Skocz do zawartości

Tanio na Orlenie...


K3

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, format napisał:

 

Teraz to już zgodnie z sumieniem mogę nakleić, bo wiesz, jak dawali prąd za darmo to płacili za to dywidendą dla @Cinos, tak więc business is business, sorry winnetou ;]

 

Za darmo powiadasz..... nie ma nic za darmo..... są jeszcze latarnie .... uliczne nie morskie , tam można się podłączyć ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Ariibyd napisał:

 

Janusz nie powinien się przejmować byle pierdołami.... tak myślę

a wracając do meritum sprawy...

kupić agregat na ropę.... pojechać na A1 (daleko nie masz) tam imiennicy sprzedają na MOPach i będzie tanio :) - pasi ... na pewno pasi.... a reszta jak zostanie przeznacz na coś pożytecznego .... wpłać gdzieś

 

Ocho, pite było :oki:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, mrBEAN napisał:

mając prąd w domu za 30 gr/kWh

kto ma taką stawkę? Tylko posiadacze II taryfy w godzinach nocnych.

Stawki domowe są sztucznie trzymane poniżej kosztów produkcji energii - jak długo jeszcze ten stan się utrzyma?

Realnie za 2-3 lata będziemy płacić tyle co wkleiłeś w taryfie dla firm.

A jak będą traktowani i rozliczani prosumenci z własnymi panelami i wiatrakami to się jeszcze okaże, ale scenariusz z dużo niższą stawką odkupu "nadwyżek" lub mniej korzystnego rozliczania energii oddanej do sieci wydaje się również realny.

 

Edit: Właśnie URE zatwierdził taryfy na 2021 - wliczając "opłaty mocowe", 13% drożej niż w tym roku.

Edytowane przez iwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, iwik napisał:

kto ma taką stawkę? Tylko posiadacze II taryfy w godzinach nocnych.

Stawki domowe są sztucznie trzymane poniżej kosztów produkcji energii - jak długo jeszcze ten stan się utrzyma?

Realnie za 2-3 lata będziemy płacić tyle co wkleiłeś w taryfie dla firm.

A jak będą traktowani i rozliczani prosumenci z własnymi panelami i wiatrakami to się jeszcze okaże, ale scenariusz z dużo niższą stawką odkupu "nadwyżek" lub mniej korzystnego rozliczania energii oddanej do sieci wydaje się również realny.

 

Edit: Właśnie URE zatwierdził taryfy na 2021 - wliczając "opłaty mocowe", 13% drożej niż w tym roku.

Każdy rozsądny, który w gospodarstwie ma większy odbiornik typu bufor, bojler, EV, pompa ciepła itp.

 

Podoba mi się to jojczenie, zawsze źle i snucie czarnych wizji 😁 A życie i tak swoje. 
 

Co do opłaty mocowej, to dla gospodarstw domowych jest w formie dodatkowego abonamenty, cena kWh się nie zmienia 😛 I w tą stronę będą szły rachunki, dodatkowych stałych opłat, bo prądu będzie aż nadto ;) 

 

Gospodarstwa domowe zapłacą miesięcznie: 

  • 2,30 zł przy zużyciu mniejszym niż 500 kWh rocznie,
  • 5,51 zł przy zużyciu od 500 kWh do 1200 kWh rocznie,
  • 9,19 zł przy zużyciu powyżej 1200 kWh do 2800 kWh,
  • 12,87 zł przy zużyciu powyżej 2800 kWh.”
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, mrBEAN napisał:

Gospodarstwa domowe zapłacą miesięcznie: 

  • 2,30 zł przy zużyciu mniejszym niż 500 kWh rocznie,
  • 5,51 zł przy zużyciu od 500 kWh do 1200 kWh rocznie,
  • 9,19 zł przy zużyciu powyżej 1200 kWh do 2800 kWh,
  • 12,87 zł przy zużyciu powyżej 2800 kWh.”

