Skocz do zawartości

Działka, Projekt, Budowa, DOM...


nikt-znany

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy temat, tj. działka  już jest. 32m szerokości, niecałe 40m po długości. Gaz, prąd, woda, a być może kanalizacja będą.

 

Dzięki temu, że nie jest to działka z tych wąskich to mamy problem z drugim tematem: wyborem projektu :hehe:

Na początku był pomysł na parterówkę.  Wtedy nr 1 to było to:

https://www.homekoncept.com.pl/produkt/projekt-domu-homekoncept-31#additional_information

Jednak analizując za i przeciw wyszło, że lepszy będzie prosty domek z dwuspadowym dachem, jednym pokojem na dole i 3 na górze oraz dużym garażem z płaskim dachem. WZ pozwalają na płaski dach. Do tego opcja zrobienia tarasu na garażu jest plusem z uwagi na fajne walory widokowe działki - działka od strony od której będzie garaż oferuje fajny widok na okolicę. W płaskaczu nic nie byłoby widać.

Z tego typu projektów wpadł w oko ten:

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-malinowkach-4-g2-m55422f6b9dd71

Zmiany w obu to powiększenie garażu. W pierwszym i drugim poszerzenie o 1m. Jednak w parterówce ilość zmian jakie potrzeba byłoby nanieść jest bardzo duża. Drugi to praktycznie powiększenie garażu, zmiana jednego okna na większe i tyle. Poza tym wstępnie analizując koszty (choć przy drugim projekcie, dzięki idiotycznemu podejściu gamoni z Archona, oszacowanie kosztów jest bardzo trudne i dość niemiarodajne) drożej wyjdzie parterówka.

Poza tym minusem parterówki jest to, że bardzo nieoptymalnie zajmie miejsce na działce, w przyszłości praktycznie uniemożliwi wybudowanie garażu wolnostojącego (gdyby była taka chęć).

Plus to brak schodów, za tym też idzie szereg minusów :phi:

 

Jakie widzicie plusy dodatnie i ujemne obu projektów? Ewentualne propozycje podobnych projektów również mile widziane. Projektów z dwuspadowym dachem, nieurozmaiconych "kukułkami", oraz płaskim dachem nad garażem jest bardzo mało. Zapewne z uwagi na to, że w większości przypadków warunki zabudowy nie dopuszczają płaskich dachów.

 

Reku - iść w to? Szczerze mam chęć pociągnąć jedynie kanały pod reku, wyznaczyć miejsce pod rekuperator, ale i tak zrobić grawitacyjną... 

Ogrzewanie gazem, pomp ciepła nie przewiduję. 

Budżet - im taniej tym lepiej, ale bez durnowatych oszczędności lub idiotycznych i niepotrzebnych wydatków.

Rodzina 2+2 + spora ilość motocykli ;l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mazi napisał:

Jakie widzicie plusy dodatnie i ujemne obu projektów?

 

o wadach i zaletach domów parterowych vs "z poddaszem" można napisać dużo. Podobnie spierać się o to, który będzie tańszy w budowie. Ja mieszkałem w parterowym, potem wybudowałem taki z poddaszem. W sumie jest ok, chociaż nie wiem czy dziś jakbym miał budować nie szedłbym jednak w kierunku parterowego...

Jedną uwagę mam. Jak będziesz robił taras nad garażem, to weź do tego jakąś sprawdzoną ekipę. Ile takich tarasów nie znam u ludzi, to z każdym jest coś nie tak i zawsze gdzieś woda cieknie, wilgoć wyłazi, tynk odpada itd. Niby nie jest to kosmiczna technologia, niby metody są sprawdzone, a jakoś nie wychodzi ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maro_t napisał:

 

o wadach i zaletach domów parterowych vs "z poddaszem" można napisać dużo. Podobnie spierać się o to, który będzie tańszy w budowie. Ja mieszkałem w parterowym, potem wybudowałem taki z poddaszem. W sumie jest ok, chociaż nie wiem czy dziś jakbym miał budować nie szedłbym jednak w kierunku parterowego...

