Skocz do zawartości

wyprzedzanie się tirów na autostradach


damian83dd

Rekomendowane odpowiedzi

> Nie ma winy tak???? a sam napisałeś że jak wyprzedzasz to drugi pajac z tira przyśpiesza i teraz

> sam sobie przeczysz

Nie ma po stronie wyprzedzającego. Może sobie jechać 1km/h szybciej. To chyba oczywiste, że o to mi chodziło pisząc tamto zdanie.

> co do jazdy tirowców nie wypowiadam się bo faktycznie na autostradzie

> jeżdżą spokojnie ,ale w mieście duży może więcej ,osobiście gdybym miał odwagę to gdy

> kierowce tira wymusza pierwszeństwo to walę w jego naczepę i po sprawie ale zawsze szkoda mi

> auta

IMO celowe doprowadzenie do wypadku byłoby oznaką poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie ma po stronie wyprzedzającego. Może sobie jechać 1km/h szybciej. To chyba oczywiste, że o to mi

> chodziło pisząc tamto zdanie.

> IMO celowe doprowadzenie do wypadku byłoby oznaką poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym.

Określę to tak , Ty se mów a ja zdrów i to tak wygląda my swoje wy swoje i jak tu ma być lepiej, jak dla mnie na całej długości autostrad gdzie są tylko dwa pasy powinno być zakazane wyprzedzanie tirom i po temacie zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zdarzają się takie trasy że trzeba lecieć cały czas 90 żeby zdążyć.

Mogę sobie wymyślić trasę, że chcę dojechać z Zakopanego do Białegostoku w 6h i potem się tłumaczyć, że są przecież takie trasy gdzie trzeba lecieć cały czas 200+ żeby zdążyć.

> Ale co o tym może wiedzieć kierowca osobówki?

KAŻDY kierowca mający pod czaszką więcej niż tiktaka, planując trasę założy że po drodze będą obowiązywały ograniczenia prędkości oraz że znajdą się na niej inni użytkownicy.

> Szkoda tłumaczeń, bo i tak każdy ma swoją rację.

Ale racja jest jedna i prosta: kodeks drogowy. Tam jest wyraźnie napisane jak należy jeździć. Zarówno osobowymi jak ciężarowymi samochodami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Określę to tak , Ty se mów a ja zdrów i to tak wygląda my swoje wy swoje i jak tu ma być lepiej,

> jak dla mnie na całej długości autostrad gdzie są tylko dwa pasy powinno być zakazane

> wyprzedzanie tirom i po temacie

Oczywiście. I brak ograniczeń prędkości. Tak samo poza autostradami. I żadnych fotoradarów.

Wspaniale wpłynęłoby to na oszczędności na czasie podróży. ok.gif

Podróż na cmentarz byłaby szybka jak nigdy dotąd. hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z treści tego wątku można wywnioskować, że głównym problemem jest uciążliwe rzekomo wyprzedzanie z

> niewielką różnicą prędkości.

nie raz było pokazywane takie wyprzedzanie i kończyło się to mandatem "za utrudnianie"

więc nie wiem czy tak sobie mogą wyprzedzać jak chcą hmm.gif

Quote:

Zgodnie z artykułem 90 kodeksu wykroczeń ten, kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania, podlega karze grzywny (nawet do 5 tys. zł) albo karze nagany – dowiadujemy się od Leszka Wielgosza.

Czym jest tamowanie ruchu, a czym jego utrudnianie?

