Skocz do zawartości

drzewa przy waskich drogach


taziii

Rekomendowane odpowiedzi

Przeszkadzaja Wam czy nie? Bo mi szczegolnie na waskich drogach gdzie przy samym poboczu z obu stron rosna drzewa a miniecie sie z wiekszym autem to juz pewna loteria. Szczegolnie na drogach w zachodniopomorskiem. Wydaje mi sie ze w miare mozliwosci wiekszosc TAKICH drog powinna byc wyczyszczona z drzew rosnacych przy samym poboczu. Wprawdzie latem daja cien na droge ale przede wszystkim stanowia smiertelne niebezpieczenstwo w razie niezapanowania nad pojazdem no i tez utrudniaja widocznosc szczegolnie na lukach. Ekologom proponuje ewentualne zasadzenie krzaczastych roslin w miejsca drzew a nam w razie wypadku zamortuzuja sile uderzenia. Co o tym sadzicie confused.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie drzewa to relikt przeszlosci. Zastanawialem sie juz kiedys nad sensem ich sadzenia przy drodze niewiem.gif

Moze wytyczano w ten sposob nimi trase, gdy byly duze opady sniegu - w Skandynawii do tego sie uzywa tyczek zeby.GIF

Nie wiem ziupelnie co artysta mial na mysli, ale faktem jest ze takie drzewa w awaryjnej sytuacji nie daja zadnej szansy czerwona.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nikomu by nie przeszkadzały gdyby zminimalizować awaryjne sytuacje

> zmniejszyc prędkość, wyprzedzać z użyciem mózgu itp.

> A poza tym - BYŁO

No to zminimalizuj, jak wali z przeciwka na ciebie 30 tonowy TIR - mozesz wybrac albo drzewo, albo czolówka zlosnik.gif W kazdym razie obustronne otarcie nieuniknione. A pan w TIRze tylko powie : uups, nie zauwazylem, ale to sie da wyklepac hahaha.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze bylo zlosnik.gif Mam na mysli jedynie drogi waskie gdzie przy samej drodze rosna drzewa po obu stronach. Po co one tam sa? Po pierwsze mozna by w te miejsce zrobic pobocze a tak idzie sobie pieszy czy jedzie rowerzysta ala poboczem na ktorym rosna drzewa, co kawalek omijajac drzewo wchodzi czy wjezdza na droge. Taka sytuacje doswiadczylem, wolno jechalem, ale rowerzysta omijajac drzewo wtargnal na droge, Musialem odbic w lewo i znalazlem sie juz na przeciwnym pasie, Dobrze ze nikt wtedy nie jechal, bo albo walil by we mnie albo w drzewo obok... Pozniej musialem prawie zwolnic do zera zeby sie minac z tirem... Pamietam jeszcze latek jak taka sobie droga jechal kombajn zajmujac prawie cala szerokosc drogi... Mam na mysli istote projektowania takiej drogi. Kiedys jak jezdzily furmanki mogly rosnac sobie takie drzewa ale teraz tylko przeszkadzaja (caly czas mam na mysli jedynie waskie praktycznie bez pobocza drogi przy ktorych rosna drzewa a takich drog w Polsce jest wiele).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiem ze bylo Mam na mysli jedynie drogi waskie gdzie przy samej

> drodze rosna drzewa po obu stronach. Po co one tam sa?

ale to jest pozostałość po "dawnych" czasach, przecie te drzewa mają po 30, 40 i więcej lat,

a były sadzone właśnie jak chłop furmanką jechał na targ - i cień miał, a z tirem się nie musiał mijać wink.gif

Na nowych drogach nikt nie sadzi drzew zaraz przy krawędzi.

Jestem za tym aby pozostawić drzewa tylko tam gdzie są za rowem i chyba sukcesywnie prowadzona jest taka akcja hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale to jest pozostałość po "dawnych" czasach, przecie te drzewa mają

> po 30, 40 i więcej lat,

> a były sadzone właśnie jak chłop furmanką jechał na targ - i cień

> miał, a z tirem się nie musiał mijać

> Na nowych drogach nikt nie sadzi drzew zaraz przy krawędzi.

