Skocz do zawartości

jak rejestruje się taki pojazd?


mrarek

Rekomendowane odpowiedzi

BEC87534626DB9EB75DA7F47A2E641F8.jpg

linka jakby nie wyświetlało:

http://pictures.trader.pl/pictures/original/6/d4/ff/BEC87534626DB9EB75DA7F47A2E641F8.jpg

jest sobie pojazd jak na foto. nie ten konkretnie, ale taki sam: model, kolor, szyby z boku. nie wiem, czy ma w środku rzędy siedzeń czy nie, w każdym razie ma boczne szyby na całej długości.

czy taki pojazd rejestruje się jako pojazd osobowy czy jakoś inaczej (dostawczy czy bus)? nie mam doświadczenia w tej materii i pytam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z grubsza - może być osobowy albo ciężarowy. Czasem specjalny (wątpię, że tu).

Jaki był wcześniej taki jest. W dowodzie jest napisane.

Można najwyżej ten rodzaj zmienić (badanie dodatkowe na stacji poprzedzone zaświadczeniem o przebudowie z firmy, która ma do tego uprawnienia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> linka jakby nie wyświetlało:

> http://pictures.trader.pl/pictures/original/6/d4/ff/BEC87534626DB9EB75DA7F47A2E641F8.jpg

> jest sobie pojazd jak na foto. nie ten konkretnie, ale taki sam: model, kolor, szyby z boku. nie

> wiem, czy ma w środku rzędy siedzeń czy nie, w każdym razie ma boczne szyby na całej długości.

> czy taki pojazd rejestruje się jako pojazd osobowy czy jakoś inaczej (dostawczy czy bus)? nie mam

> doświadczenia w tej materii i pytam

szyby możesz mieć nawet w dostawczym i dalej to jest bus, wszystko zależy co ma w dowodzie, czy osobowy itp. ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra - looknąłem.

w środku dwa siedzenia z przodu i jeden rząd z tyłu (jest trzeci rząd, ale nie ma drugiego).

czyli siedzeń 5.

czyli mówicie, że może być jako osobowy zarejestrowany crazy.gif

pytam dlatego, że pojazd jest zaparkowany przy jezdni, na parkingu dla pojazdów osobowych (jest wyraźny napis pod znakiem). swoją wielką budą mocno zasłania wyjazd z przed bloków - wyjazdy z przed bloków są prostopadle do jezdni.

policja twierdzi, że pojazd jest zarejestrowany jako osobowy i nic nie mogą zrobić. w razie W (o co nietrudno) wina będzie tego, kto włącza się do ruchu klotnia.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> policja twierdzi, że pojazd jest zarejestrowany jako osobowy i nic nie mogą zrobić. w razie W (o co

> nietrudno) wina będzie tego, kto włącza się do ruchu

Nie ma masy wiekszej niz 3.5t wiec "lapie sie" pod osobowe. Pretensje mozesz miec do projektanta parkingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tego akurat nie wiem. Ale na chodniku nie zaparkujesz legalnie.

Zaparkujesz, o ile pamietam w przypadku parkowania na chodniku byl zapis o 2.5t RMC, czyli puste ducato sie lapie, a typowo osobowe Q7 juz nie ;p

EDIT: Prawie dobrze pamietalem, art 47 p.1 PoRD, 2.5t, tyle, ze DMC, a nie RMC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ciężarowym do 3.5t też jeździsz na B - to nic nie oznacza.

bo "nie jest" cieżarowym w rozumieniu rozporządzenia o znakach czy PoRD grinser006.gif

tam przeważnie podaje się masę a nie to co jest w DR

i tak patrząc na nasze przepisy drogowe to ciężarowy ma DMC powyżej 3.5T

(kat C, ograniczenia na znakach, itd)

pamiętam jak pojawiły się kratkowozy i na granicach kazali im stać z ciężarowymi grinser006.gif (być może to tylko bajki, ale sporo się takich przewijało)

wspomniane B-5 niby oznacza zakaz wjazdu pojazdów ciężarowych, ale powyżej 3.5T

sam miałem ciężarową astrę kombi skromny.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bo "nie jest" cieżarowym w rozumieniu rozporządzenia o znakach czy PoRD

