Skocz do zawartości

Klimatyzacja automatyczna vs manualna


umberto

Rekomendowane odpowiedzi

> w instrukcji do focusa jest napisane, ze jesli tryb auto ma dzialac poprawnie to nie powinno sie

> tego robic

> ale w sumie nie sprawdzalem jak wielki ma to wplyw na dzialanie klimy, mozliwe, ze niewielki

W fordach działa klima tak sobie. W sensie oprogramowania automatu. Wiec moze być rożnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> osuszanie powietrza poza chlodzeniem... robi dobrze na odparowywanie szyb.

nigdy w żadnym aucie nie miałem klimy i szyby parowały tylko w jednym- bo miał dziury w podłodze i była wilgoć w aucie. teraz mam manualną, którą włączam tylko i wyłącznie jak są upały ok 30 st. i nie zauważyłem parowania ani jesienią, ani zimą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> aż tak duzo jezdzisz, ze to wyznacznik? albo inaczej... az tak długo w PL są upały, zeby to było

> niezastąpione wyposażenie?

Podejrzewam, że samochód trzyma cały czas w garażu, żeby nie nabijać przebiegu, a wyjeżdża tylko jak jest chłodno facepalm%5B1%5D.gif

Sorry, ale co za durne pytanie facepalm%5B1%5D.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> aż tak duzo jezdzisz, ze to wyznacznik? albo inaczej... az tak długo w PL są upały, zeby to było

> niezastąpione wyposażenie?

Magię robi ten wyświetlacz z temperatura. Ustawiasz raz i nie dotykasz. Przez cały rok a nie tylko w upały. Poza tym po co sie męczyć? Mi sie kiedyś wydawało ze ostatnia rzeczą jaka potrzebuje są skrętne reflektory. Jak pojezdzilem po zadupiach to okazało sie ze to mega fajna sprawa. Itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> aż tak duzo jezdzisz, ze to wyznacznik? albo inaczej... az tak długo w PL są upały, zeby to było

> niezastąpione wyposażenie?

IMO jest niezastąpiona ok.gif

Latem niemożliwe jest jechać daleko autostradą z otwartymi oknami, a zamkniętymi nie da się wytrzymać z gorąca. Jedź tak kilkanaście godzin, masakra.

Jeśli jeździ się latem spotkać się z klientami, to nieprofesjonalne być spoconym.

Z małymi dziećmi - z otwartymi oknami je zawieje, z zamkniętymi jest za gorąco.

Natomiast wybór automat vs manual to kwestia gustu, nie ma to nic wspólnego z wydajnością układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mam podobnie. Żadna klima automatyczna nie działa tak jak bym chciał. Strasznie mnie irytuje jak

> samochód sam zmienia siłę nawiewów, nie mówiąc o kierunkach. Nie mam ochoty, żeby za mnie

> decydował czy mam chłodzić sobie nogi czy głowę. W efekcie i tak każdą klimę auto ustawiam na

> stałe nawiew na szybę i reguluję ręcznie siłę nawiewu i temp. Jest to zazwyczaj bardziej

> upierdliwe niż w manualu, bo są jakieś wyświetlacze, przyciski, trzeba spojrzeć, odwrócić

> wzrok od drogi, a to rozprasza. W swoim aucie mam manual, reguluję to nie odrywając oczu od

> drogi, wyczuwam położenie pokrętła i przestawiam. Najlepsze rozwiązanie. Jedyna zaleta

> klimatyzacji automatycznych jest dla mnie taka, że zazwyczaj mają więcej stopni regulacji siły

> nawiewu. Innych zalet nie widzę.

lepiej bym tego nie ujął,myślę, że czasem względy praktyczne przebija potrzeba landu - bo to panie climatronic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Magię robi ten wyświetlacz z temperatura. Ustawiasz raz i nie dotykasz. Przez cały rok a nie tylko

> w upały. Poza tym po co sie męczyć? Mi sie kiedyś wydawało ze ostatnia rzeczą jaka potrzebuje

> są skrętne reflektory. Jak pojezdzilem po zadupiach to okazało sie ze to mega fajna sprawa.

> Itd.

Piszę pod Twoją wypowiedzią, ale mam przemyślenie natury ogólnej i kieruję je też ogólnie.

Zastanawiam się jak to jest, ze ludzie są w stanie dopłacić za ficzery które automatycznie lub elektrycznie załatwiają to co dawniej robiliśmy manualnie, ale bądźmy szczerzy - uciążliwe to nie było, bo było rzadko wykonywane.

- AC automatyczna vs AC manualna

- elektryczne szyby, lusterka vs korbki, dźwigienki

A tymczasem to, co wymaga wykonania NAJWIĘKSZEJ, CIĄGŁEJ i o wiele większej niż w/w ficzery ilości pracy czyli obsługa sprzęgła i lewara zmiany biegów w 90% przypadków pozostaje manualna i większości ludzi to nie przeszkadza i się z tym godzą.

Gdzie jest przyczyna ?

Jak wsiadam do auta z manualną skrzynią to napedałuję się jakbym szedł piechotą - masakra !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącznie manual - coraz rzadziej spotykany niestety.

Teraz, gdy wsiadam do rozgrzanego auta, i tak muszę ustawić temperaturę na 25 żeby mi nie wiało zbyt mocno zimnym powietrzem, a później stopniowo ją zmniejszam, czasami do 20 stopni. Czyli i tak steruję ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wyłącznie manual - coraz rzadziej spotykany niestety.

