Skocz do zawartości

Obowiązek przerejestrowania pojazdu - czy cos się zmieniło?


QuBeK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam takie zapytanie. Rodzice zakupili samochód, kupili auto które było/jest zarejestrowane na salon opla (był to samochód powystawowy czy cos w tym stylu).

Auto jeździ teraz w innym województwie. Wiem że wg przepisów powinno się przerejestrować na siebie samochód do 30 dni od daty kupna. Obiło mi się też o uszy, że za niedopełnienie tego obowiązku nie ma kar (nie ma kar z urzędu, a jak z policją?). Pytanie: Czy istnieją jakies konsekwencje lub inne komplikacje wynikające z jeżdżenia takim autem? OC jest już wykupione na rodziców (czyli dane sa inne niz w dowodzie). Pytam, ponieważ zapewne auto zostanie przerejestrowane, ale nie w tych 30 dniach, po prostu obecnie brak czasu i kasy na to. Czy mozna spokojnie jeździć sobie powiedzmy 3-4 miesiące zanim go sobie przerejestrują? Czy też lepiej to zrobić od razu gdyż... ? No własnie, gdyż co..? Czy w razie kontroli Policjant może zatrzymać dowód/wystawić mandat? Rozumiem że oczywiscie powinni przy sobie wozić nie tylko swoje dokumenty + dowód rej. +ubezpieczenie OC, ale również umowę Kupna-Sprzedazy..? wink.gif

Dziękuję za odpowiedzi (najlepiej z autopsji) zlosnik.gif

20.GIF20.GIF20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Głupie pytanie i nie musisz wnikać

Pisałeś że nie mają na to kasy, ale fakt, nie mój biznes

> Napisałem, że o czas także chodzi i babranie się z tym.

Całe dwie godzinyok.gif, wystarczy być w WK tuż przed lub zaraz po otwarciu.

Ile to się legend nasłuchałem o moim miejscowym WK, i ostanie 2 auta przerejestrowałem w 40 minut.

Ale to też rozumiem, trzeba mieć te 40 minut.

Temat już był omawiany niedawno, o ile urząd niewiele może o tyle może powiadomić policję a ta za niezgodność danych ze stanem faktycznym może pupę skopać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przerejestrowuję swoich samochodów nigdy, a sporo ich zmieniam. Jedynym wyjątkiem jest wyjazd zagraniczny, wtedy chcąc uniknąć kłopotliwego tłumaczenia, auto mam zarejestrowane na siebie.

Umów ze sobą nie wożę, mam dowód rejestracyjny i OC. Jak mam auto dłużej niż miesiąc to przepisuję OC na siebie.

Jak auto od kumpla pożyczasz to też nie bierzesz umowy, tylko dowód i ubezpieczenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Temat już był omawiany niedawno, o ile urząd niewiele może o tyle może powiadomić policję a ta za

> niezgodność danych ze stanem faktycznym może pupę skopać.

Tzn? zatrzymać dowód, wystawić mandat? Rozumiem że w razie rutynowej kontroli drogowej też się może przyczepić i skopać pupę? zlosnik.gifwink.gif

Pytam, bo jezeli nie ma wiekszego problemu to sobie to zrobią powiedzmy za 2-3 miesiące, a jezeli jest to musza gnac do urzedu (nie jest on w tej samej miejscowosci) w przyszłym tygodniu.... crazy.gif20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Głupie pytanie i nie musisz wnikać

> Napisałem, że o czas także chodzi i babranie się z tym.

dawno nie byłeś w Urzędzie, ja to załatwiałem w ciągu jednego dnia i kilkunastu minut, miesiąc później o sztywny dowód i karte pojazdu podjechałem 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak mam umowę k-s, to tez mogą tak zrobić?

> P.S. Na szczęscie auto mam z mojego WK.

