Skocz do zawartości

Koszt ogrzewania domu gazem?


grzes25

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym  porównać miesięczny (powiedzmy 3 ostatnie miesiące)  koszt ogrzewania tylko gazem domu jednorodzinnego. Moje kryterium to: nowy dom o pow. mieszkalnej ok. 100m (parter + poddasze użytkowe) , wybudowany z Porothermu 30cm, ocieplony styropianem 10cm, kocioł dwu funkcyjny. Koszt ogrzewania domu i grzania wody użytkowej, rodzina 4osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym  porównać miesięczny (powiedzmy 3 ostatnie miesiące)  koszt ogrzewania tylko gazem domu jednorodzinnego. Moje kryterium to: nowy dom o pow. mieszkalnej ok. 100m (parter + poddasze użytkowe) , wybudowany z Porothermu 30cm, ocieplony styropianem 10cm, kocioł dwu funkcyjny. Koszt ogrzewania domu i grzania wody użytkowej, rodzina 4osoby.

 

mam bardzo zbliżone warunki. Nowy dom parterowy + poddasze użytkowe około 100m kw powierzchni uzytkowej (plus ogrzewany garaż), z porothermu 30cm + 15cm styropianu. Z tym że kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem, ogrzewający centralne i wodę w kranach, ale już gotowanie na płycie elektrycznej, więc tutaj gazu nie zużywam. Temp w domu około 22 stopnie, kominek używany sporadycznie, rodzina 2+1. Za ostatnie 3 miesiące mam zapisane tak:

- październik - zużyłem 75 m3 gazu, rachunek: 175 PLN

- listopad - zużyłem 100 m3 gazu, rachunek: 225 PLN

- grudzień - zużyłem 130 m3 gazu, rachunku jeszcze nie było, ale należy przyjąć, że będzie to jakieś 270-280 PLN

 

Pomogłem? ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym  porównać miesięczny (powiedzmy 3 ostatnie miesiące)  koszt ogrzewania tylko gazem domu jednorodzinnego. Moje kryterium to: nowy dom o pow. mieszkalnej ok. 100m (parter + poddasze użytkowe) , wybudowany z Porothermu 30cm, ocieplony styropianem 10cm, kocioł dwu funkcyjny. Koszt ogrzewania domu i grzania wody użytkowej, rodzina 4osoby.

 

Listopad + grudzień wyszło 380m3, dom 222m2 pu, w tym ok 170m2 pow grzanej + 3os dorosle i 2 dzieci (CWU) +gotowanie (w tym swieta :) ). Dom roczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Listopad plus grudzień 288m3. 216m2 pow. uz. ogrzewanej plus jakiej 40m2 nieogrzewanej piwnicy, 15cm dobrej wełny, kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny, 2+2 osób, zużycie CWU jakieś 8m3 miesięcznie. Średnio 21°C. Wrocław.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak patrze na te wasze wyniki to chyba u mnie coś jest nie tak - dom około 120m2 netto plus nieogrzewany garaż, zużycie gazu od 08.12 do dzisiaj 237 m3, temperatura w domu 20 w nocy i 21 w dzień ( dzień to mniej więcej od 06 do 23), 2+2 plus gotowanie na gazie. Do tego z 8 wieczorów było palone w kominku.

Porotherm 25+ styro 15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak patrze na te wasze wyniki to chyba u mnie coś jest nie tak - dom około 120m2 netto plus nieogrzewany garaż, zużycie gazu od 08.12 do dzisiaj 237 m3, temperatura w domu 20 w nocy i 21 w dzień ( dzień to mniej więcej od 06 do 23), 2+2 plus gotowanie na gazie. Do tego z 8 wieczorów było palone w kominku.

Porotherm 25+ styro 15.

pierwszy sezon grzewczy? Grzebiesz przy ustawieniach kotla? Jaki region Polski? Jesli kolo Wawy, to nie powinno byc duzo chlodniej, niz Wroclaw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwszy sezon grzewczy? Grzebiesz przy ustawieniach kotla? Jaki region Polski? Jesli kolo Wawy, to nie powinno byc duzo chlodniej, niz Wroclaw.

Tak, pierwszy sezon - słyszałem że więcej idzie energii.

