Skocz do zawartości

Luksfery - jak docieplić


HerrMajki

Rekomendowane odpowiedzi

Mam okienko z luksferów. Zimą niestety trochę (nawet bardzo trochę) wieje chłodem. Do tej pory wkładałem sobie od wewnątrz we wnękę styropian i było zdecydowanie cieplej (owszem zasłaniałem światło ale w zasadzie wychodzę z domu zimą jak jest jeszcze ciemno i wracam jak jest już ciemno więc i tak światło trzeba palić). Niestety efektem ubocznym takiego działania było kondensacja pary wodnej na luksferach i wilgoć wsiąkająca w tynk. Pomyślałem że lepiej byłoby zrobić to samo ale z zewnątrz lecz nie mam pomysłu czym zamaskować styropian żeby nie waliło po oczach. Chodzi o jakąś "płytę" dostępną w różnych kolorach (dobór koloru do elewacji), którą bym dociął na wielkość otworu i zasłonił styropian.

A może macie jakiś inny - lepszy pomysł (oprócz likwidacji luksfer) żeby czasowo docieplić to miejsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo dostaw okno do istniejących luksfer.

Co byś nei zrobił z luksferami to bedzie im daleko do szczelności i termiki okna. Jeżeli chcesz zasłaniać to jedynie szczelnie ale imho bezsensu, albo jak się da wymienić na porządne okno, albo dostawić okno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam okienko z luksferów. Zimą niestety trochę (nawet bardzo trochę) wieje chłodem. .

A może macie jakiś inny - lepszy pomysł (oprócz likwidacji luksfer) żeby czasowo docieplić to miejsce?

 

Jeśli tylko masz miejsce - możesz dostawić drugą warstwę pustaków szklanych z zachowaniem pustki powietrznej   :phi:    z tym, że nie jest to rozwiązanie czasowe, tylko raczej stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam okienko z luksferów. Zimą niestety trochę (nawet bardzo trochę) wieje chłodem. Do tej pory wkładałem sobie od wewnątrz we wnękę styropian i było zdecydowanie cieplej (owszem zasłaniałem światło ale w zasadzie wychodzę z domu zimą jak jest jeszcze ciemno i wracam jak jest już ciemno więc i tak światło trzeba palić). Niestety efektem ubocznym takiego działania było kondensacja pary wodnej na luksferach i wilgoć wsiąkająca w tynk. Pomyślałem że lepiej byłoby zrobić to samo ale z zewnątrz lecz nie mam pomysłu czym zamaskować styropian żeby nie waliło po oczach. Chodzi o jakąś "płytę" dostępną w różnych kolorach (dobór koloru do elewacji), którą bym dociął na wielkość otworu i zasłonił styropian.

A może macie jakiś inny - lepszy pomysł (oprócz likwidacji luksfer) żeby czasowo docieplić to miejsce?

 

Wymień luksfery na nowe, energooszczędne.

Ja mam takie i jest lekki chłodek, ale nawet nie parują.

http://www.phuwest.pl/pustaki-szklane/pustaki-szklane-termoizolacyjne

 

Możesz dać dwie warstwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymień luksfery na nowe, energooszczędne.

Ja mam takie i jest lekki chłodek, ale nawet nie parują.

http://www.phuwest.pl/pustaki-szklane/pustaki-szklane-termoizolacyjne

 

Możesz dać dwie warstwy.

 

Mam coś takiego, kupione w całej ramie jako "okno", czyli firmowo spasowane w ramę. Owe U i tak nadal jest znacznie gorsze niż okna. Na zdjęciach termowizji był to u mnie najsłabszy element budynku, świecił aż cały :(.

