Skocz do zawartości

Pojechałem do Sztokholmu i wróciłem. 1000 km w jeden dzień.


HelixSv

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Raku napisał:

A przy okazji, jak taki EV radzi sobie np. że staniem 8 godzin na granicy, takiej ciepłej np. z Chorwacją ?

Wysłane z mojego CPH2145 przy użyciu Tapatalka
 

Nie kopci, nie trzęsie się, nie grzeje, a chłodzi i ma się dobrze. Łot technika!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, komor napisał:

 

Kupując elektryka rynek nastawia nas na tanią jazde, ładowanie z gniazda w nocnej taryfie, panele PV czy darmowe ładowarki w miastach.

Jadąc sobie autostradą i tankując po 1,5 - 2,2 PLN (przykładowo) za kWh to ekonomicznie nie ma to żadnego uzasadnienia, pierwszy lepszy diesel przy takich samych prędkościach spali mniej a i benzyna podobnie już. Więc jazda na dalszych odcinkach to tak naprawdę udowadnianie sobie że się da, ale niech jakaś bierka wypadnie z tej układanki i potem mamy ;] Co zresztą ostatnio widziałem osobiście na trasie, BMW i3 pracownika salonu :phi:

Ekologia w czystej postaci Auto elektryczne ładowane agregatem  prądotwórczym diesel - Giwera.pl

Tak i nie. Wszystko zależy jaka trasa, gdzie, czym i jak. 
To jakie auta porównany i jaką trasę? Bo na razie za dużo ogólników jak dla mnie, żeby ta dyskusja była merytoryczna. 
Proponuj trasę i auta, policzymy. 
 

Skoro wspomniałeś i3 to trzeba mieć świadomość, że to jest już zabytek, choć rześki. 
EV nadające się w trasy, dopiero tak naprawdę zaczynają wypływać na rynek. 

I całe szczęście, że jest tylu sceptyków, bo faktycznie by były kolejki na ładowarkach, a tak jest jeszcze pusto 😎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Raku napisał:

Rozwiń się. Ile km zasięgu kosztuje stanie na klimie ?
Ile taki EV pociągnie na samej klimie ?



Pytania słuszne, bo znajomi w ten weekend jechali wejście do Czarnogóry.

Pierwszy dzień podróży luzy, bo wtedy o 6:00 i nocleg na początku Chorwacji.
Drugi dzień, wyjazd o 6:00 dotarli ok 2:30 następnego dnia i8 godzin stali na granicy



Wysłane z mojego CPH2145 przy użyciu Tapatalka

 

Ok. 1-2 kWh z grubsza. Zależnie od gabarytu auta i upału. 

Spalinowy ile? Z 1 litr minimum pewnie. 
 

Ogólnie stanie w miejscu (i turlanie/podjeżdżanie) to raj dla wydajności EV i piekło dla spalinowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, HelixSv napisał:

 

To zależy, ile i jak się jeździ.

 

Sens EV maleje wprost proporcjonalnie do ilości kilometrów w długich trasach i częstotliwości ich pokonywania.

Ale jak ktoś jeździ przeważnie promieniu 100 km, to jest spoko.

Promień jazdy i słowa „spoko” zależy od pojemności baterii ;) Ci z bateriami 70-80 kWh mówią spoko na promień 200 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kravitz napisał:

 

To nie to.

Przez Łomżę i Pisz jest deko dalej. Na tyle dalej, że moim zdaniem nie dojadę.

Dodatkowo jest więcej ekspresówki, więc większe zuzycie prądu ;)

Trasa przez Ostrołękę, to teoretycznie dla mnie 240km i tyle wiem że dojadę.

 

 

😁

EV choroba widzę postępuje szybciej niż można było się spodziewać 😜

:oki:

W takim przypadku zazwyczaj najkorzystniej jest przymulić zgodnie z przepisami najkrótszą trasą, a potem świętować dystans, pokonany na soku z domu 😁

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, kravitz said:

 

To nie to.

Przez Łomżę i Pisz jest deko dalej. Na tyle dalej, że moim zdaniem nie dojadę.

Dodatkowo jest więcej ekspresówki, więc większe zuzycie prądu ;)

Trasa przez Ostrołękę, to teoretycznie dla mnie 240km i tyle wiem że dojadę.