W ostatnie mrozy udało mi się dobrać krzywe że tylko lekko przegrzewają >21 stC, więc może zużycie spadnie. Przy 0 stC na zewnątrz na podłogówkę mam 31 stC a na górę (grzejniki) 47 stC.

Koło W-wy, teraz mam 0 stC.

EDIT: dla przykładu, zużycie dobowe w okresie 7-8 stycznia miałem 9m3, temp zewn była chyba -5st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwszy sezon grzewczy? Grzebiesz przy ustawieniach kotla? Jaki region Polski? Jesli kolo Wawy, to nie powinno byc duzo chlodniej, niz Wroclaw.

Olleo, właśnie "koło Wawy" na początku stycznia było parę dni po -16 do -12 st. praktycznie całą dobę - u mnie w te dni wychodziło nawet 20m3 / doba. Ale mam słabo izolowany dom.

Dosyć często porównuję temperatury i o ile u Ciebie jest zwykle najcieplej, to "koło Wawy" (Marki) bywało najzimniej. Absolutnie różne bieguny temperaturowe...Sprawdź na accuweather.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olleo, właśnie "koło Wawy" na początku stycznia było parę dni po -16 do -12 st. praktycznie całą dobę - u mnie w te dni wychodziło nawet 20m3 / doba. Ale mam słabo izolowany dom.

Dosyć często porównuję temperatury i o ile u Ciebie jest zwykle najcieplej, to "koło Wawy" (Marki) bywało najzimniej. Absolutnie różne bieguny temperaturowe...Sprawdź na accuweather.

wówczas na Brochowie miałem -10 do -11, a chwilowo nawet -17°C. Spalanie ciut poniżej 9m3.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wówczas na Brochowie miałem -10 do -11, a chwilowo nawet -17°C. Spalanie ciut poniżej 9m3.

Wiedziałem, że będziesz się licytował  :hehe: 

Sprawdź dane historyczne (miesięczne) na accuweather i porównaj temperatury - tylko po to, abyś miał świadomość że "koło Wawy" jest dużo chłodniej niż we Wrocławiu, czy "koło Wrocławia".

P.S. Zauważyłem, że od jakiegoś czasu od zużycia całkowitego zacząłeś sobie odejmować to, które idzie na cwu. Ach ta rywalizacja na najniższe spalanie...  :oki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że będziesz się licytował :hehe:

Sprawdź dane historyczne (miesięczne) na accuweather i porównaj temperatury - tylko po to, abyś miał świadomość że "koło Wawy" jest dużo chłodniej niż we Wrocławiu, czy "koło Wrocławia".

P.S. Zauważyłem, że od jakiegoś czasu od zużycia całkowitego zacząłeś sobie odejmować to, które idzie na cwu. Ach ta rywalizacja na najniższe spalanie... :oki:

Nie licytuje, tylko podaje to, co jest - zuzycie i temperatury, bez odejmowania CWU - podaje zuzycie CWU w m3 WODY dla orientacji. Wiem, ze Wroclaw z reguly jest cieplejszy, dlatego zawsze podaje, gdzie mieszkam.

P.s. Taka ciekawostka - znaczne zmiany temperatury na zewnatrz znajduja u mnie odzwierciedlenie w postaci zuzycia z opoznieniem 1-2 dni. U Was tez?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5cfa64ef759437d809a6dd12278c182f.jpg

3 styczen godz. ok. 19 na Brochowie. W tym czasie reszta Wrocławia miala -13°C, ale taka sytuacja trwala 2-3h, potem temperatura wzrosla do -15°C i utrzymywala sie niecale 2 dni. Przed i po bylo ok. -11°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie licytuje, tylko podaje to, co jest - zuzycie i temperatury, bez odejmowania CWU - podaje zuzycie CWU w m3 WODY dla orientacji. Wiem, ze Wroclaw z reguly jest cieplejszy, dlatego zawsze podaje, gdzie mieszkam.

P.s. Taka ciekawostka - znaczne zmiany temperatury na zewnatrz znajduja u mnie odzwierciedlenie w postaci zuzycia z opoznieniem 1-2 dni. U Was tez?