Tamowanie jest zachowaniem sprzecznym z przepisami ruchu drogowego, które doprowadza do zatrzymania lub zakłócenia płynności ruchu. Z kolei utrudnianie to takie zachowania kierującego, które negatywnie wpływają na pozostałych uczestników ruchu.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> O ile się nie mylę to na Słowacji wprowadzono dla samochodów ciężarowych zakaz wyprzedzania na

> autostradach.

chyba w Austrii hmm.gif było sporo odcinków gdzie był zakaz wyprzedzania w wyznaczonych godzinach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie raz było pokazywane takie wyprzedzanie i kończyło się to mandatem "za utrudnianie"

> więc nie wiem czy tak sobie mogą wyprzedzać jak chcą

Włąsnie o tym przepisie pomyślałem kiedyś, jadąc za takimi "szybkimi", że to mogłoby być podstawą prawną do mandatu i zastanawiałem się czy Policja z tego korzysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Włąsnie o tym przepisie pomyślałem kiedyś, jadąc za takimi "szybkimi", że to mogłoby być podstawą

> prawną do mandatu i zastanawiałem się czy Policja z tego korzysta.

w którymś odcinki pirata (tvn turbo) był na 100% taki przypadek

oczywiście było sporo dyskusji, ale skończyło się mandatem

ukarali gościa z niebieskiej renówki, akcja działa się na gierkówce przed pomiędzy piotrkowem a częstochową grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeszcze jest taka kwestia, że zarówno TIR jadący 89km/h jak i 90km/h łamie przepisy, bo nawet po

> autostradach wolno im jechać max 80 km/h.

O widzisz dobrze wiedzieć chyba zakupię sobie dobry wideo rejestrator i będę podsyłał takie oto filmiki na komisariat Policji mailowo może się wtedy nauczą grinser006.gifgrinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie raz było pokazywane takie wyprzedzanie i kończyło się to mandatem "za utrudnianie"

> więc nie wiem czy tak sobie mogą wyprzedzać jak chcą

> Quote:

> Zgodnie z artykułem 90 kodeksu wykroczeń ten, kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej

> lub w strefie zamieszkania, podlega karze grzywny (nawet do 5 tys. zł) albo karze nagany

> – dowiadujemy się od Leszka Wielgosza.

> Czym jest tamowanie ruchu, a czym jego utrudnianie?

> Tamowanie jest zachowaniem sprzecznym z przepisami ruchu drogowego, które doprowadza do zatrzymania

> lub zakłócenia płynności ruchu. Z kolei utrudnianie to takie zachowania kierującego, które

> negatywnie wpływają na pozostałych uczestników ruchu.

Konkretne uzasadnienie i odpowiedz zlosnik.gifclaps.gifok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Polscy kierowcy mają problemy nieznane innym nacjom.

Tak, w szczególności problemy przypisane im przez Ciebie - zmartwię Kolegę, ale te problemy te występują wszędzie, stąd ograniczenie ruchu ciężarówek oraz zakazy wyprzedzania. Określenie "wyścigi słoni" ("Elefantenrennen") dziwnym trafem jest pochodzenia niemieckiego. Najwyraźniej jednak "walczymy" z problemami dość uniwersalnymi, które w Polsce również występują.

> Jeśli jest zakaz wyprzedzania - powinien być mandat. Jeśli nie - co komu do tego, że się

> wyprzedzają? Wolno im.

Nie:

Kodeks wykroczeń:

Art. 90. Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania, podlega karze grzywny albo karze nagany.

PORD:

Art. 19.

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany:

jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym;

Taryfikator:

1. Jazda z prędkością utrudniającą ruch innym kierującym (mandat 50-200 zł, 2 pkt karne).

palacz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie raz było pokazywane takie wyprzedzanie i kończyło się to mandatem "za utrudnianie"

> więc nie wiem czy tak sobie mogą wyprzedzać jak chcą

> Quote:

> Zgodnie z artykułem 90 kodeksu wykroczeń ten, kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej

> lub w strefie zamieszkania, podlega karze grzywny (nawet do 5 tys. zł) albo karze nagany

> – dowiadujemy się od Leszka Wielgosza.

> Czym jest tamowanie ruchu, a czym jego utrudnianie?

> Tamowanie jest zachowaniem sprzecznym z przepisami ruchu drogowego, które doprowadza do zatrzymania

> lub zakłócenia płynności ruchu. Z kolei utrudnianie to takie zachowania kierującego, które

> negatywnie wpływają na pozostałych uczestników ruchu.

