Skocz do zawartości

Wyprzedzanie pojazdów wolnobieżnych


Mantom

Rekomendowane odpowiedzi

http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/bezpieczenstwo/news-czy-na-ciaglej-linii-mozna-wyprzedzic-rower-a-traktor,nId,1923616

Czy na ciągłej linii można wyprzedzić rower? A traktor?

Ciągniki rolnicze i kombajny pojawiają się na naszych drogach sezonowo, ale od kiedy drogowcy mocno wzięli się za modernizację infrastruktury, na wielu odcinkach spotkać można maszyny budowlane.

Przepisy są w tej kwestii bardzo restrykcyjne. Niezależnie do tego, czy wyprzedzamy samochód, rower, czy pojazd wolnobieżny, manewr może być przeprowadzony jedynie wówczas, jeśli nie spowoduje najechania na linię ciągłą. W innym przypadku popełniamy wykroczenie w ruchu drogowym. Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem grozi za to mandat w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych.

 
A ja słyszałem, że wolnobieżny pojazd można wyprzedzić nawet jak jest linia ciągła. Więc jak to jest? Niezależnie od tego uważam, że jeśli przepisy są rzeczywiście tak restrykcyjne to jest to debilizm. Zwłaszcza gdy nic nie jedzie. Sam się spotkałem z sytuacja, że jechałem rowerem, z przodu droga pusta, a z tyłu ktoś się czaił samochodem bo była podwójna ciągła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zdroworozsądkowo przyjmowało, ale zdrowy rozsądek odchodzi ostatnio do lamusa. Argument był taki, że taka jazda np. za rowerem powoduje utrudnienie ruchu i w tym wypadku przekroczenie linii ciągłej jest "mniejszym złem". Podobnie jak można najechać na linię ciągłą, jeśli jest konieczność ominięcia nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów. Czyli ta możliwość jest/była nieco naciągana w imię zdrowego rozsądku, czy też płynności ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w PL w 90% przy wyprzedzaniu trzeba najechać na linię bo drogi wąskie... :D Już widzę mimo prostej drogi i linii ciągłej sznurek samochodów który jedzie za jakimś "pedałem" :D Sam wyprzedzam i wszyscy tak robią jeżeli oczywiście są możliwości tylko... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwójna ciągła nie stanowi o zakazie wyprzedzania. Niestety szerokość naszych jezdni nie pozwala na wyprzedzenie pojazdu wolnobieżnego, a nawet rowerzysty, bez najechania na wspomnianą linię. Według przepisów w takim przypadku wyprzedzić nie wolno. Kiedys był zapis, że kierujący pojazdem wolnobieżnym powinien umożliwić wyprzedzanie poprzez maksymalne zjechanie z drogi, lub w rzaie potrzeby nawet zatrzymać się, ale ten paragraf został uchylony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Kiedys był zapis, że kierujący pojazdem wolnobieżnym powinien umożliwić wyprzedzanie poprzez maksymalne zjechanie z drogi, lub w rzaie potrzeby nawet zatrzymać się, ale ten paragraf został uchylony.

 

Chyba nie został uchylony. W ustawie PoRD ujednoliconej nadal widnieje art. 24 ustęp 6 o treści:

6. Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości. Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzania. Przepisu nie stosuje się w przypadku, o którym mowa w ust. 12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/bezpieczenstwo/news-czy-na-ciaglej-linii-mozna-wyprzedzic-rower-a-traktor,nId,1923616

Czy na ciągłej linii można wyprzedzić rower? A traktor?

 

Przepisy są w tej kwestii bardzo restrykcyjne. Niezależnie do tego, czy wyprzedzamy samochód, rower, czy pojazd wolnobieżny, manewr może być przeprowadzony jedynie wówczas, jeśli nie spowoduje najechania na linię ciągłą. W innym przypadku popełniamy wykroczenie w ruchu drogowym. Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem grozi za to mandat w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych.

 

A ja słyszałem, że wolnobieżny pojazd można wyprzedzić nawet jak jest linia ciągła. Więc jak to jest? Niezależnie od tego uważam, że jeśli przepisy są rzeczywiście tak restrykcyjne to jest to debilizm.

 

Debilizm w najczystszej postaci... :facepalm:

Przykład z lokalnego podwórka: przez jakieś 30 lat na osiedlowej drodze nie było żadnych wymalowań, poza przejściami dla pieszych. Ktoś wpadł na pomysł i pojawiła się linia przerywana. Kilka lat później powstał nowy pomysł, co zrobić z nadmiarem farby i już jest podwójna ciągła, która - jeśli by ściśle przestrzegać przepisów - skutecznie sparaliżuje ruch w kilkanaście minut...

