Skocz do zawartości

Viatoll vs auto z przeczepą


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Dostałem wezwanie z GITD w sprawie wskazania kierującego moim pojazdem, który ciągnął przyczepę. Oczywiście kierującym byłem ja grinser006.gif, jechałem odcinek drogą krajową nr7, przyczepa miała DMC - 2000kg.

Jak rozumiem taki zestaw (niestety) podlega opłatom za korzystanie z płatnych odcinków, ponieważ DMC mojego auta to 2060kg .. niestety przez głową mi nie przeszło, że taki zestaw łapię się na viatoll angryfire.gif - przyczepkę używam raz na rok.

Rozumiem, jak zgłoszę siebie jako kierowcę to dostanę karę za brak opłaty, czy tak ? Jaka kara mi grozi ?

Czy GITD ma jakiś ograniczony czas na wezwanie, od tamtej przejażdżki mineło 7 miesięcy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy to nie była kara w zależności od ilości przejechanych bramek?

ZTCP to 3 tyś za każdą bramownicę. Nowelizacja ustawy zakładająca max 3 tyś na dobę niezależnie od ilości przejechanych bramownic jeszcze nie weszła w życie.

W przypadku kumulacji pozostaje odwołanie od decyzji administracyjnej. W WSA sprawa jest do wygrania i zejście z kumulacji do 3 tyś jest możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Powyżej 3,5 tony więc niestety zgadza się.

> Raczej tanio nie będzie ale pisz wyjaśnienia itd.

Tak i zrobie, nie tweirdze ze to nie moja wina, poprostu nie pomyslalem o tym, poniewaz z przyczepka po DK jechalem pierwszy raz tongue.gif.

Glupota natomiast jest to, ze za narazenie czyjegos zycia czyli wyprzedzanie na przejsciu czy przejazd na czerwonym jest kara 500zl a za brak glupiej oplata 3kzl czy nawet X x 3kzł.

Poczytalem troche nt i sa osoby co dostaja kary w dziesiatkach tys zł screwy.gif.

Ja w sumie jechalem DK ok 60km a z wniosku wynika, ze mnie przyuwazyli na jednym ze skrzyzowan po drodze.

Ciekaw tez jestem na jakiej podstawie stwierdzaja, ze suma DMC byla pow 3,5t, w koncu nie kazda para auto osobowe+przyczepa przekraczaja 3,5t.

Jak rozumiem sprawdzaja to w bazie zarejestrowanych pojazdow hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ciekaw tez jestem na jakiej podstawie stwierdzaja, ze suma DMC byla pow 3,5t, w koncu nie kazda

> para auto osobowe+przyczepa przekraczaja 3,5t.

> Jak rozumiem sprawdzaja to w bazie zarejestrowanych pojazdow

Pod bramką jest waga wink.gif mierzy nacisk osi ... i na tej podstawie wyliczyli ci , że przekroczyłeś 3.5 tony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> uwazasz że pod kazdą bramką jest waga... chyba fantazjujesz troche...

> a nie biorą mas z tego co masz w dowodzie?

Czytałem że laserowo czytają prosto z tablic rejestracyjnych i sprawdzają w bazie jakie ma DMC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A co to jest kod 96?

"DYREKTYWA KOMISJI 2012/36/UE

z dnia 19 listopada 2012 r.

zmieniająca dyrektywę 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw jazdy

8) kod 96 otrzymuje brzmienie:

96. Pojazdy kategorii B łączone z przyczepą, której dopuszczalna masa całkowita przekracza 750 kg, przy czym

dopuszczalna masa całkowita takiego zestawu pojazdów przekracza 3 500 kg, ale nie przekracza 4 250 kg;"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> "DYREKTYWA KOMISJI 2012/36/UE

> z dnia 19 listopada 2012 r.

> zmieniająca dyrektywę 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw jazdy

> 8) kod 96 otrzymuje brzmienie:

> 96. Pojazdy kategorii B łączone z przyczepą, której dopuszczalna masa całkowita przekracza 750 kg,

> przy czym

> dopuszczalna masa całkowita takiego zestawu pojazdów przekracza 3 500 kg, ale nie przekracza 4 250

> kg;"

Dzieki.