Znaleźć przepis to mało, jeszcze trzeba go zinterpretować. IMO jazdę 90km/h trudno nazwać utrudnianiem ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak, w szczególności problemy przypisane im przez Ciebie - zmartwię Kolegę, ale te problemy te

> występują wszędzie, stąd ograniczenie ruchu ciężarówek oraz zakazy wyprzedzania. Określenie

> "wyścigi słoni" ("Elefantenrennen") dziwnym trafem jest pochodzenia niemieckiego. Najwyraźniej

> jednak "walczymy" z problemami dość uniwersalnymi, które w Polsce również występują.

Tam gdzie jest to problemem to stosuje się ograniczenia. W Polsce wygląda to trochę inaczej:

Kierowca ciężarówki powoduje zagrożenie, gdyż zmusza do zwolnienia kierowcę osobówki jadącego 150km/h, co z kolei zmusza do awaryjnej reakcji jeszcze innego jadącego jeszcze szybciej.

Ten przykład jest na pewno wyssany z palca, gdyż w Polsce nawet w najbardziej sprzyjających warunkach nie wolno jeździć szybciej niż 140km/h.

> Nie:

> Kodeks wykroczeń:

> Art. 90. Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania, podlega

> karze grzywny albo karze nagany.

> PORD:

> Art. 19.

> 2. Kierujący pojazdem jest obowiązany:

> jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym;

> Taryfikator:

> 1. Jazda z prędkością utrudniającą ruch innym kierującym (mandat 50-200 zł, 2 pkt karne).

Bardzo ładny przepis. Tylko jego interpretacja leży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> O widzisz dobrze wiedzieć chyba zakupię sobie dobry wideo rejestrator i będę podsyłał takie oto

> filmiki na komisariat Policji mailowo może się wtedy nauczą

Wideorejestrator nie służy do określenia prędkości zarejestrowanych pojazdów, więc nie może być dowodem w takiej sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Znaleźć przepis to mało, jeszcze trzeba go zinterpretować. IMO jazdę 90km/h trudno nazwać

> utrudnianiem ruchu.

może dla Ciebie, to o ile wolniej od dopuszczalnej będzie utrudnianie ? (zakładamy normalne warunki)

jak pisałem wcześniej, gość dostał za to mandat na gierkówce, gdzie dopuszczone jest tylko 100km/h

jazda 50km/h poza zabudowanym jest utrudnianiem ?

albo 30 km/h w mieście ?

bo to mniej więcej podobne proporcje

z wypowiedzi policjantów cytowanych w sieci jest to jednak utrudniania i dobrze ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wideorejestrator nie służy do określenia prędkości zarejestrowanych pojazdów, więc nie może być

> dowodem w takiej sprawie.

a po co ci prędkość ?

jeśli wyprzedzanie trwa 5, 10, 15min to filmik doskonale to pokaże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> może dla Ciebie, to o ile wolniej od dopuszczalnej będzie utrudnianie ? (zakładamy normalne

> warunki)

Jeśli nie jedzie CELOWO z prędkością rażąco niższą niż ta na którą pozwalają warunki oraz możliwości pojazdu to nie ma w ogóle mowy o utrudnianiu.

> jak pisałem wcześniej, gość dostał za to mandat na gierkówce, gdzie dopuszczone jest tylko 100km/h

I co? Dostał mandat za jazdę 90? Nie wierzę. Zwykle w takich sytuacjach okazuje się, że po dopytaniu wychodzi, że celowo zajeżdżał drogę, zwalniał lub coś podobnego.

> jazda 50km/h poza zabudowanym jest utrudnianiem ?

> albo 30 km/h w mieście ?

