Skocz do zawartości

Lepsze opony - na przód czy na tył.


115750

Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam się dziś zabrać do wymiany kół.

Mam komplet zimówek z tym, że 2 koła mają lepszy (głębszy) bieżnik, a 2 gorszy.

Na którą oś założyć Waszym zdaniem te lepsze?

Kiedyś bym je automatycznie założył na przód ale obecnie nie jest to dla mnie takie oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Stara szkoła mówi lepsze na oś napędzaną.....

Też tak myślałem ale jak jeszcze jeździłem do serwisu na zmianę kół, to mechanik forsował teorię, że lepiej dać lepszy bieżnik na tył, żeby ten nie uciekał podczas hamowania lub wchodzenia w zakręt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

> Na którą oś założyć Waszym zdaniem te lepsze?

Zasadniczo zawsze lepsze na tył ale jeśli różnica w zużyciu nie jest duża i wynika ze zużycia sezonowego to najlepiej założyć na oś napędzaną. Wyrównuje to zużycie. Pozwala co roku zamieniać opony przód/tył i mieć jeden komplet opon na cały ich żywot.

Gdyby ciągle zakładać lepsze na tył powstałaby konieczność dokupywania co jakiś czas dwóch sztuk i różne opony na osiach. Po kilku latach pojawia się dodatkowy dylemat. Nowsze czy starsze na przód?

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zamierzam się dziś zabrać do wymiany kół.

> Mam komplet zimówek z tym, że 2 koła mają lepszy (głębszy) bieżnik, a 2 gorszy.

> Na którą oś założyć Waszym zdaniem te lepsze?

> Kiedyś bym je automatycznie założył na przód ale obecnie nie jest to dla mnie takie oczywiste.

Jest parę szkół, jedna mówi że zawsze na tył, inna że na oś pędną, jeszcze inna że zawsze na przód. Ja skłaniam się ku teorii 2, że na oś pędną.

W sumie zazwyczaj jeżdżę przednionapędowcami więc pędna=sterowana, co mi po tyle jak auto na ABSie w czasie hamowania awaryjnego poleci prosto bo bieżnik nie ogarnie, albo zakopie się w zaspie itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niestety nie jest takie proste.

Trochę to zalezy od konkretnego pojazdu i od kierowcy.

Jak masz samochód mocno podsterowny(na zakrętach wyjeżdża przód pojazdu) to założyłbym lepsze na przód.

Jak fura ma tendencję do zamiatania tyłem np. clio 2 mojej kobity to lepszą gumę zakładam na tył.

Jesli samochód bedzie podsterowny to jest ryzyko,że gdzieś nie skręci lub nie wyhamujesz-ryzyko uderzenia czołowego.

Jesli samochód będzie nadsterowny to jest ryzyko,że wylecisz z zakrętu bokiem i uderzysz w coś drzwiami- temat bardziej niebezpieczny.

Więc musisz zdecydować sam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Daj na tyl lepsze, zeby dupa nie uciekała na zakrętach.

Ile trzeba zapi klnie.gif w czasie normalnej jazdy autem FWD żeby tył uciekał.

Jeśli człek tak przegina to mu nie pomoże lepsza opona z tyłu...

Mam auta FWD i zawsze daje lepszą na przód. Ma to kilka zalet. Lepsza trakcja przy ruszaniu na osi napędanej, lepsze hamowanie na śniegu/wodzie, i równiej sie opony zużywają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Właśnie widzę, co wypowiedź, to inna opinia.

> Ja u siebie nie zaobserwowałem ani podsterowności ani nadsterowności.

> Dam chyba je w takim razie na przód, żeby wyrównać zużycie.

Do tego tendencję do pod/nadsterowności mozna jeszcze regulować ciśnieniem.

mam pojazd tylnonapędowy do amatorskich rajdów,jesli nie mam 4 takich samych opon to mogę zapomnieć o jakiejkolwiek jeździe(tak dla większego zamotania tematu). smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ile trzeba zapi w czasie normalnej jazdy autem FWD żeby tył uciekał.