> Tylko szkoda mi czarnych blach.

tak- odsyłany jest do Wydziału Komunikacji który go wydał- w tamtejszym urzędzie są wszystki dokumenty auta. Jak samochód sprzedajesz, to papiery idą za nim z urzędu do urzędu wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tak- odsyłany jest do Wydziału Komunikacji który go wydał- w tamtejszym urzędzie są wszystki

> dokumenty auta. Jak samochód sprzedajesz, to papiery idą za nim z urzędu do urzędu

OK, ale jest jakaś podstawa prawna na to, żeby po 30dniach nieprzerejestrowania auta wysyłać stary dowód do WK? blush.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a dlaczego mają zabrać dowód rejestracyjny, skoro jest ważny a samochód jest sprawny?

dzisiaj jest ok. jutro nie, wiesz co się stanie na drodze, a może wypierzesz dowód z ciuchami? Nie przewidzisz wszystkiego w życiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jak tłumaczysz niegodność właściciela w DR i na polisie?

normalnie - kupiłem samochód Panie władzo i go nie przerejestrowałem, bo nie mam na to czasu - do tej pory dwie kontrole i żadnych problemów, oprócz pouczenia:"oczywiście wie Pan, że ma Pan 30 dni na przerejstrowanie i proszę to niezwłocznie zrobić, bo minęło już xxx miesięcy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> OK, ale jest jakaś podstawa prawna na to, żeby po 30dniach nieprzerejestrowania auta wysyłać stary

> dowód do WK?

tego nie wiem, kupa ludzi jeździ nie przerejestrowanym i żyją tylko jak się potem coś zdarzy to płacz i zgrzyt zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie nie rozjasniło mi się nic...

Myslę że tutaj najwięcej niechęci w razie kontroli będzie budziło to, że w dowodzie będzie stary własciciel (salon), a w ubezpieczeniu nowy.

Ale wszystkie dokumenty/papiery sa ważne, niezgodnosc tylko własciciela w DR, a to mozna podeprzec umowa/faktura na zakup auta, z kolei na fakturze jest data, i bedzie wiadomo ze termin jest przekroczony...

To jak w koncu..? zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A możesz jasniej?

> Dlaczego "płacz i zgrzyt"?

> Mam wazny przegląd, oc, dokument przeniesienia własnosci - co jest nie tak, poza niedopełnieniem

> obowiązku przerejestrowania?

podałem juz raz przykład dokument jest nieczytelny bo się wyprał, zalał ec. policial.gif na drodze go zabiera daje pokwitowanie i odsyła do wydziału komunikacji gdzie był wydany, np. do Gdańska. I potem Ty kombinujesz, żeby może poprzednik na którym jeszcze auto "wisi" poszedł i złożył wniosek o wtórnik albo sam tam jedziesz zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to w swoim wydziale komunikacji wyrobię wtórnik, a nie na drugim końcu świata.

> Posiadanie auta wiązę się z pewnymi obowiązkami i kosztami czy to tak ciężko pojąć?

Wiadomo o co chodzi 20.GIF, mowimy tylko o "małym" poslizgu, a nie o swiadomym bimbaniu sobie... hehe.gifok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tzn? zatrzymać dowód, wystawić mandat? Rozumiem że w razie rutynowej kontroli drogowej też się

> może przyczepić i skopać pupę?

Tak, niezgodność danych ze stanem faktycznym, nieaktualne dane w DR, niedopełnienie obowiązku ustawowego (termin 30 dni na przerejestrowanie)

> Pytam, bo jezeli nie ma wiekszego problemu to sobie to zrobią powiedzmy za 2-3 miesiące, a jezeli

> jest to musza gnac do urzedu (nie jest on w tej samej miejscowosci) w przyszłym tygodniu....

Problemu w tej chwili nie ma żadnego, problem się pojawi jak przypadkiem go drapną na zwyczajną kontrolę.

Naprawdę, 40 minut się im chyba uda wygosodarować z rana?, może wziąć dzień "kacowego"...no nie wiem...w końcu za 2-3 miesiące też musi poświęcić czas na załatwienie tego. Więc czemu nie teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> podałem juz raz przykład dokument jest nieczytelny bo się wyprał, zalał ec. na drodze go zabiera

> daje pokwitowanie i odsyła do wydziału komunikacji gdzie był wydany, np. do Gdańska. I potem

> Ty kombinujesz, żeby może poprzednik na którym jeszcze auto "wisi" poszedł i złożył wniosek o

> wtórnik albo sam tam jedziesz

Ok, jasne. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak, niezgodność danych ze stanem faktycznym, nieaktualne dane w DR, niedopełnienie obowiązku

> ustawowego (termin 30 dni na przerejestrowanie)

> Problemu w tej chwili nie ma żadnego, problem się pojawi jak przypadkiem go drapną na zwyczajną

> kontrolę.

> Naprawdę, 40 minut się im chyba uda wygosodarować z rana?, może wziąć dzień "kacowego"...no nie

> wiem...w końcu za 2-3 miesiące też musi poświęcić czas na załatwienie tego. Więc czemu nie

> teraz?