Od starym może i lepiej, ale imho nie warto, taniej i lepiej dołożyć okno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety montaż dodatkowego okna odpada, podobnie jak wymiana luksfer na okno (<4,0m od granicy). Wstawienie drugiej warstwy to ostateczna ostateczność bo mi feng shui zaburzy w domu ;)

Gdy Wkładałem 5cm styropian od wewnątrz to na takim "oknie" miałem temperaturę ok 18C (na ścianie obok ca 19,8C) więc jak najbardziej akceptowalną ale niestety występowała kondensacja. Teraz na fudze mam ok 13C przy 0C na zewnątrz. Jak spadnie do -15C to pewnie będzie ze 4C jak już kiedyś bywało. Na świetle wewnątrz mi nie zależy więc coś w stylu poliwęglanu byłoby ok tylko raczej nieprzezroczyste i w kolorze jasnego ecru, czy jak to tam się pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety montaż dodatkowego okna odpada, podobnie jak wymiana luksfer na okno (<4,0m od granicy).

A co i kto ci coś zrobi za wstawienie okna?

Budowa już zakończona, w najgorszym wypadku wstawisz je z powrotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co i kto ci coś zrobi za wstawienie okna?

Budowa już zakończona, w najgorszym wypadku wstawisz je z powrotem.

No teraz nikt, chyba że sąsiad się pogniewa że na grilla nie zaprosiłem  doniesie ;]. Tylko teraz zamówienie okna to czekanie 3-4 tygodnie, wiec środek zimy. Do tego demolka elewacji przy wymianie i tynku wewnątrz również więc na ten okres ta opcja odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety montaż dodatkowego okna odpada, podobnie jak wymiana luksfer na okno (<4,0m od granicy). Wstawienie drugiej warstwy to ostateczna ostateczność bo mi feng shui zaburzy w domu ;)

Gdy Wkładałem 5cm styropian od wewnątrz to na takim "oknie" miałem temperaturę ok 18C (na ścianie obok ca 19,8C) więc jak najbardziej akceptowalną ale niestety występowała kondensacja. Teraz na fudze mam ok 13C przy 0C na zewnątrz. Jak spadnie do -15C to pewnie będzie ze 4C jak już kiedyś bywało. Na świetle wewnątrz mi nie zależy więc coś w stylu poliwęglanu byłoby ok tylko raczej nieprzezroczyste i w kolorze jasnego ecru, czy jak to tam się pisze.

Tzw Fix w  skrzydle czyli nie otwierane okno z matową szybą i nikt Ci sie nie czepi. Od ponad 10 lat tak namawiam klientów i żadnemu urząd tego nie zakwestionował. Czepiaja sie tylko architekci i kierownicy budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzw Fix w skrzydle czyli nie otwierane okno z matową szybą i nikt Ci sie nie czepi. Od ponad 10 lat tak namawiam klientów i żadnemu urząd tego nie zakwestionował. Czepiaja sie tylko architekci i kierownicy budowy.

W projekcie miałeś tego fixa?

Nie wierzę.

Dajesz w projekcie luksfery, na budowie dajesz okno.

Urząd nic nie sprawdza, bo nie ma jak. Opierają się na oświadczeniu kierownika budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety montaż dodatkowego okna odpada, podobnie jak wymiana luksfer na okno (<4,0m od granicy). Wstawienie drugiej warstwy to ostateczna ostateczność bo mi feng shui zaburzy w domu ;)

Gdy Wkładałem 5cm styropian od wewnątrz to na takim "oknie" miałem temperaturę ok 18C (na ścianie obok ca 19,8C) więc jak najbardziej akceptowalną ale niestety występowała kondensacja. Teraz na fudze mam ok 13C przy 0C na zewnątrz. Jak spadnie do -15C to pewnie będzie ze 4C jak już kiedyś bywało. Na świetle wewnątrz mi nie zależy więc coś w stylu poliwęglanu byłoby ok tylko raczej nieprzezroczyste i w kolorze jasnego ecru, czy jak to tam się pisze.

A.czym mierzyłeś temperaturę tego luksfera?

