Skocz do zawartości

Wymiana oleju, na jaki?


todamian

Rekomendowane odpowiedzi

witam

Sprawa dotyczy dosc leciwego samochodu Corsa 1,2 96r (prosze nie przenosić na kącik opla).

Samochód kupiony i pasuje wymainic olej.

Przebieg widnieje 137 000km (czy tyle jest to nie wiadomo).

Karteczka wisi ze w 2014 był wlany mobil 10w40.

Na silniku nadmiernych wycieków nie widać, jakies pocenie jest ale małe.

Nie kopci, oleju zbytnio nie bierze (bo co mozna zauwazyć po 500km przebiegu haha).

Jedynie co jest to stukają szklanki frown.gif.

Niektórzy twierdzą/piszą/mówią że wymiana oleju do rzadszy moze coś pomóc.

I teraz pytanie czy do takiego grata o niewidomym przebiegu wlać 10w40 czy jednak 15w40?? Czy jak wleje 10w40 to on nie wyleci jakimiś nieszczelnosciami??? cool.gif

Prosze doradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj oplowski olej GM 10W40. Można znaleźć nawet za 55 zł za bańkę 5 litrową. Reszta będzie na ewentualne dolewki, a jak się okaże, że wycieka, to przynajmniej nie wydasz dużo na sam olej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Spróbuj oplowski olej GM 10W40. Można znaleźć nawet za 55 zł za bańkę 5 litrową. Reszta będzie na

> ewentualne dolewki, a jak się okaże, że wycieka, to przynajmniej nie wydasz dużo na sam olej.

przeważnie ci co zaleli owy olej narzekają na stukanie silnika oraz na branie oleju przez silnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Spróbuj oplowski olej GM 10W40. Można znaleźć nawet za 55 zł za bańkę 5 litrową. Reszta będzie na

> ewentualne dolewki, a jak się okaże, że wycieka, to przynajmniej nie wydasz dużo na sam olej.

Kupiłbym Gulf 10W40 Tec Plus:

http://www.sklep.fhwasinski.pl/pl/p/Gulf-TEC-Plus-10W-40-4L/95

albo stąd:

http://sklep.texpert.pl/gulf-gulf-tec-plus-10w-40-4l,c63,p6143,pl.html

Od obu brałem i zawsze jestem zadowolony.

Z przesyłką wyjdzie z 70zł, a olej pewny od dystrybutora.

Miałem ten olej i spośród Elf, Total, Mobil był najlepszym wyborem, bo i najmniej mi go auto brało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kupiłbym Gulf 10W40 Tec Plus:

> http://www.sklep.fhwasinski.pl/pl/p/Gulf-TEC-Plus-10W-40-4L/95

> albo stąd:

> http://sklep.texpert.pl/gulf-gulf-tec-plus-10w-40-4l,c63,p6143,pl.html

> Od obu brałem i zawsze jestem zadowolony.

> Z przesyłką wyjdzie z 70zł, a olej pewny od dystrybutora.

> Miałem ten olej i spośród Elf, Total, Mobil był najlepszym wyborem, bo i najmniej mi go auto brało.

Popieram zdanie kolegi, do nowego nabytku Astry G z przebiegiem 204 kkm włałem wspomnianego Gulfa. Jak na razie rewelacja (odpukać zlosnik.gif), olej nie znika palacz.gif, silnik pracuje cicho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wlałbym Lotos 10W40 ani nie zaszkodzi ani nie pomoże.

Też tak myślę. Auto ma 20 lat, silnik konstrukcyjnie pewnie kolejne 20 więcej. Taki Lotos będzie znacznie lepszym olejem niż konstruktor przewidział. Wiara w to, że zmiana oleju uleczy silnik jest tyle powszechna w narodzie, co naiwna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam starą Corollkę E10. Silnik w dobrej kondycji, choć trochę oleju wcina. Z oleju "niewiadomoco" przeszedłem na FUCHS TITAN SYN MC 10W-40. Nie taki znowu drogi a ma dobre opinie. Wczesniej wspomniany Gulf pewnie też nie będzie zły.

Wymień, pojeździj, zobacz co się dzieje. Nikt Ci nie wywróży, czy coś się zacznie dziać, czy nie. Ale moim zdaniem warto wymienić olej.

Pozdro

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wlałbym Lotos 10W40 ani nie zaszkodzi ani nie pomoże.

> Co do stukania to świeży olej zwykle pomaga.

> Pozdrawiam BAS

pomaga, zagadza sie

w weekend zmienialem olej, po 1,5 roku stary byl juz troche zjechany

plukanka stp i 10w40

na razie popychacze przestaly stukac - przy odpalaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wlałbym Lotos 10W40 ani nie zaszkodzi ani nie pomoże.

> Co do stukania to świeży olej zwykle pomaga.

> Pozdrawiam BAS

Lotos 10W40 stosuję do większość aut jakie miałem, gdzieś tak od 15 lat.

