Skocz do zawartości

Klimatyzacja automatyczna vs manualna


umberto

Rekomendowane odpowiedzi

> Witam,

> hipotetycznie szukacie "nowego" auta dla siebie...

> Czy "klima" determinuje wybór?

> Ma być "automat" i już, bez względu na koszty?

> Czy akceptujecie "manual", bo reszta wyposażenia Wam odpowiada?

> Pozdr

Nie spotykałem jeszcze automatycznej klimy w lepiej bym nie "krecil" więc jak jak mam kręcić to wolę manualna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Najlepsza klima jaka miałem to był półautomat zlosnik.gif Niestety wygineły w nowych autach.

Dało się ustawić pokrętłem pi razy oko temperature, ale prędkością wiatraka i kierunkiem nawiewu sterowało się ręcznie.

Teraz użytkuje auta z manualem i z automatem dwustrefowym. Niestety manual ma tą wade że trzeba kręcić rozdzialem powietrze ciepłe/zimne w zależności od warunków na zewnątrz a także prędkości jazdy (w półautomacie tego nie było). Jak sie wjedzie w cień to sie robi zimno... jak znów w słońcu do gorąco..

Automat znowu ma tą wade że minimalnie ma 18 stopni (potem w zimie przestaje grzać a czasami 18 stopni do za dużo - półautomat miał 16...) i nie ma "połówek" co skutkuje tym ze czasami 19 to za zimno a 20 za ciepło i człowieka diabli biorą...

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> latem wole automatyczna, zima wole auto z klimatyzacja reczna;)

> poniewaz w automacie zaczyna mi sie grzanie od 18 stopni... i nie da sie zrobic chlodniej...

claps.gif W 100% się zgadzam, zimą wkurzą mnie, że albo na LO dmucha zimnym jak głupi, a na 16°C zaczyna już grzać. A ja chcę mieć słaby, zimny nawiew na szybę (przynajmniej dopóki silnik się nie zagrzeje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie spotykałem jeszcze automatycznej klimy w lepiej bym nie "krecil" więc jak jak mam kręcić to

> wolę manualna

mam podobnie. Żadna klima automatyczna nie działa tak jak bym chciał. Strasznie mnie irytuje jak samochód sam zmienia siłę nawiewów, nie mówiąc o kierunkach. Nie mam ochoty, żeby za mnie decydował czy mam chłodzić sobie nogi czy głowę. W efekcie i tak każdą klimę auto ustawiam na stałe nawiew na szybę i reguluję ręcznie siłę nawiewu i temp. Jest to zazwyczaj bardziej upierdliwe niż w manualu, bo są jakieś wyświetlacze, przyciski, trzeba spojrzeć, odwrócić wzrok od drogi, a to rozprasza. W swoim aucie mam manual, reguluję to nie odrywając oczu od drogi, wyczuwam położenie pokrętła i przestawiam. Najlepsze rozwiązanie. Jedyna zaleta klimatyzacji automatycznych jest dla mnie taka, że zazwyczaj mają więcej stopni regulacji siły nawiewu. Innych zalet nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W 100% się zgadzam, zimą wkurzą mnie, że albo na LO dmucha zimnym jak głupi, a na 16°C zaczyna

> już grzać. A ja chcę mieć słaby, zimny nawiew na szybę (przynajmniej dopóki silnik się nie

> zagrzeje).

kupic auto z dogrzewaczem i automatyczna klima. Problem rozwiazany zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mam podobnie. Żadna klima automatyczna nie działa tak jak bym chciał. Strasznie mnie irytuje jak

> samochód sam zmienia siłę nawiewów, nie mówiąc o kierunkach. Nie mam ochoty, żeby za mnie

> decydował czy mam chłodzić sobie nogi czy głowę. W efekcie i tak każdą klimę auto ustawiam na

> stałe nawiew na szybę i reguluję ręcznie siłę nawiewu i temp. Jest to zazwyczaj bardziej

> upierdliwe niż w manualu, bo są jakieś wyświetlacze, przyciski, trzeba spojrzeć, odwrócić

> wzrok od drogi, a to rozprasza. W swoim aucie mam manual, reguluję to nie odrywając oczu od

> drogi, wyczuwam położenie pokrętła i przestawiam. Najlepsze rozwiązanie. Jedyna zaleta

> klimatyzacji automatycznych jest dla mnie taka, że zazwyczaj mają więcej stopni regulacji siły

> nawiewu. Innych zalet nie widzę.

