Skocz do zawartości

Zmniejszanie średnicy koła, a przyrost momentu i "mocy"


mrBEAN

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie.

Chciałbym poruszyć 2 kwestie.

Nominalnie auta są wypuszczane na konkretnym rozmiarze kół.

I teraz 2 sprawy:

1. Jaki wpływ na osiągi ma zmiana rozmiaru felgi ale przy zachowaniu tej samej średnicy koła.

Czyli przykładowo: 205/40/17, 205/45/16, 195/55/15 itp. przykłady.

Dla uproszczenia zakładamy, że średnica tych kół jest identyczna.

Waga też.

Czy ma tu zastosowanie jakaś teoria spiskowa albo naukowa ? zlosnik.gif

2. A tu zmienimy sobie średnicę czyli przykładowo, zamienimy 205/50/16

na 195/50/15.

Czyli ok. 3,5 cm różnicy na średnicy, czyli ok. 5,7 % różnicy we wskazaniu prędkościomierza.

I teraz pytanie, czy poprawa osiągów będzie odczuwalna, jeśli tak to czy można to jakoś policzyć, jakies konkretne liczby (procenty) może ?

Jak rozumiem zmienia się moment ...

Niech wypowie się ktoś kto wie o czym będzie pisał, bo ja nie wiem hehe.gifgrinser006.gif

Chodzi o jazdę po ciasnym torze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszą część pytania pomijam bo nie wypada nawet na nią odpowiadać facepalm%5B1%5D.gif

Co do zmiany całkowitej średnicy koła to jest zwykła zmiana przełożenia, tak jakbyś krótszy bieg miał czy przełożenie główne... Mniejsze koło da lepsze przyspieszenie ale i większe problemy z przyczepnością na niskich biegach (zależy sporo jakiej mocy to ma byc auto, jaka szerokość i jakość gumy).

Trzeba też przemyśleć kwestię prędkości na danych biegach co się bardziej opłaci. Czy małe koło kosztem wcześniejszej zmiany biegu czy większe koło ale powiedzmy niezmienianie biegu w pewnych okolicznościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pierwszą część pytania pomijam bo nie wypada nawet na nią odpowiadać

Może nie do końca zrozumiałeś moje pytanie, a może niepotrzebnie napisałem o tej samej masie.

Załóżmy, że ze zmiejszeniem felgi zmniejszamy masę ?

Jakie różnice powoduje mniejsza masa wirująca, nieresorowana - bo z takim określeniami się spotkałem.

> Co do zmiany całkowitej średnicy koła to jest zwykła zmiana przełożenia, tak jakbyś krótszy bieg

> miał czy przełożenie główne... Mniejsze koło da lepsze przyspieszenie ale i większe problemy z

> przyczepnością na niskich biegach (zależy sporo jakiej mocy to ma byc auto, jaka szerokość i

> jakość gumy).

> Trzeba też przemyśleć kwestię prędkości na danych biegach co się bardziej opłaci. Czy małe koło

> kosztem wcześniejszej zmiany biegu czy większe koło ale powiedzmy niezmienianie biegu w

> pewnych okolicznościach.

To wszystko co napisałeś to wiem, domyślam się i wnioskuję.

Natomast interesują mnie konkretne liczby - procenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może nie do końca zrozumiałeś moje pytanie, a może niepotrzebnie napisałem o tej samej masie.

> Załóżmy, że ze zmiejszeniem felgi zmniejszamy masę ?

> Jakie różnice powoduje mniejsza masa wirująca, nieresorowana - bo z takim określeniami się

> spotkałem.

Jeśli zmieniasz z 22" na 12" to pewnie odczujesz różnicę grinser006.gif

> To wszystko co napisałeś to wiem, domyślam się i wnioskuję.

> Natomast interesują mnie konkretne liczby - procenty.

Dwa-pi-er grinser006.gif tak jak pisałem - zmienia się przełożenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 1. Jaki wpływ na osiągi ma zmiana rozmiaru felgi ale przy zachowaniu tej samej średnicy koła.

> Czyli przykładowo: 205/40/17, 205/45/16, 195/55/15 itp. przykłady.

> Dla uproszczenia zakładamy, że średnica tych kół jest identyczna.

> Waga też.

> Czy ma tu zastosowanie jakaś teoria spiskowa albo naukowa ?

Generalnie szersza opona bedzie miala wieksze tarcie toczne, a co za tym idzie osiagi sie pogorsza.

Nie wiem jaki wplyw na tarcie toczne ma wysokosc profilu opony.

> 2. A tu zmienimy sobie średnicę czyli przykładowo, zamienimy 205/50/16

> na 195/50/15.

> Czyli ok. 3,5 cm różnicy na średnicy, czyli ok. 5,7 % różnicy we wskazaniu prędkościomierza.

> I teraz pytanie, czy poprawa osiągów będzie odczuwalna, jeśli tak to czy można to jakoś policzyć,

> jakies konkretne liczby (procenty) może ?