Jedną uwagę mam. Jak będziesz robił taras nad garażem, to weź do tego jakąś sprawdzoną ekipę. Ile takich tarasów nie znam u ludzi, to z każdym jest coś nie tak i zawsze gdzieś woda cieknie, wilgoć wyłazi, tynk odpada itd. Niby nie jest to kosmiczna technologia, niby metody są sprawdzone, a jakoś nie wychodzi ;]

Już kilka osób zwracało na to uwagę... coś pewnie w tym jest.

Generalnie czemu myślałbyś nad parterówką? ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie na działce 32 m stawiam taką prostą parterówkę z płaskim dachem nad garażem. Trochę mniejszą od twoich propozycji.

Parterówka bo nie chciałem schodów, wolę jeden poziom.

Coś takiego:

dom.png

dom1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie wyjściem (co do koncepcji) był jakiś gotowy ale skończyło się na indywidualnym.

Salon z otwartą kuchnią plus trzy pokoje. Jakby go jeszcze wydłużyć to czwarty pokój też by wszedł, kwestia tylko jakie duże mają być te pokoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, mazi napisał:

Już kilka osób zwracało na to uwagę... coś pewnie w tym jest.

Generalnie czemu myślałbyś nad parterówką? ;]

 

sumarycznie wydaje mi się jednak taki dom wygodniejszy. Brak schodów, nie trzeba chodzić góra-dół, brak skosów, które utrudniają aranżację pomieszczeń na górze (problem nie istnieje w domach z płaskim dachem, u mnie jednak wymagane są skośne dachy), przy skośnym dachu automatycznie masz fajny duży strych, można łatwo założyć reku nawet w istniejącym już domu, łatwo ocieplić strop po prostu układając tak dużo wełny, jak chcesz na podłodze strychu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myśleliśmy nad domem z tarasem nad garażem, ale uwzględniając to co już @maro_t napisał odnośnie uszczelnienia stropu garażu, dodając do tego fakt, że ten taras poza tym, że będzie to na nic sie nie przyda, bo sie będzie korzystać z tarasu na dole, zrezygnowaliśmy. Lepiej tą powierzchnię przenaczyć na powierzchnię mieszkalną na górze.

I tak miał być dom w jabłonkach 8, a ostatecznie wzięliśmy dom w jabłonkach 12

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-jablonkach-8-g2-m7d3214d310f77

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-jablonkach-12-g2-m7aa22724d1941

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Znajdź projekt i daj go do "przepisania" wraz ze zmianami, wyjdzie taniej aniżeli przerabiać zakupiony.

2. Przemyśl jeszcze kilka razy ten "taras" nad garażem-więcej problemu niż pożytku, a finalnie i tak będziesz grillował na trawce na poziomie 0 bo nikt nie będzie biegał z dołu na górę z talerzami, a taras wyjdzie zapewne albo wejście w 1/2 poziomu czyli ze spocznika, albo z poziomu 1.

3. Parterówka, którą podałeś jest fikuśna i tania w budowie to ona nie będzie.

4. Zalet i wad tych z poddaszem jak i parterówek jest wiele, złotego sposobu nie ma, jak zdecydujesz się na taki z poddaszem to tylko 2 spady dachu i podniesiona kolankowa ściana, wtedy masz skosy ale pomieszczenia są ustawne, u znajomych co mają 4 spady dachu pomieszczenia na górze to masakra 3 skosy i 4 ściana z otworem drzwiowym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie tylko i wyłącznie parterówka.

Jak pomyślę o schodach to już mi się nie chce wchodzić.A co będzie za parę lat ??

U mnie parterówka wyszła taka trochę stodoła. 25 metrów długości w sumie :)

Masz dużą działkę to spokojnie powinna się zmieścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, AkuQ napisał:

1. Znajdź projekt i daj go do "przepisania" wraz ze zmianami, wyjdzie taniej aniżeli przerabiać zakupiony.

2. Przemyśl jeszcze kilka razy ten "taras" nad garażem-więcej problemu niż pożytku, a finalnie i tak będziesz grillował na trawce na poziomie 0 bo nikt nie będzie biegał z dołu na górę z talerzami, a taras wyjdzie zapewne albo wejście w 1/2 poziomu czyli ze spocznika, albo z poziomu 1.