 

 

 

Ale tam są szybkie ładowarki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, HelixSv napisał:

 

Ale tam są szybkie ładowarki. 

Ale Golf nie umi szybko, doliczając czas i zbędnie wydaną kasę, to jazda na spokojnie najkrótszą trasą wyjdzie korzystniej i pewnie szybciej. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, mrBEAN said:

😁

EV choroba widzę postępuje szybciej niż można było się spodziewać 😜

:oki:

W takim przypadku zazwyczaj najkorzystniej jest przymulić zgodnie z przepisami najkrótszą trasą, a potem świętować dystans, pokonany na soku z domu 😁

 

 

Aż sprawdziłem w abrp. 

Mówi, że najszybciej przez Ostrołękę, ale max speed 80 ;].

Meldunek na miejscu z 10%

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, HelixSv napisał:

 

Dla Ciebie 'hoho', dla innych 'ojezu!'

;]

Tak jeszcze zajrzałem ile to robi przy stałych 90, także może cisnąć i rozkoszować się ciszą i płynnością. A spalinowy niech rdzewieje 😎

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, mrBEAN said:

Tak jeszcze zajrzałem ile to robi przy stałych 90, także może cisnąć i rozkoszować się ciszą i płynnością. A spalinowy niech rdzewieje 😎

 

 

 

Fajny test.

Podobał mi się fragment, gdy mówił "6km of range, 9.4 to go". :phi:

 

Ale do Mikołajek można jechać, no chyba, że w zimę, to nie.

...no chyba, że bez ogrzewania. :balwan:

 

To jest jednak pasja. ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HelixSv napisał:

 

Ale tam są szybkie ładowarki. 


Bez ładowania to zawsze szybciej niż na najszybszej ładowarce ;)

Golf łyka 40KW mocy.

Jak klikam po PlugShare to moze ze 2x trafiłem na coś szybszego.

Najczesciej jakieś 22KW. Bida ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mrBEAN napisał:

Ok. 1-2 kWh z grubsza. Zależnie od gabarytu auta i upału. 

Spalinowy ile? Z 1 litr minimum pewnie. 
 

Ogólnie stanie w miejscu (i turlanie/podjeżdżanie) to raj dla wydajności EV i piekło dla spalinowego. 


To szczera prawda.

Jak stanę na mieście w korku to nie widze aby średnie zużycie jakos rosło.

W benzynowym nawet ze start/stop spalanie idzie do góry.

A jak chcesz mieć klime to silnik musi się kręcić. W elektryku działa wtedy tylko klima.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, kravitz said:


Bez ładowania to zawsze szybciej niż na najszybszej ładowarce ;)

Golf łyka 40KW mocy.

Jak klikam po PlugShare to moze ze 2x trafiłem na coś szybszego.

Najczesciej jakieś 22KW. Bida ;)

 

 

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale jeśli chodzi o AC (zielone punkty na Plug-Share) to eGolf, i tak może ciągnąć tylko max 7 kW.

A DC (te żółte na PS), tak jak pisałeś, do 40 kW. Więc różnica jest.

 

Ładujesz czasem na DC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, HelixSv napisał:

 

 

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale jeśli chodzi o AC (zielone punkty na Plug-Share) to eGolf, i tak może ciągnąć tylko max 7 kW.

A DC (te żółte na PS), tak jak pisałeś, do 40 kW. Więc różnica jest.

 

Ładujesz czasem na DC?

Ale on klika tylko po darmowych :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, HelixSv napisał:

 

 

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale jeśli chodzi o AC (zielone punkty na Plug-Share) to eGolf, i tak może ciągnąć tylko max 7 kW.

A DC (te żółte na PS), tak jak pisałeś, do 40 kW. Więc różnica jest.

 

Ładujesz czasem na DC?

 

Do tej pory ładowałem tylko w domu, czyli prąd zmienny. (AC)

 

Kupiłem ładowarkę do domu na "siłę", ale jeszcze nie doszła. Jutro powinna byc w paczkomacie. Ale to też AC, tyle że szybciej.

 

Tak jak zostało juz tutaj napisane.

Prąd z tych szybkich ładowarek jest zwyczajnie drogi.