Zalozenie mniejszego kola, to tak jak zmniejszenie przelozenia skrzyni biegow.

Teoretycznie auto bedzie mialo wieksze przyspieszenie na kazdym z biegow, ale moze sie okazac, ze np 0-100 trzeba bedzie wiecej tych biegow uzyc.

Ciezko powiedziec czy auto naprawde bedzie szybsze.

> Jak rozumiem zmienia się moment ...

Moment i moc zostaja caly czas takie same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pierwszą część pytania pomijam bo nie wypada nawet na nią odpowiadać

Wbrew pozorom wypada...

Większa felga ma większy moment bezwładności niż felga mniejsza. Im felga większa, tym większą energię kinetyczną ma przy takim samej prędkości obrotowej - potrzeba więcej tej energii dostarczyć, żeby ją rozpędzić... Resztę sobie dopowiedz.

> Co do zmiany całkowitej średnicy koła to jest zwykła zmiana przełożenia, tak jakbyś krótszy bieg

> miał czy przełożenie główne... Mniejsze koło da lepsze przyspieszenie ale i większe problemy z

> przyczepnością na niskich biegach (zależy sporo jakiej mocy to ma byc auto, jaka szerokość i

> jakość gumy).

ok.gif

> Trzeba też przemyśleć kwestię prędkości na danych biegach co się bardziej opłaci. Czy małe koło

> kosztem wcześniejszej zmiany biegu czy większe koło ale powiedzmy niezmienianie biegu w

> pewnych okolicznościach.

ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wbrew pozorom wypada...

> Większa felga ma większy moment bezwładności niż felga mniejsza. Im felga większa, tym większą

> energię kinetyczną ma przy takim samej prędkości obrotowej - potrzeba więcej tej energii

> dostarczyć, żeby ją rozpędzić... Resztę sobie dopowiedz.

Opona też waży.

Ja rozumiem, jeśli to jest znaczna zmiana o kilka cali to można to brać pod uwagę ale tylko, jeśli znacznie szybko narasta prędkość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zalozenie mniejszego kola, to tak jak zmniejszenie przelozenia skrzyni biegow.

> Teoretycznie auto bedzie mialo wieksze przyspieszenie na kazdym z biegow, ale moze sie okazac, ze

> np 0-100 trzeba bedzie wiecej tych biegow uzyc.

> Ciezko powiedziec czy auto naprawde bedzie szybsze.

No ciężko powiedzieć ale właśnie ciekaw jestem procentów.

Czyli zmieniam średnicę o 35 mm to ile % szybciej będę miał przykładowo 60-120 km/h.

Ktoś potrafi to przeliczyć ? zlosnik.gif

Dodam, że wrzucając koła 205/50/16 i 205/45/16, różnicę w "napędzaniu" auta czuję i jest lepiej. (20mm różnicy)

Czyli będzie jeszcze lepiej przy 195/50/15 tylko żeby nie okazało się,

że lepsze wrogiem dobrego grinser006.gif

Z minusów - zmniejsza się prześwit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak w temacie.

> Chciałbym poruszyć 2 kwestie.

> Nominalnie auta są wypuszczane na konkretnym rozmiarze kół.

> I teraz 2 sprawy:

> 1. Jaki wpływ na osiągi ma zmiana rozmiaru felgi ale przy zachowaniu tej samej średnicy koła.

> Czyli przykładowo: 205/40/17, 205/45/16, 195/55/15 itp. przykłady.

> Dla uproszczenia zakładamy, że średnica tych kół jest identyczna.

> Waga też.

> Czy ma tu zastosowanie jakaś teoria spiskowa albo naukowa ?

Tutaj zauważalnego wpływu na osiągi nie będzie. Pamiętaj, że wraz ze wzrostem szerokości koła zwiększają się też opory toczenia, czyli możemy spowodować pogorszenie osiągów.

> 2. A tu zmienimy sobie średnicę czyli przykładowo, zamienimy 205/50/16

> na 195/50/15.

> Czyli ok. 3,5 cm różnicy na średnicy, czyli ok. 5,7 % różnicy we wskazaniu prędkościomierza.

> I teraz pytanie, czy poprawa osiągów będzie odczuwalna, jeśli tak to czy można to jakoś policzyć,

> jakies konkretne liczby (procenty) może ?

> Jak rozumiem zmienia się moment ...

> Niech wypowie się ktoś kto wie o czym będzie pisał, bo ja nie wiem

> Chodzi o jazdę po ciasnym torze.

Tutaj dokładnie będzie Ci się zmieniała siła napędowa na styku opony z nawierzchnią. Zgodnie z równaniem Mn=Fn*rd gdzie:

Mn- Moment napędowy

Fn- siła napędowa

rd- promień dynamiczny koła (jest praktycznie niemożliwy do wyznaczenia, dlatego używa się promienia tocznego, ale dla naszych rozważań możemy pozostać przy dynamicznym zlosnik.gif)

Po przekształceniu będziemy mieli wzór Fn=Mn/rd. Zakładamy, że dla obu przypadków mamy ten sam moment obrotowy. Dzięki temu widać, że na zmianę siły napędowej wpływa wartość promienia koła. Im mniejszy promień tym większa siła napędowa.