> bo to mniej więcej podobne proporcje

Są legalne pojazdy poruszające się z prędkością max. 40km/h. Powinni ich kierowcy jak jeden mąż wszyscy dostać mandaty?

cfaniaczek.gif

> z wypowiedzi policjantów cytowanych w sieci jest to jednak utrudniania i dobrze

Z utrudnianiem zwykle mamy do czynienia gdy można przypisać sprawcy celowość takiego działania lub zaniedbanie do niego prowadzące. Normalna jazda nie jest utrudnianiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na wszystkich autostradach?

i ekspresówkach

"Zakaz wyprzedzania obowiązujący kierowców samochodów ciężarowych o ciężarze całkowitym przekraczającym 7,5 t Kierowców samochodów ciężarowych o ciężarze całkowitym przekraczającym 7,5 t obowiązuje zakaz wyprzedzania na autostradach i drogach ekspresowych."

źródło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a po co ci prędkość ?

> jeśli wyprzedzanie trwa 5, 10, 15min to filmik doskonale to pokaże

Jeśli jadę z prędkością 100km/h na trasie gdzie jest ograniczenie do 100km/h to wyprzedzam auto jadące 99km/h jak długo trzeba, choćby ten czas liczył się w minutach.

I co można zrobić z takim filmikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> i ekspresówkach

> "Zakaz wyprzedzania obowiązujący kierowców samochodów ciężarowych o ciężarze całkowitym

> przekraczającym 7,5 t Kierowców samochodów ciężarowych o ciężarze całkowitym przekraczającym

> 7,5 t obowiązuje zakaz wyprzedzania na autostradach i drogach ekspresowych."

> żródło

No. To jak oni mają takie prawo to mogą je egzekwować. W Polsce takiego nie ma, więc co najwyżej można się zżymać na forach internetowych.

zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli jadę z prędkością 100km/h na trasie gdzie jest ograniczenie do 100km/h to wyprzedzam auto

> jadące 99km/h jak długo trzeba, choćby ten czas liczył się w minutach.

> I co można zrobić z takim filmikiem?

wysłać na policję i czekać na reakcję skromny.gif

temat dotyczył A, czyli prędkość dopuszczalna jest trochę inna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wysłać na policję i czekać na reakcję

> temat dotyczył A, czyli prędkość dopuszczalna jest trochę inna

Nie można oczekiwać od ciężarówek żeby jechały powyżej swoich technicznych oraz dopuszczonych prawem możliwości.

Więc jeśli jedzie z maksymalną prędkością to nic nie można mu IMO zrobić. Przecież nie odfrunie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wideorejestrator nie służy do określenia prędkości zarejestrowanych pojazdów, więc nie może być

> dowodem w takiej sprawie.

Wystarczy że zarejestruje odcinek drogi na którym jest zakaz wyprzedzania dla aut powyżej 3,5 tony i to mi w zupełności wystarczy . Tyle w temacie a to, że tiry jadą czasem nawet ponad 90 też nie zmienia faktu że łamią przepisy za każdym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tam gdzie jest to problemem to stosuje się ograniczenia. W Polsce wygląda to trochę inaczej:

W Polsce jest podobnie.

> Kierowca ciężarówki powoduje zagrożenie, gdyż zmusza do zwolnienia kierowcę osobówki jadącego

> 150km/h, co z kolei zmusza do awaryjnej reakcji jeszcze innego jadącego jeszcze szybciej.

> Ten przykład jest na pewno wyssany z palca, gdyż w Polsce nawet w najbardziej sprzyjających

> warunkach nie wolno jeździć szybciej niż 140km/h.

Nie obronisz swoich teorii (wyssanych z palca), ponieważ jesteśmy jedynym krajem w Europie, gdzie na autostradach jest dopuszczalna 140km/h (pomijam Niemcy, gdzie ograniczona jest znakami, a nie administracyjnie) i jakoś wszędzie są stosowne ograniczenia. Dodatkowo nawet nie chodzi wprost o powodowanie zagrożenia (co jednak ma często miejsce), a o utrudnianie ruchu innym. Jak tak czytam Twoje wypowiedzi, to mam wrażenie że autostradami bardzo mało jeździsz, bądź masz dość dziwaczne widzenie tunelowe, które wypacza rzeczywistość.