Auta niemłode, benzynowe (lub +LPG), niedoładowane.

W mojej opinii to dobry olej, dobrze myjący, nie stwierdziłem gromadzenia się szlamów i nagarów,lepszego nie potrzeba a nie jest drogi.

Owszem, jeśli silnik nadmiernie bierze olej, to na pewno są oleje, których brałby mniej, no ale moim skromnym zdaniem - nie tędy droga.

Olej nie jest od tego, żeby "zatykać dziury", ale żeby smarować i - co też ważne na dłuższą metę - płukać z nagaru (na bieżąco)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> witam

> Sprawa dotyczy dosc leciwego samochodu Corsa 1,2 96r (prosze nie przenosić na kącik opla).

> Samochód kupiony i pasuje wymainic olej.

> Przebieg widnieje 137 000km (czy tyle jest to nie wiadomo).

> Karteczka wisi ze w 2014 był wlany mobil 10w40.

> Na silniku nadmiernych wycieków nie widać, jakies pocenie jest ale małe.

> Nie kopci, oleju zbytnio nie bierze (bo co mozna zauwazyć po 500km przebiegu haha).

> Jedynie co jest to stukają szklanki .

> Niektórzy twierdzą/piszą/mówią że wymiana oleju do rzadszy moze coś pomóc.

> I teraz pytanie czy do takiego grata o niewidomym przebiegu wlać 10w40 czy jednak 15w40?? Czy jak

> wleje 10w40 to on nie wyleci jakimiś nieszczelnosciami???

> Prosze doradzić?

lej 10w40 ja taki leje u siebie (Mobil 1) przy przebiegu 243 tyś i jest ok, czasem dolewam bo mam lekki wyciek, poza tym jak kręci się silnik wysoko czasem to nie ma siły - trzeba dolać zlosnik.gifgrinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przeważnie ci co zaleli owy olej narzekają na stukanie silnika oraz na branie oleju przez silnik

Jak to jest silnik np. Z18XE to słusznie narzekają, bo ten akurat bierze. U mnie nic nie stuka, a auto swoje lata i przebieg ma smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I teraz pytanie czy do takiego grata o niewidomym przebiegu wlać 10w40 czy jednak 15w40?? Czy jak

> wleje 10w40 to on nie wyleci jakimiś nieszczelnosciami???

> Prosze doradzić?

Co napisali w instrukcji do tego silnika? Olej tylko na lato, czy na dłużej? W jakich warunkach będzie eksploatowany?

15w40 zimą będzie bardzo gęsty przy uruchamianiu.

Jeżeli tylko instrukcja dopuszcza, to ja bym celował w:

5w40, szczególnie jeżeli kolejna wymiana będzie nie wcześniej niż za rok

10w40, jeżeli tylko na lato i duże przebiegi między wychłodzeniami silnika.

Jeżeli coś się zacznie lać z silnika, to nie wina oleju, tylko silnika. Chyba że olej niezgodny z instrukcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak to jest silnik np. Z18XE to słusznie narzekają, bo ten akurat bierze.

to zależy czy ktoś zmieniał olej tak jak w książce piszą księgowi oink.gif co 30kkm czy też stosował zdroworozsądkowe old.gif wymiany co 15kkm, jak zmieniał tak jak w książce to ma problem z zapieczonymi zgarniaczami oleju, jak wymieniał co 15kkm to nie ma problemu,

u mnie w Z18XE mam na dziś 182kkm przebiegu z czego >42kkm na LPG i oliwy 5W30 nie bierze - tzn dolewam 0.8-1L między wymianami co 15kkm, ale uważam że 1L/15kkm to normalne zużycie wynikające z budowy silnika spalinowego,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> witam

> Sprawa dotyczy dosc leciwego samochodu Corsa 1,2 96r (prosze nie przenosić na kącik opla).

> Samochód kupiony i pasuje wymainic olej.

> Przebieg widnieje 137 000km (czy tyle jest to nie wiadomo).

> Karteczka wisi ze w 2014 był wlany mobil 10w40.

> Na silniku nadmiernych wycieków nie widać, jakies pocenie jest ale małe.

> Nie kopci, oleju zbytnio nie bierze (bo co mozna zauwazyć po 500km przebiegu haha).

> Jedynie co jest to stukają szklanki .

> Niektórzy twierdzą/piszą/mówią że wymiana oleju do rzadszy moze coś pomóc.

> I teraz pytanie czy do takiego grata o niewidomym przebiegu wlać 10w40 czy jednak 15w40?? Czy jak

> wleje 10w40 to on nie wyleci jakimiś nieszczelnosciami???

> Prosze doradzić?