> Jeśli człek tak przegina to mu nie pomoże lepsza opona z tyłu...

> Mam auta FWD i zawsze daje lepszą na przód. Ma to kilka zalet. Lepsza trakcja przy ruszaniu na

> osi napędanej, lepsze hamowanie na śniegu/wodzie, i równiej sie opony zużywają.

wystarczy najechać na koleine,pryzmę śniegu,nawet na prostej drodze zapniesz takiego boka,że aż miło popatrzeć. Dwa lata temu miałem taką sytuacje na publicznej drodze Wawa-Radom, walczyłem ze 150 metrów żeby się do bariery nie przytulic smile.gifMiałem właśnie super oponke z przodu i jakieś słabsze z tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ile trzeba zapi w czasie normalnej jazdy autem FWD żeby tył uciekał.

> Jeśli człek tak przegina to mu nie pomoże lepsza opona z tyłu...

> Mam auta FWD i zawsze daje lepszą na przód. Ma to kilka zalet. Lepsza trakcja przy ruszaniu na

> osi napędanej, lepsze hamowanie na śniegu/wodzie, i równiej sie opony zużywają.

trzeba trochę wyobraźni włączyć zamiast zakładać, że poślizg może być spowodowany tylko prędkością...

wystarczy dziura na zakręcie, koleina, poprzeczna nierówność, może się pojawić potrzeba ominięcia czegoś nagle i tył przy słabej oponie zaczyna żyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wystarczy najechać na koleine,pryzmę śniegu,nawet na prostej drodze zapniesz takiego boka,że aż

> miło popatrzeć.

Mam wrażenie że masz trochę wieksze umiejętności niż większość tutejszego towarzystwa przez co też troszkę szybciej w takich warunkach jedziesz co pewnie nie jest bez znaczenia....

>Dwa lata temu miałem taką sytuacje na publicznej drodze Wawa-Radom, walczyłem

> ze 150 metrów żeby się do bariery nie przytulic Miałem właśnie super oponke z przodu i jakieś

> słabsze z tyłu.

Gdyby miał odwrotnie to pewnie do takiej sytuacji by nie doszło... bo wcześniej ta słaba opona mogła by nie wydać przy jakimś nagłym hamowaniu... Sam wiesz że na śniegu czy błocku pośniegowym jeśli trzeba nagle zahamować to lepiej mieć na przodzie lepszą oponę.

A teraz pomyśl ile razy w trudnych warunkach drogowych zdażyło Ci sie użyć nagle i ostro hamulców a ile razy miałeś ucieczkę tyłu.

Weź też pod uwagę że o ile latanie tyłu w dużej części jest zależne od Ciebie/twojej prędkości w złych warunkach , o tyle często na awaryjne hamowanie nie masz wpływu bo zależy np od jakiegoś kierownika który mając z przodu łyse gumy sie przeliczy z hamowaniem i wyjedzie Ci z bocznej ulicy biglaugh.gif

btw

Nie zdarzyło mi sie jeszcze by mnie w aucie FWD wyprzedzał tył.

Może za ostrożnie jeżdżę.

Za to dawnymi czasy autami z napędęm na właściwą oś nawet prowokowałem takie sytuacje biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zamierzam się dziś zabrać do wymiany kół.

> Mam komplet zimówek z tym, że 2 koła mają lepszy (głębszy) bieżnik, a 2 gorszy.

> Na którą oś założyć Waszym zdaniem te lepsze?

> Kiedyś bym je automatycznie założył na przód ale obecnie nie jest to dla mnie takie oczywiste.

auto napędzane na przód IMO powinno mieć lepsze opony s z przodu ze wzgldu na napęd oraz na to że większa siła hamowania jest z przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> auto napędzane na przód IMO powinno mieć lepsze opony s z przodu ze wzgldu na napęd oraz na to że

> większa siła hamowania jest z przodu

Pod warunkiem, że będzie jeździć tylko prosto. hehe.gif

Lepsze opony muszą iść na tył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest parę szkół, jedna mówi że zawsze na tył, inna że na oś pędną, jeszcze inna że zawsze na przód.

