Skocz do zawartości

Tulejka zatrzaskowa wybieraka skrzyni biegów - jakieś pomysły


Filipfm

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj auto mojej :piekna: wrocilo w wyjazdu na lawecie z diagnozą "coś ze skrzynią".

Zjezdzajac z lawety juz cos mi nie pasowało z pracą lewarka. Faktycznie nie wszystkie biegi wchodziły a wstecznego nie dało się wbić. Ruch lewarka lewo prawo był dużo luźniejszy niż dotychczas. Więc postanowiłem się przyjrzec mechanizmowi lewarka, bo awaria skrzyni w japoncu po 70kkm mi nie pasowała. No i bingo. Wodzik spadł z bolca. Ot i cała filozofia.

Schody się zaczynają z dostępnością części - tulejka zatrzaskowa nie występuje jako część zamienna (dziękuję Ci Suzuki :klnie:) tylko z całym mechanizmem cięgna za ciężkie bambiliony. Podobny patent jest w kilku innych Suzakach z tym silnikiem (i blizniaczym Sedici) - niestety tulejki brak jako część zamienna. 

Znalazłem chłopaka, który robi takie z poliuretanu w UK ... ale mam lekki opór z wydaniem ponad 200 zł na kawałek poliuretanu wielkości 1 groszówki. Macie jakiegoś pomysła skąd pozyskać taki element?

 

Może w innych markach jest coś podobnego? Szukałem wczoraj pół wieczoru i jakieś podobnie wyglądające elementy czasem sie zdarzają, ale nikt nie podaje wymiarów bo są pod konkretne auta i wymiary nie sa kluczowe w opisach.

 

Wiadomo, ze lepsze 220 zł niż cena za cały mechanizm, ale ... no własnie. Raz, że ze 2 tygodnie czekania a dwa ... value for money. 

Autem spod warsztatu znajomego pod dom podjechałem na trytytce 😄 

 

302402283_627267989049075_66968087947830

311914630_637556961426050_24544968134737

 

gearlinkages.jpg?v=1651420183

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, PawelWaw napisał(a):

Poszukaj projektu 3d tego albo ktoś Ci zrobi a ja ci drukne za free

 

Myslalem o tym, jak znalazłem te tulejki, że to pewnie ktoś tłucze na drukarce, ale chyba to jednak odlew jest. 

Musze dokładnie pomierzyc suwmiarką i zrobić model. Mysle, ze w sketchupie to bym dał radę to ogarnąć samodzielnie

@PawelWaw znalazlem gotowy projekt 😄 
https://www.thingiverse.com/thing:5447210

Edytowane przez Filipfm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobić z teflonu u tokarza. W Matizie parę lat temu tak zrobiłem, fabrycznie na linkacj na wybieraka skrzyni były tulejki gumowe które z czasem pękały i się rozlatywaly. Zamiast kupować nowe linki z tulejkami, ściągałem wymiary i z tolerancja na - dotoczylem tulejki z teflonu. Do sprzedaży auta zapomniałem o problemie. I smarowanie odpada.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Filipfm napisał(a):

Wczoraj auto mojej :piekna: wrocilo w wyjazdu na lawecie z diagnozą "coś ze skrzynią".

Zjezdzajac z lawety juz cos mi nie pasowało z pracą lewarka. Faktycznie nie wszystkie biegi wchodziły a wstecznego nie dało się wbić. Ruch lewarka lewo prawo był dużo luźniejszy niż dotychczas. Więc postanowiłem się przyjrzec mechanizmowi lewarka, bo awaria skrzyni w japoncu po 70kkm mi nie pasowała. No i bingo. Wodzik spadł z bolca. Ot i cała filozofia.

Schody się zaczynają z dostępnością części - tulejka zatrzaskowa nie występuje jako część zamienna (dziękuję Ci Suzuki :klnie:) tylko z całym mechanizmem cięgna za ciężkie bambiliony. Podobny patent jest w kilku innych Suzakach z tym silnikiem (i blizniaczym Sedici) - niestety tulejki brak jako część zamienna. 

