Skocz do zawartości

Które z tych miejsc garażowych wybrać i dlaczego?


Tilok

Rekomendowane odpowiedzi

Albo to prawie na wprost, bo najłatwiej wjechać

Albo któreś przy Twojej klatce schodowej, żeby najbliżej nosić.

Nie na samym końcu - złodziej ma najmniej przechodniów do przeszkadzania.

 

Popatrz też, co jest na górze (jakie rury) czyli jak wysoko masz (np. pewnie alejką i wjazdem z rowerami na dachu przejedziesz - ale nad stanowiskiem jakieś korytka instalacyjne mogą przeszkadzać) i czy jakiś słup/ściana nie będzie przeszkadzał w otwieraniu drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jak w temacie. Na pomarańczowo zaznaczone wolne miejsca a na niebiesko najbliższe wyjście. Które i dlaczego :skromny:

 

podwójne i wystarczajaco dlugie, a poza tym to najwieksze mozliwe ale nie ostatnie w rzedzie - najgorzej wjechac bo nie masz gdzie nadrzucic ;)

 

 

moj typ - pierwsze lewe z 'srodkowej' trojki na dolnej scianie rysunku, tuz obok klatki schodowej . Wydaje sie dosc duze, ma slup oddzielajacy od nastepnego miejsca wiec nikt ci sie nie przytuli i nie bedzie drzwi obijal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma slup oddzielajacy od nastepnego miejsca wiec nikt ci sie nie przytuli

 

Tej logiki nie rozumiem. Masz przytulony słup tak, że nie otworzysz drzwi od pasażera i to jest zaleta względem tego, że czasami sąsiad może się równie blisko przytulić?

Ja bym właśnie ściany i słupa przy stanowisku unikał (bo miałem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej logiki nie rozumiem. Masz przytulony słup tak, że nie otworzysz drzwi od pasażera i to jest zaleta względem tego, że czasami sąsiad może się równie blisko przytulić?

Ja bym właśnie ściany i słupa przy stanowisku unikał (bo miałem).

 

ale wiesz ze to zalezy od szerokosci miedzy sciana a slupem? ja mialem takie miejsce wynajete, bylo ~20% szersze niz te oznaczone bialymi liniami, a do tego poniewaz tam stal slup to nie bylo opcji zeby ktos sobie szerzej stanal wjezdzajac na moje miejsce.

 

post-135233-0-02969800-1465124246_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bym brał na zielono. U mnie kolega ma identycznie dogadał sie z sąsiadem i zrobił sobie zamykana rolete.

 

 

Tyle, że formalnie to kupujesz udział w garażu i jesteś współwłaścicielem CAŁEGO garażu.  Żeby cokolwiek zmienić, trzeba formalnie zgody wszystkich. Więc jeden niezadowolony może narobić koło pióra domagając się usunięcia modyfikacji jego (współ)własności. To, że ktoś może korzystać wyłącznie z danego stanowiska nie znaczy, że może cokolwiek w nim czy jakiejkolwiek innej części garażu zmieniać.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że formalnie to kupujesz udział w garażu i jesteś współwłaścicielem CAŁEGO garażu. Żeby cokolwiek zmienić, trzeba formalnie zgody wszystkich. Więc jeden niezadowolony może narobić koło pióra domagając się usunięcia modyfikacji jego (współ)własności. To, że ktoś może korzystać wyłącznie z danego stanowiska nie znaczy, że może cokolwiek w nim czy jakiejkolwiek innej części garażu zmieniać.

W bloku, w którym mieszkałem nie było problemu ze zgodą większości na roletę. Ale byly to rolety z tyłu stanowiska, bo z powodu przepisow ppoż nie można odciąć całego stanowiska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bloku, w którym mieszkałem nie było problemu ze zgodą większości na roletę. Ale byly to rolety z tyłu stanowiska, bo z powodu przepisow ppoż nie można odciąć całego stanowiska.

 

Potrzebna jest zgoda wszystkich - art. 199KC.