Czyli te 288m3 co podałeś poszło na co + cwu + kuchenkę ? Jak tak - to b.dobry wynik i zwracam honor  :ok: 

Niestety nie mam tak "twardych dowodów" jeśli chodzi o zdjęcia - przegrałem  ;l

Opóźnienie zużycia jest logiczne - im lepiej izolowany dom tym opóźnienie większe i pewnie mniejsze skoki od dużego do małego zużycia (gładsze przejścia).

U mnie też jest ok. 1-2 dni.

 

edit: Ostatnio ktoś na forum muratora słusznie zauważył, że powinno się porównywać zużycie w kWh - w różnych rejonach kraju jakość gazu jest różna. Teoretycznie kWh ze swoim przelicznikiem powinny być bardziej miarodajne, niestety nie wiadomo jak prawdziwy jest ten przelicznik  :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, CO, CWU i kuchenka, bez piekarnika, bo ten mam na prund. Zużycie wydaje się być małe, ale kumpel z nowym domem (moj jest tylko zmodernizowana polowka blizniaka z lat 80tych) ma zuzycie o ponad 20% nizsze przy podobnym metrazu. Lokalizacja prawie ta sama. Sasiad (druga polowa blizniaka, ocieplony tylko czesciowo) obecnie zuzywa srednio 26kg wegla/dobe (tak pokazuje kociol).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, nigdy nie wnikałem w te rozliczenia, ale akurat dziś wziąłem FV do pracy, żeby przelew zrobić.

07.10.2015 - 21.12.2015

zużycie 292 m3

ilość kWh (?) 3 285

Za ww. gaz + abonament 2 m-ce + opłata stała 2 m-ce = 655,27 zł.

 

Przy okazji zapytam - abonament 6,97 zł netto/m-c o.k., ale dystrybucja stała 40,06 zł netto/m-c - to nie za dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olleo, właśnie "koło Wawy" na początku stycznia było parę dni po -16 do -12 st. praktycznie całą dobę - u mnie w te dni wychodziło nawet 20m3 / doba. Ale mam słabo izolowany dom.

Dosyć często porównuję temperatury i o ile u Ciebie jest zwykle najcieplej, to "koło Wawy" (Marki) bywało najzimniej. Absolutnie różne bieguny temperaturowe...Sprawdź na accuweather.

 

Nawet znacznie mniej, poniżej -20C:

 

post-131109-0-24673100-1452503227_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na grzejnikach masz sporo. Nie masz przewymiarowanych? Im czesciej zmieniasz ustawienia, tym wieksze zuzycie jest. Rob to co pare dni, co tydzien.

Mam przewymiarowane - w projekcie były chyba 60'tki a ja mam 100'tki, ale najwyraźniej za mało. Sąsiad w drugiej połówce dał 120'tki ale ma jeszcze większe zużycie niż ja.

Wydaje mi się że jest problem z ociepleniem od góry, nad płytą GK jest zostawiona pustka powietrzna jakieś 40cm, później folia i wełna, deskowanie strychu plus jeszcze raz wełna w pokryciu dachu. Ta pustka jest chyba bez sensu, zastanawiam się czy nie wrzucić tam styropianu ewentualnie dać jeszcze raz wełnę.

W grudniu nie miałem jeszcze głowic termostatycznych na grzejnikach oraz cyrkulacja CWU chodziła 24h, więc teraz też powinno być teoretycznie mniej.

Na początku stycznia miałem temperatury dochodzące do -19 stC - dom stoi niemal w lesie i jest wyraźnie zimniej o 2stC niż w samym Legionowie.

Dzisiaj zdjąłem 2 st z krzywej grzejnikowej, niestety nie mam możliwości regulacji oddzielnego offsetu dla obu obiegów, także gdzieś będę musiał mieć za wysoko. Chyba ekonomiczniej będzie dać te 2 stopnie wyżej na podłodze niż grzejnikach.

EDIT: Na dole podłogówkę mam sterowaną algorytmem PI - kocioł włącza się co jakiś czas na kilkanaście minut dzięki czemu podłoga jest cały czas ciepła (mam raczkujące dziecko więc to dla mnie teraz istotne), pewnie jakbym przestawił na histerezę to by mniej paliło, ale wtedy podłoga była większość czasu zimna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, nigdy nie wnikałem w te rozliczenia, ale akurat dziś wziąłem FV do pracy, żeby przelew zrobić.

