopiero jak trzeba skozystac z ubezpieczenia - wtedy ubezpieczyciel sie dopatruje ze masz nienalezne znizki, prosi o doplacenie roznicy i dopiero wtedy wyplaca ubezpieczenie ;)

 

 

edyta - przerabialem to dawno temu :) a ostatnio tlumaczylem sie agentowi jak ubezpieczalem motocykl na siebie - dopiero jak zwrocilem mu uwage ze mam jeszcze auto na wspolwlasnosc z zona ktora ma 60% to cos tam poklikal i znizki mi wskoczyly. Z tego co tam metnie tlumaczyl mamy konta klienta na siebie, na zone i wspolne. Zona i wspolne maja po 60% a ja 0% bo ostatnie auto zarejestrowane na siebie mialem prawie 20lat temu i mi sie przeterminowaly znizki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, nie wiem. Przerabiałem podobny przypadek i przejęcie zniżek było jednorazowe na wszystkie pojazdy.

 

Możliwe, jeżeli się agent spytał "a ma pan/pani zniżki?" i uzyskał odpowiedź "a pewnie, że mam - przecież na tego truposza mam 60%" ;) Ewentualnie jakaś promocja TU :nie_wiem:

 

Jeśli chodzi o przypadek pierwszy - ustalenie zniżek na podstawie oświadczenia klienta - znajomy zwracał do Warty ciut ponad 2 kPLN, bo okazało się, że współwłaściciel, którego "dopisali" w celu uzyskania maksymalnych zniżek "zapomniał" o trzech szkodach likwidowanych w ciągu jednego roku (czyli zniżki właściwie wyparowały) i TU zorientowało się dopiero po dłuższym czasie.

 

De facto nie ma żadnego "przejmowania" zniżek na inne pojazdy (poza przypadkiem mąż - żona) - zniżki na dany pojazd są wyliczane zgodnie z klasyfikacją bonus - malus dla osoby o najwyższej klasie. Legalne odstępstwa od tej zasady to ewentualnie bramka nr 2 (czyli jakaś promocja TU).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie na żadnych zniżek/zwyżek. To, że ktoś ma w jednym towarzystwie 20% zniżki może oznaczać, że w innym będzie miał 10, a w jeszcze innym 30. Ważne aą lata bezszkodowej jazdy. Od paru ładnych lat wszystkie TU są on-line z UFG, gdzie po PESELu jest cała historia każdego (w teorii, bo w praktyce jest różnie) właściciela za w tej chwili chyba 8 lat. I w przypadkach współwłaścicieli ustawowych TU robią nowe wpisy uwzględniające takie przypadki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami ubezpieczyciele "nie zauważają" współwłaścicieli, ale jak się do nich zwróci, żeby przekazali informację o tym fakcie do UFG, to to robią i w ciągu miesiąca zniżki są widoczne :ok:

 

bo kluczowym jest nie współwłaściciel w DR a współubezpieczony na polisie (czyli na polisie musi być 2 ubezpieczonych) wtedy wszystkie ubezpieczalnie widzą bez problemów - sprawdzone niedawno przy ubezpieczaniu auta - jak współwłaściciel nie był na polisie to jego dane nie wskakiwały do bazy UFG (współwłasność w DR nie ma kompletnie znaczenia) i dlatego tak się dzieje.

 

lekarstwo: wpisywać współwłaściciela (tego z mniejszą zniżką) do polisy ale na drugim miejscu - na 1 miejscu w polisie wsadzić współwłaściciela z większą zniżką - ma to duże znaczenie: w tej samej firmie przy OC gdy żona była pierwsza na nowej polisie bym zapłacił około 450 zł. gdy agentka na kalkulacji zamieniła nas miejscami cena spadła do 300 zł :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Co by sprawę nieco podsumować:

1) Mąż i żona mogą wzajemnie "przejąć" swoje zniżki. Mówi się o braku rozdzielności majątkowej,ale umówmy się - kto to skontroluje...? Podpisuje się oświadczenie podetknięte przez Agenta i po temacie.

2) Dopisanie współwłaściciela (współubezpieczonego) na polisie ma swoje plusy i minusy. Młoda osoba z rodzicem posiadającym zniżki będzie miała tańszą polisę, niż gdyby ubezpieczała się sama, ALE w przypadku szkody zniżki tracą oboje (nie ma znaczenia kto spowodował szkodę, obciąża ono konto obojga ubezpieczonych). Dla osoby ze zniżkami jest to zatem pewne ryzyko. Dodatkowo fakt, że młody kierowca znalazł się na polisie, na której jest np. 60% zniżek nie powoduje, że osoba ta takie zniżki posiada. Składkę ustala się po prostu w oparciu o przebieg ubezpieczenia jednego (czyt. lepszego) z ubezpieczonych. Drugi ma po prostu sznasę taniej wypracować swoje własne zniżki. Jeżeli jest to pierwsza polisa w życiu takiej osoby, to ma 0 zniżek i po roku uzyska np.10% zniżki, a w przypadku szkody przy wznowieniu będzie miała zwyżkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.