> Ja skłaniam się ku teorii 2, że na oś pędną.

> W sumie zazwyczaj jeżdżę przednionapędowcami więc pędna=sterowana, co mi po tyle jak auto na ABSie

> w czasie hamowania awaryjnego poleci prosto bo bieżnik nie ogarnie, albo zakopie się w zaspie

> itd.

A to że jak się zakopie to dalej nie pojedziesz = bedziesz wiedział że warunki wykracają poza możliwości Twoich opon. Jak będziesz miał lepsze z przodu to dowiesz się o tym, ze warunki przerastają Twoje opony dopiero przy próbie hamowania. A wtedy zwykle jest za późno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też tak myślałem ale jak jeszcze jeździłem do serwisu na zmianę kół, to mechanik forsował teorię,

> że lepiej dać lepszy bieżnik na tył, żeby ten nie uciekał podczas hamowania lub wchodzenia w

> zakręt.

tak mówią eksperci ok.gif ja też bym tak zrobił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kiedys zadałem pytanie i mi powiedzieli by załozyc na tylną oś, by w razie czego tyłu nie

> zarzuciło, itp.

> Ale co z tego jak auto mi sie zakopywało gdzie tylko mogło

Nie uważasz, że w takim razie te gorsze opony były już do niczego?... wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zamierzam się dziś zabrać do wymiany kół.

> Mam komplet zimówek z tym, że 2 koła mają lepszy (głębszy) bieżnik, a 2 gorszy.

> Na którą oś założyć Waszym zdaniem te lepsze?

> Kiedyś bym je automatycznie założył na przód ale obecnie nie jest to dla mnie takie oczywiste.

Jak masz napęd na przód to załóż na przód. Jak na tył to na tył. Zawsze na oś na którą masz napęd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> stały, dopinany i z jakim rozkładem momentu?

rozklad 50 / 50 bo znowu dolacza sie zwolennicy nad i pod sterownosci biglaugh.gif

Po raz kolejny przytocze prosty experyment

bierzemy zelazniaka syna

na tylna os naklejamy kawalek tasmy klejacej tak aby kola tylnej osi sie nie kleily. samochodzik puszczamy do przodu i obserwujemy co sie dzieje.

Potem jezeli jestesmy mniej inteligentni zamieniamy tasme z tylnej na przednia os i obserwujemy co sie dzieje

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO pytanie w ogóle jest niewłaściwe. Opony trzeba regularnie zmieniać tak (przód-tył), żeby równiemiernie się zużywały. Jeżeli dwie opony sa ewidentnie bardziej zużyte niż pozostałe - kupujemy komplet nowych. Gorsze opony z przodu czy z tyłu to zawsze proszenie się o niespodziewane kłopoty. Oczywiście, zależy też, co rozumiemy przez "bardziej zużyte" - jeżeli różnica jest rzędu 2mm, to nie ma absolutnie żadnego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też kiedyś założyłem watek na ten temat, miał przeszło 20 str. I wniosek był taki ze większość z

> nas prędzej opanuje uciekający tył auta, niż to ze chce skręcić a auto jedzie prosto.

Zwłasza, że ABS i ESP to już standard ok.gif ESP doskonale sobie radzi z uciekającym tyłem, gorzej gdy przyczepności nie ma przód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> rozklad 50 / 50 bo znowu dolacza sie zwolennicy nad i pod sterownosci

zlosnik.gif

> Po raz kolejny przytocze prosty experyment

> bierzemy zelazniaka syna

brak/brak zlosnik.gif

> na tylna os naklejamy kawalek tasmy klejacej tak aby kola tylnej osi sie nie kleily. samochodzik

> puszczamy do przodu i obserwujemy co sie dzieje.