Chyba, że garaż jest nieruchomością wspólną (nie jest wydzielonym lokalem), co jest rzadko spotykane - wtedy wystarczy zgoda większości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Górne z prawej - najwięcej miejsca, np na rowery.

+1

tylko że nie górne - górne a te dolne z tych dwóch górnych z prawej - łatwiej wyjechać przodem gdy zaparkujesz tyłem i łatwiej parkować przodem jeżeli tyłem nie będziesz chcieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jak w temacie. Na pomarańczowo zaznaczone wolne miejsca a na niebiesko najbliższe wyjście. Które i dlaczego :skromny:

Nie bierz przy ścianie.

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jak w temacie. Na pomarańczowo zaznaczone wolne miejsca a na niebiesko najbliższe wyjście. Które i dlaczego :skromny:

 

Ja bym to brał:

 

9tiddu.jpg

 

Argument: między filarami masz pewność że bez problemu otworzysz drzwi bez obijania nikogo i to nieważne czy wjedziesz przodem czy tyłem, dodatkowo nikt Ci nie obije przy parkowaniu. Minus - możesz sam zaczepić o filar ;] ale jeśli już ma się to stać to chyba lepiej zaczepić o filar niż o samochód sąsiada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


między filarami masz pewność że bez problemu otworzysz drzwi bez obijania nikogo

 

Naprawdę myślisz, że ludzie tak równiutko będą parkowali, jak na obrazku? Filar w takim nijak nie wpływa na obijanie innego auta. Za to faktycznie utrudnia wjechanie na swoje miejsce i ułatwia poryzowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę myślisz, że ludzie tak równiutko będą parkowali, jak na obrazku? Filar w takim nijak nie wpływa na obijanie innego auta. Za to faktycznie utrudnia wjechanie na swoje miejsce i ułatwia poryzowanie.

 

Nawet jak nie będą równo parkowali to i tak będzie łatwiej otworzyć drzwi niż jak ktoś się przytuli. Poza tym mam wrażenie że to miejsce jest dzięki tym filarom trochę szersze.

 

Aha - osobiście posiadam miejsce przy filarze i sobie chwalę :skromny:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest jakiś monitoring?

 

Ja bym wziął te dwa przy bramie.

 

W jednym budynku miałem pomiędzy filarami - było fajnie, szeroko.

Teraz w jednym mam środkowe pomiędzy 2 innymi samochodami - średnio mi się to podoba bo jest najciaśniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę myślisz, że ludzie tak równiutko będą parkowali, jak na obrazku? Filar w takim nijak nie wpływa na obijanie innego auta. Za to faktycznie utrudnia wjechanie na swoje miejsce i ułatwia poryzowanie.

 

tak z ciekawosci - parkujesz w takim parkingu czy masz domek z garazem i teoretyzujesz?

 

 

bo cuda jakie ogladalem pod moim blokiem i na 'kubaturowym' parkingu obok firmy sugeruja ze jesli masz mozliwosc posiadania miejsca obok ktorego nie da sie zaparkowac (pojedyncze miedzy scianami, filarami, itp) to o ile wjechanie w to miejsce nie jest jakies ekstremalnie trudne* to sa to zwykle najlepsze miejsca w garazu. Wlasnie z powodu ze nigdy nie musisz dumac czy jakis mistrz parkowania nie stanie 'na linii' albo pod katem, albo w jakis zupelnie abstrakcyjny sposob ktory spowoduje ze do auta bedziesz wchodzil przez bagaznik... o ile oczywiscie dasz rade sie do owego bagaznika dostac. 

 

Dodatkowo miejsce miedzy filarami mozna probowac ogrodzic siatka i stworzyc namiastke jednostanowiskowego garazu. Miejsce przy scianie (prawa/lewa) lub miedzy scianami to idealne miejsce do zrobienia sobie klatki na rower czy motocykl za autem (na koncu miejsca pod scianami) lub na powieszenie jakies polki na opony (oczywiscie sporo zalezy od wspolnoty i samego garazu, ale widzialem taki gdzie ktos sobie kola przypial do sciany nad linia dachu auta. 

