Skocz do zawartości

LPG pod domem


Camel

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, sherif napisał(a):

Co znaczy "flaszkę" ?

Nie lepiej PC ?

flaszka = butla 

 

PC - nie wiem jakie są teraz ceny, jak szwagier robił jakiś czas temu to 70 za instalkę mu pękło

a ja narazie będę w domku z doskoku na weekendy a w zimę pewnie co miesiąc :)

Dopiero za 10 lat może na stałe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Camel napisał(a):

ktoś przerabiał "flaszkę" LPG do ogrzewania domu ?

Kurczę z tym ziemnym mam problem z podłączeniem - około 50m od głównej nitki to i cena zaporowa i wykonać nie chcą dla mnie samego natenczas.

Policz, ile lat trzeba by było, by zwrócił Ci się ten gaz z rury.

Co do butli, to u mnie na wsi większość nowych domów gazem z butli grzeje :ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, rwIcIk napisał(a):

Policz, ile lat trzeba by było, by zwrócił Ci się ten gaz z rury.

Co do butli, to u mnie na wsi większość nowych domów gazem z butli grzeje :ok:

 

tak liczę i patrzę i jak mam wydać za postawienie nie swojej "flaszki" 6 to chyba dopłaci do "pompki" jakby mnie to miało wynieść do 30 koła za domek do 70m2.

Dp gazu muszę doliczyć piec + inne bajery i tak 20 też pęknie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

flaszka = butla 
 
PC - nie wiem jakie są teraz ceny, jak szwagier robił jakiś czas temu to 70 za instalkę mu pękło
a ja narazie będę w domku z doskoku na weekendy a w zimę pewnie co miesiąc
Dopiero za 10 lat może na stałe
Piece akumulacyjne i przejść na g12w
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Camel napisał(a):

flaszka = butla 

 

PC - nie wiem jakie są teraz ceny, jak szwagier robił jakiś czas temu to 70 za instalkę mu pękło

a ja narazie będę w domku z doskoku na weekendy a w zimę pewnie co miesiąc :)

Dopiero za 10 lat może na stałe :)

Generalnie odradzam takie rozwiązanie. Ja tak ogrzewałem dom przez rok, nie podłączyli mi gazu na czas, więc miałem jedną butlę, potem cztery+ kominek.

Jak wygrzewałem posadzki, to jedna taka (33kg) poszła w dobę 8]. Już 8lat temu to był duży koszt, z x10 niż gaz ziemny. Dodatkowo kupę z tym problemów, trzeba było zamawiać te butle, czekać na gościa. Podpinać. Jak gaz się kończył to kocioł wywalał już błąd brak gazu .. nie można było zużyć do końca. Zainwestowałem w teki dystrybutor na 4 butle aby zwiększyć ciśnienie, trochę to pomogło. Potem musiałem kocioł i kuchenkę przestawiać na gaz ziemny a te buraki z PGNIG nie chcieli mi gazu włączyć .. bo instalacja po lpg :facepalm:.

Gdyby wiedział, że tak się to potoczy i tyle mnie to będzie kosztować to zrobiłbym PC. PC wtedy z odwiertami kosztowała koło 30kzł. Gaz sumarycznie nie wiele mniej mnie wyszedł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Camel napisał(a):

Dopiero za 10 lat może na stałe :)

Pomyśl o foliach i panelach grzewczych IR. Nawet bez PV jeszcze przed kryzysem ogrzanie domu 100m kosztowało tyle ile dzisiaj tona węgla. O pompie ciepła na grzejniki zamiast pieca nawet nie myśl :facepalm:.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, kajman napisał(a):

Jakie są przeciwwskazania

Kocioł na grzejniki ścienne puszcza wodę 50/60*C. Pompa ciepła jak się w najlepszym przypadku nie "wyjsra", to pociągnie za prąd po kieszeni. Pompa ciepła ma "grzać" wodę do ogrzewania podłogowego, do tego jest stworzona. Przy 30* domownicy już się gotują :phi:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Camel napisał(a):

tak liczę i patrzę i jak mam wydać za postawienie nie swojej "flaszki" 6 to chyba dopłaci do "pompki" jakby mnie to miało wynieść do 30 koła za domek do 70m2.

