Skocz do zawartości

Czujnik pogodowy do pieca - rozwazania przed zakupem


whitefunk

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie jestem na etapie wyboru pieca, mam zaufanego instalatora, jednak chce się poradzić również Was.

Dom normalny, zwyczajny, bez udziwnień.

Zaproponował mi jakiś niemiecki piec z wyższej półki (nie pamiętam nazwy, ale ma go też zainstalowanego u siebie w domu - tak jak teraz szukam to chyba BROTJE) jednofunkcyjny, kondensacyjny z zasobnikiem 120 litrów i tutaj namawia mnie na czujnik pogodowy prócz czujnika pokojowego (sterownika).

Wytlumaczyl, że działa to na takiej zasadzie, że jest na zewnątrz jest ciepło to piec dzięki czujnikowi pogodowemu obniża temperaturę grzania pieca, bo wie, że przykładowo aby przy +9 na zewnątrz, aby nagrzać dom do 22 st to wystarczy temperatura wody w grzejnikach 35 st (podalem przykladowe liczby, zeby to zobrazować).

Piec jest w cenie 7,5k.

Jako alternatywę bez opcji pogodowej zaproponował mi Vitodens 100 (jednofunkcyjny, kondensacyjny oczywiscie) + zasobnik 120l za 6000 zl.

Co lepiej wybrać? Czy faktycznie czujnik pogodowy przyczynia się do komfortu użytkowania lub oszczedności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem, na ile pomaga czujnik pogodowy (u mnie jest), ale vitodensa 100 bym raczej nie polecał -

> kolega ma, ciągle coś się z nim dzieje.

> Być może to jednostkowy przypadek, ale ja zrezygnowałem - wziąłem buderusa.

To samo powiedział mi instalator, że jako tanią alternatywę może mi to zaproponować, ale raczej nie poleca ok.gif To taki przykład tylko, chodzi mi bardziej o tej czujnik pogodowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydatna funkcja. Poza tym nie musisz korzystać, jak już będzie.

Poza tym za pogodówkę nie powinno być dopłaty - każdy kocioł to ma.

Jak masz kocioł i musisz do pogodówki dopłacać - odpuść, bo to znaczy, że firma nastawiona na dojenie klientów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Panowie jestem na etapie wyboru pieca, mam zaufanego instalatora, jednak chce się poradzić również

> Was.

> Dom normalny, zwyczajny, bez udziwnień.

> Zaproponował mi jakiś niemiecki piec z wyższej półki (nie pamiętam nazwy, ale ma go też

> zainstalowanego u siebie w domu - tak jak teraz szukam to chyba BROTJE) jednofunkcyjny,

> kondensacyjny z zasobnikiem 120 litrów i tutaj namawia mnie na czujnik pogodowy prócz czujnika

> pokojowego (sterownika).

> Wytlumaczyl, że działa to na takiej zasadzie, że jest na zewnątrz jest ciepło to piec dzięki

> czujnikowi pogodowemu obniża temperaturę grzania pieca, bo wie, że przykładowo aby przy +9 na

> zewnątrz, aby nagrzać dom do 22 st to wystarczy temperatura wody w grzejnikach 35 st (podalem

> przykladowe liczby, zeby to zobrazować).

> Piec jest w cenie 7,5k.

> Jako alternatywę bez opcji pogodowej zaproponował mi Vitodens 100 (jednofunkcyjny, kondensacyjny

> oczywiscie) + zasobnik 120l za 6000 zl.

> Co lepiej wybrać? Czy faktycznie czujnik pogodowy przyczynia się do komfortu użytkowania lub

> oszczedności?

drogo, immergas Victrix 24 z zasobnikiem 160l, pogodynka, sterownikiem i zestawem przylaczeniowym do komina kosztowal mnie cos kolo 5.5k zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tylko, że pogodówka może być jako dodatek podłączany oddzielnie i działa to podobno średni lub jako

> zintegrowana funkcja - z resztą nie o to się rozchodzi. Rozchodzi mi się o to, czy warto za to

> dopłacać chociażby nawet jako dodatek...