07.10.2015 - 21.12.2015

zużycie 292 m3

ilość kWh (?) 3 285

Za ww. gaz + abonament 2 m-ce + opłata stała 2 m-ce = 655,27 zł.

 

Przy okazji zapytam - abonament 6,97 zł netto/m-c o.k., ale dystrybucja stała 40,06 zł netto/m-c - to nie za dużo?

 

Za dużo :) ale poprawnie.

AFAIR są dwa abonamenty, niższy za kilka, kilkanaście zł ale niby do grzania wody tylko z ograniczenim zuzycia rocznego a potem wyższy właściwie coś koło 50zł. Ja się zmieścisz w tym przedziale, to jest niższy abo, jak się przekroczy to automatycznie dają większy. Na stronie sprzedawcy jest info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przewymiarowane - w projekcie były chyba 60'tki a ja mam 100'tki, ale najwyraźniej za mało. Sąsiad w drugiej połówce dał 120'tki ale ma jeszcze większe zużycie niż ja.

Wydaje mi się że jest problem z ociepleniem od góry, nad płytą GK jest zostawiona pustka powietrzna jakieś 40cm, później folia i wełna, deskowanie strychu plus jeszcze raz wełna w pokryciu dachu. Ta pustka jest chyba bez sensu, zastanawiam się czy nie wrzucić tam styropianu ewentualnie dać jeszcze raz wełnę.

W grudniu nie miałem jeszcze głowic termostatycznych na grzejnikach oraz cyrkulacja CWU chodziła 24h, więc teraz też powinno być teoretycznie mniej.

Na początku stycznia miałem temperatury dochodzące do -19 stC - dom stoi niemal w lesie i jest wyraźnie zimniej o 2stC niż w samym Legionowie.

Dzisiaj zdjąłem 2 st z krzywej grzejnikowej, niestety nie mam możliwości regulacji oddzielnego offsetu dla obu obiegów, także gdzieś będę musiał mieć za wysoko. Chyba ekonomiczniej będzie dać te 2 stopnie wyżej na podłodze niż grzejnikach.

EDIT: Na dole podłogówkę mam sterowaną algorytmem PI - kocioł włącza się co jakiś czas na kilkanaście minut dzięki czemu podłoga jest cały czas ciepła (mam raczkujące dziecko więc to dla mnie teraz istotne), pewnie jakbym przestawił na histerezę to by mniej paliło, ale wtedy podłoga była większość czasu zimna.

 

Recyrkulacja niestety potrafi sporo podnieść rachunki, u mnie jak działa kocioł załącza się znacznie częściej. Dodając do tego większą rodzinę i na CWU idzie sporo gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przewymiarowane - w projekcie były chyba 60'tki a ja mam 100'tki, ale najwyraźniej za mało. Sąsiad w drugiej połówce dał 120'tki ale ma jeszcze większe zużycie niż ja.

Wydaje mi się że jest problem z ociepleniem od góry, nad płytą GK jest zostawiona pustka powietrzna jakieś 40cm, później folia i wełna, deskowanie strychu plus jeszcze raz wełna w pokryciu dachu. Ta pustka jest chyba bez sensu, zastanawiam się czy nie wrzucić tam styropianu ewentualnie dać jeszcze raz wełnę.

W grudniu nie miałem jeszcze głowic termostatycznych na grzejnikach oraz cyrkulacja CWU chodziła 24h, więc teraz też powinno być teoretycznie mniej.

Na początku stycznia miałem temperatury dochodzące do -19 stC - dom stoi niemal w lesie i jest wyraźnie zimniej o 2stC niż w samym Legionowie.

Dzisiaj zdjąłem 2 st z krzywej grzejnikowej, niestety nie mam możliwości regulacji oddzielnego offsetu dla obu obiegów, także gdzieś będę musiał mieć za wysoko. Chyba ekonomiczniej będzie dać te 2 stopnie wyżej na podłodze niż grzejnikach.

EDIT: Na dole podłogówkę mam sterowaną algorytmem PI - kocioł włącza się co jakiś czas na kilkanaście minut dzięki czemu podłoga jest cały czas ciepła (mam raczkujące dziecko więc to dla mnie teraz istotne), pewnie jakbym przestawił na histerezę to by mniej paliło, ale wtedy podłoga była większość czasu zimna.