> Jestem za tym aby pozostawić drzewa tylko tam gdzie są za rowem i

> chyba sukcesywnie prowadzona jest taka akcja

raczej byly sadzone, zeby wyznaczac dawne drogi.

Na drodze Pszczyna-Pawłowice przy sporym szczesciu mozna zahaczyc lusterkami od drzewo. Kiedys poszerzali tą droge i asfalt konczy się teraz na drzewach.

Dodatkowo są nieziemskie koleiny i sporo "TIRow" tamtedy jezdzi.

Podmuch od ciezarowki + koleiny + przepisowa predkosc i mozna wylądować na drzewie.

Jak tamtedy jezdzilem, to gdy jechalo cos wielkiego z naprzeciwko, musialem zwolnic i złapać mocniej kierownice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie drogi to masz tylko juz na pipidówach gdzie nikt nie odśnieża dróg i dzięki temu wiadomo jak jechać...

mi te drzewa nigdy nie przeszkadzały i nie jest to polski wynalazek jak sam zauważyłeś tylko niemiecki...

i do dzisiaj w niemczech tych drzew się nie usuwa tylko w polsce jakoś one stanowią poważne zagrożenie... ale tylko dlatego, że polacy nie umieją jeździć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Powoli owszem ale wyhamowanie do 20km/h przy mijaniu sie z tirem w

> ramach ostroznej jazdy to lekka przesada.

A dlaczego?

Słyszałeś kiedyś termin "dostosowanie prędkości do panujących warunków"? Tak? No to wiedz, że takie zwolnienie do 20km/h jest właśnie takim dostosowaniem.

Trzeba po prostu umieć jeździć a nie od razu zwalać winę na drzewa.

Pozdrawiam

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ... ale tylko dlatego, że polacy nie umieją jeździć...

Mów za siebie kolego, a nie za wszystkich grinser006.gifskromny.gif

Ostatnio jechałem w lubelskie i tam też drzewa ktoś mądry posadził zaraz koło jezdni. Jest troche niebezpiecznie czacha.gif, bo drogi są tak popękane po bokach, że trzeba jechać środkiem żeby nie urwać koła. drive.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A dlaczego?

> Słyszałeś kiedyś termin "dostosowanie prędkości do panujących

> warunków"? Tak? No to wiedz, że takie zwolnienie do 20km/h jest

> właśnie takim dostosowaniem.

> Trzeba po prostu umieć jeździć a nie od razu zwalać winę na drzewa.

> Pozdrawiam

> Bartek

Tia, a co zrobisz jak ci drzewo wejdzie na droge, albo co gorsza rzuci ci sie na maske hahaha.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przeszkadzaja Wam czy nie? Bo mi szczegolnie na waskich drogach gdzie

> przy samym poboczu z obu stron rosna drzewa a miniecie sie z

> wiekszym autem to juz pewna loteria. Szczegolnie na drogach w

> zachodniopomorskiem. Wydaje mi sie ze w miare mozliwosci

> wiekszosc TAKICH drog powinna byc wyczyszczona z drzew rosnacych

> przy samym poboczu. Wprawdzie latem daja cien na droge ale

> przede wszystkim stanowia smiertelne niebezpieczenstwo w razie

> niezapanowania nad pojazdem no i tez utrudniaja widocznosc

> szczegolnie na lukach. Ekologom proponuje ewentualne zasadzenie

> krzaczastych roslin w miejsca drzew a nam w razie wypadku

> zamortuzuja sile uderzenia. Co o tym sadzicie

na niektorych tak. moze i nie umiem w ogole jezdzic, ale szosy nie sa tylko dla holowczycow i innych colinow.

Takie drzewa na niektorych drogach po prostu uniemozliwiaja ucieczke, czy naprawienie jakiegos bledu (niekoniecznie naszego). nie daja szansy, jesli cos sie nagle pojawi na drodze (np konar takiego drzewa w czasie burzy, albo jakies zwierzatko typu los albo jelen biglaugh.gif ). na wezszych drogach zdarza sie czesto wyglupiac malolatom z okolicznych wiosek.

co nalezy zrobic, jadac 40@90, kiedy zza zakretu naszym pasem wyjezdza nam na czolowke tir, a lewym jedzie np. autokar?

co nalezy zrobic na wezszej drodze, przy jakiejkolwiek predkosci, jesli z tego zakretu wychodzi 20 letnia skoda 105 zajmujac cala szerokosc drogi (bo chopaki drift trenuja i filma kreca...)? hmm.gif

pozdrawiam

fosfor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak sie jezdzi powoli, to nie ma problemu z drzewami.

