Skocz do zawartości

z cyklu "co to może być" rezonans przy jeździe


slon

Rekomendowane odpowiedzi

witam

Pacjent :

Skoda Fabia Kombi 1.2 2006 rok z gazikiem

Objawy : Podczas jazdy słychać jakby rezonans, im większa prędkość tym bardziej słyszalny. Wydaje się, że z przodu...jednak może być to mylne.

szczegóły :

- wciskanie sprzęgła nic nie zmienia

- zmiana biegów na którykolwiek, lub luz nic nie zmienia

- gazowanie , obroty silnika też nic nie zmieniają

Ki diabeł?

Pzdr

yikes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> witam

> Pacjent :

> Skoda Fabia Kombi 1.2 2006 rok z gazikiem

> Objawy : Podczas jazdy słychać jakby rezonans, im większa prędkość tym bardziej słyszalny. Wydaje

> się, że z przodu...jednak może być to mylne.

> szczegóły :

> - wciskanie sprzęgła nic nie zmienia

> - zmiana biegów na którykolwiek, lub luz nic nie zmienia

> - gazowanie , obroty silnika też nic nie zmieniają

> Ki diabeł?

> Pzdr

W Tipie mi tak antena kiedyś huczała jak była zbyt pionowo ustawiona - może masz jakąś od CB i w rezonans wpada. Inne rzeczy to coś luźnego w nadwoziu albo podwoziu... Z otwartą szybą i głową na zewnątrz może się uda zlokalizować - w taką pogodę, BHP poleca jednak ubrać czapkę przed dokonaniem procedury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś u mnie pojawiał się rezonans, ale taki prawdziwy, tzn pojawiał się przy pewnej prędkości (ok. 75 km/h), a poniżej i powyżej jej słabł. Powodem było rozwarstwienie bocznej ścianki opony. Ciekawe było też to, że dopóki auto stało na kołach, to nikt tego nie zauważył, dopiero po podniesieniu auta stało się to wyraźnie widoczne.

Możesz dla pewności sprawdzić wszystkie opony, czy nie ma takich atrakcji, chociaż jak nie zaatakowałeś jakiejś poważnej dziury, to nie powinno się coś takiego stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kiedyś u mnie pojawiał się rezonans, ale taki prawdziwy, tzn pojawiał się przy pewnej prędkości

> (ok. 75 km/h), a poniżej i powyżej jej słabł. Powodem było rozwarstwienie bocznej ścianki

> opony. Ciekawe było też to, że dopóki auto stało na kołach, to nikt tego nie zauważył, dopiero

> po podniesieniu auta stało się to wyraźnie widoczne.

> Możesz dla pewności sprawdzić wszystkie opony, czy nie ma takich atrakcji, chociaż jak nie

> zaatakowałeś jakiejś poważnej dziury, to nie powinno się coś takiego stać.

Rzucę okiem, wszystko możliwe. Oponki 2 sezon Barumy, ale dziur w wawie sporo po odwilży:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A moze to wentylator od chlodnicy. On przeciez kreci sie podczas jazdy, ped powietrza go napedza.

Hmm przyjrzę się wentylatorowi. Zastanawiam się jednak czy jak mam wybitą tą gumę stabilizatora to rezonans nie robi się od łącznika. icon_rolleyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie wiem czy to dotyczy akurat twojego przypadku ale jeżdżąc często widywałem auta z falującym

> jakimś osłona plastikową pod autem,i zawsze zastanawiałem się czy takie falowanie nie powoduje

> hałasu?

Może powodować. Najwięcej takich aut widuję po śnieżnych zimach, bo im się obrywają z tyłu przy cofaniu w głębokim śniegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hmm przyjrzę się wentylatorowi. Zastanawiam się jednak czy jak mam wybitą tą gumę stabilizatora to

> rezonans nie robi się od łącznika.

Ciekawy temat, właśnie przerabiam dokładnie to samo w takim samym aucie. Denerwuje mnie ten huk jak mało co :/ Na początku myślałem, że to wiatr gra na relingach, bo odgłos jest taki jak podczas jazdy z bagażnikiem na dachu... ale to nie to. Ciśnienie w oponach też wykluczyłem. W sumie niczym sobie nie "zasłużyłem" - w pewnym momencie zaczęło buczeć w trasie.

Na razie planuję zaczekać do marca i zmienić opony na letnie. Jak to nie pomoże to skończy się na warsztacie bo innych pomysłów brak.

Kolego slon, gdybyś przypadkuem znalazł przyczynę u siebie to będę bardzo wdzięczny za informację smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wymianie :

- gum stabilizatora

- gumy wahacza

- zbieżności

- sprawdzeniu opon

- sprawdzeniu chłodnicy

- sprawdzeniu osłony silnika

- nowy filtr oleju,olej, filtr powietrza + porządne dokręcenie obudowy

Bez zmian frown.gif

Niestety zapomniałem zapytać o tą osłonę tłumika.

Ewidentnie rezonans pojawia się plus minus od prędkości 30 km i wzrasta wraz z jej wzrostem smile.gif

frown.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe przyczyny:

1. wyząbkowane opony (często w kombi, kiedy przełoży się po dużym przebiegu opony z tyłu na przód)

2. płyta pod silnikiem, szczególnie gdy oberwane są przednie zaczepy

3. sprzęgiełko alternatora - u mnie burczało kiedy się zatarło...

4. posprawdzać jeszcze puszkę filtra powietrza, kiedyś miałem nie do końca dokręcone śrubki mocujące górną część i też buczało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> - wciskanie sprzęgła nic nie zmienia

> - zmiana biegów na którykolwiek, lub luz nic nie zmienia

> - gazowanie , obroty silnika też nic nie zmieniają

> Ki diabeł?

Wszelakie osłony termiczne po obluzowaniu dają takie lub podobne objawy.

PS. W 1998 kupiłem w salonie nówkę Felicię kombi i coś podobnego miałem okresowo, ale przez 2 lata nie byłęm w stanie znaleźć źródła tego "bzyczenia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wydech i tłumik sprawdzony. Dalej to samo. Jeszcze jedno spostrzeżenie :

- podczas jazdy kiedy słychać rezonans w momencie skręcenia kołami w lewo zanika jak koła się wyprostują jest to samo. Niestety zanik nie działa jak skręcam w prawo ..... hmmmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wydech i tłumik sprawdzony. Dalej to samo. Jeszcze jedno spostrzeżenie :

> - podczas jazdy kiedy słychać rezonans w momencie skręcenia kołami w lewo zanika jak koła się

> wyprostują jest to samo. Niestety zanik nie działa jak skręcam w prawo ..... hmmmm

łożysko koła ?

u mnie było takie jakby buczenie, byłem 100% pewien że to wydech, pojechałem do tłumikarza pomacał i nic

podwiązał blachę, osłone termiczną i też nic

ale właśnie było tak że bardzoej buczało jak skręcałem kołami w jedną stronę, a zanikało jak w drugą

tłumaczyłem to siłą odsrodkową - dociska i wtedy buczy głośniej

a wyszło że to łożysko w przednim lewym kole spineyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.