Kompletnie nie znam sie na systemach mieszanych - u siebie mam tylko grzejniki. Temperatura zasilania CO przy najwiekszych tegorocznych mrozach (-15 do -17) dochodzila u mnie do 42-43 stopni C i to wystarczalo. Nie zejde teraz, by sprawdzic offset, ale mam ujemny, a krzywa grzewcza 2.5. W tej chwili, przy -1, temperature zasilania mam jakies 36 plus minus moze 2 stopnie - musialbym sprawdzic. Min. temp. zasilania mam ustawiona bodajze na 28 stopni. Generalnie zuzycie gazu mam mniejsze, im bardziej rownomiernie chodzi kociol, tj. chodzi dlugo, ale na niskiej temperaturze, niz zalacza sie czesto, ale na krotko, na wyzsza. Ustawianie innych temperatur w domu w dzien i w nocy zwiekszalo zuzycie.

Co do dachu, to sprawdz pierwszym lepszym pirometrem temperature powierzchni sufitow i scian szczytowych/kolankowych. Bedziesz mial jakas orientacje, czy tam ucieka Ci cieplo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Recyrkulacja niestety potrafi sporo podnieść rachunki, u mnie jak działa kocioł załącza się znacznie częściej. Dodając do tego większą rodzinę i na CWU idzie sporo gazu.

No u mnie od 1 do 2m3 na samo podgrzanie idzie, w zaleznosci od zuzycia wody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie od 1 do 2m3 na samo podgrzanie idzie, w zaleznosci od zuzycia wody.

A ile ustawiacie na CWU, jaka histereza i jaką temp ładujecie zasobnik?

Ja mam temp 48st, histereza 5 a temp ładowania 65 st (fabrycznie było 80 st).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile ustawiacie na CWU, jaka histereza i jaką temp ładujecie zasobnik?

Ja mam temp 48st, histereza 5 a temp ładowania 65 st (fabrycznie było 80 st).

Zabiles mnie. Musialbym zejsc do piwnicy, a obecnie mam problem z noga. Ustawione mam 50st, na sterowniku z reguly jest ok. 48 pokazywane. Ladowanie... nie jestem pewien, ale chyba jakies 75 st, czy cos. Histerezy Ci nie powiem teraz. Moze poszperam po instrukcji, jak znajde chwile. Zasobnik mam 160l.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Recyrkulacja niestety potrafi sporo podnieść rachunki, u mnie jak działa kocioł załącza się znacznie częściej. Dodając do tego większą rodzinę i na CWU idzie sporo gazu.

 

Jakbym teraz budował dom, to bym połączył curkulację z alarmem. Nie ma nikogo w domu = cyrkulacja wyłączona. Ale nie pomyślałem o tym, a teraz trzeba by kuć ścianę plus pewnie kupić inną pompkę z możliwością takiego sterowania. Na razie więc kupiłem wyłącznik czasowy do pompki - w nocy cyrkulacja jest wyłączona, a w dzień pracuje w cyklach mniej więcej 15 min pracy, pół godziny przerwy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 130 użytkowej w całości podłogówka plus grzejniki ręcznikowe w łazienkach. Temperatura ogrzewania na wyjściu 35 stopni bojler 65 stopni. W pokojach temperatura ustawiona na 20 stopni w salonie od 20 stopni do 14 godziny później 21. Od piątku do niedzieli 21-22 stopnie. Trzecia zima prognoza teraz 10- miesięczna średnio 220 zł miesięcznie(od października 2015 do sierpnia2016). Tak się złożyło że nie dogrzewam w tym sezonie w kominku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie macie pojęcia jak ja Wam wszystkim zazdroszczę.

Od marca 2015 mieszkam w (jeszcze) nieocieplonej poniemieckiej kamienicy.

Mieszkanie na I piętrze, 65m2 ogrzewane piecem 2-funkcyjnym Junkers zwe 24-4, na regulatorze ustawione noc: 17-18*C, dzień 20*C + jak nikogo nie ma w domy do włączamy "noc".

W listopadzie zużycie 183m3, w grudniu 223m3.