Dla mnie najwieksza zaleta klimy automatycznej jest jej dzianie zima grinser006.gif

Ustawiam sobie 21 i nie musz nic krecic. W manualach ciagle bylo mi za goraco lub za zimno...

Latem automatu uzywam jedynie na dlugich trasach, a po miescie mam nawiew na szybe, zeby nie wialo w pysk grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mam podobnie. Żadna klima automatyczna nie działa tak jak bym chciał. Strasznie mnie irytuje jak

> samochód sam zmienia siłę nawiewów, nie mówiąc o kierunkach. Nie mam ochoty, żeby za mnie

> decydował czy mam chłodzić sobie nogi czy głowę. W efekcie i tak każdą klimę auto ustawiam na

> stałe nawiew na szybę i reguluję ręcznie siłę nawiewu i temp. Jest to zazwyczaj bardziej

> upierdliwe niż w manualu, bo są jakieś wyświetlacze, przyciski, trzeba spojrzeć, odwrócić

> wzrok od drogi, a to rozprasza. W swoim aucie mam manual, reguluję to nie odrywając oczu od

> drogi, wyczuwam położenie pokrętła i przestawiam. Najlepsze rozwiązanie. Jedyna zaleta

> klimatyzacji automatycznych jest dla mnie taka, że zazwyczaj mają więcej stopni regulacji siły

> nawiewu. Innych zalet nie widzę.

Potwierdzam wywód w całości.

Jedyny plus to możliwość ustawienia od low /16C do max 32C / temperatury nawiewu.No i wiatrak też ma ok10 pozycji.

Ale nadal musze ustawiać to ręcznie aby spełniało moje oczekiwania.

Wkurza mnie też fakt ,że jak tylko nastawię nadmuch na szybe to klima włacza sie automatycznie nadmuch idzie na maxa.I znowu kręcenie.Nie ma możliwości zmiany oprogramowania niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Potwierdzam wywód w całości.

> Jedyny plus to możliwość ustawienia od low /16C do max 32C / temperatury nawiewu.No i wiatrak też

> ma ok10 pozycji.

> Ale nadal musze ustawiać to ręcznie aby spełniało moje oczekiwania.

> Wkurza mnie też fakt ,że jak tylko nastawię nadmuch na szybe to klima włacza sie automatycznie

> nadmuch idzie na maxa.I znowu kręcenie.Nie ma możliwości zmiany oprogramowania niestety.

dokladnie tez z tym mam porblem

nie nawidze jak wieje powietrze przez centralne kratki. uznaje tylko ustawienie szybe i nogi, a jak wymusze to ustawienie to kazda klima auto przechodzi w tryb manual....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dokladnie tez z tym mam porblem

> nie nawidze jak wieje powietrze przez centralne kratki. uznaje tylko ustawienie szybe i nogi, a jak

> wymusze to ustawienie to kazda klima auto przechodzi w tryb manual....

centralne kratki mozna zamknac. Przynajmniej we wiekszosci aut niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no i myslisz ze w takiej konfiguracji klima w funkcja auto poradzi sobie z utrzymaniem zadanej

> temp?

U mnie sobie radzi ale fakt mam niezupelnie zamkniete - moze z 10% przeplywu zostawilem. Do tego dziala w trybie soft wiec mniej nasuwa waitrem. Moze po prostu sprawdz u siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dokladnie tez z tym mam porblem

> nie nawidze jak wieje powietrze przez centralne kratki. uznaje tylko ustawienie szybe i nogi, a jak

> wymusze to ustawienie to kazda klima auto przechodzi w tryb manual....

A nie da się w samych kratkach pokrętełkiem zamknąć nadmuchu? icon_eek.gif

Ja praktycznie nie używam środkowych kratek nawiewu z powodu pewnej dolegliwości z uchem (jakikolwiek wiaterek jest niewskazany). Zakręcam nawiew z tych kratek a resztą już steruje automat. Działało to idealnie w trybie auto i w Golfie, i w obecnej Maździe.

Szczerze mówiąc nie rozumiem tych narzekań na automaty. Z tym, że ja je znam tylko z niektórych marek i z miarę nowych aut.

mar00ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no i myslisz ze w takiej konfiguracji klima w funkcja auto poradzi sobie z utrzymaniem zadanej temp?