Dp gazu muszę doliczyć piec + inne bajery i tak 20 też pęknie.

U mnie instalacja wraz ze zbiornikiem to koszt 1 zł +VAT

Kocioł 3700 brutto, stary śmieciuch gościu od wykończenia zabrał za 1100 i w styczniu zwrot z gminy 2500 za wymianę kotła.

Rzeczywiście koszty są 🤣

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sherif napisał(a):

Generalnie odradzam takie rozwiązanie. Ja tak ogrzewałem dom przez rok, nie podłączyli mi gazu na czas, więc miałem jedną butlę, potem cztery+ kominek.

Jak wygrzewałem posadzki, to jedna taka (33kg) poszła w dobę 8]. Już 8lat temu to był duży koszt, z x10 niż gaz ziemny. Dodatkowo kupę z tym problemów, trzeba było zamawiać te butle, czekać na gościa. Podpinać. Jak gaz się kończył to kocioł wywalał już błąd brak gazu .. nie można było zużyć do końca. Zainwestowałem w teki dystrybutor na 4 butle aby zwiększyć ciśnienie, trochę to pomogło. Potem musiałem kocioł i kuchenkę przestawiać na gaz ziemny a te buraki z PGNIG nie chcieli mi gazu włączyć .. bo instalacja po lpg :facepalm:.

Gdyby wiedział, że tak się to potoczy i tyle mnie to będzie kosztować to zrobiłbym PC. PC wtedy z odwiertami kosztowała koło 30kzł. Gaz sumarycznie nie wiele mniej mnie wyszedł.

Po co używałeś LPG?

Propan zużyjesz do zera 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, amazaque napisał(a):

Kocioł na grzejniki ścienne puszcza wodę 50/60*C. Pompa ciepła jak się w najlepszym przypadku nie "wyjsra", to pociągnie za prąd po kieszeni. Pompa ciepła ma "grzać" wodę do ogrzewania podłogowego, do tego jest stworzona. Przy 30* domownicy już się gotują :phi:

B Z D U R Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, technix napisał(a):

U mnie instalacja wraz ze zbiornikiem to koszt 1 zł +VAT

Kocioł 3700 brutto, stary śmieciuch gościu od wykończenia zabrał za 1100 i w styczniu zwrot z gminy 2500 za wymianę kotła.

Rzeczywiście koszty są 🤣

Jaka firma stawia flaszkę 

tak jak butli ?

Z Gaspol są 6 000 pln za postawienie butli i później wynajem 30 pln na miesiąc i za gaz 3.14

Edytowane przez Camel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U szwagierki też była koncepcja butla lub pompa ciepła i wygrało rozwiązanie w postaci:

paneli PV i zwykłego kotła elektrycznego Kospela i oczywiście podłogówki.

Tak jak u Ciebie dom na razie używany okazjonalnie z opcją przeprowadzki za kilka lat.

Wszystko razem wyszło ok. 20 kPLN tyle tylko że PV robione metodą gospodarczą, czyli dekarz zamontował panele na dachu a 

elektrykę w domu samemu się ogarnęło:oki:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.10.2022 o 12:14, Camel napisał(a):

ktoś przerabiał "flaszkę" LPG do ogrzewania domu ?

Kurczę z tym ziemnym mam problem z podłączeniem - około 50m od głównej nitki to i cena zaporowa i wykonać nie chcą dla mnie samego natenczas.

 

To już lepiej montuj klimatyzacje we wszystkich pomieszczeniach i tym grzej. Miałem lpg z Gaspolu 10 lat temu, już wtedy rozwiązanie to było ok. 5-krotnie droższe od gazu ziemnego. Na samą obsługę przez Gaspol nie mogłem narzekać, sami pilnowali stanów, tankowali, nawet nie wiedziałem kiedy. Ale rachunki były spore. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, po co wydać max 5000 zł, jak można 20000 zł, na start, na dom, który będzie pełnił funkcję letniskowego.

Co do różnic w cenie, pomiędzy gazami (GZ50 a propan), nie wiem skąd wzięło Ci się x5.