 

 

* czyli ze masz jak sie wymanewrowac, nie musisz skladac lusterek zeby sie przecisnac miedzy filarami i mozesz spokojnie otworzyc drzwi po wjechaniu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wiesz ze to zalezy od szerokosci miedzy sciana a slupem? ja mialem takie miejsce wynajete, bylo ~20% szersze niz te oznaczone bialymi liniami, a do tego poniewaz tam stal slup to nie bylo opcji zeby ktos sobie szerzej stanal wjezdzajac na moje miejsce.

 

attachicon.gifgaraz1.jpg

 

Ja bralbym srodkowe. Pasazer zawsze moze wysiasc wczesniej, w srodkowe miejsce najlatwiej bedzie wjechac tylem. Wtedy kiero ma "troche" miejsca do otwarcia drzwi (np. torba czy zakupy).

Ze srodkowego miejsca najszybciej wyjedziesz bo nie musisz extra uwazac na slupy ktore sa ZAWSZE w przeciwienstwie do aut sasiadow.

 

Z obserwacji oraz opinii sasiadow odradzam pole zaraz przy bramie oraz te w samych rogach.

 

Przy bramie masz zawsze wiekszy ruch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bralbym srodkowe. Pasazer zawsze moze wysiasc wczesniej, w srodkowe miejsce najlatwiej bedzie wjechac tylem. Wtedy kiero ma "troche" miejsca do otwarcia drzwi (np. torba czy zakupy).

 

pod warunkiem ze sasiedzi z lewej i prawej nie stana na linii rozdzielajacej wasze miejsca, bo wtedy jest problem zeby wjechac i wysiasc ;) a oni zawsze miejsce od sciany sobie zrobia i nikt im go nie zastawi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to brał:

 

9tiddu.jpg

 

Argument: między filarami masz pewność że bez problemu otworzysz drzwi bez obijania nikogo i to nieważne czy wjedziesz przodem czy tyłem, dodatkowo nikt Ci nie obije przy parkowaniu. Minus - możesz sam zaczepić o filar ;] ale jeśli już ma się to stać to chyba lepiej zaczepić o filar niż o samochód sąsiada

 

wyglada fajnie, ale patrzac na proporcje to jest krotsze niz te na dole... wiec bedziesz wystawal przodem ;) w takim garazu to moze nie problem... ale ;) 

 

 

 

btw. u mnie sa 3 takie miejsca postojowe w ktorych wlasciciele domontowali sobie rolety (kraty) i jedno z tych miejsc nalezy do mieszkania ktore wynajmuja na krotki okres (airbnb albo podobne) i nie raz krata jest rozwinieta tylko do polowy bo dziob auta wystaje 'za linie' ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bym brał na zielono. U mnie kolega ma identycznie dogadał sie z sąsiadem i zrobił sobie zamykana rolete.

 

 

 

11111111111111.jpg?1465125628

 

Jesli juz to lepsze jest pole obok bo sie nie zaweza ku koncowi. Na pewno wjazd do garazy jest spadzisty co takze ograniczy wyjazd z pierwszego pola. No i trzeba wiecej gazowac zeby sprawnie wyjechac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyglada fajnie, ale patrzac na proporcje to jest krotsze niz te na dole... wiec bedziesz wystawal przodem ;) w takim garazu to moze nie problem... ale ;)

 

 

 

Faktycznie.

 

W takim razie kandydatura nr 2 - miejsce w dolnym rzędzie pomiędzy ścianą klatki schodowej a słupami, naprzeciwko wejścia do (chyba) komórek lokatorskich. Wygląda na długie i szerokie, chyba nawet lepsze niż to które poprzednio wskazałem bo z boku są 2 słupy a więc sąsiad choćby bardzo chciał krzywo stanąć to nie będzie przeszkadzał ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za sugestie. Wybrałem cztery najczęściej polecane miejsca i wychodzi, że najlepsze będzie miejsce niebieskie, później czerwone - żółte i ewentualnie zielone. Czy będzie monitoring nie wiem. Motocykl też najprawdopodobniej będzie, więc jeśli starczy dla na niego miejsca to jest brany pod uwagę. Kupno dwóch miejsc na razie nie jest brana pod uwagę, ale w przyszłości może się to zmienić.

