Skocz do zawartości

Kontrolka świateł mijania...i nietylko :)


pzajac

Rekomendowane odpowiedzi

> co to jest ta folia transparentna??

Transparentna czyli przeźroczysta. Nie jestem pewien, ale w temacie to okreslenie tyczyło się kolorowej foli służącej do barwienia światła kontrolki. Folia dostępna jest tam gdzierobią reklamy.

Pozdroofka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Transparentna czyli przeźroczysta. Nie jestem pewien, ale w temacie

> to okreslenie tyczyło się kolorowej foli służącej do barwienia

> światła kontrolki. Folia dostępna jest tam gdzierobią reklamy.

Jeżeli chodzi o kolorowe folie, to są do dostania również w większych sklepach "papierniczych" oraz sklepach zajmujących się ogólnie pojętą "sztuką" (np. w Białymstoku jest to sklep "Art").

Ostatecznie można użyć przekładek do segregatorów lub okładek segregatorów, z tym że te ostatnie potrafią być za bardzo tłumiące (słabo widać kontrolki, szczególnie w dzień).

Dodam jeszcze że do rozpraszania światła bardzo dobre są torebki foliowe zwane potocznie "reklamówkami", z tym że chodzi mi o takie cienkie "jednorazówki" w kolorze matowo białym. Przyklejam kilka warstw (1-6) na sam spód (od strony żarówki) i efekt jest naprawdę bardzo dobry - nie widać włókna żarówki, a kontrolka świeci równomiernie. Trzeba tylko dobrać ilość warstw, ale to będzie zależeć od rodzaju materiału. Za duża liczba warstw spowoduje zbyt duże tłumienie światła. Obecnie jeżdżę z jedną warstwą, kontrolki są nieco nierównomiernie podświetlone, ale jakoś mi to nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem o co dobrze chodzi z tymi kolorowymi foliami bo nie czytalem tego calego watku, czytalem tylko manual bodajze kolegi pzajac i tam do barwienia ikonek uzywal separatorów do segregatora. czy te separatory nie zdaly egzaminu i trzeba bylo uzywac kolorowa folie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czy

> te separatory nie zdaly egzaminu i trzeba bylo uzywac kolorowa

> folie??

Bo widzisz... To jest tak samo jak z kobietami. wink.gif Niby wszystkie mają to samo ale są wśród nich takie, które mają to ladniejsze grinser006.gif

W porównaniu z separatorami folia daje bardziej soczysty i wyrazisty kolor światła. W końcu taka jej rola - ma być kolorowa i widoczna, przecież jest używana do produkcji reklam. Separator ma separować a tylko przy okazji jest kolorowy wink.gif

Pozdroofka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie wiem o co dobrze chodzi z tymi kolorowymi foliami bo nie czytalem

> tego calego watku, czytalem tylko manual bodajze kolegi pzajac i

> tam do barwienia ikonek uzywal separatorów do segregatora. czy

> te separatory nie zdaly egzaminu i trzeba bylo uzywac kolorowa

> folie??

Tak, u mnie segregatory nie zdały egzaminu - za ciemne świało mimo zastosowania żarówek 2W. Poza tym kolory pozostawiają wiele do życzenia.

Kolorowe folie maja to do siebie że są przezroczyste, więc mają inną wadę - nie rozpraszają światła i np w dzień pod kątem praktycznie nie widać kontrolki, a jak patrzysz prosto, to widać "w oddali" palący się żarnik żarówki. Kontrolka się tak dziwnie "jarzy". Trzeba stosować rozpraszanie światła.

Praktyka czyni mistrza, więc najlepiej jak sam poeksperymentujesz. Jak masz dostęp do lasera, to folia do lasera kosztuje niecałą złotówkę za arkusz, segregatory kosztują ok 0,70 za sztukę i fole transparentne kolorowe to też koszt ok 0,70 zł za sztukę. Jak widzisz ryzykujesz niewiele. smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czyli lepiej dac folie?? a jezeli tak to ta folia ma byc

> przezroczysta czy matowa i o duzej intensywnosci barwy?? a co

> dotyczy sie wydruku wzoru wskazników to robic to na takiej

> zwykłej folii do rzutników??