Gdzie trzeba mieszkac zeby zuwyaz rocznie ponizej 500kWh? U mnie tyle miesiecznie pewnie wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, mrBEAN napisał:

cena kWh się nie zmienia

2 lata temu podpisywałem umowę (G11) na 25 groszy za kWh (bez opłat dystrybucyjnych). Teraz musiałbym podpisać już za 36 groszy u tego samego operatora w tej samej taryfie. Rzeczywiście cena prawie się nie zmieniła - wzrost jedynie o 40% 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, zinger napisał:

Gdzie trzeba mieszkac zeby zuwyaz rocznie ponizej 500kWh? U mnie tyle miesiecznie pewnie wychodzi.

A o samotnie mieszkających nie zapominasz?

Moja babcia przykładowo jest poniżej tego progu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, iwik napisał:

2 lata temu podpisywałem umowę (G11) na 25 groszy za kWh (bez opłat dystrybucyjnych). Teraz musiałbym podpisać już za 36 groszy u tego samego operatora w tej samej taryfie. Rzeczywiście cena prawie się nie zmieniła - wzrost jedynie o 40% 😄

Zdaje się rozmawialiśmy na temat nowej opłaty mocowej? Czyż nie?

 

A, że w ostatnich latach w końcu ruszyli ceny, to jest wynikiem tego, że przez ostatnie 10 lat ceny się nie zmieniały, a w zasadzie nawet minimalnie taniał prąd. 

Gównie rosną opłaty stałe, dochodzą różne dziwne abonamenty, podatki itd.

 

Płacić i nie dyskutować 😄 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, mrBEAN napisał:

A o samotnie mieszkających nie zapominasz?

Moja babcia przykładowo jest poniżej tego progu.

No moze, osobiscie nie znam nikogo takiego. Chcialbym zobaczyc % rozklad tej podwyzki na gospodarstwa, imo wiekszosc gospodarstw bedzie jednak w gornych widelkach, szczegolnie tych miekszajacych w domach. Nie pamietam jakie mialem zuzycie w bloku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mrBEAN napisał:

Gównie rosną opłaty stałe, dochodzą różne dziwne abonamenty, podatki itd.

Rosną i będą rosły, bo nadal jesteśmy z ceną dla gospodarstw domowych poniżej kosztów produkcji (w końcu "wyngiel", kopalnie i 1.5 miliarda utopione w Ostrołękę II same się nie sfinansują 😄). Dlatego 80 gr. za kWh dla Kowalskiego w perspektywie 2 lat to wcale nie jest czarnowidztwo (już teraz mamy ponad 60), tylko bardzo realna perspektywa.

Tak rysuję zagrożenia, jakby ktoś liczył, że kupi EV i będzie jeździł "prawie za darmo" przez 10 lat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, zinger napisał:

No moze, osobiscie nie znam nikogo takiego. Chcialbym zobaczyc % rozklad tej podwyzki na gospodarstwa, imo wiekszosc gospodarstw bedzie jednak w gornych widelkach, szczegolnie tych miekszajacych w domach. Nie pamietam jakie mialem zuzycie w bloku.

W domu bez bojlera i EV miałem ok. 1200-1300 kWh rocznie.

Znajomi z dwójką dzieci w mieszkaniu mają ok. 1500 kWh.

 

Ja w tym roku dobijam do 8000 kWh :hehe: Bojler (2000 kWh rocznie), auto (niecałe 5000 kWh)

 

"Według oficjalnych danych średnie zużycie prądu w mieszkaniu wynosi jednak od 1900 do 2500 kWh dla rodziny 4 osobowej. Około 1200 do 1500 kWh w przypadku rodzin 2 osobowych oraz w przypadku singli około 1000 kWh. Dla dokładnych danych najlepiej wykonać jednak samodzielne obliczenia."

 

http://www.polskidom.com.pl/srednie-zuzycie-pradu-w-mieszkaniu-a-cena-energii-elektrycznej/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, iwik napisał:

Rosną i będą rosły, bo nadal jesteśmy z ceną dla gospodarstw domowych poniżej kosztów produkcji (w końcu "wyngiel", kopalnie i 1.5 miliarda utopione w Ostrołękę II same się nie sfinansują 😄). Dlatego 80 gr. za kWh dla Kowalskiego w perspektywie 2 lat to wcale nie jest czarnowidztwo (już teraz mamy ponad 60), tylko bardzo realna perspektywa.