> Bardzo ładny przepis. Tylko jego interpretacja leży.

Interpretacja nie leży, ma się dobrze, czyli stoi. Jedyny problem jest z nadzorem nad przestrzeganiem prawa i z tym trzeba walczyć. Tyczy to nie tylko kierowców ciężarówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wystarczy że zarejestruje odcinek drogi na którym jest zakaz wyprzedzania dla aut powyżej 3,5 tony

> i to mi w zupełności wystarczy .

Od początku tego wątku nie czepiam się przykładu z łamaniem wyraźnego zakazu. Jeśli tak jest, to faktycznie mandat się należy.

> Tyle w temacie a to, że tiry jadą czasem nawet ponad 90 też

> nie zmienia faktu że łamią przepisy za każdym razem.

Ale tego nie uda się rejestratorem udowodnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Od początku tego wątku nie czepiam się przykładu z łamaniem wyraźnego zakazu. Jeśli tak jest, to

> faktycznie mandat się należy.

> Ale tego nie uda się rejestratorem udowodnić.

czyżby??? jeśli nagram swoją prędkość maksymalną 80 km/h i oddalającego się tira to jest możliwość uznania tego jako dowód

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W Polsce jest podobnie.

Od początku piszę, że tam gdzie jest takie ograniczenie i jest łamane to należy się mandat.

> Nie obronisz swoich teorii (wyssanych z palca), ponieważ jesteśmy jedynym krajem w Europie, gdzie

> na autostradach jest dopuszczalna 140km/h (pomijam Niemcy, gdzie ograniczona jest znakami, a

> nie administracyjnie) i jakoś wszędzie są stosowne ograniczenia.

Chodzi mi o to, że osobówkom ciężarówki najbardziej przeszkadzają w... łamaniu przepisow.

> Dodatkowo nawet nie chodzi

> wprost o powodowanie zagrożenia (co jednak ma często miejsce), a o utrudnianie ruchu innym.

Jazda z maksymalną możliwą prędkością i wyprzedzanie pojazdu jadącego z prędkością mniejszą nie może być utrudnianiem ruchu. Brak w tym zarówno celowości jak i zaniedbania prowadzącego do powstania utrudnienia. Sama obecność na drodze pojazdu wolniejszego od Ciebie nie jest wystarczającą przesłanką żeby go oskarżać o to, że utrudnia Ci ruch.

> Jak tak czytam Twoje wypowiedzi, to mam wrażenie że autostradami bardzo mało jeździsz,

To dobre. wink.gif

> bądź

> masz dość dziwaczne widzenie tunelowe, które wypacza rzeczywistość.

Rzeczywistość jest taka, że nie boli mnie gdy droga którą jadę nie jest moją wyłączną własnością.

> Interpretacja nie leży, ma się dobrze, czyli stoi. Jedyny problem jest z nadzorem nad

> przestrzeganiem prawa i z tym trzeba walczyć. Tyczy to nie tylko kierowców ciężarówek.

Gdyby u nas wszyscy choć w połowie tak przestrzegali prawa w odniesieniu do siebie jak chcieliby tego od innych to bylibyśmy krainą mlekiem i miodem płynącą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czyżby??? jeśli nagram swoją prędkość maksymalną 80 km/h i oddalającego się tira to jest możliwość

> uznania tego jako dowód

Spróbuj - a zobaczysz. hehe.gif

Albo jeszcze lepiej: napisz tutaj wątek że ktoś Cię tak nagrał. Zobaczysz jak szanowne grono ten dowód zmiażdży.

hahaha.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A co jest w tym niebezpiecznego jeśli droga ma dwa pasy?

to ze kolega obok moze zaczac wykonywac nieskoordynowane ruchy z nieciepliwosci

> Korki nie mają prawa się tworzyć, skoro jadę z maksymalną dozwoloną prędkością, czyż nie?

w/g licznika czy GPS cfaniaczek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to ze kolega obok moze zaczac wykonywac nieskoordynowane ruchy z nieciepliwosci