3. Parterówka, którą podałeś jest fikuśna i tania w budowie to ona nie będzie.

4. Zalet i wad tych z poddaszem jak i parterówek jest wiele, złotego sposobu nie ma, jak zdecydujesz się na taki z poddaszem to tylko 2 spady dachu i podniesiona kolankowa ściana, wtedy masz skosy ale pomieszczenia są ustawne, u znajomych co mają 4 spady dachu pomieszczenia na górze to masakra 3 skosy i 4 ściana z otworem drzwiowym...

1. Projekt to 3k, adaptacja pewnie też podobnie. Za 6k mało kto się podejmie zrobienia całości od zera. Za 12 już tak.

2. Nie widzę innego rozwiązania - dachu nad tarasem nie chcemy, bo wyjdzie stodoła. Z drugiej strony przy garażu o powierzchni 50m2 to ten taras będzie bezsensownie wielki. Tak źle i tak niedobrze. Pewnym rozwiązaniem byłyby schody bezposrednio z zewnątrz, wtedy można połączyć oba tarasy - dolny i górny. 

3. Z tego co widzę pół bańki na tą parterówkę to będzie mało, a ten w tej kwocie powinien spokojnie zamknąć się.

4. To wiem - kiedyś więcej plusów widziałem w parterówce, teraz w takim z poddaszem:

a) mając jeden pokój na dole na starość można mieszkać tylko na dole, góra może stać pusta - albo któryś dzieciak może tam urzędować ze swoją rodziną

b) na górze można mniej dbać o porządek ;l bo  i tak ta oficjalna, goscinna czesc jest na dole

c) mniejsza powierzchnia dachu, stropu, fundamentów, mniej zajmie działki, dzięki czemu można coś jeszcze zaplanować na niej...

I pewnie wiele więcej. 

Zaś parterówka ma jeden plus:  brak schodów, a z drugiej strony wieksze zageszczenie pokoi w "strefie sypialnianej", mniejsza prywatnosc, wieksza powierzchnia działki zajęta przez budynek, a przez to mniej optymalnie wykorzystana.

Wizualnie bardziej podobają mi się parterówki, funkcjonalnie wolę "malinówkę" :-)

 

Na ten moment bedzie opcja z poddaszem, w kwietniu ostateczna decyzja i zakup.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mazi napisał:

1. Projekt to 3k, adaptacja pewnie też podobnie. Za 6k mało kto się podejmie zrobienia całości od zera. Za 12 już tak.

Porozglądaj się po okolicy. Ja w 2014 płaciłem 4.2kzł z tego co pamiętam, odbyło się to tak, że pokazałem w necie, który projekt chcę, omówiliśmy kilka zmian jak powiększenie garażu, kotłowni, zwrócił mi uwagę na schody wchodzące w salon. przenieśliśmy kominek na ścianę ze środka salonu, powiększona łazienka, na górze zamiast 3 pokoi i dużego korytarza są 4 mniejsze i mały korytarz, doszedł strych, spiżarka wylądowała pod schodami i kilka innych drobniejszych zmian. Narysował gość od podstaw, facet miał też uprawnienia kierownika budowy więc znał się na rzeczy nie tylko z teorii, ale kierownika miałem innego. Potem ogarnął mi w cenie całe zatwierdzenie papierologii w starostwie. Goły projekt kosztował 2400zł i 1500 adaptacja więc praktycznie w tej samej cenie miałem zrobiony od podstaw taki jak chciałem.

9 godzin temu, mazi napisał:

2. Nie widzę innego rozwiązania - dachu nad tarasem nie chcemy, bo wyjdzie stodoła.

Zawsze jest jakieś rozwiązanie. Słuchaj ludzi co mają już domy z takimi tarasami, zobaczysz, że praktycznie z tego się nie korzysta, a z dodatkowego pomieszczenia i owszem. Dumaj dumaj...Zawsze wyobrażaj sobie od strony praktycznej, grillujesz w ogrodzie, znajomi na tarasie na górze, kobieta i Ty biegacie z kuchni, ogrodu na górę na ten taras i z powrotem z byle pierdołą itd. -mega nie funkcjonalnie, a poleżeć na leżaku czy napić się porannej kawy-zrobisz kilka razy na początku i tyle tego będzie :)

9 godzin temu, mazi napisał:

Na ten moment bedzie opcja z poddaszem, w kwietniu ostateczna decyzja i zakup.

