Skocz do zawartości

Lutownica transformatorowa !!! polecam


Teyo

Rekomendowane odpowiedzi

> pochwalić się chciałem

> Zażyczyłem sobie od pod choinkę taki oto sprzęt:

> Made in Poland w 100% (z Łodzi ), jakość ztcw świetna aż nie moge sie doczekać stara dobra polska

> lutownica

> o stąd przyjedzie

> a tutaj produkują ZDZ Łódź

ech... taka lutownice mam od .... 25 lat... tylko 100W (LT-100P)

zerwalem gwinty przy grotach - przegwintowalem na wieksze i dziala i wymienilem wtyczke bo fabryczna sie zepsyla

lutownica nie do zajechania - nawet zaroweczka jest ciagle z "pierwszego montazu"

doskonale wspolgra z grotami z brazu

nigdy nie pracowalem z lepiej lezaca w reku lutownica niz ten model

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pochwalić się chciałem

> Zażyczyłem sobie od pod choinkę taki oto sprzęt:

> Made in Poland w 100% (z Łodzi ), jakość ztcw świetna aż nie moge sie doczekać stara dobra polska

> lutownica

> o stąd przyjedzie

> a tutaj produkują ZDZ Łódź

Dobry sprzęt, wytrzymała u mnie 17 latek, w tym roku kupiłem jakiś marketowy wynalazek "na szybko", ale widzę, że będę musiał zamówić normalny sprzęt ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pochwalić się chciałem

> Zażyczyłem sobie od pod choinkę taki oto sprzęt:

> Made in Poland w 100% (z Łodzi ), jakość ztcw świetna aż nie moge sie doczekać stara dobra polska

> lutownica

> o stąd przyjedzie

> a tutaj produkują ZDZ Łódź

Moja jest ze mna prawie juz 30 lat zlosnik.gif

lutownica.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj też mam taką żółtą przełączaną LT-75/45 od ponad 20lat, ale od dawna już nie używam...

Prywatnie do prac drobnych używam kolbowego ELWIKA (też stara i nadal istniejąca firma) a do prac bardziej chamskich, na szybko lub w terenie- gazową IRODĘ odpalam. wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ten grot to z czego jest? Kiedys stosowalem kawal drutu ale cos ostatnio slabo grzeje. Na co

> wymienic?

Na początek wyczyścić dobrze mocowanie grota i upewnić się, że nie wypaliła się izolacyjna przekładka między płaskownikami "lufy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> gdzie ty ją trzymałeś że jak "nówfka" wyglada , mam taką czarną ale zamiast tych plastikowych

> opasek na ma blaszki

foto poglądowe, ale poza tym że mam stopione trochę te plastyki białe to faktycznie wygląda jak nowa zlosnik.gif

się szanuje się ma zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> BTW jakie groty kupic do takiej lutownicy?

> Moc zdaje sie 55 albo 65 W

> Na allegro tego mnostwo i ciezko wybrac

Do pracy serwisowej RTV używałem początkowo drutu miedzianego -

przepalał się po tygodniu lub dwóch.

Kupiłem przed kilkunastu laty na Wolumenie groty -

dwa kawałki drutu mosiężnego ok 4cm z czołowo przyspawanym

"U" chyba ze stali.

Cyna dobrze się trzymała, jeden taki grot wytrzymywał kilka lat.

Na Allegro jest coś podobnego, tylko fragment oporowy bocznie zgrzewany

z doprowadzeniami.

Na Allegro szukać "grot V do lutownicy transformatorowej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na Allegro jest coś podobnego, tylko fragment oporowy bocznie zgrzewany

> z doprowadzeniami.

> Na Allegro szukać "grot V do lutownicy transformatorowej".

Dla mnie bezkonkurencyjny był ten grot LT/L produkowany przez ZDZ: KLIK

Trwały i precyzyjny ok.gif

A ja mam jeszcze taki "unikat" z tej samej firmy- lutownicę transformatorową LT-20 o mocy 20W, tak zwaną "Myszkę".

Tego modelu już nie produkują.

