Skocz do zawartości

Przyczepa DMC/RMC


swienty

Rekomendowane odpowiedzi

Samochód ciężarowy DMC 26ton, przyczepa DMC 18ton

Ciągnik pozycja O1 14ton

 

Waga rzeczywista ciągnika 26 ton, przyczepy 14ton czyli wszystko gra.

Chyba można legalnie jeździć? 

 

Każdy ciągnik siodłowy ma dmc 18ton, naczepa 35ton, DMC zestawu 40ton ograniczone przepisami :oki: 

 

Idąc dalej, osobówka na haku 1000kg, zapinam pustą przyczepę o DMC 3500kg której masa własna nie przekracza 1000kg i mogę lecieć :] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tre-Bor napisał(a):

Nie można lecieć w Pl, w DE można lecieć oczywiście na pusto.

O właśnie ostatnio się zastanawiałem jak to działa. Jeśli mam powiedzmy auto i przyczepę na niemieckich, czy duńskich blachach (gdzie to jest legalne), to mogę takim zestawem legalnie w Polsce się poruszać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest wsumie kompletny absurd, że w całej Europie można tak jeździć a w Polsce nie.

Ktoś powinien nad tymi przepisami przysiąść i pozmieniać tak, że było dobrze.

Tak jak piszesz - jeśli auto w O1 ma 1000kg, to spokojnie może ciągnąć pustą przeczepę ważącą np 800kg (mimo ze ta przyczepa ma DMC 3500kg). To jest logiczne i nie wiem kto i czemu wymyślił, że w Polsce ma być inaczej.

 

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, CiniO napisał(a):

To jest wsumie kompletny absurd, że w całej Europie można tak jeździć a w Polsce nie.

Ktoś powinien nad tymi przepisami przysiąść i pozmieniać tak, że było dobrze.

Tak jak piszesz - jeśli auto w O1 ma 1000kg, to spokojnie może ciągnąć pustą przeczepę ważącą np 800kg (mimo ze ta przyczepa ma DMC 3500kg). To jest logiczne i nie wiem kto i czemu wymyślił, że w Polsce ma być inaczej.

 

 

 

Dlatego, że Polacy mają gdzieś prawo i jeszcze są kłótliwi. W praktyce bez wagi i długiej walki w sądach oraz udowadniania ile było tego ładunku nie udałoby się wyegzekwować żadnej kary a niemal każdy jeździłby przeładowany jak tylko by chciał i powodował wypadki.

Pozostawienie decyzji rozsądkowi obywateli działa tylko gdy masz rozsądnych obywateli. 

 

Edytowane przez Furvus_Eques
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Furvus_Eques napisał(a):

 

Dlatego, że Polacy mają gdzieś prawo i jeszcze są kłótliwi. W praktyce bez wagi i długiej walki w sądach oraz udowadniania ile było tego ładunku nie udałoby się wyegzekwować żadnej kary a niemal każdy jeździłby przeładowany jak tylko by chciał i powodował wypadki.

Pozostawienie decyzji rozsądkowi obywateli działa tylko gdy masz rozsądnych obywateli. 

 

No a co obecne prawo zmienia w tej kwestii?

I tak każdy jeździ przeładowany a różnica tylko taka, że numerki w dokumentach sie zgadzają.

Co więcej - przez durnowate przepisy ludzie kombinują jeszcze bardziej - popatrz sobie na przyczepy na sprzedaż, ile jest takich które np są zarejestrowane na DMC 750kg DMC a masa własna przyczepy np 650kg (ładowność 100kg). Nie wydaje mi się, żeby ludzie takie sprzęty kupowali, żeby woźić 100kg.

 

Generalnie przez to, że w razie kontroli liczą się masy z dowodów, a rzeczywistej masy nikt nie mierzy, to połowa przyczep jeździ przeładowana i nikt się tym nie przejmuje.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, CiniO napisał(a):

No a co obecne prawo zmienia w tej kwestii?

I tak każdy jeździ przeładowany a różnica tylko taka, że numerki w dokumentach sie zgadzają.

Co więcej - przez durnowate przepisy ludzie kombinują jeszcze bardziej - popatrz sobie na przyczepy na sprzedaż, ile jest takich które np są zarejestrowane na DMC 750kg DMC a masa własna przyczepy np 650kg (ładowność 100kg). Nie wydaje mi się, żeby ludzie takie sprzęty kupowali, żeby woźić 100kg.

 

Generalnie przez to, że w razie kontroli liczą się masy z dowodów, a rzeczywistej masy nikt nie mierzy, to połowa przyczep jeździ przeładowana i nikt się tym nie przejmuje.

 

 

 

Rzeczywistą masę też się czasem mierzy a dzięki cyferkom z dowodów nie trzeba tego robić w każdym jednym przypadku i liczba dziwnych zestawów na drogach jest mocno ograniczona. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Furvus_Eques napisał(a):

Dlatego, że Polacy mają gdzieś prawo i jeszcze są kłótliwi. W praktyce bez wagi i długiej walki w sądach oraz udowadniania ile było tego ładunku nie udałoby się wyegzekwować żadnej kary a niemal każdy jeździłby przeładowany jak tylko by chciał i powodował wypadki.

Pozostawienie decyzji rozsądkowi obywateli działa tylko gdy masz rozsądnych obywateli. 

Niby masz rację (z kombinatorstwem), a z drugiej strony ciągnę autem z O1=300kg pustą przyczepkę z DMC 750kg, którą sam jestem w stanie w pion postawić i łamię tym przepisy.

Mogę próbować zmienić homologację przyczepki i zrobić 300kg, ale mam drugie auto z wpisem O1=750kg i jak przypadkiem załaduję przyczepkę > 300kg to też złamię przepisy.

I ten problem z osobówką to pestka w porównaniu z ciężarowymi.

Edytowane przez ZUBERTO
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.04.2023 o 11:13, CiniO napisał(a):

To jest wsumie kompletny absurd, że w całej Europie można tak jeździć a w Polsce nie.

Ktoś powinien nad tymi przepisami przysiąść i pozmieniać tak, że było dobrze.

Tak jak piszesz - jeśli auto w O1 ma 1000kg, to spokojnie może ciągnąć pustą przeczepę ważącą np 800kg (mimo ze ta przyczepa ma DMC 3500kg). To jest logiczne i nie wiem kto i czemu wymyślił, że w Polsce ma być inaczej

 

Polskie przepisy też są ok - tylko ktoś kiedyś czytał bez zrozumienia, i służby ta wykładnię stosują...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.