Przez 7 lat prowadziłem eksploatację kotłowni gazowej o mocy 1,5MW, zasilanej propanem, właśnie z Gaspolu.

Firma parła bardzo na przejście na ziemny, bo "wszyscy mówią, że jest taniej".

No, po wykonaniu inwestycji na 130kzl okazało się, że roczny koszt gazu propanu (przypominam, ten rzekomo drogi) wynosił 95-98 tysięcy.

Po podsumowaniu gazu ziemnego, koszt roczny samego paliwa, rzeczywiście był niższy i wynosił ok. 80-85 tysięcy.

Ale dodając wszystkie opłaty stałe, abonamentowe ( był to rok 2013, żadnych paraliżujących stawek jak dziś), roczny łączny koszt "opału" wynosił 110-130 tysięcy.

Do tego jeszcze ok. 30 tysięcy rocznie na naprawę korków, które po pierwszym roku eksploatacji na tym syfie, padały jak muchy.

Na propanie pracowały bezawaryjnie przez 17 lat!

Przez te 17 lat, wewnątrz ( z racji mocy, do kotła można było fizycznie wejść), wyglądały jak nówki, a po roku, dramat...

Wracając do cen, na dzień dzisiejszy, mogę Ci powiedzieć, że gaz z Ameri czy Gaspolu wychodzi drożej od ziemnego o blisko 40%.

Gdy jeszcze nie było sztucznego obniżania cen gazu ziemnego, ta różnica wynosiła ok. 15%.

Wiesz, dziś użytkownicy LPG płacą 23%VAT, gazu ziemnego 0%.

Wiesz jaki zaraz będzie lament, jak podwyżka VATu, zbiegnie się ze zmianą cennika taryfowego?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, spad napisał(a):

 

To już lepiej montuj klimatyzacje we wszystkich pomieszczeniach i tym grzej. Miałem lpg z Gaspolu 10 lat temu, już wtedy rozwiązanie to było ok. 5-krotnie droższe od gazu ziemnego. Na samą obsługę przez Gaspol nie mogłem narzekać, sami pilnowali stanów, tankowali, nawet nie wiedziałem kiedy. Ale rachunki były spore. 

Bo jak już to lepiej mieć własny zbiornik. Rodzice mieli podobnie z Shellem, rozwiązali umowę a oni zabrali zbiornik. Po kupnie swojego tankują gdzie taniej, głównie u dystrybutorów wsch lpg. Gorzej jak jest zbiornik podziemny, jak u kuzynki. Wtedy lepiej się dogadać i przejąć zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.10.2022 o 00:41, technix napisał(a):

Przejąć nie przejmiesz, nigdy

Mieć zbiornik to jedno

Mieć gaz w tym zbiorniku, to drugie

Dziś nie takie oczywiste 

Tankuję się zazwyczaj na stacji obsługiwanej w LPG przez Barter.

Sprzedają tam też zbiorniki LPG naziemne i podziemne.

Na placu stało wiecej zbiorników niż zwykle, więc zapytałem czy jest zbyt, to gość odpowiedział mi, że straszny zastój w interesie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ZUBERTO napisał(a):

Tankuję się zazwyczaj na stacji obsługiwanej w LPG przez Barter.

Sprzedają tam też zbiorniki LPG naziemne i podziemne.

Na placu stało wiecej zbiorników niż zwykle, więc zapytałem czy jest zbyt, to gość odpowiedział mi, że straszny zastój w interesie.

 

Barter ma często dobre ceny na lpg, rodzice głównie od nich biorą.

IMO coraz mnie ludzi idzie w gaz, w szczególności w lpg. Teraz kogo nie pytam co dom buduje to PC .. nawet sąsiad tak robi, a ma GZ w ulicy. W sumie też bym obecnie w gaz nie szedł.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.10.2022 o 23:34, sherif napisał(a):

Barter ma często dobre ceny na lpg, rodzice głównie od nich biorą.

IMO coraz mnie ludzi idzie w gaz, w szczególności w lpg. Teraz kogo nie pytam co dom buduje to PC .. nawet sąsiad tak robi, a ma GZ w ulicy. W sumie też bym obecnie w gaz nie szedł.

tylko trzeba popatrzeć, że PC+Panele na dachu to 100 000PLN.