A w jaki sposob zdobyc ten kod 96 w swoim PJ w Polsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ciekaw tez jestem na jakiej podstawie stwierdzaja, ze suma DMC byla pow 3,5t, w koncu nie kazda

> para auto osobowe+przyczepa przekraczaja 3,5t.

krokodylowe komputery mają dostęp do Cepika czy innego dziada w którym stoi ile DMC ma auto a ile przyczepa. Dodają jedno do drugiego i kara gotowa

btw

Te krokodylowe cuda komputerowe maja 1 plus. Tirowcom trudno jeździć na magnesach. Mój kuzyn odczuł to na własnej dooopie tak że bolałoooo horse.gif . Z wykresówki wychodziło że miał pauzę a krokodyl coś tam postukał w kompie i wyszło że akurat w czasie pauzy przejeżdzał pod jakąś bramownicą facepalm%5B1%5D.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pod bramką jest waga mierzy nacisk osi ... i na tej podstawie wyliczyli ci , że przekroczyłeś 3.5

> tony

watpie, droga stara, wiec pewnie tylko bramownice dolozyli to raz, dwa, ze zmierzyli by wtedy rzeczywista waga, a ta mogla nie przekroczyc 3,5t wink.gif

IMO ciagna dane to z systemu rej pojazdow. W koncu jakos namierzyli wlasciciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie pod każdą, a tylko pod tymi wiekszymi.

tyle, ze przepis mowi o oplatach za masy DMC a nie rzeczywiste a chyba takiej wagi nie wymyslili co mierzy DMC grinser006.gif. Z tego co wyczytalem to na tych jak nazywasz wiekszych to maja kamery do odczytywania nr rej i musza to byc z tylu i przodu (pojazd + przyczepka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W DR ma nie więcej niż 3.5t wiec nie musi mieć viatolla jeśli jedzie solo

a jak z busami, typu LT moga miec DMC wiecej niz 3,5T ? Raz takim LTkiem jechalem i zastanawiam sie czy tez pisma nie przysla. Tyle, ze to bylo auto z wypozyczalni, wiec pewnie wymagali by kat C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak i zrobie, nie tweirdze ze to nie moja wina, poprostu nie pomyslalem o tym, poniewaz z

> przyczepka po DK jechalem pierwszy raz .

I to już będzie koniec historii, mając twoje wyjaśnienia jako przyznanie się i potwierdzenie tożsamości, poproszą o zapłatę chyba 3 tys zł i już się nie wywiniesz. I cokolwiek byś nie napisał w tych tłumaczeniach, to na 99,999991% zostaniesz naliczony na kwotę maksymalną.

Zakładałem identyczny wątek chyba 1,5 roku temu. Chciałem coś kombinować z DMC zestawu, podmieniać przyczepki ale inspektor podczas rozmowy telefonicznej dokładnie opisał jaki widzi na zdjęciu samochód i jego numery, jaką przyczepkę, jaki jest DMC samochodu i przyczepki w CEPIK i czy chce jeszcze o czymś porozmawiać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a jak z busami, typu LT moga miec DMC wiecej niz 3,5T ? Raz takim LTkiem jechalem i zastanawiam sie

> czy tez pisma nie przysla. Tyle, ze to bylo auto z wypozyczalni, wiec pewnie wymagali by kat C

LT na blizniaku 4,6t, zdarzaja sie 4t Ducato na pojedynczym kole - wtedy z Viatoll i C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a jak z busami, typu LT moga miec DMC wiecej niz 3,5T ? Raz takim LTkiem jechalem i zastanawiam sie

> czy tez pisma nie przysla. Tyle, ze to bylo auto z wypozyczalni, wiec pewnie wymagali by kat C

Powyżej 3,5 prawko C i viatoll ok.gifzlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I to już będzie koniec historii, mając twoje wyjaśnienia jako przyznanie się i potwierdzenie

> tożsamości, poproszą o zapłatę chyba 3 tys zł i już się nie wywiniesz. I cokolwiek byś nie

> napisał w tych tłumaczeniach, to na 99,999991% zostaniesz naliczony na kwotę maksymalną.

> Zakładałem identyczny wątek chyba 1,5 roku temu. Chciałem coś kombinować z DMC zestawu, podmieniać

> przyczepki ale inspektor podczas rozmowy telefonicznej dokładnie opisał jaki widzi na zdjęciu

> samochód i jego numery, jaką przyczepkę, jaki jest DMC samochodu i przyczepki w CEPIK i czy

> chce jeszcze o czymś porozmawiać...

jak się to finalnie skończyło ?

Dzisiaj rozmawiałem z prawnikiem, który się niby zajmuje tymi sprawami, twierdzi, że oni mogą przygotować wytłumaczenie, argumentując brakiem oznakowania dróg płatnych, nie wiedzą, itd. Dodali, że w większości przypadków kończy się na umorzeniu ... ale jak piszesz ja w to jakoś nie wierzę, w końcu nieznajomość prawa szkodzi, a pozostała argumentacji nie ma za bardzo racji bytu. Odbyło się kilka spraw w WSA i w większości sąd przyznał rację GITD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jak się to finalnie skończyło ?

odliczamy dni do przedawnienia wykroczenia za niewskazanie kierującego. To było jedyne sensowne rozwiązanie.