To widzę że trzeba ich pogonić, wytłumaczyć co i jak i niech załatwią do 2 tyg i będzie z głowy.... wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiadomo o co chodzi , mowimy tylko o "małym" poslizgu, a nie o swiadomym bimbaniu sobie...

a czy ja Tobie napisałem gdzieś coś o bimbaniu?

Pytasz się czy sie coś zmieniło, odpowiadają Tobie, że nie, o dalej szukasz dziury w całym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ile to się legend nasłuchałem o moim miejscowym WK, i ostanie 2 auta przerejestrowałem w 40 minut.

> Ale to też rozumiem, trzeba mieć te 40 minut.

Heh, może u Ciebie tyle to trwa...W mojej miejscowosci, to tragedia... Głowa mnie boli jak myśle ,że trzeba isc do WK przerejestrowac auto. Raz jak chcialem zarejestrowac auto to 4 dni chodzilem. I tego czwartego dnia byłem o 7:00 i mialem gdzies 6-8 miejsce w kolejce. Dowód miałem do odbioru po 13tej. Wczesniej chcieli mi go dac za dwa-trzy dni...A uto by bylo bez tablic zlosnik.gif Z resztą co rusz widze, że ludzie sie wk...ą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja nie wiem co wy macie za nieudolny urząd. Poszedłem, poczekałem na swoją kolejkę.

Auto stało pod starostwem. 2 osoby przed poszedłem zdjąć tablice, jak wróciłem to za może 10 minut wszedłem. wypełniłem na miejscu kwit, zdałem tablicę, umowy i inne cuda wianki, poszedłem opłacić nowe i jak wróciłem to już czekał na mnie dowód (przecież drukują na miejscu!) i nowe tablice. Przykręciłem, do ubezpieczalni poszedłem i w sumie po może 2 godzinach wsiadłem w auto i pojechałem do roboty.

ZA ~miesiąc poszedłem odebrać dowód stały, dłużej szukałem miejsca by zaparkować niż czekałem na swoją kolej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a czy ja Tobie napisałem gdzieś coś o bimbaniu?

> Pytasz się czy sie coś zmieniło, odpowiadają Tobie, że nie, o dalej szukasz dziury w całym

A gdzie ja szukam dziury w całym? Pytam po prostu, zeby zasięgnąć jak najwięcej wiedzy. Upierdliwy sie robisz Rafał grinser006.gifzlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ZA ~miesiąc poszedłem odebrać dowód stały, dłużej szukałem miejsca by zaparkować niż czekałem na

> swoją kolej.

Dlaczego na AK nikt nie potrafi zrozumiec, ze urzedy nie dzialaja identycznie w calym kraju?

U mnie np. mozna sie przez internet zapisac na okreslony dzien i godzine, co nie znaczy ze identycznie jest np. w Mławie (co zreszta ktos potwierdzil).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dlaczego na AK nikt nie potrafi zrozumiec, ze urzedy nie dzialaja identycznie w calym kraju?

Bo procedury są identyczne w całym kraju?

> U mnie np. mozna sie przez internet zapisac na okreslony dzien i godzine, co nie znaczy ze

> identycznie jest np. w Mławie (co zreszta ktos potwierdzil).

A to już jest jakieś tam udogodnienie, uzależnione od możliwości głównie finansowych urzędu.

Natomiast procedury załatwiania są identyczne w całym kraju.

Z głupiej złośliwości namalował bym pismo albo do naczelnika, albo do starosty, nawet jak by miało zostać wysłane na "berdyczów"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo procedury są identyczne w całym kraju?

Takie sam, ale u mnie po pierwsze ciężko zdobyć numerek na dany dzień, a po drugie niekoniecznie dowód nawet miękki jest do odbioru tego samego dnia.

Ostatnio chciałem zgłosić sprzedaż i jak zobaczyłem tłum, to zrezygnowałem i wysłałem zgłoszenie pocztą .... nie wiem czy tak można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Takie sam, ale u mnie po pierwsze ciężko zdobyć numerek na dany dzień,

To jest osobna sprawa

> a po drugie niekoniecznie dowód nawet miękki jest do odbioru tego samego dnia.