Dlaczego miałby to robić? Na całym świecie normalne jest, że jak są dwa pasy to jadą dwa auta obok siebie. To jest zresztą powód dla którego się je buduje.

niewiem.gif

> w/g licznika czy GPS

O ile się nie mylę to fabryczne instrumenty pojazdu są źródłem informacji dla kierowcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dlaczego miałby to robić? Na całym świecie normalne jest, że jak są dwa pasy to jadą dwa auta obok siebie.

ale chyba jest roznica gdy manewr trwa 5s a 50s ?

ja wole nikac na autostradzie obecnosci innego auta w najblizszym otoczeniu mojego auta

> O ile się nie mylę to fabryczne instrumenty pojazdu są źródłem informacji dla kierowcy.

i wszytskie liczniki we wszystkich samochodach sa skalibrowane tak samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale chyba jest roznica gdy manewr trwa 5s a 50s ?

Żadna. Normą na autostradach bywa że non-stop obok Ciebie jest jakieś auto.

> ja wole nikac na autostradzie obecnosci innego auta w najblizszym otoczeniu mojego auta

Tu by Cię stres zabił:

US-highway-80-infrastructure-photo.jpg

> i wszytskie liczniki we wszystkich samochodach sa skalibrowane tak samo?

Nie są. I co z tego? Jakiej trzeba upierdliwości, żeby się kłócić o wartość błędu pomiaru?

hehe.gif

Niech więc będzie, że ten za mną ma licznik skalibrowany o 1km/h szybciej niż ja. Nie powinno go więc stresować moje wielokilometrowe wyprzedzanie z minimalną różnicą prędkości, gdyż jak tylko je skończę to on zacznie takie samo - wyprzedzając mnie.

hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Żadna. Normą na autostradach bywa że non-stop obok Ciebie jest jakieś auto.

> Tu by Cię stres zabił:

przy predkosci +130km/h?

> Nie są. I co z tego? Jakiej trzeba upierdliwości, żeby się kłócić o wartość błędu pomiaru?

> Niech więc będzie, że ten za mną ma licznik skalibrowany o 1km/h szybciej niż ja. Nie powinno go

> więc stresować moje wielokilometrowe wyprzedzanie z minimalną różnicą prędkości, gdyż jak

> tylko je skończę to on zacznie takie samo - wyprzedzając mnie.

nie bo jakby wykonal manerw wyprzedzania szybko z but.gif i zaraz worcilbym do zadanych +1km/h od Ciebie to zdecydowanie uplynniloby to ruch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przy predkosci +130km/h?

Miałem okazję podobnie jeździć z prędkością ok. 70mph. Z tego co wiem, w niektórych stanach na autostradach jest nawet 80mph.

Zresztą żeby daleko nie szukać, w Niemczech też się zdarza że jedzie sznurek aut 130km/h na dwóch z trzech pasów.

> nie bo jakby wykonal manerw wyprzedzania szybko z i zaraz worcilbym do zadanych +1km/h od Ciebie

> to zdecydowanie uplynniloby to ruch

Przekraczanie dozwolonej prędkości uważasz za upłynnianie ruchu?

Poza tym co by upłynniło, skoro ten następny w kolejce też miałby 100km/h? Zrobiłbyś lukę na lewym co najwyżej kosztem prawego (bo żeby utrzymać odpowiedni odstęp ktoś na prawym musiałby na chwilę zwolnić).

Kiepski to sposób na upłynnianie ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Od początku piszę, że tam gdzie jest takie ograniczenie i jest łamane to należy się mandat.

Mówimy nie tylko o tym.

> Chodzi mi o to, że osobówkom ciężarówki najbardziej przeszkadzają w... łamaniu przepisow.

Tobie zapewne tak, tylko dyskusja jest nie o tym, a o skutkach wyprzedzania przez ciężarówki. Wymyśliłeś sobie ten argument i kierujesz dyskusję na boczny tor.