Ja bym zmienił na jakiś syntetyk 5W40 lub 5W50 no ale ja zboczony jestem... palacz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jest auto za 2 tys. zł .... Głupio by było wymianą oleju przekroczyć wartość.

no ale przeca piszę, że zboczony jestem oink.gif

Astrą G jeździłem na syntetyku do momentu sprzedaży kiedy to miała 301kkm i wyobraź sobie, że to "durne" auto nie wiedziało, że przy takim przebiegu powinno brać olej jak głupie, a syntetyka to już w ogóle 5L/1kkm bo brało tylko 0.8L/15kkm palacz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakikolwiek 10w40 i po temacie.Zaraz zlecą się miłośnicy Motula,Fuchsa i paru innych.

Dokładnie. Niech zaleje jakiegoś zwykłego orlena lub lotosa 10w40 (który znajdzie tańszy) i niech nie słucha olejowych onanistów wierzących w magiczne właściwości drogich olejów. To stara corsa a nie bolid F1...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lej jakiś 10W40. Może być GM, Castrol czy inny Mobil. Szkoda wlewać 15W40 - dość gęsty. Jeździć i się nie martwić. ok.gif

PS. Słyszałem o Corsie B 1.4 8V w której żeby wymienić olej trzeba było zrzucić miskę bo już nic nie spływał. zlosnik.gif Miał coś koło 80kkm i 12? lat jakoś tak. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no ale przeca piszę, że zboczony jestem

> Astrą G jeździłem na syntetyku do momentu sprzedaży kiedy to miała 301kkm i wyobraź sobie, że to

> "durne" auto nie wiedziało, że przy takim przebiegu powinno brać olej jak głupie, a syntetyka

> to już w ogóle 5L/1kkm bo brało tylko 0.8L/15kkm

Każdy mój samochód miałem na syntetyku do końca - czy to było 174kkm w Astrze F, 230kkm w Omedze. Teraz Galaxy ma 181kkm i dalej syntetyk, co ciekawe między wymianami wziął ze 200-300ml.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to zależy czy ktoś zmieniał olej tak jak w książce piszą księgowi co 30kkm czy też stosował

> zdroworozsądkowe wymiany co 15kkm, jak zmieniał tak jak w książce to ma problem z

> zapieczonymi zgarniaczami oleju, jak wymieniał co 15kkm to nie ma problemu,

> u mnie w Z18XE mam na dziś 182kkm przebiegu z czego >42kkm na LPG i oliwy 5W30 nie bierze - tzn

> dolewam 0.8-1L między wymianami co 15kkm, ale uważam że 1L/15kkm to normalne zużycie

> wynikające z budowy silnika spalinowego,

A widzisz, mój Z18XE ma 454 tys. km, nabyłem go od mojej firmy, gdzie był bardzo mocno butowany przez użyszkodników... tyle że firma nie oszczędzała na serwis w ASO.

Trochę oleju wciąga, ale wspomniany GM nie jest drogi, więc idzie wytrzymać. Jak wspomniałem wcześniej, 5-litrowa butla kosztuje mniej więcej tyle, co litr fullsyntetyka dobrej firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to zależy czy ktoś zmieniał olej tak jak w książce piszą księgowi co 30kkm czy też stosował

> zdroworozsądkowe wymiany co 15kkm, jak zmieniał tak jak w książce to ma problem z

> zapieczonymi zgarniaczami oleju, jak wymieniał co 15kkm to nie ma problemu,

> u mnie w Z18XE mam na dziś 182kkm przebiegu z czego >42kkm na LPG i oliwy 5W30 nie bierze - tzn

> dolewam 0.8-1L między wymianami co 15kkm, ale uważam że 1L/15kkm to normalne zużycie

> wynikające z budowy silnika spalinowego,

Potwierdzam, mi w Z18XE od wymiany do wymiany oleju (10kkm) wystarcza bańka 4l 5w40. Zaleje jakies 3,8l i reszta styka na dolewki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A widzisz, mój Z18XE ma 454 tys. km, nabyłem go od mojej firmy, gdzie był bardzo mocno butowany

> przez użyszkodników... tyle że firma nie oszczędzała na serwis w ASO.

> Trochę oleju wciąga, ale wspomniany GM nie jest drogi, więc idzie wytrzymać. Jak wspomniałem

> wcześniej, 5-litrowa butla kosztuje mniej więcej tyle, co litr fullsyntetyka dobrej firmy.

ale też umówmy się, że >450kkm to już słuszny przebieg ok.gif

poza tym na zużycie oleju przez silniki Oplowskie z tego okresu (szczególnie Z16SE, Z14XE, Z16XE, Z18XE) ma znaczenie częstotliwość wymian od nowości lub wymiany pierścieni - wymiany syntetyka co 15kkm wystarczą by bez remontu zrobić min. 500kkm i to przy zużyciu oleju na poziomie 1L/10-15kkm ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swojej starej astrze jeździłem na mobilu i w środku silnik był usyfiony, zmieniłem na Lotos 10W40 i po dwóch wymianach silniczek był czyściutki i ładnie cykał.

Więc ja na twoim miejscu bym zalał 10W40 Lotos, droższego do takiego auta nie ma sensu.

PZDR VEN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.