Na tyle drogi, że jakbym miał gdzies jechać, to bym wział Golfa 1.0TSI który pali po trasie 5 (pali nawet niecałe 5), co po dzisiejszych cenach paliwa wyjdzie maks 30PLN/100km. Zakładając Pb95 po 6PLN, a jeszcze po tyle nie jest ;)

Dojadę nim szybciej i bez żadnych kalkulacji.

 

Co do Mikołajek akurat, to widziałem że na parkingu hotelowym jest mozliwość bezpłatnie podłączyc się do "siły".

Dlatego opłaca mi się pojechać elektrykiem, bo płacę w sumie kilkanaście PLN za prąd w domu i jazda.

Mogę jechac wolniej jak trzeba.

 

OK, elektrykiem może i jeździ się przyjemniej, ale dla mnie to się musi dodawać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mrBEAN napisał:

Ale on klika tylko po darmowych :phi:

 

Nie klikam tylko po darmowych.

Klikam po każdej po trasie.

Nie wiem jak na plugshare rozróżnic darmowe.

Da się jakoś po ikonce, czy może jakis filtr tam jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kravitz napisał:

 

Nie klikam tylko po darmowych.

Klikam po każdej po trasie.

Nie wiem jak na plugshare rozróżnic darmowe.

Da się jakoś po ikonce, czy może jakis filtr tam jest?

Żartowałem ;) 

Jest filtr, ale ogólnie u nas już mało tego, bardzo mało.

Zielone AC, pomarańczowe DC.

Jest jeszcze kilka opcji filtrowania, ale zaczyna brakować podstawowej, czyli rozróżnienie mocy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mrBEAN napisał:

Żartowałem ;) 

Jest filtr, ale ogólnie u nas już mało tego, bardzo mało.

Zielone AC, pomarańczowe DC.

Jest jeszcze kilka opcji filtrowania, ale zaczyna brakować podstawowej, czyli rozróżnienie mocy. 

 

 

Tak mniej więcej wygląda ta trasa.

Jak widać tylko zielone.

No chyba że bym "takował" zaraz za Warszawą. Bezsens ;)

 

image.png.ce179c39d32943ca41e66984b3351c16.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kravitz napisał:

OK, elektrykiem może i jeździ się przyjemniej, ale dla mnie to się musi dodawać ;)

Ale jak policzysz sobie prąd z domu i kilka/kilknaście kWh w trasie, to zazwyczaj nadal się dodaje. 

Jak jeździsz kilka razy w miesiącu w "trasę" to kupujesz abonament GW za 30 zł i już DC kosztuje Cię 1,59 zł.

Teraz w wakacje abonament 50% tańszy.

Jak sie nudzisz, to możesz sobie wyklikać 3 ankiety na EV klub Polska i dostać 7% zniżki w GW.

I jak sobie jeszcze trochę poklikasz, to będziesz miał autobany free do Trójmiasta i A4 Kat-Krk.

I jak tak sobie policzysz, to ten dystans sensownie ekonomiczny się wydłuża, im lepszy elektryk tym bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kravitz napisał:

 

OK, ale to mi się musi dodawać, a nie komuś ;]

Ja nie jeżdzę kilka razy w miesiącu w trasę ;]

Nie twierdzę inaczej, od razu rozpisałem różne scenariusze. 

Ty rób tak żeby było dla Ciebie dobrze, i... obserwuj jak gnije TSI :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minutes ago, iwik said:

No chyba, że coś po drodze wyskoczy, jakiś dodatkowy objazd, i cały misterny plan z dojazdem na 10% w pi...u. :hehe:

 

Znowu?

Pośmiałeś się, dowartościowałeś?

 

Weź sobie poluźnij gumkę. Efekt taki sam a nie będziesz innym psuł krwi.  :ok: 

Nie wnosisz na to forum niczego wartościowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HelixSv napisał:

Weź sobie poluźnij gumkę

Oho, coś dzisiaj nie poszło jak powinno... :lol:

 

Znaczy rozumiem, że na tym forum wolno tylko wychwalać EV, a krytykować i wskazywać minusów już nie wolno.

To zupełnie jak w TVP, może wyślij tam swoje CV 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minutes ago, iwik said:

Oho, coś dzisiaj nie poszło jak powinno... :lol:

 

Znaczy rozumiem, że na tym forum wolno tylko wychwalać EV, a krytykować i wskazywać minusów już nie wolno.

To zupełnie jak w TVP, może wyślij tam swoje CV 🤣

 

To jeszcze raz. 