> tam przeważnie podaje się masę a nie to co jest w DR

> i tak patrząc na nasze przepisy drogowe to ciężarowy ma DMC powyżej 3.5T

> (kat C, ograniczenia na znakach, itd)

> pamiętam jak pojawiły się kratkowozy i na granicach kazali im stać z ciężarowymi (być może to

> tylko bajki, ale sporo się takich przewijało)

> wspomniane B-5 niby oznacza zakaz wjazdu pojazdów ciężarowych, ale powyżej 3.5T

> sam miałem ciężarową astrę kombi

Ech, stare, dobre czasy, gdzie ciężarowy znaczyło ciężarowy - i nie było różnicy, czy to Żuk, czy Jelcz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pojazd jest zaparkowany przy jezdni, na parkingu dla pojazdów osobowych

> policja twierdzi, że pojazd jest zarejestrowany jako osobowy i nic nie mogą zrobić.

Faktycznie mało mogą, można by spróbować z art. 46.1:

"Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia."

lub z art. 49.2.1:

"Zabrania się postoju:

1) miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej."

Ale też im się nie chce.

W takim przypadku, jak opisujesz, u mnie staje ciągnik siodłowy, a że jest za szeroki i na parkingu się nie mieści - staje prawymi kołami na przyległym do parkingu wąskim chodniku.

Policja jeździ tam nie raz i nie dwa i udają, że nie widzą...

Zresztą kiedyś zgłaszałem wykroczenie z art. 49.2.5 - postój DMC > 16 ton poza wyznaczonym parkingiem.

Dyżurny pyta, czy tam jest kierowca. Nie ma. To gdzie my go będziemy szukać... hehe.gifhahaha.gifscrewy.giffacepalm%5B1%5D.gifpad.gif

A może trzeba zainteresować problemem zarządcę tego miejsca?

U mnie to poskutkowało na 200%, bowiem wnioskowałem o umieszczenie separatorów ruchu po jednej stronie skrzyżowania, gdzie najczęściej tępe barany nic sobie nie robiły z P-21 - powierzchni wyłączonej z ruchu i też niewiele widziałem, włączając się z podporządkowanej.

WDiM po rozpoznaniu sprawy (wniosek + dokumentacja fotograficzna grinser006.gif) i przeprowadzeniu wizji lokalnej zaakceptował moją prośbę grinser006.gif i umieścili separatory łańcuchowe po obu stronach yay.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Faktycznie mało mogą, można by spróbować z art. 46.1:

> "Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z

> dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia

> bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia."

> lub z art. 49.2.1:

> "Zabrania się postoju:

> 1) miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub

> wnęki postojowej."

Tyle, że jeśli pojazd stoi na wyznaczonym miejscu, to ten przepis nie ma zastosowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytam serio...

> Podpowiem: szukaj obok tabliczki "dotyczy aut czerwonych"...

Quote:

SZCZEGÓŁOWE WARUNKI TECHNICZNE DLA ZNAKÓW DROGOWYCH PIONOWYCH I WARUNKI ICH UMIESZCZANIA NA DROGACH

(...)

3. 1. 2. Zakres obowiązywania i sposób umieszczania znaków

(...)

Napisy na tabliczkach, w zależności od długości tekstu, powinny mieć wysokość 72 lub 42 mm, przy czym napis powinien być tak skomponowany, aby szerokość tabliczki nie była większa od średnicy znaku.

Jeżeli istnieje potrzeba wyłączenia z zakazu pewnych uczestników ruchu lub rodzajów pojazdów, to należy stosować zwrot "Nie dotyczy..";.

Napisy powinny konkretnie określać rodzaj pojazdów lub uczestników ruchu. Nie dopuszcza się stosowania sformułowań ogólnikowych, np. "Nie dotyczy ruchu lokalnego"


więc OCB hmm.gif

nie dotyczy aut czerwonych chyba łapie się w opis konkretny i jednoznaczny grinser006.gif

na znaku autora wątku powinien być symbol

f-20.jpg

ale tabliczka IMO nie jest zła, choć jak widać nie dość jednoznaczna wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytam serio...

> Podpowiem: szukaj obok tabliczki "dotyczy aut czerwonych"...

