Skocz do zawartości

Okna dachowe - za i przeciw


luccass

Rekomendowane odpowiedzi

Osobiscie nie mam doswiadczenia i chcialbym poznac opinie osob mieszkajacych w pomieszczeniach z oknami dachowymi. Chodzi o to, ze w kilku pomieszczeniach waham sie czy wstawic takie okna (mialyby byc na zasadzie doswietlenia). Czy lepiej miec nieco ciemniej ale np. ciszej podczas deszczow, wiatrow, itp...

Mam rowniez pomieszczenie, gdzie okno dachowe musi byc i zastanawiam sie czy lepiej przeznaczyc je na sypialnie, czy na pokoj uzytkowany w ciagu dnia.

Podpowiedzcie troche prosze, najlepiej z wlasnego doswiadczenia ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Osobiscie nie mam doswiadczenia i chcialbym poznac opinie osob mieszkajacych w pomieszczeniach z

> oknami dachowymi. Chodzi o to, ze w kilku pomieszczeniach waham sie czy wstawic takie okna

> (mialyby byc na zasadzie doswietlenia). Czy lepiej miec nieco ciemniej ale np. ciszej podczas

> deszczow, wiatrow, itp...

> Mam rowniez pomieszczenie, gdzie okno dachowe musi byc i zastanawiam sie czy lepiej przeznaczyc je

> na sypialnie, czy na pokoj uzytkowany w ciagu dnia.

> Podpowiedzcie troche prosze, najlepiej z wlasnego doswiadczenia

Dachowe wstaw tam, gdzie potrzebne jest światło, ale nie tam, gdzie chcesz odpoczywać.

Czyli na korytarzy, w pracowni, gabinecie.

Ale nie w sypialni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dachowe wstaw tam, gdzie potrzebne jest światło, ale nie tam, gdzie chcesz odpoczywać.

> Czyli na korytarzy, w pracowni, gabinecie.

> Ale nie w sypialni.

Dzieki ok.gif Wlasnie taki mam plan, ale chcialem sie upewnic czy nie przesadzam oslabiony.gif

Okna w pokojach dzieciecych tez sa zaprojektowane, ale mam coraz mniejsza ochote je tam montowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dzieki Wlasnie taki mam plan, ale chcialem sie upewnic czy nie przesadzam

> Okna w pokojach dzieciecych tez sa zaprojektowane, ale mam coraz mniejsza ochote je tam montowac.

Jeśli dzieci mają się tam uczyć, to może warto. Popatrz, czy biurko da się postawić tak, by było doświetlone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Beda tam okna balkonowe 1.8m x 2.1m wiec mysle, ze wystarczy. Biurko da sie ustawic

Ja mam na poddaszu okno tylko na korytarzu. W sypialni i pokojach córek nie ma,

Zbyt widno nie jest, ale i więcej światła nie potrzeba.

W 2 pokojach są drzwi balkonowe + wąskie okno. W trzecim pokoju jest okno o szerokości 180cm ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Osobiscie nie mam doswiadczenia i chcialbym poznac opinie osob mieszkajacych w pomieszczeniach z

> oknami dachowymi. Chodzi o to, ze w kilku pomieszczeniach waham sie czy wstawic takie okna

> (mialyby byc na zasadzie doswietlenia). Czy lepiej miec nieco ciemniej ale np. ciszej podczas

> deszczow, wiatrow, itp...

> Mam rowniez pomieszczenie, gdzie okno dachowe musi byc i zastanawiam sie czy lepiej przeznaczyc je

> na sypialnie, czy na pokoj uzytkowany w ciagu dnia.

> Podpowiedzcie troche prosze, najlepiej z wlasnego doswiadczenia

Mam okna połaciowe w 2 sypialniach i w łazience. Żadnych negatywnych wrażeń nie mam.