Lepiej kolorową folię. Najlepiej jakby była matowa, ale o dużej przepuszczalności światła -> praktycznie nie do dostania.

Najlepiej kupić przezroczystą (o dużej intensywności barwy, ale nie tłumiącej światła jak segregator) i kombinować z rozpraszaniem światła.

Co do ikonek, to jak już pisałem, zależy na jakiej drukarce planujesz drukować, ale tak -> ma to być dowolna sztywna folia na której da się coś wydrukować bez ryzyka uszkodzenia drukarki. wink.gif Te do rzutników są jak najbardziej ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja mam 6 warstw. 4 było za mało i w nocy przebijało.

Dodam tylko że zbyt duża liczba warstw powoduje powstawanie efektu tunelowego. shocked.gif

Chodzi o to że kontrolka przestaje być "płaska" i się robi jakby była wycięta z grubego plastiku - w efekcie patrzenie na nią z boku powoduje że krawędzie "tunelu" zasłaniają światło. Wiem wiem, marudzę zlosnik.gif ale efekt zauważyłem już przy 4 warstwach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chodzi o to że kontrolka przestaje być "płaska" i się robi jakby była

> wycięta z grubego plastiku

Zgadza się, dokładnie tak jest. smile.gif

- w efekcie patrzenie na nią z boku powoduje że krawędzie "tunelu" zasłaniają światło.

Kierowca patrzy "z przodu" więc nic mu nie zasłania. A pasażer niech podziwia widoki a nie gapi się na kontrolki wink.gif

Pozdroofka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba mam cos nie tak bo: lewa u mnie ma 12,8 a prawa 13,4 wysokosc 2.9... moze trzeba bylo to wydrukowac ze skalowaniem??

Edit: w generatorze ikonek znalzalem takie cos " Wymiary podkładek z ikonkami: lewa 128x29mm, prawa 133x29mm (przy 300 DPI generowanych grafik)..." o co to chodzi??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to chyba mam cos nie tak bo: lewa u mnie ma 12,8 a prawa 13,4

> wysokosc 2.9...

Czekaj, nie masz źle... grinser006.gif Pierwszy pomiar wykonywałem... metrówką bo nie było linijki pod ręką.... zlosnik.gif Wygrzebałem linijkę i jest 12,9 - 13,4 - 2,9 czyli metrówka oszukuje o 1 mm hahaha.gif

> moze trzeba bylo to wydrukowac ze skalowaniem??

Ze skalowaniem miałbyś 12,3 - 12,8 - 2,8 smile.gif

Pozdroofka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz trzeba tylko zamontować i po robocie Jestem ciekaw jak to wyjdzie w rzeczywistości. Szkoda ze mogę się za to zabrać dopiero w niedzielę bo przez następne trzy dni żonka do pracy pojedzie frown.gif Będę montował ledy kolorowe Co wy na to Czy może zastosować białe a może żarówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podklejone są zwykłymi

> teczkami plastikowymi

Tak myśłałem bo, bez urazy, ale trochę mdłe te kolorki wink.gif No ale powiedzmy, że to wina aparatu wink.gif

Jeżeli masz zamiar dawać LEDy to kolorowe. Zniwelują trochę mdławy odcień teczek.

Ja dalem zwykłe żarówki.

Pozdroofka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak myśłałem bo, bez urazy, ale trochę mdłe te kolorki No ale

> powiedzmy, że to wina aparatu

> Jeżeli masz zamiar dawać LEDy to kolorowe. Zniwelują trochę mdławy

> odcień teczek.

> Ja dalem zwykłe żarówki.