Ja kiedyś zaparkowałem przy tabliczce "zakaz zatrzymywania" (tak, tabliczce) i... przyleciał policjant mi powiedzieć ze tu nie wolno się zatrzymywać yikes.gif

Pytam dlaczego nie wolno? On na to "nie widzi pan napisu?" yikes.gif

Nie miałem czasu gadać, wiec zamknąłem samochod i odszedłem ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Quote:

> SZCZEGÓŁOWE WARUNKI TECHNICZNE DLA ZNAKÓW DROGOWYCH PIONOWYCH I WARUNKI ICH UMIESZCZANIA NA

> DROGACH

> (...)

> 3. 1. 2. Zakres obowiązywania i sposób umieszczania znaków

> (...)

> Napisy na tabliczkach, w zależności od długości tekstu, powinny mieć wysokość 72 lub 42 mm, przy

> czym napis powinien być tak skomponowany, aby szerokość tabliczki nie była większa od średnicy

> znaku.

> Jeżeli istnieje potrzeba wyłączenia z zakazu pewnych uczestników ruchu lub rodzajów pojazdów, to

> należy stosować zwrot "Nie dotyczy..";.

> Napisy powinny konkretnie określać rodzaj pojazdów lub uczestników ruchu. Nie dopuszcza się

> stosowania sformułowań ogólnikowych, np. "Nie dotyczy ruchu lokalnego"

> więc OCB

> nie dotyczy aut czerwonych chyba łapie się w opis konkretny i jednoznaczny

> na znaku autora wątku powinien być symbol

> ale tabliczka IMO nie jest zła, choć jak widać nie dość jednoznaczna

Tyle, że to co podałeś dotyczy znaków zakazu...

W przypadku parkingu można określić rodzaj pojazdu za pomocą znaku F20, a nie tabliczek z tekstem "dotyczy"...

Quote:

Jeżeli parking przeznaczony jest do postoju tylko określonego rodzaju pojazdów, w dolnej części znaku umieszcza się symbol pojazdu barwy białej zgodny z przedstawionymi na tabliczkach T-23 lub na znaku F-20.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tyle, że to co podałeś dotyczy znaków zakazu...

> W przypadku parkingu można określić rodzaj pojazdu za pomocą znaku F20, a nie tabliczek z tekstem

> "dotyczy"...

> Quote:

> Jeżeli parking przeznaczony jest do postoju tylko określonego rodzaju pojazdów, w dolnej części

> znaku umieszcza się symbol pojazdu barwy białej zgodny z przedstawionymi na tabliczkach T-23

> lub na znaku F-20.

to też napisałem

jednak nie jest też zabronione umieszczenie tabliczki hmm.gif

więc nie wiem czy przed sądem byś coś ugrał

zgodnie z przepisami powinien być D18a do którego tabliczki są dopuszczone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to też napisałem

> jednak nie jest też zabronione umieszczenie tabliczki

> więc nie wiem czy przed sądem byś coś ugrał

> zgodnie z przepisami powinien być D18a do którego tabliczki są dopuszczone

Tabliczki są dopuszczone zarówno do D18, jak i D18a, tyle, że są to konkretne tabliczki, bez opcji "namaluj sam"...

A nawet jeśli byłoby to F20, to znak ten oznacza auta o DMC<3,5T, więc taki VW transporter może tam stać, bez znaczenia czy to van 9-osobowy, czy 3-osobowy z paką i plandeką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bo "nie jest" cieżarowym w rozumieniu rozporządzenia o znakach czy PoRD

> tam przeważnie podaje się masę a nie to co jest w DR

> i tak patrząc na nasze przepisy drogowe to ciężarowy ma DMC powyżej 3.5T

> (kat C, ograniczenia na znakach, itd)

> pamiętam jak pojawiły się kratkowozy i na granicach kazali im stać z ciężarowymi (być może to

> tylko bajki, ale sporo się takich przewijało)

> wspomniane B-5 niby oznacza zakaz wjazdu pojazdów ciężarowych, ale powyżej 3.5T

> sam miałem ciężarową astrę kombi

Nadal tak jest, dla ruchu drogowego auto ciężarowe to auto o DMC>3,5T.