Bredzisz kolego smirk.gif

Jakbyś kiedyś miał ochotę zamiast na hajłejach pojeździć po krętych mazurskich dróżkach obsadzonych starymi drzewami w otoczeniu Ruskich i Litewskich TIRów to serdecznie zapraszam.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> i do dzisiaj w niemczech tych drzew się nie usuwa tylko w polsce

> jakoś one stanowią poważne zagrożenie...

Bo w Niemczech drzewa rosną przy drodze lokalnej gdzie możesz się co najwyżej minąć z traktorem albo sąsiadem z sąsiedniego gospodarstwa. A w PL... Zapraszam na tereny dawnych Prus Wschodnich.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wystarczy zwolnić, ewentualnie dostawić barierki energochłonne.

Aha, co jeszcze? hmm.gif

Zwolnić do ilu? Do średniej przejazdu 15 km/h? hmm.gif To już chyba lepiej konno jeździć smirk.gif

Barierki enegojakieśtam? Stary, są miejsca, gdzie stawiając takie barierki zwęziłbyś drogę z dwóch stron do jednego pasa.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bredzisz kolego

> Jakbyś kiedyś miał ochotę zamiast na hajłejach pojeździć po krętych

> mazurskich dróżkach obsadzonych starymi drzewami w otoczeniu

> Ruskich i Litewskich TIRów to serdecznie zapraszam.

> Pozdrawiam

no popatrz ja jeżdzę często po mazurskich drogach i jakoś mi drzewa nie przeszkadzają ale chyba bredzę... palacz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No to zminimalizuj, jak wali z przeciwka na ciebie 30 tonowy TIR -

A nie prościej wprowadzić zakaz do poruszania się na takich drogach przez TIRy i inne pojazdy wielkogabarytowe? To żadna filozofia ustawić znak zakazu przy numeracji drogi i znaku info o odległości do danej miejscowości. Kiedyś były takie oznaczenia gdzie był numer drogi na żółtym tle z biało-czarną obwódką, który mówił o zakazie poruszania się na nich ciężkich pojazdów.

Te wąskie drogi to są w większości gminne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> raczej byly sadzone, zeby wyznaczac dawne drogi.

> Na drodze Pszczyna-Pawłowice przy sporym szczesciu mozna zahaczyc

> lusterkami od drzewo. Kiedys poszerzali tą droge i asfalt konczy

> się teraz na drzewach.

> Dodatkowo są nieziemskie koleiny i sporo "TIRow" tamtedy jezdzi.

> Podmuch od ciezarowki + koleiny + przepisowa predkosc i mozna

> wylądować na drzewie.

> Jak tamtedy jezdzilem, to gdy jechalo cos wielkiego z naprzeciwko,

> musialem zwolnic i złapać mocniej kierownice.

Na tej drodze musisz trzymac mocno kierownice inaczej ci ja z rak wyrwie.. Tiry mijaja sie na centymetry... Jak na tym odcinku jest wypadek to nie jest to drobna stluczka .. frown.gif

Nawierzchnie maja zrobic w tym roku, ale drzewa zostaną.. Bedzie nadal duzo urwanych lusterek 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo w Niemczech drzewa rosną przy drodze lokalnej gdzie możesz się co

> najwyżej minąć z traktorem albo sąsiadem z sąsiedniego

> gospodarstwa. A w PL... Zapraszam na tereny dawnych Prus

u nas IDENTYCZNĄ drogę nazywa się krajową smirk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dokladnie. Jezeli bezpieczenstwo wymaga zatrzymania sie, to trzeba

> sie zatrzymac.

Czasami możesz nie zdąrzyć wyhamować.

Wiesz że samochód nie zatrzymuje się od razu po nacisnięciu pedału hamulca? Czasami jedyne wyjście z sytuacji (często blokowane przez drzewa) to ucieczka z drogi na pole czy też do rowu.