Znalazłem chłopaka, który robi takie z poliuretanu w UK ... ale mam lekki opór z wydaniem ponad 200 zł na kawałek poliuretanu wielkości 1 groszówki. Macie jakiegoś pomysła skąd pozyskać taki element?

 

Może w innych markach jest coś podobnego? Szukałem wczoraj pół wieczoru i jakieś podobnie wyglądające elementy czasem sie zdarzają, ale nikt nie podaje wymiarów bo są pod konkretne auta i wymiary nie sa kluczowe w opisach.

 

Wiadomo, ze lepsze 220 zł niż cena za cały mechanizm, ale ... no własnie. Raz, że ze 2 tygodnie czekania a dwa ... value for money. 

Autem spod warsztatu znajomego pod dom podjechałem na trytytce 😄 

 

302402283_627267989049075_66968087947830

311914630_637556961426050_24544968134737

 

gearlinkages.jpg?v=1651420183

 

 

Jak ma być szybko i jest miejsce to nawiercić bolec i dać podkładkę i zawleczkę. Potem myśleć nad tulejką. 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym wziął mały brzeszczot bez ramki, naciął rowek na bolcu dookoła (chyba że łatwo się cały mechanizm wyciąga, to na stół z nim) włożył do środka jakąś tulejkę z tworzywa, może być nawet ucięty kawałek wężyka do paliwa fi8 czy coś podobnego, potem podkładkę i mały pierścień seggera. Dobrze zrobiona prowizorka będzie trzymać dłużej, niż fabryczne rozwiązanie.

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.10.2022 o 12:40, volf6 napisał(a):

Zamiast bawić się w jakieś drukowania to szybciej i lepiej będzie dotoczyć to np. z poliamidu:)

 

No nie bardzo chyba toczenie wchodzi w grę bo materiał musi być częsciowo elastyczny, żeby go nałożyć na swoje miejsce.

 

Tematy mechaniczne rozważałem - np nagwintować ten bolec i dać nakrętkę z teflonem/klejem do gwintów. Wiecenie czy pierscien segera to też opcje, ktore rozwazalem. bo właśnie w MK6 patent mocowania mechanizmu był nieco podobny, choc niestety niepasujacy zamiennie :( 

 

s-l400.jpg

 

Ale pojdziemy z temat druku 3D dzięku uprzejmości @PawelWaw i kupionego filamentu TPU o twardosci 90, jak wskazana przez autora projektu 3D znalezionego w necie - przyczyna jest taka, ze od strony skrzyni jest taka sama tulejka a tam juz dostęp jest tak podły, że wiercenie czy gwintowanie to by była niezła ekwilibrystyka 😄 a tak będę miał tulejkę którą byćmoże założę też od razu od strony skrzyni po inspekcji stanu OEMowej, żeby drugi raz nie mieć psikusa 😄 

 

A sam temat zachęcił mnie do przyjrzenia się ofercie drukarek 3D 😄 skoro kupiłem ploter tnący, żeby sobie wyciąć szablony do malowania ramy rowerowej to i dla drukarki 3D znajdę "uzasadnienie" 😄 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W SX4 spadła mi ta część od strony skrzyni. Nie wiem, jakim cudem tak długo się trzymała, bo luz jest ogromny. Z powodu braku części trzeba było robić prowizorkę (blaszany "daszek" nad mocowaniem), a Ty mi tu teraz piszesz, że od strony lewarka też pada?! :ogien: ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Krisker napisał(a):

W SX4 spadła mi ta część od strony skrzyni. Nie wiem, jakim cudem tak długo się trzymała, bo luz jest ogromny. Z powodu braku części trzeba było robić prowizorkę (blaszany "daszek" nad mocowaniem), a Ty mi tu teraz piszesz, że od strony lewarka też pada?! :ogien: ;]

 

Niestety :( 
Ja musze sprawdzic stan tego mocowania przy skrzyni, zeby drugi raz nie wołać lawety 😄 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Filipfm napisał(a):

 

Niestety :( 
Ja musze sprawdzic stan tego mocowania przy skrzyni, zeby drugi raz nie wołać lawety 😄 

I okazuje się, że zapas trytytek w schowku może być przydatny nie tylko w Passacie do podwieszenia osłony pod silnikiem. 