BTW o co chodzi z tymi oknami? głośniej, że niby ma być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie jednym z kryteriów przy wyborze projektu była jak najmniejsza liczba okien dachowych. Ostatecznie wybraliśmy projekt, w którym było jedno takie okno, którego... i tak nie zrobiłem zlosnik.gif Było to okno nad schodami, zamiast niego zrobiliśmy normalne okno w ścianie przy schodach. Ja po prostu okien dachowych nie lubię, nie bardzo widzę zalety. Wyjrzeć przez to jest ciężko, jest to spory mostek cieplny nawet przy prawidłowym wykonaniu. I w ogóle bez sensu jest robić dziury w dachu, żeby widzieć kawałek nieba i tyle. Owszem, doświetlenie to jedyna zaleta. Więc jakbym miał pomieszczenia, gdzie nie mogę zrobić zwykłych okien (gdzieś w środku domu) i bym musiał, to bym robił takie okna. Ale tylko wtedy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> okna dachowe to lipa. Jeśli bezwzględnie nie musisz to olej to. Hałas, trudności z myciem, problemy

> ze szczelnością po jakimś czasem, z estetycznym wyglądem

Jak kupisz marketowe to i owszem.

Mam już osiem lat okna i nie zauważam żadnego z wymienionych przez Ciebie problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Osobiscie nie mam doswiadczenia i chcialbym poznac opinie osob mieszkajacych w pomieszczeniach z

> oknami dachowymi. Chodzi o to, ze w kilku pomieszczeniach waham sie czy wstawic takie okna

> (mialyby byc na zasadzie doswietlenia). Czy lepiej miec nieco ciemniej ale np. ciszej podczas

> deszczow, wiatrow, itp...

> Mam rowniez pomieszczenie, gdzie okno dachowe musi byc i zastanawiam sie czy lepiej przeznaczyc je

> na sypialnie, czy na pokoj uzytkowany w ciagu dnia.

> Podpowiedzcie troche prosze, najlepiej z wlasnego doswiadczenia

Mam w łazienkach i jednym z pokojów. Jestem zadowolony, następnym razem też bym je założył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Osobiscie nie mam doswiadczenia i chcialbym poznac opinie osob mieszkajacych w pomieszczeniach z

> oknami dachowymi. Chodzi o to, ze w kilku pomieszczeniach waham sie czy wstawic takie okna

> (mialyby byc na zasadzie doswietlenia). Czy lepiej miec nieco ciemniej ale np. ciszej podczas

> deszczow, wiatrow, itp...

> Mam rowniez pomieszczenie, gdzie okno dachowe musi byc i zastanawiam sie czy lepiej przeznaczyc je

> na sypialnie, czy na pokoj uzytkowany w ciagu dnia.

> Podpowiedzcie troche prosze, najlepiej z wlasnego doswiadczenia

okno dachowe

to plusy

wiecej swiatła, pokoj lepiej wyglada

ale minusy

starty ciepła w zimie

głośno jest podczas deszczu.

ja mam okna od południa (wiecej słońca i gorecej w lecie) i od (północy - ciemniej i zimniej w zimie)

generalnie polecałbym okna w pokojach od północy.

ja mam okna w sypialniach takze zdązyłem sie juz przywyczaic,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z veluxami widziałem w kilku miejscach taki jeszcze problem, że skraplająca się woda powodowała obłażenie lakieru w narożnikach i sinienie ram. w Fakro tego nie widziałem. Zresztą wielu twierdzi, że Fakro jest lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> z veluxami widziałem w kilku miejscach taki jeszcze problem, że skraplająca się woda powodowała

> obłażenie lakieru w narożnikach i sinienie ram. w Fakro tego nie widziałem. Zresztą wielu

> twierdzi, że Fakro jest lepsze.

IMO wyzszosc Bozego Narodzenia nad Wielkanoca ok.gif

Problem bardziej bym upatrywal w wilgotnym i slabo przewietrzanym pomieszczeniu wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Potwierdzam; a zimie strata ciepła jest masakryczna.