Półautomat w Fabii sobie radził. W Skodzie Citigo też. Pełny automat w Golfie 6 też. Mazda 6 (zarówno GH, jak i GJ) też sobie daje radę. Peugeoty 308 oraz 508 też. Golf 7 też. Avensis (ten najnowszy) również. BMW F10 tak samo. Passat B6. To tak na szybko, z tych które sprawdziłem osobiście. Nie kojarzę auta, które by sobie nie poradziło z zamkniętymi środkowymi nawiewami.

mar00ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Półautomat w Fabii sobie radził. W Skodzie Citigo też. Pełny automat w Golfie 6 też. Mazda 6

> (zarówno GH, jak i GJ) też sobie daje radę. Peugeoty 308 oraz 508 też. Golf 7 też. Avensis

> (ten najnowszy) również. BMW F10 tak samo. Passat B6. To tak na szybko, z tych które

> sprawdziłem osobiście. Nie kojarzę auta, które by sobie nie poradziło z zamkniętymi środkowymi

> nawiewami.

> mar00ha

mowimy o samym srodkowym centralnym czy o srdkowym centralnym i bocznych?

bo ja mam na mysli ta druga opcje....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mowimy o samym srodkowym centralnym czy o srdkowym centralnym i bocznych?

> bo ja mam na mysli ta druga opcje....

Sam centralny. Bocznych nigdy nie musiałem zamykać - zawsze można skierować je tak, żeby nie wiały po twarzy i jakiejkolwiek innej części ciała.

mar00ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sam centralny. Bocznych nigdy nie musiałem zamykać - zawsze można skierować je tak, żeby nie wiały

> po twarzy i jakiejkolwiek innej części ciała.

> mar00ha

a mi ducha...

dlatego jedne ustawienie jakie uznaje to szyba i nogi

i ZADANA automatyczna klima z tym sobie nie radzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dokladnie tez z tym mam porblem

> nie nawidze jak wieje powietrze przez centralne kratki. uznaje tylko ustawienie szybe i nogi, a jak

> wymusze to ustawienie to kazda klima auto przechodzi w tryb manual....

Co znaczy że przechodzi w tryb manual ?

Z moich obserwacji mogę dowolnie sterować kierunkiem wylotu powietrza a klima nadal działa tak samo automatycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ja mam pytanie, czy to jest z klimy automatycznej czy półautomatycznej ?

> W warsztacie upierali się że to półautomatyczna ale mi się wydaje że jednak automatyczna

a co to jest półautomatyczna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dokladnie tez z tym mam porblem

> nie nawidze jak wieje powietrze przez centralne kratki. uznaje tylko ustawienie szybe i nogi, a jak

> wymusze to ustawienie to kazda klima auto przechodzi w tryb manual....

Nie przechodzi. Blokuje tylko sterowanie kierunkiem nawiewu. Reszta nadal jest sterowana automatycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ja mam pytanie, czy to jest z klimy automatycznej czy półautomatycznej ?

> W warsztacie upierali się że to półautomatyczna ale mi się wydaje że jednak automatyczna

Pół. Nie steruje kierunkiem nawiewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> hipotetycznie szukacie "nowego" auta dla siebie...

> Czy "klima" determinuje wybór?

> Ma być "automat" i już, bez względu na koszty?

> Czy akceptujecie "manual", bo reszta wyposażenia Wam odpowiada?

> Pozdr

Różnica między automatem a manualem jest taka jak między klimą a brakiem klimy w ogóle. Przepaść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie ma opcji auto na pokrętle kierunku nawiewu.

Nie wszyscy je stosują :

540x405_mercedes-w-panel-klimatyzacji-og-1166713.jpg

Tutaj też nie ma AUTO ani na pokrętle dmuchawy ani regulacji kierunku nadmuchu, czy Twoim zdaniem to klimatyzacja automatyczna czy półautomatyczna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wszyscy je stosują :

> Tutaj też nie ma AUTO ani na pokrętle dmuchawy ani regulacji kierunku nadmuchu, czy Twoim zdaniem

> to klimatyzacja automatyczna czy półautomatyczna?

Tutaj guzik Auto nie jest przypisany tylko do siły nawiewu. Obstawiłbym automat - choć nieczytelnie oznakowany. W przypadku powyżej wygląda to bardziej na półautomat.