Tak rysuję zagrożenia, jakby ktoś liczył, że kupi EV i będzie jeździł "prawie za darmo" przez 10 lat ;)

Dlatego nie kupować, patrzeć i się oblizywać! ;]

Tymczasem mojemu EV najbardziej smakuje ten prąd za 0,32 zł za kWh :jem:

 

Nim dojdzie do jakichś poważnych zmian, to EV będą i tak już w cenie spalinowych, więc po prostu będzie tak samo w najgorszym razie. 

 

Interesująco natomiast się rysuje kwestia EV jako buforu, i działanie dwustronne. Ładujesz w nocy lub z PV, a oddajesz część do sieci lub potrzeby domu za dnia.

Zobaczymy co przyniesie przyszłość, bo rysuje się ciekawie jakby nie było, w końcu coś drgnęło w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, mrBEAN napisał:

Interesująco natomiast się rysuje kwestia EV jako buforu, i działanie dwustronne. Ładujesz w nocy lub z PV, a oddajesz część do sieci lub potrzeby domu za dnia.

O tym już tutaj pisaliśmy, to ciekawa koncepcja jak najbardziej, również jako dopełnienie paneli słonecznych. Jest tylko jedna wada tego rozwiązania - auto musi w dzień stać w garażu podłączone do sieci zamiast jeździć po mieście 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, mrBEAN napisał:

Interesująco natomiast się rysuje kwestia EV jako buforu, i działanie dwustronne. Ładujesz w nocy lub z PV, a oddajesz część do sieci lub potrzeby domu za dnia.

 

Raczej nie u nas. Tylko chademo umie w dwie strony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, iwik napisał:

O tym już tutaj pisaliśmy, to ciekawa koncepcja jak najbardziej, również jako dopełnienie paneli słonecznych. Jest tylko jedna wada tego rozwiązania - auto musi w dzień stać w garażu podłączone do sieci zamiast jeździć po mieście 😄

 

Nie. Auto ma stać w garażu po powrocie z pracy, gdy zaczyna się największy pobór.

 

A jeśli chcemy na okrętkę być offgrid, to na ścianie garażu powerbanka można zamontować.

Koszt już coraz mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, format napisał:

 

Raczej nie u nas. Tylko chademo umie w dwie strony. 

 

Spokojnie. 

Nowe EV od Hultaja i Kia już będę miały coś w ten deseń również.

 

"

Domowa elektrownia

A teraz wisienka na torcie – platformę E-GMP skonstruowano tak, aby baterie nie tylko przyjmowały prąd, ale go także oddawały. Mowa o funkcji Vahicle-to-Load (V2L). Jak to działa? Wyobraźcie sobie, że w domu zabrakło prądu. Mając elektryka nie będziecie musieli już bawić się w agregaty spalinowe, zapalanie świeczek i odpalanie gazowej kuchenki turystycznej. Wystarczy, że podepniecie auto do instalacji domowej, a ono „odda” prąd zgromadzony w swoich bateriach! Oczywiście o napięciu 230V. Maksymalna moc to 3,5 kW – to wystarczy do uruchomiania kuchenki elektrycznej, włączenia oświetlenia, telewizora, klimatyzatora, lodówki. Byle nie wszystkiego jednocześnie. Co więcej, system V2L może służyć także do ładowania innego auta elektrycznego. 

"

 

https://kiawiarnia.pl/zupelnie-nowa-elektryczna-kia-nadjezdza/

Edytowane przez mrBEAN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, mrBEAN napisał:

Spokojnie. 

Nowe EV od Hultaja i Kia już będę miały coś w ten deseń również.

 

Ale że jak? Samochód będzie miał gniazdo schuko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, format napisał:

 

Ale że jak? Samochód będzie miał gniazdo schuko?