Pogodówka do pieca kosztuje 100 zł w sklepie a nawet taniej. Można to dodać zawsze, ale najczęściej ludzie finalnie odłączają bo nie chcą się bawić w ustawianie krzywych grzania, etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Piec to Brotje, nie wiem jaki model - może właśnie przez tą markę kosztuje on 7,5 z zasobnikiem. Z

> tego co czytam to podobno "mercedes" wsrod pieców...

Bierz z pogodówką. W przypadku kociołka kondensacyjnego ma to znaczenie praktyczne - kociołek chodzi na głębszej kondensacji dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a tą markę kojarzysz? Faktycznie dobra?

Nie kojarzę.

Ja bym kupił po prostu Termeta.

Dowiedz się, ile będzie kosztować serwis i przykładowa awaria - wymiana elektrody jonizującej i iskrownika.

Ile kosztuje płyta główna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a tą markę kojarzysz? Faktycznie dobra?

Kocioł to marka własna hurtowni instalacyjnych Bims Plus.

Do zdobycia tylko u nich.

Nie wypowiem się co do jakości ani tego kto to dla nich robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Piec to Brotje, nie wiem jaki model - może właśnie przez tą markę kosztuje on 7,5 z zasobnikiem. Z

> tego co czytam to podobno "mercedes" wsrod pieców...

Nazwa pieca mi nic nie mówi, ale zrób test, podzwoń po serwisach i zapytaj ile kosztuje przegląd roczny tego cudeńka. Żeby się nie okazało, że większość nie serwisuje a tylko jeden fachura 50 km od Ciebie i prosty serwis to będzie kilkaset złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Aha no to wiadomo o co chodzi...

> Zaraz założe nowy temat chyba o polecanym kotle bo mam mętlik w głowie.

Masz mój temat obok... też został mi polecany Brotje WHBS 22 KW i też się zastanawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Skasowałem temat bo faktycznie mamy prawie identyczne wymagania.

no właśnie... ja jeszcze czekam na wycenę dwóch hydraulików..zobaczymy co inni zaproponują wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Panowie jestem na etapie wyboru pieca, mam zaufanego instalatora, jednak chce się poradzić również

> Was.

> Dom normalny, zwyczajny, bez udziwnień.

> Zaproponował mi jakiś niemiecki piec z wyższej półki (nie pamiętam nazwy, ale ma go też

z wyższej tzn, że jak padnie np płyta to zapłacisz X x cena z niższej półki. grinser006.gif. IMHO nie ma czegoś takiego wyższa niższa półka. Wszystkie firmy sa podobne i większość jedzie na tych samych włoskich gratach.

Różnią się przede wszytkim sterowaniem, kształtem, serwisem i ceną.

> zainstalowanego u siebie w domu - tak jak teraz szukam to chyba BROTJE) jednofunkcyjny,

> kondensacyjny z zasobnikiem 120 litrów i tutaj namawia mnie na czujnik pogodowy prócz czujnika

> pokojowego (sterownika).

> Wytlumaczyl, że działa to na takiej zasadzie, że jest na zewnątrz jest ciepło to piec dzięki

> czujnikowi pogodowemu obniża temperaturę grzania pieca, bo wie, że przykładowo aby przy +9 na

> zewnątrz, aby nagrzać dom do 22 st to wystarczy temperatura wody w grzejnikach 35 st (podalem

> przykladowe liczby, zeby to zobrazować).

Każdy piec tak ma, jak mu podłączysz czujnik zew.

> Piec jest w cenie 7,5k.

> Jako alternatywę bez opcji pogodowej zaproponował mi Vitodens 100 (jednofunkcyjny, kondensacyjny

> oczywiscie) + zasobnik 120l za 6000 zl.

Popatrz sobie jeszcze na nowe produkty rodzimego Termetu, wesja gold ma znacznie lepsze parametry niż wspomniane, tańsze graty i zazwyczaj bardziej dostępny serwis.

> Co lepiej wybrać? Czy faktycznie czujnik pogodowy przyczynia się do komfortu użytkowania lub

> oszczedności?