Tego nie potwierdzam. Sprawdzałem pirometrem i nie rożni się od zwykłego okna. Ponieważ dachowe są zwykle mniejsze to właściwie strata jest mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jakaś bzdura albo źle wykonane wnęki.

Nie, nie bzdura, sam widzialem. u rodzicow tak sie dzieje, ale ... okno ma juz 17lat i nie bylo odnawiane .malowane, co na okno drewniane i tak jest dobrym rezultatem.

IMO przy obecnych oknach i wkladach 3-szybowych z ciepla ramka problem jest zminimalizowany, bo woda sie nie wykrapla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dachowe wstaw tam, gdzie potrzebne jest światło, ale nie tam, gdzie chcesz odpoczywać.

> Czyli na korytarzy, w pracowni, gabinecie.

> Ale nie w sypialni.

odwrotnie. Okno dachowe w miejscu, gdzie przez dluzszy czas sie przebywa, daje za duzo promieniowania podczerwonego, czyli za bardzo grzeje. Potem zaczyna sie kombinowanie z roletami, styropianem i kartonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ogólnie są świetne ale w sypialni odpuściłbym. Podczas deszczu słychać bardziej jak krople uderzają

> o dach i jest po prostu głośniej. Czasami trudniej zasnąć.

> Pozdrawiam.

Ja lubię. Na mnie dźwięk bębniącego deszczu o okno działa uspokajająco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Osobiscie nie mam doswiadczenia i chcialbym poznac opinie osob mieszkajacych w pomieszczeniach z

> oknami dachowymi. Chodzi o to, ze w kilku pomieszczeniach waham sie czy wstawic takie okna

> (mialyby byc na zasadzie doswietlenia). Czy lepiej miec nieco ciemniej ale np. ciszej podczas

> deszczow, wiatrow, itp...

> Mam rowniez pomieszczenie, gdzie okno dachowe musi byc i zastanawiam sie czy lepiej przeznaczyc je

> na sypialnie, czy na pokoj uzytkowany w ciagu dnia.

> Podpowiedzcie troche prosze, najlepiej z wlasnego doswiadczenia

W mieszkaniu mam okna w wykuszach, w łazience doinstalowane okno połaciowe, podobnie jak na klatce schodowej.

Nie są one szczególnie głośne w czasie deszczu, ani upierdliwe, ale mają tą wadę że gradobicie może je załatwić - pod tym względem lepsze okna w wykuszach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W zimie jedyny problem jaki jest z oknami połaciowymi u mnie to zaleganie na nich śniegu. Czyli

> jednak strata nie jest tak masakryczna jak piszesz, bo by tego śniegu nie było.

Bo ogólnie okna połaciowe są ciepłe, to znaczy mają podobne parametery jak zwykłe okna ścienne. Czyli przeciętne okno to współczynnik U około 1.0 W/m kw. A naprawdę ciepłe okno to U=0.6. Tylko jak masz dach ocieplony tak jak dzisiaj jest standard, około 30cm wełny, czy inną pianką, to U dla takiego ocieplenia to przedział 0.1-0.15 W/m kw. Czyli takie, nawet ciepłe okno dachowe to "dziura" w ociepleniu o około sześcio do dziesięciokrotnie większej przepuszczalności ciepła. I to przy prawidłowym montażu zlosnik.gif Po co przykładać się do ocieplenia dachu, żeby sobie potem na własne życzenie to ocieplenie tak dziurawić? Dla mnie to jest bez sensu. Powiesz, że to w sumie tak samo jak ze zwykłymi oknami. W sumie tak, tylko że ciepłe powietrze zawsze ucieka do góry i oknami dachowymi akurat robisz mu drogi ucieczki tam gdzie go najwięcej, zamiast zatrzymywać ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo ogólnie okna połaciowe są ciepłe, to znaczy mają podobne parametery jak zwykłe okna ścienne.