 

ps. wody raczej nie oszczędzamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym teraz budował dom, to bym połączył curkulację z alarmem. Nie ma nikogo w domu = cyrkulacja wyłączona. Ale nie pomyślałem o tym, a teraz trzeba by kuć ścianę plus pewnie kupić inną pompkę z możliwością takiego sterowania. Na razie więc kupiłem wyłącznik czasowy do pompki - w nocy cyrkulacja jest wyłączona, a w dzień pracuje w cyklach mniej więcej 15 min pracy, pół godziny przerwy

Polecam taki sterownik : http://inseltom.pl/sterownik-pompy-cyrkulacyjnej/Koszt 150PLN plus wysyłka

Mam u siebie od 2 tygodni, działa jak trzeba. Jedyna niewygodność, to rano jeśli jesteś pierwszy w łazience to musisz odkręcić kran na 2-3 sekundy, po czym poczekać aż woda dopłynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na regulatorze ustawione noc: 17-18*C, dzień 20*C + jak nikogo nie ma w domy do włączamy "noc".

W listopadzie zużycie 183m3, w grudniu 223m3.

 

Też tak kiedyś ustawiałem , doszedłem do wniosku że mniej gazu zużywa jak jest cały dzień na dzienna temp ustawione niż grzeje na maxa po powrocie do domu ( też mam stary dom i kiepsko ocieplony)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym teraz budował dom, to bym połączył curkulację z alarmem. Nie ma nikogo w domu = cyrkulacja wyłączona. Ale nie pomyślałem o tym, a teraz trzeba by kuć ścianę plus pewnie kupić inną pompkę z możliwością takiego sterowania. Na razie więc kupiłem wyłącznik czasowy do pompki - w nocy cyrkulacja jest wyłączona, a w dzień pracuje w cyklach mniej więcej 15 min pracy, pół godziny przerwy

 

Pompka to tylko pompka, jak jej podasz napięcie to kręci :)

Ja obecnie mam sterowanie sterownikiem od zaworów mieszających kominka, działa w danych zakresach czasu, ale w końcu  muszę ją przepiąć do mojego sterowania. U siebie mam o tyle dobrze, że wszytsko schodzi się do dwóch dużych szaf, tam mogę robić co mi pasuje. Docelowo będzie sterowane względem wykrycia ruchu oraz z odpowiednim interwałem czasowym, czyli jak popracuje te 15min, to kolejna iteracja jest po jakim czasie np 30min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam taki sterownik : http://inseltom.pl/sterownik-pompy-cyrkulacyjnej/Koszt 150PLN plus wysyłka

Mam u siebie od 2 tygodni, działa jak trzeba. Jedyna niewygodność, to rano jeśli jesteś pierwszy w łazience to musisz odkręcić kran na 2-3 sekundy, po czym poczekać aż woda dopłynie.

 

Takie sterowania bez problemu ogarnie Satel, u mnie to zrobi mój własny sterownik w oparciu o info z Satela.

Tak na prawdę to nie widzę wartości dodanej w tym sterowniki poza programatorem czasowym ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie macie pojęcia jak ja Wam wszystkim zazdroszczę.

Od marca 2015 mieszkam w (jeszcze) nieocieplonej poniemieckiej kamienicy.

Mieszkanie na I piętrze, 65m2 ogrzewane piecem 2-funkcyjnym Junkers zwe 24-4, na regulatorze ustawione noc: 17-18*C, dzień 20*C + jak nikogo nie ma w domy do włączamy "noc".

W listopadzie zużycie 183m3, w grudniu 223m3.

 

ps. wody raczej nie oszczędzamy.

witaj

jak bawiłem się regulatorem i programowałem temp. inną dla każdej pory dnia to mi więcej gazu kocioł palił niż jak ustawiłem stałą na całą dobę. w innych tematach się nie wypowiadam gdyż mam dwa kotły, obecnie ogrzewam wunglem ale jak temp średnia dobowa pójdzie na +5 i wyżej to zużycie gazu wartościowo odpowiada zużyciu węgla więc zmiana żródła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie sterowania bez problemu ogarnie Satel, u mnie to zrobi mój własny sterownik w oparciu o info z Satela.

Tak na prawdę to nie widzę wartości dodanej w tym sterowniki poza programatorem czasowym ...