Zdania są podzielone, różne są logiki sterowania i różne są domy. Czujnik wew + zew to imho optimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie kojarzę.

> Ja bym kupił po prostu Termeta.

> Dowiedz się, ile będzie kosztować serwis i przykładowa awaria - wymiana elektrody jonizującej i

> iskrownika.

> Ile kosztuje płyta główna?

Ja pytałem, bo mój serwisant ma autoryzację Viallanta (o ile pamiętam) + termet. Do Termetów idzie jedna płyta do kilku modeli i koszt to 350zł, do Vaillanta jest ich kilkanaście rodzajów i "na stanie" ma tylko 2-3, koszt ok 1200zł. Opowiadał, że często ludzie się wkurzają jak padnie płyta, że jej nie ma, ale nie sposób trzymać ich tyle i jeszcze za takie pieniądze.

Generalnie Termeta chwalił, za dostepność części i woli go serwisaowąc niż inne bo jest szybciej i łatiwej od ludzi bierze sie znacznie mniejsze $$ wink.gif.

Ostatnio dokupiłem czujnik temp zewn do Termeta, pierszy lepszy sklep na osiedlu miał, cena 62zł wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Aha no to wiadomo o co chodzi...

> Zaraz założe nowy temat chyba o polecanym kotle bo mam mętlik w głowie.

Kocioł pewnie kosztuje tyle co termet czyli jakieś 2 tys zł netto. Reszta to marże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No przecież napisał "jednofunkcyjnym, kondensacyjnym kotłem BROTJE", do którego będzie miał

> podłączony zasobnik.

> edit: Jeśli myślisz, że jednofunkcyjny piec nie może grzać cwu to jesteś w błędzie.

Właśnie, oświeć mnie w tym temacie bo widziałem raz takiego miksa u gościa w bloku (w sensie jednofunkcyjny kocioł grzejący co i zasobnik dwupłaszczowy), trochę dziwny widok jak na blokową łazienkę 2m x 2m ale jakoś się pomieściło grinser006.gif Lepiej wychodzi się na tym niż na dwufunkcyjnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Właśnie, oświeć mnie w tym temacie bo widziałem raz takiego miksa u gościa w bloku (w sensie

> jednofunkcyjny kocioł grzejący co i zasobnik dwupłaszczowy), trochę dziwny widok jak na

> blokową łazienkę 2m x 2m ale jakoś się pomieściło Lepiej wychodzi się na tym niż na

> dwufunkcyjnym?

2 funkcyjny - jak jest kocioł z szybkim startem grzania i nieduże odległości do odbiorów ciepła.

1 funkcyjny - jak sie chce mieć cyrkulację, solary, bardzo oszczędny kocioł, awaryjne grzanie prądem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 2 funkcyjny - jak jest kocioł z szybkim startem grzania i nieduże odległości do odbiorów ciepła.

> 1 funkcyjny - jak sie chce mieć cyrkulację, solary, bardzo oszczędny kocioł, awaryjne grzanie

> prądem....

Różnice w kotłach znam, chodzi mi o $$ czyli zużycie gazu do grzania cwu, tak na logikę, przy dwufunkcyjnym powinno być zdecydowanie lepiej bo grzejesz bezpośrednio wodę która leci w kranie. Chyba że się mylę? Cyrkulacja w bloku raczej zbędna, najdłuższa rura do kranu ma 3 metry smile.gif zapas wody raczej też nie jest żadnym argumentem na plus, bo 2F grzeje przepływowo ile chcesz a jednak się spotyka takie rozwiązania. Chyba że są inne plusy o których nie wiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To czy sie różnią od siebie 1 i 2 funkcyjny?

2f ma wbudowany mały zasobnik, podgrzewany "na bieżąco".

1f - musisz kupić zewnętrzny zasobnik, zwykle dużo większy. Jeśli dobierzesz go dobrze to nie zdarzy się sytuacja, że ktoś się kąpie a innemu w drugiej łazience pod prysznicem zabrakło cieplej wody. "Bufor" wody o stałej ustalonej temperaturze jest cały czas gotowy, nie trzeba czekać na jego podgrzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o oszczednosc, ale o komfort uzytkowania.