Jeśli jadę rowerem, to 4oo jeszcze może by się mieściły na pasie, ale już żaden zbiorkom nie ma takiej możliwości. Przepisy sobie, a życie sobie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


a z tyłu ktoś się czaił samochodem bo była podwójna ciągła

 

Mnie filmowała Policja w tajnowozie podczas wyprzedzania ciągnika na podwójnej ciągłej i nie było żadnych konsekwencji. A tropili mnie dłuższy odcinek... Bez skutku.

 

 

mar00ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie filmowała Policja w tajnowozie podczas wyprzedzania ciągnika na podwójnej ciągłej i nie było żadnych konsekwencji. A tropili mnie dłuższy odcinek... Bez skutku.

 

 

mar00ha

 Wielu kierowców też filmuje. I uważam, że nie powinno się przyjmować mandatów za przekroczenie linii ciągłej podczas wyprzedzenia traktora na pustej drodze, bo byłoby to zwyczajne polowanie w celu latania dziury budżetowej.

I te przepisy powinny zostać zmienione. Mamy nowy rząd, nowy parlament, może zajmą się robieniem czegoś dobrego dla obywateli jak obiecywali przed wyborami. BTW w maju obiecywano, że już w wakacje będzie możliwość wykupienia 3 tablicy rejestracyjnej na bagażnik rowerowy mocowany na haku. Mamy II połowę listopada i dalej nic w temacie :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Mamy nowy rząd, nowy parlament, może zajmą się robieniem czegoś dobrego dla obywateli jak obiecywali przed wyborami.BTW w maju obiecywano, że już w wakacje będzie możliwość wykupienia 3 tablicy rejestracyjnej na bagażnik rowerowy mocowany na haku. Mamy II połowę listopada i dalej nic w temacie

;l Nowy rząd i parlament będzie się zajmował sobą, opozycją i katastrofą smoleńską... o, przepraszam, "zamachem". Trzecia tablica będzie od stycznia 2016.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie filmowała Policja w tajnowozie podczas wyprzedzania ciągnika na podwójnej ciągłej i nie było żadnych konsekwencji. A tropili mnie dłuższy odcinek... Bez skutku.

 

 

mar00ha

 

Być może to podchodzi pod omijanie a nie wyprzedzanie. A to wolno robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu kierowców też filmuje. I uważam, że nie powinno się przyjmować mandatów za przekroczenie linii ciągłej podczas wyprzedzenia traktora na pustej drodze, bo byłoby to zwyczajne polowanie w celu latania dziury budżetowej.

I te przepisy powinny zostać zmienione. Mamy nowy rząd, nowy parlament, może zajmą się robieniem czegoś dobrego dla obywateli jak obiecywali przed wyborami. BTW w maju obiecywano, że już w wakacje będzie możliwość wykupienia 3 tablicy rejestracyjnej na bagażnik rowerowy mocowany na haku. Mamy II połowę listopada i dalej nic w temacie :no:

Rozróżnij zakaz wyprzedzania wynikający z podwójnej ciągłej np. na zakręcie czy pod górkę, od zalazu wyprzedzania ustanowionego znakiem na drodze z dobrą widocznością. W pierwszym wypadku nie ma mowy o wyjątkach, bo nie masz się znaleźć na pasie ruchu z przeciwka, gdzie możesz zaliczyć czołówkę z poja,dem wyjeżdżającym z zakrętu lub zza wzniesienia. Na ten drugi przypadek Niemcy mają tabliczkę pod znak, z symbolem traktora i pozwoleniem słownym na wyprzedzanie pojazdów wolnobieżnych. Ale widziałem je stosowane tylko na drogach poza terenem zabudowanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozróżnij zakaz wyprzedzania wynikający z podwójnej ciągłej np. na zakręcie czy pod górkę, od zalazu wyprzedzania ustanowionego znakiem na drodze z dobrą widocznością. W pierwszym wypadku nie ma mowy o wyjątkach, bo nie masz się znaleźć na pasie ruchu z przeciwka, gdzie możesz zaliczyć czołówkę z poja,dem wyjeżdżającym z zakrętu lub zza wzniesienia. Na ten drugi przypadek Niemcy mają tabliczkę pod znak, z symbolem traktora i pozwoleniem słownym na wyprzedzanie pojazdów wolnobieżnych. Ale widziałem je stosowane tylko na drogach poza terenem zabudowanym.

 

Niemcy mają też inne tabliczki pod znakami. Np. w Berlinie, w okolicach szkoły było ograniczenie prędkości. Ale tabliczka mówiła, że obowiązuje w dni nauki szkolnej w godz. 7:30 - 8:30 i 13:30 - 14:30, czyli gdy dzieci idą do i ze szkoły. Można? Można. A u nas: "a gdyby tu w przyszłości była zasrana szkoła i pańska teściowa nie siedzi z tyłu..."  :facepalm:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.