Bo jak termometrem bezdotykowym (pirometrem) to na 90% możesz sobie wsadzoć pomiar w buty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzw Fix w  skrzydle czyli nie otwierane okno z matową szybą i nikt Ci sie nie czepi. Od ponad 10 lat tak namawiam klientów i żadnemu urząd tego nie zakwestionował. Czepiaja sie tylko architekci i kierownicy budowy.

 

Nadzór budowlany robił kontrolę  ? Bo to, że listonosz się nie przyczepił niczym nie dowodzi :phi:

 

Nadzór. Po informacji od sąsiada oczywiście.

 

Nie zawsze, są gminy gdzie nadzór ma (wew) wymóg pojawić się min raz na budowie a bywa że i nie tylko na budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A.czym mierzyłeś temperaturę tego luksfera?

Bo jak termometrem bezdotykowym (pirometrem) to na 90% możesz sobie wsadzoć pomiar w buty.

Dwoma pirometrami i robiłem też termowizję przy -15 na zewnątrz. Pomiary się mniej więcej pokrywały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwoma pirometrami i robiłem też termowizję przy -15 na zewnątrz. Pomiary się mniej więcej pokrywały.

 

Termowizję od wewnątrz?

A uwzględniłeś emisyjność?

 

Jak chcesz dobrze zmierzyć, to naklej na luksferze czarną naklejkę o wielkości większej od  "pola widzenia" pirometru.

Tak samo się robi, jak chcesz zmierzyć temperaturę szyby w oknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety montaż dodatkowego okna odpada. Wstawienie drugiej warstwy to ostateczna ostateczność bo mi feng shui zaburzy w domu ;)

Na świetle wewnątrz mi nie zależy więc coś w stylu poliwęglanu byłoby ok tylko raczej nieprzezroczyste

 

Jest jeszcze jedna opcja, legalna (względem sąsiada), skuteczna: konwersja luksferów na pełną ścianę, może być z lub bez demontażu pustaków   :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termowizję od wewnątrz?

A uwzględniłeś emisyjność?

 

Jak chcesz dobrze zmierzyć, to naklej na luksferze czarną naklejkę o wielkości większej od  "pola widzenia" pirometru.

Tak samo się robi, jak chcesz zmierzyć temperaturę szyby w oknie.

Robiłem od wewnątrz i od zewnątrz kamerą za ponad 20tys zł, a obsługiwał ją człowiek, który zawodowo robi to od nastu lat ale nie ma to najmniejszego znaczenia jak również to że jest moim kolegą. Pirometrem nie mierzyłem, szyby ani luksfery tylko fugę pomiędzy luksferami (oczywiście pirometr nie był wysokiej klasy i super rozdzielczości i na pewno wynik był nieco zafałszowany) ale to również ma marginalne znaczenie. Istotne jest to, że w tym okienku jest od kilku do kilkunastu stopni zimniej niż temperatura pomieszczenia i po prostu, kolokwialnie mówiąc - pi..dzi przez nie niemiłosiernie. Dlatego też chce je w jakiś rozsądny sposób docieplić tymczasowo w okresie zimowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem od wewnątrz i od zewnątrz kamerą za ponad 20tys zł, a obsługiwał ją człowiek, który zawodowo robi to od nastu lat ale nie ma to najmniejszego znaczenia jak również to że jest moim kolegą. Pirometrem nie mierzyłem, szyby ani luksfery tylko fugę pomiędzy luksferami (oczywiście pirometr nie był wysokiej klasy i super rozdzielczości i na pewno wynik był nieco zafałszowany) ale to również ma marginalne znaczenie. Istotne jest to, że w tym okienku jest od kilku do kilkunastu stopni zimniej niż temperatura pomieszczenia i po prostu, kolokwialnie mówiąc - pi..dzi przez nie niemiłosiernie. Dlatego też chce je w jakiś rozsądny sposób docieplić tymczasowo w okresie zimowym.

 

Jak mierzyłeś fugę, to pomiar jest ok.

 

U mnie luksfery mają teraz przy -9 na zewnątrz

na fugach : 11

na środku luksfera 15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.