Skocz do zawartości

Zasilacz laboratoryjny prośba o opinie


Cinek

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Cinek napisał(a):

Taki w sumie najtańszy i ma wydajność tylko do 5 A.

Może być?

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-laboratoryjny-zhaoxin-rxn-305d-30v-5a-9790841290

 

Mam taki. Działa.

Procedura ustawiania ograniczenia prądu rozwaliła mi kiedyś system :hehe: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, gondoljerzy napisał(a):

Tranzystor mocy na wyjściu układu przykręcony bez radiatora do cienkiej blaszki obudowy.

To ciekawe co piszesz, w moim jest "jebutny" radiator z wentylatorem sterowanym przez termostat.

Widocznie co fabryka to inne wykonanie pomimo takiej samej obudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Cinek napisał(a):

Taki w sumie najtańszy i ma wydajność tylko do 5 A.

Może być?

Mam od 3 lat, używałem sporadycznie, najczęściej do podładowania akumulatorów w autach. Niestety ostatnio się zepsuł i nie da się ustawić prądu. Coś tam czasem załapie, poklika przekaźnikami, ale ogólnie rzecz biorąc zepsuł się. Być może mu pomogłem, bo podłączałem go do baterii od wkrętarki i jak nakładałem końcówkę to parę razy zaiskrzyło, może jakiś tranzystor w środku doznał szoku. Muszę się spytać na elektrodzie czy to nie jakaś pierdoła. Ale ogólnie fajny sprzęt.

Edytowane przez Pito
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny do @gondoljerzy jednak szlag go trafił przy obciążeniu małym laptopem bodajże 19 V i 4 a prądu. Wkurzyłem się i zrobiłem sam zasilacz. Bazą był transformator bezpieczeństwa kupiony na złomie za 10 zł. Transformator z 230 V na 24 V. Do tego dałem mostek prostowniczy 20 amper i kondensator filtrujący 4700 mikrofaradów. A to wszystko podpiąłem pod przetwornicę step Down https://allegro.pl/oferta/przetwornica-step-down-cc-cv-6v-40v-20a-jak-mppt-8410746733

Zasilacz potrafi dać 10 amperów przy napięciu 15 V. I wytrzymuje krótkie zwarcia. Dodatkowo wymusiłem przepływ powietrza jakimś wentylatorem komputerowym. I mam fajny sprzęt za niecałe 100 zł. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.06.2023 o 09:25, Cinek napisał(a):

Taki w sumie najtańszy i ma wydajność tylko do 5 A.

Może być?

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-laboratoryjny-zhaoxin-rxn-305d-30v-5a-9790841290

Upewnij się tylko, że działa w trybie CV i CC, a nie w przypadku zwarcia rozłącza obwód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny pod marką Yihua model 605D. Zamawiałem w Gotroniku 305 a przysłali 605 i nie chcieli zwrotu :) U mnie działa od prawie 10 lat. Wymieniłem tylko potencjometry, bo są marnej jakości.

 

Zwróć uwagę na dwie rzeczy:

1 - Część z nich, po przekroczeniu zadanego prądu wyłącza się i trzeba go ręcznie załączyć. Mój akurat tego nie ma, ot zbija parametry, a po zmniejszeniu poboru prądu działa dalej. 2 - chłodzenie - warto wybrać taki model, w którym wiatrak będzie się załączał dopiero po przekroczeniu odpowiedniej temperatury, a nie - jak w moim - wyje na full cały czas. Oczywiście, można to przerobić, ale po co, jak można od razu wybrać taki, jak trzeba.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kysior napisał(a):

Zwróć uwagę na dwie rzeczy:

1 - Część z nich, po przekroczeniu zadanego prądu wyłącza się i trzeba go ręcznie załączyć. Mój akurat tego nie ma, ot zbija parametry, a po zmniejszeniu poboru prądu działa dalej. 2 - chłodzenie - warto wybrać taki model, w którym wiatrak będzie się załączał dopiero po przekroczeniu odpowiedniej temperatury, a nie - jak w moim - wyje na full cały czas. Oczywiście, można to przerobić, ale po co, jak można od razu wybrać taki, jak trzeba.

Czyli kupić tego Korada co wcześniej linkowałem-droższy parę złotych a nie ma potencjometrów tylko enkodery no i włącza/reguluje sobie obroty wentylatora według potrzeb:)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, volf6 napisał(a):

Czyli kupić tego Korada co wcześniej linkowałem-droższy parę złotych a nie ma potencjometrów tylko enkodery no i włącza/reguluje sobie obroty wentylatora według potrzeb:)

Ten mój zaoxin, czy jak mu tam, też włącza wentylator w zależności od potrzeby. Przy małych prądach wentylator nie chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.