Po co tu przychodzisz?

 

To jest kącik właścicieli i sympatyków EV. Ty najwyraźniej czerpiesz satysfakcję z wszelkich niedogodności związanych z EV. Leziesz tu codziennie, tylko po to aby bezinteresownie i złośliwie dogryzać. Wydaje mi się, że próbujesz się w ten sposób dowartościować. 

 

Ja widzę plusy i minusy poszczególnych EV, czy infrastruktury i szczerze o nich pisze. Natomiast ty widzisz TYLKO minusy i jeszcze głupkowato się z nich śmiejesz.

Hejtujesz zupelnie jak TVP Tuska, może wyslisz tam swoje CV?

 

Właśnie sobie przypomniałem, że mogę włączyć ignora. Polecam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, iwik napisał:

No chyba, że coś po drodze wyskoczy, jakiś dodatkowy objazd, i cały misterny plan z dojazdem na 10% w pi...u. :hehe:

 

Zamontowałem dzisiaj bagaznik na rowery na dachu.

Dopedałuję do celu!

  • Lubię to 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HelixSv napisał:

To jest kącik właścicieli i sympatyków EV

A ty chciałbyś zrobić z niego "kącik bezkrytycznych sympatyków ev". Jak Ci tak przeszkadza, że ev mają minusy w są w jakichś kategoriach gorsze od klasycznych aut (bo w niektórych są...) i ktoś to śmie zauważyć, to może sam skorzystaj z opcji "ignoruj" panie internetowy psychologu. 

Edytowane przez iwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@iwik i @HelixSv

Panowie proszę się nawzajem nie dyskredytować, ponieważ oboje jesteście mi tu potrzebni 😜
 

Już wystarczy, że na chwilę swego czasu zniknął szanowny kolega „dzieci pod Bełchatowem” i już kącik w 50% zwolnił 😁

 

Tak, trzeba mieć jaja by powozić EV, może się tak zdarzyć, że prądu braknie.

Na szczęście w spalinowych nigdy się to nie zdarza 😎

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, HelixSv napisał:

 

To jeszcze raz. 

Po co tu przychodzisz?

 

To jest kącik właścicieli i sympatyków EV. Ty najwyraźniej czerpiesz satysfakcję z wszelkich niedogodności związanych z EV. Leziesz tu codziennie, tylko po to aby bezinteresownie i złośliwie dogryzać. Wydaje mi się, że próbujesz się w ten sposób dowartościować. 

 

Ja widzę plusy i minusy poszczególnych EV, czy infrastruktury i szczerze o nich pisze. Natomiast ty widzisz TYLKO minusy i jeszcze głupkowato się z nich śmiejesz.

Hejtujesz zupelnie jak TVP Tuska, może wyslisz tam swoje CV?

 

Właśnie sobie przypomniałem, że mogę włączyć ignora. Polecam. 

Ja myślałem że to kącik o EV. i tu jest kropka a nie żadne sympatycy czy inne masochisty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, iwik napisał:

A ty chciałbyś zrobić z niego "kącik bezkrytycznych sympatyków ev". Jak Ci tak przeszkadza, że ev mają minusy w są w jakichś kategoriach gorsze od klasycznych aut (bo w niektórych są...) i ktoś to śmie zauważyć, to może sam skorzystaj z opcji "ignoruj" panie internetowy psychologu. 

EV maja swoje oczywiste wady, ale ja nie o tym.

Krytyka jest jak najbardziej ok, ale zeby cos krytykowac warto najpierw to cos poznac w praktyce. 

Wiec wez no w koncu kup tego elektryka, na przekor wszystkim, takze sobie :phi: i wtedy pogadamy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, Kris88 said:

Czyli jako nie właściciel a ktoś kto się interesuje EV chyba mam tu zakaz wjazdu

 

Absolutnie nie!

Nikt tu nie ma zakazu wjazdu.

 

Tak samo, jak ja nie mam zakazu wjazdu np na Forum Lanosa.

Oczywiście nigdy bym nie pomyślał o tym, aby przesiadywać na tamtym kąciku tylko po to, aby pisać, że Lanosy są do dupy. ;]

Myślę, w takim przypadku w końcu podpadł bym pod punkt 10.4. regulaminu i dostał banem przez plecy. :zona:

 

Witamy serdecznie! :piwo:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, zinger napisał:

Wiec wez no w koncu kup tego elektryka, na przekor wszystkim

Kupię dopiero jak będę miał możliwość ładowania pod swoim domem (pracuję nad tym, bez tego warunku to zupełnie bez sensu).