Też miałem robić na Satelu, tylko doszedłem do wniosku że poruszanie się po domu nie oznacza że koniecznie chcę mieć ciepłą wodę na zawołanie. Wieczorem, gdy już wszyscy śpią a ja zalegam przed TV żeby umyć łapy po wizycie w toalecie korzystam z "zimnej" która i tak nie różni się od tej ciepłej, bo cyrkulacja nie jest przecież przy samym kranie tylko trochę musi zlecieć zanim poleci ciepła.

Do tego, czujki łapią mnie podczas snu, wystarczy że się obrócę na bok i już będzie bez sensu cyrkulować. Niby można to obejść robiąc blokadę podczas czuwania, ale wtedy chcąc mieć rano ciepłą wodę musisz iść wyłączyć alarm.

No i kwestia kosztów - satelowski sterownik ABAX (ten w gniazdko) kosztuje więcej niż ten cały moduł. Niby można ciągnąć przewód i dać przekaźnik za 5PLN ale to kolejna robota.

No i cenowo -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem robić na Satelu, tylko doszedłem do wniosku że poruszanie się po domu nie oznacza że koniecznie chcę mieć ciepłą wodę na zawołanie. Wieczorem, gdy już wszyscy śpią a ja zalegam przed TV żeby umyć łapy po wizycie w toalecie korzystam z "zimnej" która i tak nie różni się od tej ciepłej, bo cyrkulacja nie jest przecież przy samym kranie tylko trochę musi zlecieć zanim poleci ciepła.

Do tego, czujki łapią mnie podczas snu, wystarczy że się obrócę na bok i już będzie bez sensu cyrkulować. Niby można to obejść robiąc blokadę podczas czuwania, ale wtedy chcąc mieć rano ciepłą wodę musisz iść wyłączyć alarm.

No i kwestia kosztów - satelowski sterownik ABAX (ten w gniazdko) kosztuje więcej niż ten cały moduł. Niby można ciągnąć przewód i dać przekaźnik za 5PLN ale to kolejna robota.

No i cenowo -

 

W Satelu możesz dowolną logikę ułożyć w połączeniu z przedziałami czasowymi. Moje czujki podczas snu raczej się nie zbudzają, poza tym można to wykluczyć stosując odpowiedni przedziały czasowe. Do Satela można jak piszesz dołożyć prosty przekaźnik za kilka zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym  porównać miesięczny (powiedzmy 3 ostatnie miesiące)  koszt ogrzewania tylko gazem domu jednorodzinnego. Moje kryterium to: nowy dom o pow. mieszkalnej ok. 100m (parter + poddasze użytkowe) , wybudowany z Porothermu 30cm, ocieplony styropianem 10cm, kocioł dwu funkcyjny. Koszt ogrzewania domu i grzania wody użytkowej, rodzina 4osoby.

 

U mnie 3-letni dom z poddaszem użytkowym bez garażu, bez piwnicy ma niecałe 100m3 (dokładnie 94m3), ściany beton komórkowy 24+15 styropian.  Rodzina 2+1. Zużycie gazu na CO, CWU i gotowanie.

Roczne zużycie za 2015r to niecałe 900m3 czyli mieszczę się w taryfie W-2 (do 1200m3/rok) 24zł/miesięcznych opłat. 2300zł za 2015r

 

post-140407-0-97365900-1452519316_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dom z poddaszem użytkowym bez garażu to niecałe 100m3, ściany beton komórkowy 24+15 styropian.  Rodzina 2+1. Zużycie gazu na CO, CWU i gotowanie.

Podaj koledze, ile CWU zuzywacie mniej wiecej, bo jesli masz srednie zuzycie gazu na poziomie niecale 4m3/dobe, a podgrzewasz np. 10m3 cieplej wody miesiecznie, to jest szansa, ze razem z kuchenka wyniesie to prawie polowe kosztow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj koledze, ile CWU zuzywacie mniej wiecej, bo jesli masz srednie zuzycie gazu na poziomie niecale 4m3/dobe, a podgrzewasz np. 10m3 cieplej wody miesiecznie, to jest szansa, ze razem z kuchenka wyniesie to prawie polowe kosztow.