> Czyli przeciętne okno to współczynnik U około 1.0 W/m kw. A naprawdę ciepłe okno to U=0.6.

> Tylko jak masz dach ocieplony tak jak dzisiaj jest standard, około 30cm wełny, czy inną

> pianką, to U dla takiego ocieplenia to przedział 0.1-0.15 W/m kw. Czyli takie, nawet ciepłe

> okno dachowe to "dziura" w ociepleniu o około sześcio do dziesięciokrotnie większej

> przepuszczalności ciepła. I to przy prawidłowym montażu Po co przykładać się do ocieplenia

> dachu, żeby sobie potem na własne życzenie to ocieplenie tak dziurawić? Dla mnie to jest bez

> sensu. Powiesz, że to w sumie tak samo jak ze zwykłymi oknami. W sumie tak, tylko że ciepłe

> powietrze zawsze ucieka do góry i oknami dachowymi akurat robisz mu drogi ucieczki tam gdzie

> go najwięcej, zamiast zatrzymywać ciepło.

Bilansujesz: potrzeba światła / zagrożeniem uciekaniem ciepła. I tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bilansujesz: potrzeba światła / zagrożeniem uciekaniem ciepła. I tyle.

racja. Dlatego jeżeli mogę potrzebę światła zagwarantować zwykłymi oknami ściennymi, robię zwykłe. Jak się nie da, robię dachowe. Na szczęście w moim małym domku dało się bez żadnego dachowego ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja lubię. Na mnie dźwięk bębniącego deszczu o okno działa uspokajająco.

Też tak sobie na początku tłumaczyłem. zlosnik.gif

Po 10 latach zrobiło się denerwujące, kiedy leje i nie można zasnąć.

Za to wnęki poprawnie wykonane, więc nic się nie skrapla i okna po 10 latach są wciąż jak nowe.

W ogóle jestem pod wrażeniem technologii Velux-a. To jest zupełnie inny poziom niż te, nasze okna.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie masz poddasza użytkowego?

mam. 3 pokoje i jedna łazienka w czterech rogach domu, każde ze zwykłymi oknami w ścianach. W projekcie było jedynie okno połaciowe nad schodami, ale zamiast tego zrobiłem w ścianie przy schodach, obok drzwi zewnętrznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też tak sobie na początku tłumaczyłem.

> Po 10 latach zrobiło się denerwujące, kiedy leje i nie można zasnąć.

> Za to wnęki poprawnie wykonane, więc nic się nie skrapla i okna po 10 latach są wciąż jak nowe.

> W ogóle jestem pod wrażeniem technologii Velux-a. To jest zupełnie inny poziom niż te, nasze okna.

> Pozdrawiam.

Osiem lat już tak mieszkam smile.gif Dalej nie przeszkadza mi szum padającego deszczu.

Co do okien, to gdy wybierałem do swojego domu, Velux produkował okna z klamką u góry facepalm%5B1%5D.gifmlot.gifscrewy.gif Wybór był prosty, kupiłem Fakro i nie żałuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie masz poddasza użytkowego?

Ja mam poddasze z czterema pomieszczeniami. Doświetlają je 4 zwykle okna w ścianach szczytowych+2 drzwi balkonowe w lukanie. Klatka schodowa otwarta, czyli na dole mam światło z parteru, a na górze drzwi wewnętrzne mają przeszklenia i okna dachowego nie mam ani jednego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Osobiscie nie mam doswiadczenia i chcialbym poznac opinie osob mieszkajacych w pomieszczeniach z

> oknami dachowymi. Chodzi o to, ze w kilku pomieszczeniach waham sie czy wstawic takie okna

> (mialyby byc na zasadzie doswietlenia). Czy lepiej miec nieco ciemniej ale np. ciszej podczas

> deszczow, wiatrow, itp...

> Mam rowniez pomieszczenie, gdzie okno dachowe musi byc i zastanawiam sie czy lepiej przeznaczyc je

> na sypialnie, czy na pokoj uzytkowany w ciagu dnia.