27_1277889756.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja mam taką

mam teraźniejszą lutolę-wygląda jak ta w temacie-to już szajs:w środku trafo fruwa,plastik zamiast blaszek na płaskownikach (już się rozpuścił zlosnik.gif),zablokowany wyłącznik jednego razu mógł spowodować pożar panic.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zablokowany wyłącznik jednego razu mógł

> spowodować pożar

To samo miałem ze swoją. Do tego niezapomniane doznania, gdy podczas lutowania z wszelkich otworów sypią się iskry, bo przewody od włącznika do trafo się przepaliły albo upalił się przewód zasilający. Z dawną lutolą nie ma to żadnego podobieństwa (poza nazwą i znaczkiem) czerwona.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> foto poglądowe, ale poza tym że mam stopione trochę te plastyki białe to faktycznie wygląda jak

> nowa

> się szanuje się ma

a u mnie nie bangla lutola - musze ją obadać co się stało - świeci i lekko grzeje , ale za słabo żeby stopić cynę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do pracy serwisowej RTV używałem początkowo drutu miedzianego -

> przepalał się po tygodniu lub dwóch.

Pewnie stosowałeś drut 1,5mm2? Ostatnio zaeksperymentowałem i grot zrobiłem z drutu 2,5mm2 - działa doskonale i nie wskazuje na to, że się szybko przepali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pochwalić się chciałem

> Zażyczyłem sobie od pod choinkę taki oto sprzęt:

> Made in Poland w 100% (z Łodzi ), jakość ztcw świetna aż nie moge sie doczekać stara dobra polska

> lutownica

> o stąd przyjedzie

> a tutaj produkują ZDZ Łódź

marzy mi się od jakiś dziesięciu lat, jak mi padła taka. Na szybko kupiłem wtedy kolbową 40W za 5zł (!) i parę miesięcy temu padła. Czyli biorąc pod uwagę cenę/trwałość chińska kolba jest lepsza zlosnik.gif A na poważnie to ta transformatorowa rzeczywiście fajna ale ja np wszystkie narzędzia wożę póki co w samochodzie i trochę ona niewygodna oslabiony.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Robiłem z 1,5mm2 i się przepalał względnie szybko, więc teraz zrobiłem z 2,5mm2 i się nie przepala.

Też jest dobry ale raczej do prac elektroinstalacyjnych. Do elektroniki za gruby. 1,5mm2 jest optymalny do tradycyjnego druku.

Do gęściej upakowanych stosuję fi 0,8mm a nawet fi 0,5mm i przełącznik na 40W do SMD.

Lutownica nie do zdarcia.

Jeśli słabo grzeje to znaczy, że styk grota z zaciskiem jest do czyszczenia albo przekładka izolacyjna ma zwarcie. U siebie zrobiłem nową z preszpanu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też jest dobry ale raczej do prac elektroinstalacyjnych. Do elektroniki za gruby. 1,5mm2 jest

> optymalny do tradycyjnego druku.

> Do gęściej upakowanych stosuję fi 0,8mm a nawet fi 0,5mm i przełącznik na 40W do SMD.

> Lutownica nie do zdarcia.

> Jeśli słabo grzeje to znaczy, że styk grota z zaciskiem jest do czyszczenia albo przekładka

> izolacyjna ma zwarcie. U siebie zrobiłem nową z preszpanu.

Swoją też już z 10 lat katuję, 75/45W, obecnie jedna śrubka jest od obudowy kompa a 2 na wylot z nakrętka, drut 1.5 z instalacji, lutowałem od grubych przewodów do zmiany diod na niebieskie w nokii 3310 icon_eek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> najlepsza z obecnych na rynku, moja to jeszcze nabytek ojca jakieś 30 lat wstecz, na chwile obecną

> coś długo się nagrzewa i zaczyna mieć problem z topieniem cyny. Trzeba będzie się rozejrzeć za

> nową

no właśnie i moja ma taki sam problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też jest dobry ale raczej do prac elektroinstalacyjnych.

Do elektryki w domu jest za cienki, nadaje się do oblutowywania końcówek przewodów-linek do przedłużaczy. I do cienkich lutowań w samochodzie.

> Do elektroniki za gruby. 1,5mm2 jest

> optymalny do tradycyjnego druku.

E tam, bez problemu 1,5 mi się sprawdzał, tylko na samym koniuszku ściskałem druty kleszczami, żeby były ze sobą ściśnięte.

> Do gęściej upakowanych stosuję fi 0,8mm a nawet fi 0,5mm i przełącznik na 40W do SMD.

Do tego używam lutownic grzałkowych mocy kilkunastu watów.

> Lutownica nie do zdarcia.

Najgroźniejsze są upadki. Ale o ile nie pęknie obudowa, też się daje poprawić.

> Jeśli słabo grzeje to znaczy, że styk grota z zaciskiem jest do czyszczenia albo przekładka

> izolacyjna ma zwarcie. U siebie zrobiłem nową z preszpanu.

O właśnie, też miałem napisać, kiedyś przecięła mi się na wysokości śrub dokręcających grot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.