> Jazda z maksymalną możliwą prędkością i wyprzedzanie pojazdu jadącego z prędkością mniejszą nie

> może być utrudnianiem ruchu.

Może być i jest, stąd stosowne przepisy w tej materii oraz wprost zakazy wyprzedzania.

> Brak w tym zarówno celowości jak i zaniedbania prowadzącego do

> powstania utrudnienia. Sama obecność na drodze pojazdu wolniejszego od Ciebie nie jest

> wystarczającą przesłanką żeby go oskarżać o to, że utrudnia Ci ruch.

Ubaw po pachy - w sytuacji gdy lewym pasem porusza się pojazd z prędkością +50km/h, rozpoczęcie manewru wyprzedzania jest utrudnieniem.

> To dobre.

Taki fakt.

> Rzeczywistość jest taka, że nie boli mnie gdy droga którą jadę nie jest moją wyłączną własnością.

> Gdyby u nas wszyscy choć w połowie tak przestrzegali prawa w odniesieniu do siebie jak chcieliby

> tego od innych to bylibyśmy krainą mlekiem i miodem płynącą.

Generalnie rzecz biorąc dryfujesz w kierunku wygodnym dla siebie, ale niekoniecznie związanym z tematem dyskusji, co zresztą pokazałeś w fotkach wielopasmowych autostrad, gdzie ludzie się poruszają wszystkimi pasami z podobną prędkością. Ta dyskusja jest o czymś innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mówimy nie tylko o tym.

Owszem, niepotrzebnie mieszając różne sprawy.

> Tobie zapewne tak, tylko dyskusja jest nie o tym, a o skutkach wyprzedzania przez ciężarówki.

> Wymyśliłeś sobie ten argument i kierujesz dyskusję na boczny tor.

Wręcz przeciwnie. To nie ja stwierdziłem jakoby manewr taki był niebezpieczny. W jakiś sposób uciążliwy - owszem, ale nie niebezpieczny.

> Może być i jest, stąd stosowne przepisy w tej materii oraz wprost zakazy wyprzedzania.

Nadużyciem jest twierdzenie, że zakazy wyprzedzania dla samochodów ciężarowych wprowadzane są z powodu uciążliwości przez nich generowanych podczas wyprzedzania. Być może w niektórych przypadkach tak jest (np. na podjazdach) ale sugerowanie jakoby gros zakazów miało taki podłoże jest twierdzeniem nieprawdy.

> Ubaw po pachy - w sytuacji gdy lewym pasem porusza się pojazd z prędkością +50km/h, rozpoczęcie

> manewru wyprzedzania jest utrudnieniem.

Zajechanie drogi jest też czymś innym niż samo wyprzedzanie z małą różnicą prędkości. Sam piszesz żeby nie odchodzić od meritum.

Zważ też na taki drobiazg, że dość trudne do przeoczenia są dwie ciężarówki jadące tuż za sobą (one nigdy nie zaczynają wyprzedzania z daleka lecz po dojechaniu pod zderzak poprzedniej - właśnie po to żeby minimalizować uciążliwość) i trzeba mieć wyjątkowo niskie IQ żeby nie przewidzieć co się w takiej sytuacji może zdarzyć, beztrosko dalej naciskając gaz.

> Taki fakt.

> Generalnie rzecz biorąc dryfujesz w kierunku wygodnym dla siebie, ale niekoniecznie związanym z

> tematem dyskusji, co zresztą pokazałeś w fotkach wielopasmowych autostrad, gdzie ludzie się

> poruszają wszystkimi pasami z podobną prędkością. Ta dyskusja jest o czymś innym.

Ta fotka była odpowiedzią na dygresję, którą nie ja zacząłem. Więc nie mi ją wypominaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Miałem okazję podobnie jeździć z prędkością ok. 70mph. Z tego co wiem, w niektórych stanach na

> autostradach jest nawet 80mph.