Ciężarowe SC to pojęcie tylko i wyłącznie na potrzeby "skarbowe"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nadal tak jest, dla ruchu drogowego auto ciężarowe to auto o DMC

> Ciężarowe SC to pojęcie tylko i wyłącznie na potrzeby "skarbowe"...

Jedziesz skrótem myślowym.

Samochód ciężarowy to taki, który ma wpisany w dowodzie rodzaj SAMOCHÓD CIĘŻAROWY a DMC to DMC.

Jest podział i nie ma tu nic o DMC.

Pokaż mi przepis, gdzie jest samochód ciężarowy domyślnie powyżej 3.5t ujęty bez wyraźnego określenia DMC.

http://www.krakow.wku.wp.mil.pl/files/krakow/file/ITS.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jedziesz skrótem myślowym.

> Samochód ciężarowy to taki, który ma wpisany w dowodzie rodzaj SAMOCHÓD CIĘŻAROWY a DMC to DMC.

> Jest podział i nie ma tu nic o DMC.

> Pokaż mi przepis, gdzie jest samochód ciężarowy domyślnie powyżej 3.5t ujęty bez wyraźnego

> określenia DMC.

> http://www.krakow.wku.wp.mil.pl/files/krakow/file/ITS.pdf

A co mi po podziale ITSu, gdzie jest to ich podział wewnętrzny?

A kontynuując temat wątku, to tabliczka F-20 która może być stosowana do znaku D-20 w celach określenia rodzaju pojazdu stwierdza:

Quote:

Znak drogowy F-20 "część drogi (pas ruchu) dla określonych pojazdów".

Wskazuje drogę lub jej część przeznaczoną dla pojazdów, których symbol został umieszczony na znaku. Zamiast symbolu pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t na znaku może być umieszczony symbol pojazdu stosowany na tabliczkach, o których mowa w § 23 ust. 2, odpowiednio do sposobu przeznaczenia drogi lub jej części.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zaparkujesz, o ile pamietam w przypadku parkowania na chodniku byl zapis o 2.5t RMC, czyli puste

> ducato sie lapie, a typowo osobowe Q7 juz nie ;p

> EDIT: Prawie dobrze pamietalem, art 47 p.1 PoRD, 2.5t, tyle, ze DMC, a nie RMC.

Jeśli powołujesz się na ust. 1 to uczciwie byłoby, gdybyś wspomniał, że jest też ust. 2:

Quote:

Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust.1 pkt 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu
osobowego
, motocykla, motoroweru lub roweru.
Inny pojazd
o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.


chipsy.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli powołujesz się na ust. 1 to uczciwie byłoby, gdybyś wspomniał, że jest też ust. 2:

> Quote:

> Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust.1 pkt 2, zatrzymanie lub postój na

> chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego , motocykla, motoroweru lub roweru.

> Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 2,5 t może być w całości

> umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.

No ok, ale mozesz zaparkowac auto ciezarowe do 2.5DMC na chodniku, czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nadal tak jest, dla ruchu drogowego auto ciężarowe to auto o DMC

> Ciężarowe SC to pojęcie tylko i wyłącznie na potrzeby "skarbowe"...

Nieprawda, nawet prawo jazdy kat. B określa, że można kierować również ciężarówkami ale do DMC 3,5t. Po co tak to zostało określone, bo skarbówka tak chciała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No ok, ale mozesz zaparkowac auto ciezarowe do 2.5DMC na chodniku, czy nie?

No przecież masz napisane jak byk, że nie, chyba że miejsce jest wyznaczone znakami. Czyli jak podawałem w przykładzie wcześniej, jedzie Seicento i staje na chodniku na legalu a takie samo Seicento z kratką już nie może. Nie oceniam tego jaki to jest przepis, po prostu jest i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No przecież masz napisane jak byk, że nie, chyba że miejsce jest wyznaczone znakami. Czyli jak

> podawałem w przykładzie wcześniej, jedzie Seicento i staje na chodniku na legalu a takie samo

> Seicento z kratką już nie może. Nie oceniam tego jaki to jest przepis, po prostu jest i tyle.

Moze jednak przeczytaj jeszcze raz na spokojnie i zobacz, ze jednak mozna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.