> Teraz, gdy wsiadam do rozgrzanego auta, i tak muszę ustawić temperaturę na 25 żeby mi nie wiało

> zbyt mocno zimnym powietrzem, a później stopniowo ją zmniejszam, czasami do 20 stopni. Czyli i

> tak steruję ręcznie.

Jednym przyciskiem ok.gif

Przy manualnej trzeba więcej klikać i kręcić zanim wnętrze dojedzie do równowagi smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy w jakiej marce - w VAGach, volvo automat jest mądry i jak go ustawisz, to poządnie trzyma temp. w np renault, fordach, fiatach to szkoda gadać - ciągle trzeba kręcić ustawieniami żeby mieć w miare normalną temp w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezdze co prawda autem z automatem ale zdecydowanie bardziej mnie wkurzalo kręcenie galkami od nawiewow i temperatury niż sprzęgło. Moze dlatego ze odczucie ciepło/zimno jest po prostu nieprzyjemne. A poruszanie nogami poza sytuacjami ekstremalnymi (korki przez pare godzin) bólu nie powoduje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przy manualnej trzeba więcej klikać i kręcić zanim wnętrze dojedzie do równowagi

Tak samo. Poza tym wolę ustawić intensywność chłodzenia niż temperaturę. Trzymanie temperatury jeszcze żadnej klimatyzacji automatycznej się nie udało - a miałem ich dotąd 5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zależy w jakiej marce - w VAGach, volvo automat jest mądry i jak go ustawisz, to poządnie trzyma

> temp. w np renault, fordach, fiatach to szkoda gadać - ciągle trzeba kręcić ustawieniami żeby

> mieć w miare normalną temp w środku.

Głupoty gadasz. Mam w Lagunie automat i z trzymaniem ustawionej temp w każdej z dwóch stref nie ma problemu. Przyczepić bym się mógł jedynie do braku sterowania przez automat kierunkiem nawiewu, bo tym automat nie steruje- w automacie nawiew leci na środek kabiny (i przy okazji na twarz kierowcy, który można manualnie zniżyć i leci wtedy na klatkę piersiową. Brakuje mi kierunku mocno w górę nad głowami w pierwszym rzedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem półautomat w Marei, manual w Stilo a teraz automat w Alfie i jest to dla mnie najfajniejsze rozwiązanie. Mam ustawione na 22st i działa to idealnie. Czasami przestawię o stopień wyżej lub niże i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sorry, ale co za durne pytanie

durnie to Ty odpowiadasz

zadałem sensowne pytanie... czy jezdzisz az tak duzo? jesli 10 godz dziennie to ok. ale jak ktos jedzie 10 km do pracy i 10 do domu, to sorry, ale jak dla mnie to fanaberia, zeby jeszcze miec dylemat czy ręczna czy automatyczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W Stilo podobnie, na "auto" sam zmienia kierunki nawiewu.

Co to znaczy że 'zmienia kierunki nawiewu' ?? Raz wieje przez przednie kratki, kiedy indziej tylko na szybę a potem znowu tylko na nogi ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zależy w jakiej marce - w VAGach, volvo automat jest mądry i jak go ustawisz, to poządnie trzyma

> temp. w np renault, fordach, fiatach to szkoda gadać - ciągle trzeba kręcić ustawieniami żeby

> mieć w miare normalną temp w środku.

Mam w mondeo automat i nic nie krece, caly rok na 22. Czasem o 1 w gore lub w dol.Moze jezdziles z popsuta klima?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja nie narzekam

> pojezdzij sobie fiatem to zobaczysz co to znaczy "tak sobie"

fiat nie ma ani jednego auta, ktore by mi odpowiadalo smile.gif wiec raczej sie nie doczekasz zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Głupoty gadasz. Mam w Lagunie automat i z trzymaniem ustawionej temp w każdej z dwóch stref nie ma

> problemu. Przyczepić bym się mógł jedynie do braku sterowania przez automat kierunkiem

> nawiewu, bo tym automat nie steruje- w automacie nawiew leci na środek kabiny (i przy okazji

> na twarz kierowcy, który można manualnie zniżyć i leci wtedy na klatkę piersiową. Brakuje mi

> kierunku mocno w górę nad głowami w pierwszym rzedzie.

przy rozgrzewaniu auta leci najpierw na nogi a pozniej chyba szyba z tego co pamietam. W lato faktycznie daje przednimi ale jest to malo upierdliwe bo da sie tak je ustawic zeby nie przeszkadzalo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> aż tak duzo jezdzisz, ze to wyznacznik? albo inaczej... az tak długo w PL są upały, zeby to było

> niezastąpione wyposażenie?

Nie trzeba dużo jeździć aby to był wyznacznik, wystarczy fakt że nie muszę się przejmować żadnymi pokrętłami poza temperaturą.

Dlaczego uważasz że klima jest potrzebna tylko w upały?. To dba o odpowiednie warunki w aucie cały rok, W lecie chłodzi w zimie grzeje, w czasie deszczu odparowuje szyby itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co to znaczy że 'zmienia kierunki nawiewu' ?? Raz wieje przez przednie kratki, kiedy indziej tylko

> na szybę a potem znowu tylko na nogi ??

To znaczy, że ja ustawiam tylko temperaturę, a komputer ustala siłę nawiewu, temperaturę na wylocie w kratkach i co jakiś czas zmienia kierunki nadmuchu, środek, szyba, nogi. W okresie zimowym też najpierw dmucha bardzo lekko, żeby silnik się szybciej nagrzał i tylko na szybę daje, a po rozgrzaniu silnika przestawia kierunek nadmuchu i zmienia jego siłę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.