A ciekawe jaka ku temu jest podstawa hmm.gif

> Ostatnio chciałem zgłosić sprzedaż i jak zobaczyłem tłum, to zrezygnowałem i wysłałem zgłoszenie

> pocztą .... nie wiem czy tak można.

Pisali(śmy) o tym parę dni temu. Wystarczy zgłosić staroście, ale warto mieć tego faktu potwierdzenie. Więc polecony z potwierdzeniem odbioru powinien temat załatwić, tylko nie wiem czy Ty decyzji czasem nie musisz podpisać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Heh, może u Ciebie tyle to trwa...W mojej miejscowosci, to tragedia... Głowa mnie boli jak myśle

> ,że trzeba isc do WK przerejestrowac auto. Raz jak chcialem zarejestrowac auto to 4 dni

> chodzilem. I tego czwartego dnia byłem o 7:00 i mialem gdzies 6-8 miejsce w kolejce. Dowód

> miałem do odbioru po 13tej. Wczesniej chcieli mi go dac za dwa-trzy dni...A uto by bylo bez

> tablic Z resztą co rusz widze, że ludzie sie wk...ą .

W Opolu rozwiązali to w prosty sposób, są zapisy na termin, przychodzisz i wychodzisz.

Problem jest czasami taki, że musisz poczekać 3-4 dni żeby się tam dostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a dlaczego mają zabrać dowód rejestracyjny, skoro jest ważny a samochód jest sprawny?

dlatego, że wszelkie zmiany w dowodzie rejestracyjnym muszą być w nim wpisane w ciągu 30 dni, a taką zmianą jest zmiana właściciela, jeśli policjant sie dopatrzy ,że to nie Twoje auto, a ma takie prawo, to ci dowód zabierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jest osobna sprawa

> A ciekawe jaka ku temu jest podstawa

> Pisali(śmy) o tym parę dni temu. Wystarczy zgłosić staroście, ale warto mieć tego faktu

> potwierdzenie. Więc polecony z potwierdzeniem odbioru powinien temat załatwić, tylko nie wiem

> czy Ty decyzji czasem nie musisz podpisać..

Zgłoszenie nie wymaga decyzji.

Pamiętam, że tylko pieczęć przybijali na umowie.

Ja im wysłałem formularz zgłoszenia wydrukowany z ich strony + kopię umowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Znaczy jak - odjeżdżasz spod urzędu bez dokumentów auta?

Ostatnio odebrałem dokumenty jeszcze tego samego dnia.

Rano wniosek, po południu tablice.

Ale kiedyś kazali czekać 2 tyg. na rejestrację - wydanie tablic i dowodu panic.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale nie odpowiedziałes na pytanie - zostawiałes stare papiery w urzedzie i na dwa tygodnie auto

> było n ie do jazdy?

Rejestracja nowego.

Miałem zostawić papiery i dostać tablice po 2 tyg. Czyli auto byłoby nie do odebrania z salonu.

W przypadku używki możesz jeździć na starych tablicach.

Napisałem pismo do kierowniczki i dostałem tablice po południu.

Ostatnio rejestrowałem też nówkę i rano oddałem papiery, a po południu dostałem tablice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Rejestracja nowego.

> Miałem zostawić papiery i dostać tablice po 2 tyg. Czyli auto byłoby nie do odebrania z salonu.

> W przypadku używki możesz jeździć na starych tablicach.

> Napisałem pismo do kierowniczki i dostałem tablice po południu.

> Ostatnio rejestrowałem też nówkę i rano oddałem papiery, a po południu dostałem tablice.

Nowe rejestrował mi leasing, to nie wiem, ale przy używkach zawsze dostawałem nowe blachy, a dowód tymczasowy drukowali od razu przy okienku... blush.gifniewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nowe rejestrował mi leasing, to nie wiem, ale przy używkach zawsze dostawałem nowe blachy, a dowód

> tymczasowy drukowali od razu przy okienku...

U nas jest Biuro Obsługi i dalej papiery idą w czarną dziurę - więc nie wiadomo, kiedy sprawa zostanie załatwiona zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jak w koncu..?

Mondkie zjezdzilem pol Europy nieprzerejestrowanym (OC na mnie) i mimo paru kontroli w Europie, w w tym nawet jednej mandatowej nikt nic. W PL to samo, mialem X kontroli (fakt, ze rutynowe a nie to, ze cwaniakowalem za przekroczenie predkosci) i zaden policjant slowa mi nie powiedzial.

Potem auto sprzedalem i tyle zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.