Liczyłem, że w międzyczasie wejdzie projekt ministerstwa transportu, który miał zwolnić przyczepki z opłat. Ale jakoś nasz złodziejski rząd PO nie potrafi odpuścić żadnej okazji do urwania kilku zł. i projekt przepadł.

> Dzisiaj rozmawiałem z prawnikiem, który się niby zajmuje tymi sprawami, twierdzi, że oni mogą

> przygotować wytłumaczenie, argumentując brakiem oznakowania dróg płatnych, nie wiedzą, itd.

> Dodali, że w większości przypadków kończy się na umorzeniu ... ale jak piszesz ja w to jakoś

> nie wierzę, w końcu nieznajomość prawa szkodzi, a pozostała argumentacji nie ma za bardzo

> racji bytu. Odbyło się kilka spraw w WSA i w większości sąd przyznał rację GITD.

No właśnie, pytanie czy sprawy zostały umorzone, czy tak jak w moim przypadku, GITD nie wyrabia z ręczną obsługą spraw i tam gdzie jest problem, to odpuszczają, czy jakiś urzędnik stwierdził, że "do licha z moją premią i statystykami, zlituję się nad człowiekiem" zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> odliczamy dni do przedawnienia wykroczenia za niewskazanie kierującego. To było jedyne sensowne

> rozwiązanie.

Czyli jak, nie zrobiłeś z nic z wnioskiem, czyli nie podałeś kierującego ? Jeżeli tak to też trochę ryzykowne rozwiązanie, bo grozi 5kzł tongue.gif

Jest na to jakiś limit czasowy na przedawnienie ? Na ujawnienie wykroczenia, czyli braku zapłaty doczytałem się, że nie ma.

> Liczyłem, że w międzyczasie wejdzie projekt ministerstwa transportu, który miał zwolnić przyczepki

> z opłat. Ale jakoś nasz złodziejski rząd PO nie potrafi odpuścić żadnej okazji do urwania

> kilku zł. i projekt przepadł.

Ostatnie art co znalazłem są z końca 2013r, piszą że rząd pracuje nad projektem ustawy, czy nawet projekt jest, ale wymaga ścieżki legislacyjnej ..

> No właśnie, pytanie czy sprawy zostały umorzone, czy tak jak w moim przypadku, GITD nie wyrabia z

> ręczną obsługą spraw i tam gdzie jest problem, to odpuszczają, czy jakiś urzędnik stwierdził,

> że "do licha z moją premią i statystykami, zlituję się nad człowiekiem"

chyba tak jest, ten prawnik mi mówił, że to oni unikają przeciągających się spraw i często rezygnują z wymierzenia kary. Podobnie powiedziała mi firma, która zajmuje się prowadzeniem/nadzorowaniem transportu w firmach, że najlepiej grać na czas, albo w końcu odpuszczą albo zmieni się prawo/interpretacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli jak, nie zrobiłeś z nic z wnioskiem, czyli nie podałeś kierującego ? Jeżeli tak to też trochę

> ryzykowne rozwiązanie, bo grozi 5kzł

Dokładnie tak, odesłałem aby się bez zdjęcia nie pytali, bo mam krótką pamięć, samochód pożyczyłem bo miał hak a ktoś chciał łódkę przewieźć (tak było) ale nie wiem kto kierował.

Różnica jest istotna, bo GITD nie może kierować spraw o niewskazanie do sądu, więc to leci na statystykę policji a nie ich, więc im nie zależy. Mandatu za niewskazanie też możesz nie przyjąć i ewentualnie możesz się bronić jakimiś ściskającymi za serce tekstami w sądzie karnym(wykroczeniowym). Odwołując się od opłaty za brak viatoola, tak jak napisałem na początku, to już jest koniec i właściwie jakiekolwiek odwołania to strata czasu, na sędziach WSA nic nie robi wrażenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Różnica jest istotna, bo GITD nie może kierować spraw o niewskazanie do sądu, więc to leci na

> statystykę policji a nie ich, więc im nie zależy.

jestes tego pewien, masz może jakieś źródło ?

Dzięki za info !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ciekaw jestem czy majac jakies auto typu hummer ktore jest autem osobowym a przekaracza 3,5t musial

> bym miec viatoll?

zgadza się - stał kiedyś Hummer w konisie, no i z minusów oprócz spalania była własnie sprawa że musi mieć viatolla do jeżdżenia po kraju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zgadza się - stał kiedyś Hummer w konisie, no i z minusów oprócz spalania była własnie sprawa że

> musi mieć viatolla do jeżdżenia po kraju

Większy problem to chyba posiadanie C i tacho niż jakiś tam viatoll. Coc osobiście nie wierze ze był zarejestrowany jako powyżej 3.5t wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.