Skocz do zawartości

Jakie ogrzewanie do dużego domu (ok 600 m2)


trzeci22

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuję rozwiązania do ogrzewania dużego domu, budynek będzie przebudowywany w środku więc zakładam dołożenie wszędzie podłogówki + będą grzejniki które już są i ew dołożenie kilku. Zastanawiamy się na pompą powietrzną - gruntowa raczej odpada ze względu na koszty instalacji. Na dachu jest 12 KW fotowoltaiki + magazyn 10 KW (planuję jeszcze dołożenie panelu do 18kw). Budynek jest z 2008 roku, ściany supporex 24 + 15 styropianu (biorę pod rozważanie dołożenie do tego co jest +15 styropianu ew wełny). Dach było tylko 15cm wełny więc planuję dołożenie jeszcze 20 cm. Na podłodze było 10cm styropianu i na to będzie kolejne 10 styropianu (ew 20 o ile ma to sens). Bardzo lubię kominek więc na pewno chcę go mieć z płaszczem wodny + DGP. Ktoś jest w stanie doradzić jakiej mocy powinna być pompa ciepła tak aby w domu było komfortowa temperatura 23-25? Obecnie mam powietrzną pompę ciepła do ogrzewania wody użytkowej (ustawiona na 55) i z tego jestem bardzo zadowolony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, trzeci22 napisał(a):

...zakładam dołożenie wszędzie podłogówki + będą grzejniki które już są i ew dołożenie kilku. Zastanawiamy się na pompą powietrzną - gruntowa raczej odpada ze względu na koszty instalacji...

Jeśli powietrzna pompa ciepła to wskazana była by sama podłogówka. Zlikwiduj grzejniki lub zamień je na klimakonwektory. Chodzi o temperaturę wody grzewczej w obiegu. Do grzejników potrzebna jest wyższa temperatura, a pompy ciepła pracują sprawniej przy jak najniższej temp. wyjściowej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, gondoljerzy napisał(a):

Jeśli powietrzna pompa ciepła to wskazana była by sama podłogówka. Zlikwiduj grzejniki lub zamień je na klimakonwektory. Chodzi o temperaturę wody grzewczej w obiegu. Do grzejników potrzebna jest wyższa temperatura, a pompy ciepła pracują sprawniej przy jak najniższej temp. wyjściowej.

Można też dać dużo grzejników, ale podłogówka lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, gondoljerzy napisał(a):

Jeśli powietrzna pompa ciepła to wskazana była by sama podłogówka. Zlikwiduj grzejniki lub zamień je na klimakonwektory. Chodzi o temperaturę wody grzewczej w obiegu. Do grzejników potrzebna jest wyższa temperatura, a pompy ciepła pracują sprawniej przy jak najniższej temp. wyjściowej.

 

Klimakonwektory są stosunkowo drogie. Za to umożliwiają chłodzenie pomieszczeń i rezygnację z klimatyzacji. Niestety wymagają zasilania elektrycznego, a jeśli mają chłodzić - dodatkowo odprowadzenia kondensatu i szczelnej izolacji rur chroniącej przed kondensacją wilgoci.

Oczywiście do uzyskania chłodzenia potrzebna będzie pompa ciepła z możliwośćią chłodzenia lub inny generator wody lodowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2024 o 12:52, trzeci22 napisał(a):

Poszukuję rozwiązania do ogrzewania dużego domu, budynek będzie przebudowywany w środku więc zakładam dołożenie wszędzie podłogówki + będą grzejniki które już są i ew dołożenie kilku. Zastanawiamy się na pompą powietrzną - gruntowa raczej odpada ze względu na koszty instalacji. Na dachu jest 12 KW fotowoltaiki + magazyn 10 KW (planuję jeszcze dołożenie panelu do 18kw). Budynek jest z 2008 roku, ściany supporex 24 + 15 styropianu (biorę pod rozważanie dołożenie do tego co jest +15 styropianu ew wełny). Dach było tylko 15cm wełny więc planuję dołożenie jeszcze 20 cm. Na podłodze było 10cm styropianu i na to będzie kolejne 10 styropianu (ew 20 o ile ma to sens). Bardzo lubię kominek więc na pewno chcę go mieć z płaszczem wodny + DGP. Ktoś jest w stanie doradzić jakiej mocy powinna być pompa ciepła tak aby w domu było komfortowa temperatura 23-25? Obecnie mam powietrzną pompę ciepła do ogrzewania wody użytkowej (ustawiona na 55) i z tego jestem bardzo zadowolony

Po krótce:

Podłogówka TAK

grzejniki NIE

styropian na ściany NIE

styropian podłoga TAK

dach docieplić TAK

komfortowa temperatura 23-25st. ILE???

