Skocz do zawartości

Usunięcie rys z szyby czołowej


CyberKasztan_2077

Rekomendowane odpowiedzi

Na szybie czołowej jest miejsce o powierzchni ~5x5 cm zarysowane dosyć gęsto zgodnie z kierunkiem ruchu wycieraczek, może piaskiem albo czymś podobnym.

Da się to skutecznie usunąć? Wpadłem po drodze do zakładu zajmującego się szybami samochodowymi i kazali się przyzwyczaić. wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dziękuję. Jeżeli to takie łatwe do zrobienia "w domu" to dlaczego profesjonalny warsztat nie chce

> się podjąć?

Ponieważ zgodnie ze sztuką nie poleruje się przedniej szyby, po każdej polerce powstają zniekształcenia, które widać bardziej po zmroku czy podczas deszczu.

Znajomy optyk kiedyś próbował wypolerować szybę u siebie w samochodzie (a na polerce szkła zna się jak nikt inny) to skończyło się na zakupie nowej szyby.

Najlepszym rozwiązaniem będzie przyzwyczaić się lub kupić nową szybę ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na szybie czołowej jest miejsce o powierzchni ~5x5 cm zarysowane dosyć gęsto zgodnie z kierunkiem

> ruchu wycieraczek, może piaskiem albo czymś podobnym.

> Da się to skutecznie usunąć? Wpadłem po drodze do zakładu zajmującego się szybami samochodowymi i

> kazali się przyzwyczaić.

Przyzwyczaić się, jak się jeszcze podniszczy zmienić na nową...? (tylko nie wiem jaka szyba, bo pewnie jak jakiś wynalazek to kosztuje) zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To podrzucę jeszcze jedną, skoro chcesz słuchać - ubezpieczenie "szybowe". Okolice 60 zł rocznie i

> nie ma takich dylematów.

Domyślam się, że zaczynają one działać dopiero w momencie poważnego uszkodzenia szyby? Zapewne znasz OWU polisy, którą podpisałeś, więc oszczędzisz mi czasu w szukaniu. grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na szybie czołowej jest miejsce o powierzchni ~5x5 cm zarysowane dosyć gęsto zgodnie z kierunkiem

> ruchu wycieraczek, może piaskiem albo czymś podobnym.

A ja właśnie pomyślałem... dlaczego żadna firma nie oferuje usługi lakierowania szyby przedniej?

Taka mocno porysowana szyba polakierowana odpowiednio twardym lakierem stałaby się ponownie idealnie gładka.

Jej podatność na rysy pewnie byłaby większa, ale to zależy od jakości powłoki - poza tym... warstewkę lakieru możnaby odnawiać/polerować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ja właśnie pomyślałem... dlaczego żadna firma nie oferuje usługi lakierowania szyby przedniej?

> Taka mocno porysowana szyba polakierowana odpowiednio twardym lakierem stałaby się ponownie

> idealnie gładka.

> Jej podatność na rysy pewnie byłaby większa, ale to zależy od jakości powłoki - poza tym...

> warstewkę lakieru możnaby odnawiać/polerować.

Wg mnie to poroniony pomysł, nawet najtwardsze lakiery będą bardziej miękkie od szkła. Rozumiem że lakierowałbyś szybę nową lub polerowaną, bo porysowanej nie przywrócić blasku samym lakierem.

Myślę że nie wiadomo jaki super hiper lakier zaraz by znikał od wycieraczek z tych szyb, nie mówiąc o odpryskach od kamieni zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tlenek ceru, powiem wiecej, sam robilem, nie jest to ani trudne i jak nie masz czegos bardzo glebokiego to nie bedzie nic widac.

Ja kiedys przy myciu robilem w miare nawet gleboka ryse obraczka, jakies 5-10 cm dlugosci, bylo slychac jak powstawala.

Zrobilem tlenkiem ceru (w zestawach z allegro dostajesz taka nakladke na wkretarke (nie uzywac z wiertarka!) rozrabiasz proszek i jezdzisz po szybie troche...

U mnie usunalem ryse w 100%, znieksztalcen nie zanotowalem (szyba przednia, rysa na jej dolnej czesci po stronie kierowcy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> porysowanej nie przywrócić blasku samym

> lakierem.

Czemu? Wypełni rysy i odpryski, a potem zostanie wypolerowany na lustro.

Taka żywica jak do zalewania odprysków - tylko cienką warstwą.

Mówimy o sytuacjach skrajnych - zabytkowe auto, hiper-droga szyba itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Domyślam się, że zaczynają one działać dopiero w momencie poważnego uszkodzenia szyby? Zapewne

> znasz OWU polisy, którą podpisałeś, więc oszczędzisz mi czasu w szukaniu.

Mi wymienili jak miałem ~5mm pęknięcie na wysokości oczu. Ostatnie słowa są ważne. Więc jak masz ubezpieczenie to możesz spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mi wymienili jak miałem ~5mm pęknięcie na wysokości oczu. Ostatnie słowa są ważne. Więc jak masz

> ubezpieczenie to możesz spróbować.