> Pozdroofka

szczerze powiedziawszy to kolory są bardzo żywe Aparat był lichy bo kd telefonu A jak robie aparatem to brak ostrości

PS: jakieś helikoptery latają mi nad blokiem mad.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> PS: jakieś helikoptery latają mi nad blokiem

Bo się zwiedzieli, że masz nowe kontrolki i chcą podejrzeć i skopiować wink.gif

P.S.

widzę że masz kilka kontrolek "sprawiających kłopoty". Kontrolkę od bagażnika i drzwi podłącz pod krańcówki przez diody prostownicze. Dlaczego - opisywalem w kilku tematach, w tym chyba też wink.gif Będziesz miał problem z podłączeniem kontrolki awaryjnych, nie bardzo jest gdzie się wpiąć. Chyba w tym temacie też proponowaliśmy jakieś rozwiązania z diodami

Pozdroofka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo się zwiedzieli, że masz nowe kontrolki i chcą podejrzeć i

> skopiować

> P.S.

> widzę że masz kilka kontrolek "sprawiających kłopoty". Kontrolkę od

> bagażnika i drzwi podłącz pod krańcówki przez diody

> prostownicze. Dlaczego - opisywalem w kilku tematach, w tym

> chyba też Będziesz miał problem z podłączeniem kontrolki

> awaryjnych, nie bardzo jest gdzie się wpiąć. Chyba w tym temacie

> też proponowaliśmy jakieś rozwiązania z diodami

> Pozdroofka

Myśle że sobie poradze a jak bede miał kłopot to zawsze mogę zerknąć na forum gdzie napewno coś znajdę Ponadto wydrukowałem sobie wielką książkę z opisem kilku ciekawych rzeczy do zrobienia w astrolotach.

Na leb też mi spada podsufitka. Patent już jest opracowany Teraz czekam na urlop żeby się za nią zabrać

Pozdroi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie mogłem sie powstrzymać i założyłem je są super

waytogo.gif

Korci mnie aby jako najbardziej "przednią" warstwę dać zadrukowaną na czarno folię. Chcę osiągnać efekt: nie będzie widać NIEŚWIECĄCYCH kontrolek. Nie chce mi się rozbierać zegarów więc jeśli mógłbyś przy podłączaniu reszty kontrolek zrobić taki eksperyment... wink.gif

Pozdroofka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Głównie chodzi o to, że zamaskuje ikonki i czy nie bedzie tłumić

> światła świecacych kontrolek.

> Pozdroofka

Podejrzewam że zamaskuje odblask kontrolek Teraz wygląda to jak w moim państwowym polonezie, ale nie jest źle. Jednak wydaje mi się ze przez przyciemnienie kontrolki stracą swoją barwę i będą zbyt ciemne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Głównie chodzi o to, że zamaskuje ikonki i czy nie bedzie tłumić

> światła świecacych kontrolek.

Ja robiłem baaaardzo wiele prób i chyba osiągnąłem jako taki kompromis jeśli chodzi o zakrycie nieaktywnych ikonek. Lepiej jest jak nie widać nieaktywnych ikon nawet kosztem dość dużego zmniejszenia jasności - różnica jest szczególnie zauważalna w słoneczne dni.

Mam jakieś fotki, jak znajdę chwilę to wrzucę.

Ogólnie:

- dałem lekko rozpraszający podkład z cienkiej foliowej torebki jednorazówki (inaczej: zrywki) (ale nie takiej na kanapki a np na zakupy)

- później folia kolorowa całkowicie przezroczysta,

- dalej kontury kontrolek

- i na wierzch kolor szary 95% (ale w zależności od tuszu drukarki i folii oraz od samej drukarki, oraz ustawień sterownika będzie to od 50 do 100% - trzeba po prsotu wydrukować kilka odcieni na jednym arkuszu i wybrać ten najlepszy).

- wrzuciłem 2W żaróweczki - nieco się grzeją, ale ostatnio zaglądałem i jeszcze nic nie powypalały.