Co do mocy pompy to po pierwsze, nie podałeś żadnych metrów, po drugie, a właściwie po pierwsze, jak wyżej OZC 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim metrażu to już niemalże przemysłowych rozwiązań potrzebujesz, ale najpierw audyt, potem termomodernizacja. Tylko strzeż się tych wszystkich dofinansowań bo domniemam że elektrownię masz na starych zasadach, przy dofinansowaniu przechodzisz na net metring a tu już jesteś całkiem w tył na prądzie. Ja mam 10Kw elektrownię, 160m² podłogi grzeję pc powietrzną i prądu wystarcza z lekką górką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, janusz napisał(a):

W temacie? 

Zaraz dowiesz się, że o PU chodziło ;). Fizycznie grzeje się podłogę, co przy skosach na poddaszu może sporo się różnić od PU, a praktycznie grzeje się kubaturę. 

U mnie np z racji antresoli kubatura znacznie odjeżdża od PU. W szczególności, że PU może być częściowo nieogrzewana.

Tak czy inaczej bez OZC można sobie zgadywać .. najwyżej inwestor posłucha i będzie potem sobie przerabiał ;).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, hebel napisał(a):

Przy takim metrażu to już niemalże przemysłowych rozwiązań potrzebujesz, ale najpierw audyt, potem termomodernizacja. Tylko strzeż się tych wszystkich dofinansowań bo domniemam że elektrownię masz na starych zasadach, przy dofinansowaniu przechodzisz na net metring a tu już jesteś całkiem w tył na prądzie. Ja mam 10Kw elektrownię, 160m² podłogi grzeję pc powietrzną i prądu wystarcza z lekką górką.

nie chodzi o dofinansowanie a zmianę umowy na rozszerzenie PV. Trzeba zostać przy starym systemie bo nie zapowiada się że wrócą do starych zasad. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lucash napisał(a):

nie chodzi o dofinansowanie a zmianę umowy na rozszerzenie PV. Trzeba zostać przy starym systemie bo nie zapowiada się że wrócą do starych zasad. 

A czy biorąc dofinansowanie np. na magazyn energii można zostać w starym systemie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, volf6 napisał(a):

A czy biorąc dofinansowanie np. na magazyn energii można zostać w starym systemie?

pod warunkiem że nie zgłosisz tego do OSD (ENEA/PGE/itd.) Ja bym wpinał bez żadnego oświadczenia ale sprawdź w wymaganiach czy jakiś papier od zakładu energetycznego nie jest wymagany do uruchomienia środków. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.01.2024 o 01:07, technix napisał(a):

Po krótce:

Podłogówka TAK

grzejniki NIE

styropian na ściany NIE

styropian podłoga TAK

dach docieplić TAK

komfortowa temperatura 23-25st. ILE???

Co do mocy pompy to po pierwsze, nie podałeś żadnych metrów, po drugie, a właściwie po pierwsze, jak wyżej OZC 

Dlaczego nie styropian na ścianę??

 

komfortowa temperatura 23-25 - w domu ma być ciepło i komfortowo - krótkie spodenki i T-shirt

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2024 o 12:52, trzeci22 napisał(a):

Zastanawiamy się na pompą powietrzną - gruntowa raczej odpada ze względu na koszty instalacji

 

nie znam się, gadałem tylko z serwisantem mojego pieca gazowego że jak pompa to tylko gruntowa a w powietrzną nie ma się co pchać... i mówił o normalnym domu a nie 600m2

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bielaPL napisał(a):

 

nie znam się, gadałem tylko z serwisantem mojego pieca gazowego że jak pompa to tylko gruntowa a w powietrzną nie ma się co pchać... i mówił o normalnym domu a nie 600m2

🤣🤣🤣🤣

Mocne, co On bierze?

Daj namiary 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bielaPL napisał(a):

 

nie znam się, gadałem tylko z serwisantem mojego pieca gazowego że jak pompa to tylko gruntowa a w powietrzną nie ma się co pchać... i mówił o normalnym domu a nie 600m2

No.

 

30k zł vs 80k zł. 

Okres zwrotu różnicy 150 lat 😁

 

Można? 

Można 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Chalek napisał(a):

No.

 

30k zł vs 80k zł. 

Okres zwrotu różnicy 150 lat 😁

 

Można? 

Można 

 

mówię że się nie znam, trzeba sprawdzić ile prądu pociągnie taka powietrzna na 600m2 przy -10 a ile gruntowa

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, bielaPL napisał(a):

 

nie znam się, gadałem tylko z serwisantem mojego pieca gazowego że jak pompa to tylko gruntowa a w powietrzną nie ma się co pchać... i mówił o normalnym domu a nie 600m2

Jak masz gaz, to możesz iść w hybrydę, czyli kocioł gazowy + PC powietrze woda.

W dodatnich temperaturach działa PC a w ujemnych, gdy sprawność PC spada na łeb, włącza się gaz. A jest to kilkanaście dni w roku.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.