Chodzi mniej wiecej o to, ze jak sie kapia dwie osoby to nie ma spadkow temperatur w zadnej z lazienek, nie wylacza sie ogrzewanie domu jak grzeje wode, dodatkowo przy domu jednorodzinnym odkrecasz kran i od razu masz ciepla wode (z pompa cyrkulacyjna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam z zasobnikiem 46l / dwufunkcyjny i nie ma mowy o jakimkolwiek spadku komfortu. Moj kocioł ma 26kw a w peak'u do grzania cwu 32kw w zwiazku z tym odbiory cwu dogrzewa bez problemow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jaki masz dom, ile osób z niego korzysta? Masz spory zasobnik, to Cię ratuje.

Dom 180m2, jedna lazienka jedna kuchnia, kilka miejsc poboru cieplej wody. Poprzedni kocioł pomimo 22kw nie byl w stanie nagrzac kilku odbiorów na raz i spadal komfort. Teraz naprawde nie ma z tym najmniejszych problemow, wiec wielkosc zasobnika nie ma az takiego znaczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dom 180m2, jedna lazienka jedna kuchnia, kilka miejsc poboru cieplej wody. Poprzedni kocioł pomimo

> 22kw nie byl w stanie nagrzac kilku odbiorów na raz i spadal komfort. Teraz naprawde nie ma z

> tym najmniejszych problemow, wiec wielkosc zasobnika nie ma az takiego znaczenia

No to widzisz, ja mam 3 lazienki + kuchnia. Nie ma u Ciebie szansy, żeby chodziły na raz dwa prysznice + umywalka. Daje głowę, że wtedy komfort ciepłej wody by nie istniał....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja mam z zasobnikiem 46l / dwufunkcyjny i nie ma mowy o jakimkolwiek spadku komfortu. Moj kocioł ma

> 26kw a w peak'u do grzania cwu 32kw w zwiazku z tym odbiory cwu dogrzewa bez problemow

nie masz kotla dwufunkcyjnego tylko jednofunkcyjny z zasobnikiem w jednej obudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie masz kotla dwufunkcyjnego tylko jednofunkcyjny z zasobnikiem w jednej obudowie.

Faktycznie, masz racje.

Co do dostepnosci to piszą tak: Viessmann 111W

Pod względem komfortu korzystania z ciepłej wody, jej dostępna ilość jest porównywalna z ustawionym osobno tradycyjnym podgrzewaczem c.w.u. (z wężownicą) o pojemności 150 litrów. Pobierając ciepłą wodę z zasobnika, jest on uzupełniany wodą wodociągową, która w podgrzewaczu przepływowym (wymienniku płytowym) od razu ogrzewana jest do wymaganej temperatury i od razu można z niej korzystać. Taki sposób ogrzewania c.w.u. jest szczególnie efektywny przy napełnianiu wanny lub dłuższych kąpielach pod natryskiem. Pozwala to na korzystanie z dwóch punktów poboru ciepłej wody jednocześnie.

Czyli, że do 3 łazienek nie podoła. Ciekawe jak to sie ma do tych z zasobnikami ~100l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Różnice w kotłach znam, chodzi mi o $$ czyli zużycie gazu do grzania cwu, tak na logikę, przy

> dwufunkcyjnym powinno być zdecydowanie lepiej bo grzejesz bezpośrednio wodę która leci w

> kranie. Chyba że się mylę?

moim zdaniem co wyjdzie taniej, to jest kwestia sposobu użytkowania. Jak jest więcej osób w domu, większa intensywność korzystania z wody, to taniej wyjdzie jednofunkcyjny z zasobnikiem, bo piec nie włącza się co chwilę na 20 sekund jak każdy domownik akurat myje ręce po zjedzeniu kanapki, tylko podgrzewa wodę w zasobniku raz za czas.