Powodzonka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.03.2018 o 20:42, maro_t napisał:

... Ile takich tarasów nie znam u ludzi, to z każdym jest coś nie tak i zawsze gdzieś woda cieknie, wilgoć wyłazi, tynk odpada itd. ...

 

Mam coś podobnego, czyli wykusz na parterze i nad nim mini balkon. Po 5 latach niestety potwierdzam twoją opinię. Mimo wydawało się dobrej izolacji, obróbki blacharskiej i ocieplenia gdzieś ta wilgoć się dostaje. Widać to na tynku, który miejscami zaczyna puchnąć.

Masz może sprawdzone rozwiązania, opisy, linki jak to powinno wyglądać od strony wykonawczej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Tomrad napisał:

 

Mam coś podobnego, czyli wykusz na parterze i nad nim mini balkon. Po 5 latach niestety potwierdzam twoją opinię. Mimo wydawało się dobrej izolacji, obróbki blacharskiej i ocieplenia gdzieś ta wilgoć się dostaje. Widać to na tynku, który miejscami zaczyna puchnąć.

Masz może sprawdzone rozwiązania, opisy, linki jak to powinno wyglądać od strony wykonawczej? 

 

ja specjalnie wybrałem taki projekt, żeby nie mieć takich rozwiązań, więc nie znam się na nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, bielaPL napisał:

Taras nad garażem jest słaby. Kosztuje to więcej niż zadaszenie a jak jest to ludzie jednak rzadko z tego korzystają.

Kosztowo będzie porównywalnie z dachem, minimalnie taniej. Poza tym w gre dach nad garazem nie wchodzi, bo stodoła wyjdzie z tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, mazi napisał:

Poza tym w gre dach nad garazem nie wchodzi, bo stodoła wyjdzie z tego.

 

Wyszedłem z tego samego założenia i dlatego dach nad garażem płaski plus garaż lekko cofnięty do tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosztowo będzie porównywalnie z dachem, minimalnie taniej. Poza tym w gre dach nad garazem nie wchodzi, bo stodoła wyjdzie z tego.
Tylko tu na niczym nie oszczedzaj. Bo się zemści. Wszystko premium rób.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.04.2018 o 14:36, jarekpe0 napisał:

My w zeszłym roku zrobiliśmy taras na garażu, troche było z tym pracy bo trzeba było całą dachówkę zdjąć, ale przy okazji zrobiliśmy konserwację dachu na całym domu.

 

Jaką metodą wykonaliście hydro i termoizolację, jaki był mniej więcej koszt na m2 ?

Coraz bardziej zastanawia mnie ten płaski dach nad garażem... i im więcej opinii tym jestem bardziej skłonny szukać innego projektu/rozwiązania. Każdy narzeka. Dodać jeszcze problem ze znalezieniem fachowców, którzy będą wiedzieli jak to poprawnie zaizolować i chore koszty wychodzi, że to nie ma sensu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką metodą wykonaliście hydro i termoizolację, jaki był mniej więcej koszt na m2 ?
Coraz bardziej zastanawia mnie ten płaski dach nad garażem... i im więcej opinii tym jestem bardziej skłonny szukać innego projektu/rozwiązania. Każdy narzeka. Dodać jeszcze problem ze znalezieniem fachowców, którzy będą wiedzieli jak to poprawnie zaizolować i chore koszty wychodzi, że to nie ma sensu :-)
Chyba nic tańszego i bardziej niezawodnego nie znajdziesz od papy, a na niej deski tarasowe na ruszcie.

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, luccass napisał:

Chyba nic tańszego i bardziej niezawodnego nie znajdziesz od papy, a na niej deski tarasowe na ruszcie.

tapatalked
 

Papa - co pod nią?

Jakiego drewna użyłeś, z kompozytu czy naturalnego?

 

Sumarycznie jaki Ci wyszedł koszt wykonania izolacji, izolacji+podłogi za m2? Liczyłeś to?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, luccass napisał:

Chyba nic tańszego i bardziej niezawodnego nie znajdziesz od papy, a na niej deski tarasowe na ruszcie.

tapatalked
 

w upalne lato zapach rozgrzanej papy potrafi zepsuć niejedna miłą chwilę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.