Koszt ogrzewania dużego domu (około 160m2 plus garaż 2 stanowiskowy) na LPG (kuzyn ma) to max 6 000pln przy cenie LPG 3 PLN/L.

Inwestycja zwróci się po około 10 latach. Pytanie czy PC i Panele na dachu po 10 latach nie będą do wymiany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Camel napisał(a):

tylko trzeba popatrzeć, że PC+Panele na dachu to 100 000PLN.

Koszt ogrzewania dużego domu (około 160m2 plus garaż 2 stanowiskowy) na LPG (kuzyn ma) to max 6 000pln przy cenie LPG 3 PLN/L.

Inwestycja zwróci się po około 10 latach. Pytanie czy PC i Panele na dachu po 10 latach nie będą do wymiany ?

 

Panele beda zyly conajmniej 20-30 lat a i pewnie dluzej (choc z mniejsza sprawnoscia). nt. PC trudno sie wypowiedziec, ale z drugiej strony nie jest to technika rakietowa - da sie to naprawiac itp.
kolejna rzecza do rozwazenia jest to ze zakladasz cene LPG na dzis, a co bedzie w ciagu 10 lat to HGW, a montujac Panele / PC teraz niejako zamrazasz koszty na obecnym poziomie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, jaceq napisał(a):

 

Panele beda zyly conajmniej 20-30 lat a i pewnie dluzej (choc z mniejsza sprawnoscia). nt. PC trudno sie wypowiedziec, ale z drugiej strony nie jest to technika rakietowa - da sie to naprawiac itp.
kolejna rzecza do rozwazenia jest to ze zakladasz cene LPG na dzis, a co bedzie w ciagu 10 lat to HGW, a montujac Panele / PC teraz niejako zamrazasz koszty na obecnym poziomie.

hmmm tak wiele pytań, tak mało odpowiedzi.

Ja się boję jeszcze, że jak wejdą taryfy unijne za prąd to będziesz go sprzedawał tanio w szczycie a "wieczorem" w nocy jak pompa pracuje (pewnie najwięcej) to kupował drogo.

Cena LPG, pamiętam jak założyłem 1 gaz do auta - to samo było. Straszenie, kiedyś nawet cena LPG skoczyła do 80% noPb i jakoś znów się ustabilizowała.

 

Sam już nie wiem, głupi jestem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Camel napisał(a):

hmmm tak wiele pytań, tak mało odpowiedzi.

Ja się boję jeszcze, że jak wejdą taryfy unijne za prąd to będziesz go sprzedawał tanio w szczycie a "wieczorem" w nocy jak pompa pracuje (pewnie najwięcej) to kupował drogo.

Cena LPG, pamiętam jak założyłem 1 gaz do auta - to samo było. Straszenie, kiedyś nawet cena LPG skoczyła do 80% noPb i jakoś znów się ustabilizowała.

 

Sam już nie wiem, głupi jestem :)

 

To już się zaczyna dziać: syn zakłada na dniach PV i pomimo że ma dach na południe, namówiłem go na instalację wshód-zachód na ziemi. Po pierwsze żeby zwiększyć autokonsumpcję, po drugie takie ustawienie zapewni największą produkcję właśnie w godzinach porannego i popołudniowego peku. Może nie wszyscy wiedzą że od 2024 roku nadwyżki będą sprzedawane po cenie z ostatniej godziny, a nie miesiąca jak dziś. 

Pompa wcale nie musi pracować w nocy - trzeba tylko mieć gdzie zakumulować ciepło wygenerowane przez niepochmurny dzień - patrz podłogówka, ciężkie ściany itd.

Ja od dwóch lat kiedy tylko się da załączam PC w dzień, kiedy PV produkuje powiedzmy 500 W, a pompa zużywa 450, pomimo drogiej taryfy. W układzie E-W w lutym, wystarcza że nie pada aby instalacja 5,3 kWP W-E od 10 rano do 14ej produkowała stabilne 500 W. Mam jednocześnie taryfę G12W więc mogę się ratować dogrzewaniem w tanim prądzie, choć moje doświadczenia wskazują na całodobowe grzanie na minimalnej mocy PC....

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.