> Zresztą żeby daleko nie szukać, w Niemczech też się zdarza że jedzie sznurek aut 130km/h na dwóch z

> trzech pasów.

> Przekraczanie dozwolonej prędkości uważasz za upłynnianie ruchu?

tak

> Poza tym co by upłynniło, skoro ten następny w kolejce też miałby 100km/h? Zrobiłbyś lukę na lewym

> co najwyżej kosztem prawego (bo żeby utrzymać odpowiedni odstęp ktoś na prawym musiałby na

> chwilę zwolnić).

> Kiepski to sposób na upłynnianie ruchu.

nie rozumiem postaraj sie to napiszac jasniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tak

No i co ja dalej mogę?

> nie rozumiem postaraj sie to napiszac jasniej

Ok, prawym pasem jedzie sznur aut 100km/h, lewym ja i Ty. Ja wyprzedzam te auta jadąc 101km/h, potem zjeżdżam na prawy gdy pojawi się luka.

Ty:

- Wyprzedzasz mnie dużo szybciej i co? Wyprzedzasz też auto przede mną i następne i tak dalej cały sznur jadąc szybciej niż pozwalają przepisy aż po horyzont?

- Czy wyprzedzasz mnie szybciej tylko po to, żeby zaraz wyhamować i wbić się pomiędzy auta na prawym? Hamujesz jeszcze na lewym czy wbijasz się z dużą prędkością i hamujesz na prawym? Jeśli na lewym to nic Twoje przyspieszanie nie dało. Jeśli wbijesz mi się na prawy i wtedy naciśniesz hamulec to ja też nacisnę na widok takiego manewru. I auto za mną, i następne itd. Płynnością ruchu bym tego nie nazwał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No i co ja dalej mogę?

> Ok, prawym pasem jedzie sznur aut 100km/h, lewym ja i Ty. Ja wyprzedzam te auta jadąc 101km/h,

> potem zjeżdżam na prawy gdy pojawi się luka.

> Ty:

> - Wyprzedzasz mnie dużo szybciej i co? Wyprzedzasz też auto przede mną i następne i tak dalej cały

> sznur jadąc szybciej niż pozwalają przepisy aż po horyzont?

Tak przy czym jak osiagne predkosc +20-30km/h wyzsza od aut wyprzedzanych nie przyspieszam dalej

> - Czy wyprzedzasz mnie szybciej tylko po to, żeby zaraz wyhamować i wbić się pomiędzy auta na

> prawym? Hamujesz jeszcze na lewym czy wbijasz się z dużą prędkością i hamujesz na prawym?

> Jeśli na lewym to nic Twoje przyspieszanie nie dało. Jeśli wbijesz mi się na prawy i wtedy

> naciśniesz hamulec to ja też nacisnę na widok takiego manewru. I auto za mną, i następne itd.

> Płynnością ruchu bym tego nie nazwał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak przy czym jak osiagne predkosc +20-30km/h wyzsza od aut wyprzedzanych nie przyspieszam dalej

Może się więc zdarzyć, że jedziesz przez dłuższy czas te 30km/h szybciej niż prędkość dozwolona na danym odcinku.

Doszliśmy do bardzo dziwnego przepisu na upłynnianie ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może się więc zdarzyć, że jedziesz przez dłuższy czas te 30km/h szybciej niż prędkość dozwolona na

> danym odcinku.

> Doszliśmy do bardzo dziwnego przepisu na upłynnianie ruchu.

Tak i nadal uważam ze jest to bezpieczniejsze niż przebywanie w okolicy jednego auta przez dłuższy czas z v wyzsza o 1km/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak i nadal uważam ze jest to bezpieczniejsze niż przebywanie w okolicy jednego auta przez dłuższy

> czas z v wyzsza o 1km/h

Wyprzedzając taki sznurek cały czas przebywasz w okolicy jakiegoś auta. I to z prędkością wyższą o 30km/h, której oni się niekoniecznie muszą spodziewać (bo sami jadą z maksymalną dozwoloną).

Bezpieczniej zaiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.