 

post-148147-0-89122400-1465157668_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie.

W takim razie kandydatura nr 2 - miejsce w dolnym rzędzie pomiędzy ścianą klatki schodowej a słupami, naprzeciwko wejścia do (chyba) komórek lokatorskich. Wygląda na długie i szerokie, chyba nawet lepsze niż to które poprzednio wskazałem bo z boku są 2 słupy a więc sąsiad choćby bardzo chciał krzywo stanąć to nie będzie przeszkadzał ;]

To miejsce się sprawdzi dla auta rhd. O ile będzie łatwo wjechać przodem to tyłem nie zlamiesz się na raz żeby wyjechać.

Wjezdzajac tyłem - trzeba będzie uważać przy wyjezdzaniu żeby nie zebrać prawego boku o słup

Ja bym brał prawy róg u góry - jedno z tych dwóch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


tak z ciekawosci - parkujesz w takim parkingu czy masz domek z garazem i teoretyzujesz?



Ja bym właśnie ściany i słupa przy stanowisku unikał (bo miałem).

 

Wg przepisów:

§ 21. 1. Stanowiska postojowe dla samochodów osobowych powinny mieć co najmniej szerokość 2,3 m i długość 5 m, przy czym dla samochodów użytkowanych przez osoby niepełnosprawne szerokość stanowiska powinna wynosić co

 

A że deweloperzy nie są rozrzutni, to większych nie robią (chyba, że konstrukcja wymusza). 2,3m to dosyć  mało. Jak masz ściany, to bardzo mało. A jak masz drugie stanowisko obok, to Twoje 30cm + 30 cm zostawione przez sąsiada, to sporo miejsca. Ale jak za swoimi 30cm masz ścianę, to jest bardzo wąsko i ciężko wyciągnąć dziecko czy wysiąść starszej osobie.

 


Dodatkowo miejsce miedzy filarami mozna probowac ogrodzic siatka i stworzyc namiastke jednostanowiskowego garazu.

Potrzebna jest zgoda wszystkich - art. 199KC.

 


Pasazer zawsze moze wysiasc wczesniej, w srodkowe miejsce najlatwiej bedzie wjechac tylem.

Chyba, że pasażerem jest małe dziecko. Wtedy raczej go nie będziesz wypuszczał wcześniej.

 



pod warunkiem ze sasiedzi z lewej i prawej nie stana na linii rozdzielajacej wasze miejsca,

 

Wtedy masz tyle samo miejsca, co jakbyś miał miejsce odgrodzone ścianami. Tyle, że ze ścianą nic nie zrobisz. A jak staniesz przy swojej granicy prawym bokiem tak, że sąsiad będzie musiał wsiadać drzwiami pasażera, to się nauczy, że to niefajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


A że deweloperzy nie są rozrzutni, to większych nie robią (chyba, że konstrukcja wymusza). 2,3m to dosyć mało. Jak masz ściany, to bardzo mało. A jak masz drugie stanowisko obok, to Twoje 30cm + 30 cm zostawione przez sąsiada, to sporo miejsca. Ale jak za swoimi 30cm masz ścianę, to jest bardzo wąsko i ciężko wyciągnąć dziecko czy wysiąść starszej osobie.

 

generalnie ogolnie masz racje o ile sasiad nie ma duzego auta albo cos tam... najlepsze (i chyba nie ma tu o czym dyskutowac) sa miejsca pojedyncze o rozsadnej szerokosci. Tak jak napisalem, w tym moim bloku sa dwa miejsca ktore sa ~20% szersze niz wymalowana reszta wlasnie ze wzgledu na to co napisales - ze wzgledow konstrukcyjnych stoja tam slupy i scianki i miejsce co prawda jest wymalowane na 2.3 ale poniewaz cala wneka jest do twojej dyspozycji to faktycznie jest znacznie wiecej miejsca i nikt sie nie czepia jak staje na srodku. Najlepiej popatrzyc na cyferki ktore na tym skanie sa niewidoczne i wtedy wszystko sie wyjasni - moze sie okazac ze developer rozrzutnie dal miejsca po 2.5m i wtedy nie ma wiekszego znaczenia ktore, a moze byc tak ze te miedzy slupami maja swiatlo 2.3 i wtedy faktycznie moze byc z nimi spory problem.