No i o ile będą dostępne miejskie elektryki za normalne pieniądze (poza dacia spring). Nie wydam na prywatny samochód 200k, bo niestety nauczono mnie liczyć w szkole. 

 

Edit: A tak naprawdę to czekam na nasz narodowy projekt i-zera. :hehe:

Edytowane przez iwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, iwik napisał:

Kupię dopiero jak będę miał możliwość ładowania pod swoim domem (pracuję nad tym, bez tego warunku to zupełnie bez sensu).

No i o ile będą dostępne miejskie elektryki za normalne pieniądze (poza dacia spring). Nie wydam na prywatny samochód 200k, bo niestety nauczono mnie liczyć w szkole. 

 

Edit: A tak naprawdę to czekam na nasz narodowy projekt i-zera. :hehe:

Przy tej inflacji to niedługo za 200k to i Dacii Spring nie kupisz 😬

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, iwik napisał:

Nie wydam na prywatny samochód 200k, bo niestety nauczono mnie liczyć w szkole. 

 

Troche dziwne czasy nastały. To nie dotyczy niestety tylko Polski, ale przynajmniej całej UE.

"Niestety", bo kiedyś to przynajmniej dało się wynieść gdzieś w cholerę celem poprawy jakiejś złej sytuacji ;)

 

A te złe czasy to podwyzki cen dóbr takich jak samochody.

Jak chcesz sobie cos kupić, to chyba teraz lepiej na kredyt. Może i dopłacisz z 10% w ratach, ale zanim dozbierasz na dane auto aby się nie kredytować, to ono już będzie kosztować +20%.

Jakby się nie obrócić do d00pa z tyłu.

 

Ja tak zbieram na inne dobro ruchome, ale chyba w końcu się wkurzę i wezmę kredyt. Bo ceny tylko rosną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.08.2021 o 15:32, mrBEAN napisał:

Już wystarczy, że na chwilę swego czasu zniknął szanowny kolega „dzieci pod Bełchatowem” i już kącik w 50% zwolnił 😁

 

 

Przepraszam, że zawodzę oczekiwania ale jestem zbyt zajęty liczeniem kolejnych hucznie otwieranych w naszym kraju stacji ładowania sieci Ionity.

:skromny:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Dark_Knight napisał:

 

Przepraszam, że zawodzę oczekiwania ale jestem zbyt zajęty liczeniem kolejnych hucznie otwieranych w naszym kraju stacji ładowania sieci Ionity.

:skromny:

 

Nic nie szkodzi, niedługo zrobią auta z wymiennymi bateriami i dołączysz do tego grajdołku. Jakieś tam Ionity nie będzie musiało zaprzątać Twojej głowy :skromny: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, mrBEAN napisał:

Nic nie szkodzi, niedługo zrobią auta z wymiennymi bateriami i dołączysz do tego grajdołku. Jakieś tam Ionity nie będzie musiało zaprzątać Twojej głowy :skromny: 

 

Jeśli tak się zdarzy to bardzo chętnie, bo jedyne co mnie powstrzymuje to bezużyteczność takich pojazdów przy obecnym systemie uzupełniania energii.

:ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Dark_Knight napisał:

 

Jeśli tak się zdarzy to bardzo chętnie, bo jedyne co mnie powstrzymuje to bezużyteczność takich pojazdów przy obecnym systemie uzupełniania energii.

:ok:

 

 

Tak się ostatnio zastanawiałem, gdzie Ty piszesz te wszystkie wiadomosci na AK, skoro ciągle siedzisz w aucie i robisz te 600km dziennie ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, kravitz napisał:

Jak chcesz sobie cos kupić, to chyba teraz lepiej na kredyt. Może i dopłacisz z 10% w ratach, ale zanim dozbierasz na dane auto aby się nie kredytować, to ono już będzie kosztować +20%.

Jakby się nie obrócić do d00pa z tyłu.

 

Jasne ze kredyt!

już dawno nie ma sensu zbierać i wydawać kasę na jakies „grubsze” rzeczy, biorąc pod uwagę wysokość oprocentowania kredytów / leasingow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.