Prawdopodobnie tak. Może nawet nie jedno.

 

Do wykorzystania będzie zdaje się 23 kWh, tyle BMS będzie pozwalał podebrać. 

Zaraz znajdę info na ten temat.  

 

Edit: 24 kWh :)

"It will also be the first electric vehicle in the world to feature V2L (Vehicle to Load), which allows users to freely use up to 24 kWh of electricity. As a result, it is ideal for camping."

 

Założenie jest też takie, że jedziesz w teren, albo jako wóz ratowniczy i inne takie, i masz ze sobą powerbanka na 24 kWh.

Do zasilenia food trucka idealne ;) 

 

Wpinając w to dom, masz 24 kWh do wykorzystania, na 2-3 doby wystarczy.

Można będzie z darmowych ładowarek prąd do domu przywozić :hehe: 

Edytowane przez mrBEAN
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kiwal napisał:

Ja sie nie znam, ale jak sie wtedy zabezpieczasz zeby cala okolica z twojego aku pradu nie pobierala?

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
 

 

Instalacja musi być do tego przystosowana, tak jak przy off grid.

Czyli musisz mieć możliwość odcięcia się od słupa, można to zrobić by odcinało automatycznie, można ręcznie wajchą ;) 

 

Tak naprawdę to już dzieje w równoległym świecie, tylko my jak zwykle o tym się dowiemy za 10 lat ;) 

 

Rynek już czeka na klientów ;) 

https://wysokienapiecie.pl/23594-domowe-magazyny-energii-wchodza-na-rynek/

https://globenergia.pl/magazyn/magazyny-energii-domowe-i-komercyjne/

https://www.tauron.pl/dla-domu/urzadzenia/magazyn-energii

 

tesla pack.jpg

 

 

A po "taniości", montujesz używane aku z Leafa na ścianie ;) 

 

Edytowane przez mrBEAN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, mrBEAN said:

A po "taniości", montujesz używane aku z Leafa na ścianie ;) 

 

 

mądrzejsze pół kącika ci pisze, że używane aku aut pseudoekologicznych nie mieszczą się już na wysypiskach, a ty dalej swoje... 

 

:kara:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Spokojnie. 
Nowe EV od Hultaja i Kia już będę miały coś w ten deseń również.
 
"

Domowa elektrownia

A teraz wisienka na torcie – platformę E-GMP skonstruowano tak, aby baterie nie tylko przyjmowały prąd, ale go także oddawały. Mowa o funkcji Vahicle-to-Load (V2L). Jak to działa? Wyobraźcie sobie, że w domu zabrakło prądu. Mając elektryka nie będziecie musieli już bawić się w agregaty spalinowe, zapalanie świeczek i odpalanie gazowej kuchenki turystycznej. Wystarczy, że podepniecie auto do instalacji domowej, a ono „odda” prąd zgromadzony w swoich bateriach! Oczywiście o napięciu 230V. Maksymalna moc to 3,5 kW – to wystarczy do uruchomiania kuchenki elektrycznej, włączenia oświetlenia, telewizora, klimatyzatora, lodówki. Byle nie wszystkiego jednocześnie. Co więcej, system V2L może służyć także do ładowania innego auta elektrycznego. 

"
 
https://kiawiarnia.pl/zupelnie-nowa-elektryczna-kia-nadjezdza/
Outlander na Japonię ma to w opcji. Mało tego można odpalić spalinowy i produkować prąd z paliwa.

Wysłane z tel.

  • Lubię to 1
  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, zinger napisał:

No moze, osobiscie nie znam nikogo takiego. Chcialbym zobaczyc % rozklad tej podwyzki na gospodarstwa, imo wiekszosc gospodarstw bedzie jednak w gornych widelkach, szczegolnie tych miekszajacych w domach. Nie pamietam jakie mialem zuzycie w bloku.

 

u mnie  wbloku ok 250-300 miesiecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, mrBEAN napisał:

Wpinając w to dom, masz 24 kWh do wykorzystania, na 2-3 doby wystarczy.