 


Wtedy masz tyle samo miejsca, co jakbyś miał miejsce odgrodzone ścianami. Tyle, że ze ścianą nic nie zrobisz. A jak staniesz przy swojej granicy prawym bokiem tak, że sąsiad będzie musiał wsiadać drzwiami pasażera, to się nauczy, że to niefajne.

 

ale to co napisales dziala w dwie strony tylko jesli miejsce jest podwoje, bo przy potrojnym jesli dwa skrajne stana przy srodku to ten ze srodka wlazi przez bagaznik ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


przy potrojnym jesli dwa skrajne stana przy srodku to ten ze srodka wlazi przez bagaznik

 

Nie rozumiem. Wtedy masz "swoje" 2,3m min. czyli ze 30 cm po każdej stronie auta. A jak każdy stanie na środku swojego miejsca, to możesz skorzystać z przestrzeni wolnej na stanowisku sąsiadów i masz po 60cm z każdej strony. Jak masz ściany, to masz zawsze tylko po 30cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem. Wtedy masz "swoje" 2,3m min. czyli ze 30 cm po każdej stronie auta. A jak każdy stanie na środku swojego miejsca, to możesz skorzystać z przestrzeni wolnej na stanowisku sąsiadów i masz po 60cm z każdej strony. Jak masz ściany, to masz zawsze tylko po 30cm.

Przy ścianie brać szersze, a przynajmniej takie, żeby dało się wygodnie tyłem parkować przy ścianie lusterkiem od strony pasażera.

Ja mam miejsce od ściany, ale o szerokości 1,7 normalnego miejsca (u góry biegną rury i jest nagrzewnica) - od biedy wciskam tam drugie małe auto ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze wziął pod uwagę rozmieszczenie stale świecących lamp (zakładam, że takie w garażu są, bo chyba muszą być). Mnie się trafiło przypadkiem miejsce pod taką lampą i naprawdę przydaje się a sąsiedzi zazdroszczą. Zawsze można coś porobić przy samochodzie bez konieczności pobudzania czujnika ruchu co chwilę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem. Wtedy masz "swoje" 2,3m min. czyli ze 30 cm po każdej stronie auta. A jak każdy stanie na środku swojego miejsca, to możesz skorzystać z przestrzeni wolnej na stanowisku sąsiadów i masz po 60cm z każdej strony. Jak masz ściany, to masz zawsze tylko po 30cm.

 

jasne, ale ani slup ani sciana ci nie wjedzie na linie, ani nie stanie krzywo, po prostu zawsze tam bedzie i jesli masz miejsce miedzy slupem a sciana to zawsze masz 2.7metra i tylko od ciebie bedzie zalezalo czy z obu stron masz 30cm czy z jednej grubosc lakieru a z drugiej 60cm.

 

A co jesli gosc obok bedzie mial A8 albo busa? zeby wysiasc bedzie sie musial przytulic gdzies a z drugiej strony bedzie mial tyle miejsca zeby drzwi otworzyc... pol biedy jesli te drzwi bedzie otwieral od wspolnej lini, bo jesli bedzie mu pasowalo od drugiej strony to notorycznie bedzie 'wystawal' na twoim miejscu ograniczajac ci mozliwosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej weź takie, gdzie naprzeciwo też jest miejsce parkingowe,a nie ściana - wtedy masz większe pole do manewru, zwłaszcza ja naprzeciwko nikt nie będzie stał :D a najlepsze są te miejsca po prawej, które nie są zaznaczone, ale rozumiem przez to że są już zajęte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.