Natomiast jak jest mniej osób, albo często nie ma nikogo w domu, to taniej wyjdzie piec dwufunkcyjny, podgrzewający wodę wtedy gdy ktoś korzysta, bo jednofunkcyjny z zasobnikiem by zużywał energię na podtrzymywanie ciepłej wody w zasobniku nawet gdy nikogo nie ma w domu

>Cyrkulacja w bloku raczej zbędna, najdłuższa rura do kranu ma 3

ja bym się zastanowił. Ja mam w domu cyrkulację i kilka dni temu zepsuła mi się pompka cyrkulacyjna. Firma, która ją montowała zabrała ją do reklamacji u producenta i teraz żyjemy bez tej pompki. Czas czekania na ciepłą wodę jest imho strasznie długi. Nawet w łazience, która jest po drugiej stronie ściany od kotłowni, w której stoi piec z zasobnikiem

> metry zapas wody raczej też nie jest żadnym argumentem na plus, bo 2F grzeje przepływowo ile

> chcesz a jednak się spotyka takie rozwiązania. Chyba że są inne plusy o których nie wiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Faktycznie, masz racje.

> Co do dostepnosci to piszą tak: Viessmann 111W

> Pod względem komfortu korzystania z ciepłej wody, jej dostępna ilość jest porównywalna z ustawionym

> osobno tradycyjnym podgrzewaczem c.w.u. (z wężownicą) o pojemności 150 litrów. Pobierając

> ciepłą wodę z zasobnika, jest on uzupełniany wodą wodociągową, która w podgrzewaczu

> przepływowym (wymienniku płytowym) od razu ogrzewana jest do wymaganej temperatury i od razu

> można z niej korzystać. Taki sposób ogrzewania c.w.u. jest szczególnie efektywny przy

> napełnianiu wanny lub dłuższych kąpielach pod natryskiem. Pozwala to na korzystanie z dwóch

> punktów poboru ciepłej wody jednocześnie.

> Czyli, że do 3 łazienek nie podoła. Ciekawe jak to sie ma do tych z zasobnikami ~100l

Zasobnik z wężownicą też działa jak ogrzewacz przepływowy przy dużych poborach.

Ja mam 150 l i na 5 osób i dwie łazienki wystarcza.

Cyrkulację mam oprogramowaną tak, że załącza się średnio 4 razy na dobę na parę minut. I to wystarcza do komfortowego korzystania z wody w dalekich kranach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kocioł to marka własna hurtowni instalacyjnych Bims Plus.

> Do zdobycia tylko u nich.

> Nie wypowiem się co do jakości ani tego kto to dla nich robi.

Kolego, mylisz wyłączną dystrybucję z marką własną. Brotje to niemiecka firma której BIMS jest wyłącznym dystrybutorem w PL. Firma należy do tej samej grupy co DeDitrich. co do jakości to pierwszy raz widziałem ich produkt ładnych kilka lat temu u rodziny mieszkającej w D, do dzisiaj działa ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co lepiej wybrać? Czy faktycznie czujnik pogodowy przyczynia się do komfortu użytkowania lub

> oszczedności?

Absolutnie nie. To zbędny wydatek i niepraktyczny w zastosowaniu jednorodzinnym.

Dlaczego?

Czujki pogodowe potrzebne są w wielkogabarytowych obiektach gdzie za pomocą dość skomplikowanego ustawiania krzywej grzewczej, obliczeń strat ciepła i innych parametrów system (sterownik-kotła) oblicza o ile podnieść temp zasilania na c.o. zanim pomieszczenia się wychłodzą i termostaty otworzą grzejniki.

W domku jednorodzinnym nie ma to absolutnie sensu bo układ jest prosty i szybki w reakcji na zmianę temperatury wewnątrz tych kilku pomieszczeń.

Jakby było tego mało przy zastosowaniu w domku jednorodzinnym i ustawieniu priorytetu dla pogodówki układ będzie głupiał.

Czemu? Masz ocieplony dom? Dobre okna? Szczelne drzwi i kupę waty szklanej na poddaszu?

No to jesteś w termosie. Po kiego Ci szybka reakcja ogrzewania na spadek temp o 5st. przy czasie reakcji budynku 2 doby?

Po co kocioł ma grzać zasilanie np. z 40st na 55st jeżeli w domu jest ciepło i termostaty przyduszają obieg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.