Najlepiej jak jest wyświetlacz i wtedy wszystko jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W 100% się zgadzam, zimą wkurzą mnie, że albo na LO dmucha zimnym jak głupi, a na 16°C zaczyna

> już grzać. A ja chcę mieć słaby, zimny nawiew na szybę (przynajmniej dopóki silnik się nie

> zagrzeje).

To u mnie wystarczy dać nawiew na pierwszy bieg smile.gif

wtedy ledwo sobie grzeje

szyby powoli odtajają, i wszystko bangla ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tutaj guzik Auto nie jest przypisany tylko do siły nawiewu. Obstawiłbym automat - choć nieczytelnie

> oznakowany. W przypadku powyżej wygląda to bardziej na półautomat.

Po samym wyglądzie trudno ocenić - są różne wynalazki, np:

$_35.JPG

W przypadku powyżej automatyka steruje również kierunkami nawiewów mimo lokalizacji przycisku AUTO. Do tego jest to klimatyzacja dwustrefowa (przycisku DUAL włącza ten tryb) - regulacja temperatury po stronie pasażera znajduje się na ... drzwiach pasażera. rotfl.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tutaj guzik Auto nie jest przypisany tylko do siły nawiewu. Obstawiłbym automat - choć nieczytelnie

> oznakowany. W przypadku powyżej wygląda to bardziej na półautomat.

Czyli zgadzasz się że ze zdjęcia nie można tego wywnioskować?

To co wyżej to pełny automat, co ciekawe przycisk AC ma odwrotną funkcję niż w większości - gdy pali się dioda to sprężarka nie działa.

Jak widać co producent to inne rozwiązanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli zgadzasz się że ze zdjęcia nie można tego wywnioskować?

Wnioskowałem właśnie ze zdjęcia, co jest obarczone ryzykiem błędu.

Najlepiej sprawdzić jak działa i wtedy jasne.

> To co wyżej to pełny automat, co ciekawe przycisk AC ma odwrotną funkcję niż w większości - gdy

> pali się dioda to sprężarka nie działa.

> Jak widać co producent to inne rozwiązanie...

Mają ludzie pomysły...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I dmucha jak szalona bo mysli ze chce szybę odparować....

Fakt, w trybie szyba domyślnie dmucha mocniej. Ale np. u mnie w trybie szyba/nogi siła nawiewu się nie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> hipotetycznie szukacie "nowego" auta dla siebie...

> Czy "klima" determinuje wybór?

> Ma być "automat" i już, bez względu na koszty?

> Czy akceptujecie "manual", bo reszta wyposażenia Wam odpowiada?

> Pozdr

bezapelacyjnie automatyczna dwustrefowa - ustawiasz temperaturę i nic cie nie interesuje, w manualnej zmarzniesz albo będzie ci za gorąco... nie wróciłbym do manualnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bezapelacyjnie automatyczna dwustrefowa - ustawiasz temperaturę i nic cie nie interesuje, w

> manualnej zmarzniesz albo będzie ci za gorąco... nie wróciłbym do manualnej

Dwustrefowa to czasem pułapka. Np. moja żona lubi dramatycznie inne temperatury niż ja. Efekt? W aucie z dwustrefową klimą ciągle wieje.

crazy.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy "klima" determinuje wybór?

W moim przypadku tak. Po tym jak miałem raz manualną i raz automatyczną, nie chciałem już więcej innej niż automat i kupując obecny samochód byłem zdecydowany, że musi być automat. W następnym samochodzie też innej opcji nie widzę. Jednak jest to rozwiązanie dużo wygodniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a ja powiem manual

> w automatach zawsze przełączam na manual. Klima automatyczna tylko lepiej wygląda.

tak jak mój teściu. jak kupił ode mnie focusa to nie umie używać automatu - nie chce. pomimo że ciągle potem grzebie przy sile nawiewu, kierunku czy temperaturze, bo słońce zaszło czy wjechał w cień... itp. taki zwykły upór nieuzasadniony.

klima automatyczna wogóle nie wygląda vs manual.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Moze glupio pytam, ale po co wogole wlaczac klime zima? Zawsze mi sie wydawalo, ze klima jest do

> chlodzenia latem, a zima sie wlacza ogrzewanie

osuszanie powietrza poza chlodzeniem... robi dobrze na odparowywanie szyb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szczególnie jak temp spadnie ponizej 5-5,5 większość kompresorów sie nie włączy

nie zmienia to faktu, że odparowuje szyby dużo szybciej w temperaturach roboczych, które są u nas przez większość roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.