Pamiętaj że w Polsce większośc dróg to jednopasmówki, bardzo często bez poboczy, ale za to z drzewami obok.

Według mnie powinno się wyciąc drzewa w obrębie np. 10-15 metrów od drogi. Myślę że to o wiele zmniejszyłoby liczbę wypadków śmiertelnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przeszkadzaja Wam czy nie? Bo mi szczegolnie na waskich drogach gdzie

> przy samym poboczu z obu stron rosna drzewa a miniecie sie z

> wiekszym autem to juz pewna loteria. Szczegolnie na drogach w

> zachodniopomorskiem. Wydaje mi sie ze w miare mozliwosci

> wiekszosc TAKICH drog powinna byc wyczyszczona z drzew rosnacych

> przy samym poboczu. Wprawdzie latem daja cien na droge ale

> przede wszystkim stanowia smiertelne niebezpieczenstwo w razie

> niezapanowania nad pojazdem no i tez utrudniaja widocznosc

> szczegolnie na lukach. Ekologom proponuje ewentualne zasadzenie

> krzaczastych roslin w miejsca drzew a nam w razie wypadku

> zamortuzuja sile uderzenia. Co o tym sadzicie

teraz nie sadzi sie juz drzew przy drogach a te ktore sa maja po 20-50 lat wiec nic na to nie poradzimy smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> i twierdzisz ze to drzewa sa problemem ??

to juz zalezy od konkretnej drogi.. czasami drzewa, czasami ograniczenia ruchu.. anyway, drzewa przy asfalcie bezpieczenstwa nie zwiekszaja.

pamietaj ze po drogach jezdza naprawde rozni ludzie.

wiesz, nikt nie mowi zeby je kasowac do zera tam, gdzie droga ma 4m szerokosci i ograniczenie rzedu 40-50 kph. chociaz imho i tam w okolicy zakretow dobrze by bylo je troche przerzedzic - naprawde nie wiadomo kto jedzie oprocz nas na drodze.

tam gdzie buduja remontuja drogi widze znaczna poprawe (w swojej okolicy) - np. pojawia sie utwardzone pobocze wink.gif

pozdrawiam

fosfor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> i to jest powód aby wycinać drzewa ??

imo powinno wyciac sie drzewa bedace w promieniu 10 metrow od drogi -> daje to nie tylko mozliwosc "ucieczki" np przed pojazdem walacym na czolowe zderzenie, ale rowniez poczucie szeroko rozumianego bezpieczenstwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> takie drogi to masz tylko juz na pipidówach gdzie nikt nie odśnieża

> dróg i dzięki temu wiadomo jak jechać...

> mi te drzewa nigdy nie przeszkadzały i nie jest to polski wynalazek

> jak sam zauważyłeś tylko niemiecki...

> i do dzisiaj w niemczech tych drzew się nie usuwa tylko w polsce

> jakoś one stanowią poważne zagrożenie... ale tylko dlatego, że

> polacy nie umieją jeździć...

wierz mi, że nie wiesz co mówisz. Takie drzewka rosną przy wielu drogach krajowych i są niestety czasem śmiertelnie niebezpieczne frown.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem dlaczego są pomysły wycinania drzew rosnących przy drodze,

> jak wpada samochód na drzewo to raczej jest to wina kierowcy, a

> nie drzewa.

a jak Ci strzeli opona i Cię rzuci na drzewo ? Wolałbyś się zatrzymać na poboczu czy zabić o drzewo ?

Dlaczego jesteście tak krótkowzroczni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> te drzewa tam rosną od kilkudziesięciu lat i dotąd nie przeszkadzały

Bo kiedyś ludzi uczono jeździć, a nie pyszczyć. Teraz za kółko wsiada każdy i zgodnie ze starą zasadą, jak g... nie umie pływać, to mówi że woda za rzadka zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> i twierdzisz ze to drzewa sa problemem ??

drzewa, wąskie drogi, styl naszej jazdy

a Ty 'lejesz' na to że ludzie giną w taki sposób? przecież mozna to zmienić, wyciąć te przy drogach, a zasadziś nowe w innym, bezpiecznym miejscu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.