Jak byśmy wstawili konkretne dane, to na papierze wyniki nie wskazałyby jakichś kosmicznych różnic, natomiast na żywo moglibyśmy jakoś tę różnicę odczuć;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...

> Jak rozumiem zmienia się moment ...

Moment na kołach się nie zmienia. Wzrasta siła napędowa, bo zmniejsz się ramię działania siły. No, ale mniejsze ramię = mniejsza prędkość.

> Niech wypowie się ktoś kto wie o czym będzie pisał, bo ja nie wiem

> Chodzi o jazdę po ciasnym torze.

Jeśli tor jest ciasny i samochód z normalnymi kołami nie osiągnie w żadnym jego punkcie prędkości maksymalnej to gra może być warta świeczki. Działanie równorzędne ze zmianą przełożenia głównego. Tylko lepiej by było nie zmniejszać szerokości ogumienia, a jedynie jego wysokość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co wyczuwaliście czy lepsze przyspieszenie czy to, że obrotomierz będzie się szybciej wkręcał na obroty. Stawiam na to drugie - pamiętajcie że przy 3000obr. na konkretnym biegu w przypadku mniejszej średnicy koła jedziecie wolniej niż na standardowym rozmiarze. Sam kiedyś miałem w poprzednim aucie na przodzie opony z mniejszą średnicą i się nad tym wszystkim zastanawiałem. Gdyby założyć maleńkie kółka od taczki będzie wchodził na wysokie obroty jak bolid formuły 1, ale co z tego jak V max będzie 70km/h zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytanie co wyczuwaliście czy lepsze przyspieszenie czy to, że obrotomierz będzie się szybciej

> wkręcał na obroty. Stawiam na to drugie - pamiętajcie że przy 3000obr. na konkretnym biegu w

> przypadku mniejszej średnicy koła jedziecie wolniej niż na standardowym rozmiarze. Sam kiedyś

> miałem w poprzednim aucie na przodzie opony z mniejszą średnicą i się nad tym wszystkim

> zastanawiałem. Gdyby założyć maleńkie kółka od taczki będzie wchodził na wysokie obroty jak

> bolid formuły 1, ale co z tego jak V max będzie 70km/h

Co nie zmienia faktu, że osiągi się poprawiają.

Tylko teraz kto policzy ile się poprawiają ? 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak w temacie.

> Chciałbym poruszyć 2 kwestie.

> Nominalnie auta są wypuszczane na konkretnym rozmiarze kół.

> I teraz 2 sprawy:

> 1. Jaki wpływ na osiągi ma zmiana rozmiaru felgi ale przy zachowaniu tej samej średnicy koła.

> Czyli przykładowo: 205/40/17, 205/45/16, 195/55/15 itp. przykłady.

> Dla uproszczenia zakładamy, że średnica tych kół jest identyczna.

> Waga też.

Waga ogolna moze byc taka sama ale juz jej rozklad nie. Wieksza felga to wieksza odleglosc masy od srodka obrotu czyli wiekszy moment bezwladnosci. Moze to spowodowac pogorszenie osiagow. Tyle, ze przy zalozeniu takiej samej calkowitej masy kola to pogorszenie bedzie nieznaczne.

> 2. A tu zmienimy sobie średnicę czyli przykładowo, zamienimy 205/50/16

> na 195/50/15.

> Czyli ok. 3,5 cm różnicy na średnicy, czyli ok. 5,7 % różnicy we wskazaniu prędkościomierza.

> I teraz pytanie, czy poprawa osiągów będzie odczuwalna, jeśli tak to czy można to jakoś policzyć,

> jakies konkretne liczby (procenty) może ?

> Jak rozumiem zmienia się moment ...

> Niech wypowie się ktoś kto wie o czym będzie pisał, bo ja nie wiem

> Chodzi o jazdę po ciasnym torze.

Tu absolutnie mozna zyskac. Porownac to mozna do skrocenia przelozenia glownego w skrzyni biegow. Ciezko jednak powiedziec czy na kazdym torze bedzie to mialo wplyw zawsze pozytywny - zalezy od toru. Jesli np teraz jest tak, ze przejezdzasz go calego na 2 biegu, a po zmniejszeniu obwodu kol bedzie konieczne czasem przepiecie na 3 (bo bedziesz juz jechal na odcince) to caly zysk z lepszego przyspieszania moze zostac stracony. Takze zbyt duzo zmiennych by jednoznacznie odpowiedziec. Jednak na ciasnym torze, gdy wielokrotnie musimy przyspieszac z bardzo niskich predkosci taka zmiana ma duze szanse byc korzystna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.