> Potem jezeli jestesmy mniej inteligentni zamieniamy tasme z tylnej na przednia os i obserwujemy co

> sie dzieje

ja się tylko nabijam z twierdzeń o lepszych na przód.

W krytycznej sytuacji lepiej walić przodem niż bokiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zamierzam się dziś zabrać do wymiany kół.

> Mam komplet zimówek z tym, że 2 koła mają lepszy (głębszy) bieżnik, a 2 gorszy.

> Na którą oś założyć Waszym zdaniem te lepsze?

> Kiedyś bym je automatycznie założył na przód ale obecnie nie jest to dla mnie takie oczywiste.

lepsze na tył, chyba ze jest to os napedzana to wtedy na przod skromny.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja się tylko nabijam z twierdzeń o lepszych na przód.

> W krytycznej sytuacji lepiej walić przodem niż bokiem.

JA tam sie nabilam jak ktos wali obojetnie czym. bo znaczy, ze juz wczesniej popelnil blad.

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jak będziesz jeździł tylko krzywo to lepsza na zapas?

Nie krzywo ale w zakrętach. Ponieważ auto musi czasem skręcać to potrzebuje wtedy dobrej trakcji tylnej osi.

> Lepsze oczywiście na przód

Oczywiście to bzdura jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Właśnie. I to błąd na tyle poważny, że ważna stała się jakaś tam różnica w zużyciu opon. A to już

> naprawdę jazda bardzo niebezpieczna.

Przecież wszyscy jeżdżą szybko i bezpiecznie, tylko wyobraźnię mają na poziomie "przecież się jeszcze nigdy nie utopiłem". I sami mistrzowie kierownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przecież wszyscy jeżdżą szybko i bezpiecznie, tylko wyobraźnię mają na poziomie "przecież się

> jeszcze nigdy nie utopiłem". I sami mistrzowie kierownicy.

Bez przesady. Zdecydowana większość ludzi jeździ na sporym marginesie bezpieczeństwa, wykorzystując może z 10% możliwości sprzętu i warunków na drodze. I dla nich naprawdę nie ma różnicy, czy opona jest nowa, czy prawie zużyta. Można założyć w ogóle na każde koło inna oponę (bieżnik, stopień zużycia) jak w UK i pewnie z 90% kierowców nie odczuje żadnej różnicy. A jak ktoś się rozwala z nieuwagi (zdarza się każdemu) czy z powodu szaleństwa, to też obojętne, jakie ma opony wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie krzywo ale w zakrętach. Ponieważ auto musi czasem skręcać to potrzebuje wtedy dobrej trakcji

> tylnej osi.

Potrzebuje, o ile kierownik doprowadzi do takiej potrzeby a to już bardzo słabo o nim świadczy.

> Oczywiście to bzdura jest.

Ależ to jasne jak słońce ze nie jest

biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wtedy nie ma tematu i wszystkie 4 powinny byc podobne

Temat jest zawsze, bo kazdy ma inny styl jazdy. Przykladem moglo by byc zajrzenie na Forum motocyklowe i sprawdzenie jakie opony zuzywaja sie szybciej, przednie czy tylne.

Miszczom prostej zuzywaja sie zawsze tylne w stosunku 2 lub 3 do jednej przedniej a tym ktorzy potrafia i jezdza dynamicznie, ci zuzywaja komplet rownomiernie lun nawet przod wczesniej niz tyl..

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zamierzam się dziś zabrać do wymiany kół.

> Mam komplet zimówek z tym, że 2 koła mają lepszy (głębszy) bieżnik, a 2 gorszy.

> Na którą oś założyć Waszym zdaniem te lepsze?

> Kiedyś bym je automatycznie założył na przód ale obecnie nie jest to dla mnie takie oczywiste.

po 426 stronach tematu nic się nie dowiesz zlosnik.gif,

więc proponuję na skos - dobre -przód lewy i tył prawy albo odwrotnie hahaha.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.