> Podpowiedzcie troche prosze, najlepiej z wlasnego doswiadczenia

W moim przypadku okna dachowe powodują, że poddasze bardzo się nagrzewa latem, a próby ograniczenia tego efektu są mocno utrudnione - właściwie jedyną alternatywą byłyby rolety zewnętrzne, ale są droższe niż samo okno.

Druga wada, o której nikt jeszcze nie pisał, jest taka, że bardzo się brudzą - szyba nie jest pionowo, więc kurz, sadza z komina i wszelkie inne zabrudzenia osiadają na szkle, a jak popada, to już całkiem masakra.

A co do odgłosów podczas deszczu - mi nie przeszkadza, ale jak już zaczyna padać grad, to cały czas się zastanawiam, czy czasem któraś szyba nie pęknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

same okna to się myje jak normalne ale nie zawsze można do nich sięgnąć 270751858-jezyk.gif i tu jest problem 270751858-jezyk.gif

inna sprawa, że bez przerwy sa brudne - ilośc niezbędnych myć jest nieograniczona sick.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Velux produkował okna z klamką u góry Wybór był

> prosty, kupiłem Fakro i nie żałuję.

fakt - to jest gupie zlosnik.gif

ja mam 1,86 to zwis palacz.gifale np. moja serce.gif ma 1,55 i dla niej to nie do ogarnięcia hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> fakt - to jest gupie

> ja mam 1,86 to zwis ale np. moja ma 1,55 i dla niej to nie do ogarnięcia

U mnie w robocie mamy Veluxy i do klamek mamy przywiązane sznurki, bo bez tego nie ma szans ich sięgnąć. hehe.gifhehe.gifhehe.gif

Dałbym za to medal projektantom z Veluxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> same okna to się myje jak normalne ale nie zawsze można do nich sięgnąć i tu jest problem

> inna sprawa, że bez przerwy sa brudne - ilośc niezbędnych myć jest nieograniczona

W Fakro wiekszosc modeli ma obrot 180o z mozliwoscia blokowania, wlasnie do mycia i nie jest to dodatkowo platna opcja ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> z veluxami widziałem w kilku miejscach taki jeszcze problem, że skraplająca się woda powodowała

> obłażenie lakieru w narożnikach i sinienie ram. w Fakro tego nie widziałem. Zresztą wielu

> twierdzi, że Fakro jest lepsze.

w fakro tez to wystepuje

trzeba skraplajace sie wodę wycierać z narozników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..

> Co do okien, to gdy wybierałem do swojego domu, Velux produkował okna z klamką u góry Wybór był

> prosty, kupiłem Fakro i nie żałuję.

Miałem tak samo. Czołganie się do klamek nie wchodziło w grę a w Velux-ie mam akurat nad głową...

;-)

BTW: co do brudzenia, to nie prawda. Okna nad schodami nie myłem od 10 lat. Nie widać różnicy.

grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bębni Ale wyglądają jak nowe, myją się bez problemów i nie przeciekają.

> Mam Fakro, może dlatego są OK

Mam podobne odczucia, ponad 3 lata mam zespół 2 okien 78x140 (fakro plus) pod którymi śpię + jedno w jadalni i nie widze żadnych negatywnych tego skutków typu hałas, straty cieplne (w zimie troche ciemno bo śnieg na nich zalega długo wink.gif ) czy jakieś skropliny. W lecie fakt troche ciepło ale dokupiłem roletki które całkowicie potrafią zaciemnić pomieszczenie i odbijają część ciepła i jest ok. W pokoju i łazience również zamontowałem okna dachowe, a twierdzenia, że te okna to "zuo" są wyssane z palca i tyle smile.gif

A i nie mam problemów ze snem podczas deszczu, ale każdy jest inny. Gust jak dup. każdy ma swoją więc dopóki autor nie przekona sie sam jak to jest to nie zrozumie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.