Znam takich, co linki zmiany biegów mocowane trytytkami mieli w aucie przez dobry rok, zanim zastosowali oryginalne mocowanie ;]

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kaczorek79 napisał(a):

I okazuje się, że zapas trytytek w schowku może być przydatny nie tylko w Passacie do podwieszenia osłony pod silnikiem. 

Znam takich, co linki zmiany biegów mocowane trytytkami mieli w aucie przez dobry rok, zanim zastosowali oryginalne mocowanie ;]

Moja VB na jabłku wybieraka miała kilka lat. ;] Skrzynia F35 w 2.2DTI i jako jedyny taki wybierak na pręcie. ;] Do całej reszty są zestawy naprawcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kaczorek79 napisał(a):

I okazuje się, że zapas trytytek w schowku może być przydatny nie tylko w Passacie do podwieszenia osłony pod silnikiem. 

Znam takich, co linki zmiany biegów mocowane trytytkami mieli w aucie przez dobry rok, zanim zastosowali oryginalne mocowanie ;]

Tylko rok? Kilka (a może już kilkanaście) lat temu w Aveo szwagierki rozsypało się zakończenie linki do sterowania skrzynią. Biegi dało się zmieniać, ale dźwignia miała taki luz, że to, który bieg wszedł, zaczynało być loterią. Na szybko zamiast gumowego pierścienia, który się rozsypał, nawinąłem grubą warstwę taśmy izolacyjnej. I samochód tak jeździ do dzisiaj - porządna naprawa wymaga wymiany linki, a tego nikomu się nie chce robić póki działa. Jak mówią - prowizorka trzyma się najdłużej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udalo sie

W dniu 18.10.2022 o 11:28, Filipfm napisał(a):

 

No nie bardzo chyba toczenie wchodzi w grę bo materiał musi być częsciowo elastyczny, żeby go nałożyć na swoje miejsce.

 

Tematy mechaniczne rozważałem - np nagwintować ten bolec i dać nakrętkę z teflonem/klejem do gwintów. Wiecenie czy pierscien segera to też opcje, ktore rozwazalem. bo właśnie w MK6 patent mocowania mechanizmu był nieco podobny, choc niestety niepasujacy zamiennie :( 

 

s-l400.jpg

 

Ale pojdziemy z temat druku 3D dzięku uprzejmości @PawelWaw i kupionego filamentu TPU o twardosci 90, jak wskazana przez autora projektu 3D znalezionego w necie - przyczyna jest taka, ze od strony skrzyni jest taka sama tulejka a tam juz dostęp jest tak podły, że wiercenie czy gwintowanie to by była niezła ekwilibrystyka 😄 a tak będę miał tulejkę którą byćmoże założę też od razu od strony skrzyni po inspekcji stanu OEMowej, żeby drugi raz nie mieć psikusa 😄 

 

A sam temat zachęcił mnie do przyjrzenia się ofercie drukarek 3D 😄 skoro kupiłem ploter tnący, żeby sobie wyciąć szablony do malowania ramy rowerowej to i dla drukarki 3D znajdę "uzasadnienie" 😄 

 

napisze tylko w ramach podsumowania ze na setki wydrukow (koniki, koniki, i inne bzdury) tej mojej drukarki pierwszy raz wydruk sie komus naprawde przydal ;]

 

  • Lubię to 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, PawelWaw napisał(a):

udalo sie

 

napisze tylko w ramach podsumowania ze na setki wydrukow (koniki, koniki, i inne bzdury) tej mojej drukarki pierwszy raz wydruk sie komus naprawde przydal ;]

 

 

Potwierdzam. Auto ożyło 😄 @PawelWaw jeszcze raz wielkie dzięki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.