Nie mam. Nigdy w życiu nie miałem potrzeby wymiany szyby. wink.gif

Na początku roku kończy mi się OC więc pewnie dokupię. wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ponieważ zgodnie ze sztuką nie poleruje się przedniej szyby, po każdej polerce powstają

> zniekształcenia, które widać bardziej po zmroku czy podczas deszczu.

> Znajomy optyk kiedyś próbował wypolerować szybę u siebie w samochodzie (a na polerce szkła zna się

> jak nikt inny) to skończyło się na zakupie nowej szyby.

> Najlepszym rozwiązaniem będzie przyzwyczaić się lub kupić nową szybę

Urban legend- wypolerowałem tlenkiem Ceru około 20-30 szyb przednich i żadnej nic złego się nie stało. No chyba że będziesz polerował w jednym miejscu przez 3-4 godziny to moooże coś się zauważy. grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja średnio raz na rok łapię kamyka i jest nowa szyba Jak masz ubezpieczenie "szyby", to się nie

> baw w żadne polerowanie

Gdzie Ci wklejają nowe szyby? Ile ich wymieniłeś już? Nordglass na ul. drewnianej?? (kiedyś malborska) ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Urban legend- wypolerowałem tlenkiem Ceru około 20-30 szyb przednich i żadnej nic złego się nie

> stało. No chyba że będziesz polerował w jednym miejscu przez 3-4 godziny to moooże coś się

> zauważy.

To daj mi proszę w miarę szczegółową instrukcję co i czym mam robić. wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dziękuję. Jeżeli to takie łatwe do zrobienia "w domu" to dlaczego profesjonalny warsztat nie chce

> się podjąć?

Bo się nie opłaca z usługą, a Polak marudny jest. Tlenek nie jest tani jak barszcz, napracować się trzeba, a to przecież "tylko" polerka. Samemu w celach poznawczo-naukowych warto spróbować. U mnie zadziałało, żadnych soczewek nie ma, i nie wiem ile bym musiał rypać szybę, żeby ją zsoczewkowac w jednym miejscu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To daj mi proszę w miarę szczegółową instrukcję co i czym mam robić.

Nie pamietam proporcji, ale mieszasz mala ilsco tlenku z woda zeby uzyskac mocno wodniste blotko. Potem bierzez koncowke do wkretatki, maczasz jej koniec w tym blotku i dociskajac ze srednia sila polerujesz po szybie (na WOLNYCH obrotach). Mi to dosc szybko schlo wiec dopryskiwalem wody zeby bylo caly czas dobrze wodniste. 15-20 minut (mialem dosc gleboko ryse) i koniec.

Znieksztalcen nie widzialem ani pod slonce ani w nocy, ani z zewnatrz ani z wewnatrz smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To daj mi proszę w miarę szczegółową instrukcję co i czym mam robić.

oki ok.gif

1. Oklejasz taśmą i gazetami wszystko wokół polerowanej szyby- przy polerowaniu trochę chlapie grinser006.gif

2. Do polerowania potrzebne Ci będą:

- maszyna polerska z przystawką na rzep do której

- przypinasz filcowy krążek o średnicy ok 12-13 cm - koszt w Casto ok 10 pln

- tlenek ceru http://allegro.pl/tlenek-ceru-100g-odtluszczanie-polerowanie-szyb-i3672989814.html

3. Rozrabiasz ten tlenek na b wodnistą papkę, nakładasz na filcowy krążek , zwilżasz szybę wodą np opryskiwaczem i jazda na wolnych max średnich obrotach mocno dociskając.

4. Uważaj- musisz pamiętać o ciągłym zwilżaniu szyby aby nie dopuścić do polerowania na sucho - szkło się mocno nagrzewa

5. Polerujesz miejsce w miejsce- czas polerowania średniej wielkości szyby ok 3 godzin w zależności od stopnia zniszczenia - skup się na miejscach gdzie najczęściej patrzysz

6. Zejść powinny zmatowienia po wycieraczce, ryski ze skrobaczki do szyby- jeśli będą to rysy b głębokie czy odpryski to tu tylko wymiana pomoże.

7. Nie polecam polerowania np wiertarką z końcówką stożkową filcową- za duże ryzyko, że omsknie Ci się wiertarka i zrobisz kuku sobie albo szybie a i siły odpowiedniej nie przyłożysz grinser006.gif

UWAGA- Nie poleruje się szyb barwionych - tj pokrytych antyrelfeksem (np opel Zafira Renault Laguna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jedź do innego zakładu i niech Ci to spolerują.

> Oczywiście nasłuchasz się, że będzie soczewka i inne szmery bajery

Kiedy nie chcą się podjąć, to nie ma co nalegać, bo możliwości są dwie. Albo zapłacisz tyle, że stwierdzisz, iż dwa razy taniej byłoby wymienić na nową. Albo, jak to mówią budowlańcy, spier...., hm, znaczy ŹLE WYKONAJĄ robotę i będą próbowali wmówić, że tak ma być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.