 

Zimna woda miesięcznie między 9-12m3. Nie wiem ile z tego to ciepła woda, szacuję że około 5-6m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzes25, dnia 08 Sty 2016 - 9:04 PM, napisał:

Chciałbym  porównać miesięczny (powiedzmy 3 ostatnie miesiące)  koszt ogrzewania tylko gazem domu jednorodzinnego. Moje kryterium to: nowy dom o pow. mieszkalnej ok. 100m (parter + poddasze użytkowe) , wybudowany z Porothermu 30cm, ocieplony styropianem 10cm, kocioł dwu funkcyjny. Koszt ogrzewania domu i grzania wody użytkowej, rodzina 4osoby.

 

144 użytkowej (parter z poddaszem użytkowym), Porotherm 25, styro 12cm , grzanie chaty, wody, kuchnia wyłącznie na gaz, 2 os dorosle + male dziecko, temperatury ok 21C na dole i 20C na gorze

Bialystok, wiec nie Wroclaw z dumnymi -17C wg Olleo :hehe:

za 2 miechy, od  18.09.2015 do 20.11.2015 - 205m3 = ~500zl

nastepna faktura będzie ok 20 stycznia to zaktualizuje dane "pomrozowe"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
W sumie od ostatniego odczytu tj 19-11-2015 wyszło do wczoraj 154m3,

Jednak że dogrzewamy kominkiem z rozprowadzeniem DGP.
Dom parterowy z użytkowym poddaszem, w sumie tak naprawdę mieszkamy od 1 grudnia, ale wcześniej też troszkę grzaliśmy.
Gaz to CO+CWU - płyta na prund Panie.
Ważne :) - okolice Bielska Białej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja w końcu uściślę dane:

listopad 150m3,

grudzień 150m3,

temperatura 21-22.

kominek weekendowo,

lokalizacja ok. B-B.

Dwa pytania: jak macie ustawiony czujnik temp. duża rozbieżność dzień-noc?

Kolego wspominał mi, ze ma jakieś osobne czujniki na każde z pomieszczeń i podobno daje to sporo oszczędności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy u Was spalanie jest powtarzalne? Ostatnie 4 dni, to średnia temperatura w dzien ok. 4°C i spalanie 7.1-7.3m3/dobe. Pod koniec listopada, 23-28.11 konkretnie, temperatura byla podobna, a spalanie ok. 6m3/dobe. Zastanawiam sie, na czym polega roznica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy u Was spalanie jest powtarzalne? Ostatnie 4 dni, to średnia temperatura w dzien ok. 4°C i spalanie 7.1-7.3m3/dobe. Pod koniec listopada, 23-28.11 konkretnie, temperatura byla podobna, a spalanie ok. 6m3/dobe. Zastanawiam sie, na czym polega roznica.

Mogę Ci powiedzieć że rok do roku jest powtarzalne (to widzę po rachunkach) a częściej czyli np. w cyklu tygodniowym nie mam pojęcia bo i nie widzę sensu i powodu tego sprawdzania ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy u Was spalanie jest powtarzalne? Ostatnie 4 dni, to średnia temperatura w dzien ok. 4°C i spalanie 7.1-7.3m3/dobe. Pod koniec listopada, 23-28.11 konkretnie, temperatura byla podobna, a spalanie ok. 6m3/dobe. Zastanawiam sie, na czym polega roznica.

Na kaloryczności gazu. Np moja mama strasznie narzeka, ze jej się garnki od pewnego czasu dużo dluzej nagrzewaja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kaloryczności gazu. Np moja mama strasznie narzeka, ze jej się garnki od pewnego czasu dużo dluzej nagrzewaja.

Przerabiałem kiedyś temat :ok:  Fachowiec z gazowni nieoficjalnie mi powiedział że to jest przyczyna różnic w spalaniu.

Dzwoniłem nawet do gazowni z prośbą o wyjaśnienia ...

Chcesz wiedzieć jaką odpowiedź otrzymałem ??? ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatr, wychłodzenie przegród, wilgotność powietrza i domu, inne źródła ciepła, wydajność wentylacji i oewnie jeszcze inne czynniki

Ok, wiem, zdaję sobie sprawę, ale na przestrzeni kilku dni powinno być maks parę % różnicy, a nie ok. 20% (1-1.5m2 idzie na ogrzanie CWU).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.