Co do prób, to najlepiej przeprowadzać je na złożonym modelu, ponieważ w wyjętych foliach wyglądają jakby je było widać, a po złożeniu okazuje się że jest lepiej niż przy wyjętych (mniej widać niepalące się ikonki).

pozdrówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia robione z komórki, stąd bardzo słaba jakość.

Tutaj widać ikonki które mam teraz. Niestety podczas składania folie się obsunęły i nieco pofalowały stąd odbicia światła na lewym panelu. Jak się dobrze założy, to odbicia są tylko w lewym górnym rogu tego panela.

Jak się dobrze przyjrzeć to widać nieaktywne ikonki, ale ogólnie jest ok. W zasadzie to chyba mniej je widać niż oryginalne w takim samym oświetleniu.

Dodatkowo zapalona ikona rezerwy żeby można było sobie porównać jasność.

c78d780327cfc893m.jpg

Tutaj jakaś inna folia przyciemniająca i inne oświetlenie

f1eb8bfdbf85809dm.jpg

W pełnym słońcu... może gdyby szybka była dobrze umyta to byłoby coś widać. wink.gif

716fb840555b91aam.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna ciekawostka - można wyjąć zegary bez odkręcania linki od skrzyni oraz bez zdejmowania szybki przedniej. W dodatku nie trzeba się gimnastykować z rękami. Poniżej fotorelacja szybkiego demontażu zegarów.

1. Standardowo trzeba odkręcić obudowę (oraz parę innych plastików - nie opisuję tutaj tego), oraz trzy śrubki trzymające zegary.

2. Wyciągamy zegary maksymalnie do siebie, a następnie delikatnie przechylamy lewą stroną do wnętrza kokpitu. Trzeba trochę pomanewrować, ale daje się to zrobić.

85c151c629eaf17b.jpg

3. Lewą ręką chwytamy zegary od dołu i palcem wskazującym wciskamy blaszkę trzymającą linkę.

7039ca1b35f08ba9.jpg

4. Przytrzymując blaszkę lewą ręką, prawą ręką bez problemu "wchodzimy" w dziurę z prawej strony i odłączamy linkę.

be6009b453a0dc90.jpg

5. Po tej operacji linka już nie trzyma zegarów, więc ich wyjecie z wnęki to czysta przyjemność (brak zdjęć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I jeszcze jedna ciekawostka - można wyjąć zegary bez odkręcania linki

> od skrzyni oraz bez zdejmowania szybki przedniej. W dodatku nie

> trzeba się gimnastykować z rękami. Poniżej fotorelacja szybkiego

> demontażu zegarów.

> 1. Standardowo trzeba odkręcić obudowę (oraz parę innych plastików -

> nie opisuję tutaj tego), oraz trzy śrubki trzymające zegary.

> 2. Wyciągamy zegary maksymalnie do siebie, a następnie delikatnie

> przechylamy lewą stroną do wnętrza kokpitu. Trzeba trochę

> pomanewrować, ale daje się to zrobić.

> 3. Lewą ręką chwytamy zegary od dołu i palcem wskazującym wciskamy

> blaszkę trzymającą linkę.

> 4. Przytrzymując blaszkę lewą ręką, prawą ręką bez problemu

> "wchodzimy" w dziurę z prawej strony i odłączamy linkę.

> 5. Po tej operacji linka już nie trzyma zegarów, więc ich wyjecie z

> wnęki to czysta przyjemność (brak zdjęć).

Robię tak samo ale w drugą stronę. Jestem leworęczny... zlosnik.gif

Pozdroofka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Generator nie działa i działać raczej nie będzie. Ikonki i panele możesz ściągnąć z tego tematu:

KLIK

Ikony układasz na panelu w Paincie, potem drukujesz tak żeby miało odpowiednie rozmiary. Robiłem tą modyfikację przed świętami i napisałem spory tutorial na forum astraklub.pl

KLIK

Jak czegoś nie znajdziesz na autokąciku to możesz tam zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.