Można będzie z darmowych ładowarek prąd do domu przywozić :hehe: 

Mnie się podoba. Będzie przydatne jako chwilowe zabezpieczenie przed lokalnymi blackoutami, spowodowanymi przez nierównomierną produkcję PV i deficyty wynikające wyłączania tradycyjnych bloków energetycznych ;)

Darmowe ładowarki w przyrodzie występować za chwilę nie będą. 😄

(i bardzo słusznie, bo za 'darmowe' płacą Ci, którzy z nich nie korzystają) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, iwik napisał:

Mnie się podoba. Będzie przydatne jako chwilowe zabezpieczenie przed lokalnymi blackoutami,

 

Ja tylko chcę dodać że taki przełączalny on/off-grid jest dość skomplikowany. Jak masz twój falownik w aucie się rozjedzie z siecią, a rozjedzie się w moment to po powrocie zasilania będziesz miał międzyfazowe takie że wątpię by cokolwiek, łącznie z falownikiem, przetrwało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, iwik said:

Mnie się podoba. Będzie przydatne jako chwilowe zabezpieczenie przed lokalnymi blackoutami, spowodowanymi przez nierównomierną produkcję PV i deficyty wynikające wyłączania tradycyjnych bloków energetycznych ;)

 

Tak.

 

1 hour ago, iwik said:

Darmowe ładowarki w przyrodzie występować za chwilę nie będą. 😄

 

Aha, kiedy zniknie ostatnia darmowa ładowarka?

Chwila to dzień, miesiąc czy rok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ppmarian napisał:

Outlander na Japonię ma to w opcji. Mało tego można odpalić spalinowy i produkować prąd z paliwa.

Wysłane z tel.
 

 

Ciekawe.

W sumie w swoim garażu też tak mam. Z prawej w garażu mam spalinowe Volvo, obok na ścianie wisi inwerter z aku do zasilania awaryjnego, wystarczy więc odpalić auto i podpiąć akumulatory. Po lewej stoi Skoda a obok wisi ładowarka, więc albo ładuje albo produkuje :phi:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, HelixSv napisał:

Aha, kiedy zniknie ostatnia darmowa ładowarka?

Chwila to dzień, miesiąc czy rok?

 

Podłączam się pod pytanie. Zawsze dobrze posłuchać głosu specjalisty :jem: :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, iwik napisał:

Mnie się podoba. Będzie przydatne jako chwilowe zabezpieczenie przed lokalnymi blackoutami, spowodowanymi przez nierównomierną produkcję PV i deficyty wynikające wyłączania tradycyjnych bloków energetycznych ;)

Darmowe ładowarki w przyrodzie występować za chwilę nie będą. 😄

(i bardzo słusznie, bo za 'darmowe' płacą Ci, którzy z nich nie korzystają) 

Genialne :)

Dalej to samo jojczenie 😅

Sceptycy już wspominają o blackoutach od nastu lat i jakoś ich nie widać. 
Dlaczego ludzie rozpatrują rozwój w jednej dziedzinie w przyszłości, na podstawie obecnego stanu. Świat mnie stoi w miejscu. Dostosuje się do nowych potrzeb, bo tak jest od zawsze. 
 

Wskaż w takim razie konkretnie kiedy te blackouty? Który rok szacujesz? Zamieniam się w słuch :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Ciekawe.
W sumie w swoim garażu też tak mam. Z prawej w garażu mam spalinowe Volvo, obok na ścianie wisi inwerter z aku do zasilania awaryjnego, wystarczy więc odpalić auto i podpiąć akumulatory. Po lewej stoi Skoda a obok wisi ładowarka, więc albo ładuje albo produkuje :phi:.
Patent z przetwornica 12/230v 1kw miałem juz 10lat temu bo bardzo często mieliśmy zaniki.

Pamiętam że najdłużej korzystaliśmy z tego podczas dużych mrozów ponad 10h non-stop. Czyli właśnie auto stało z zapalonym silnikiem przed garażem z podpięta przetwornica.

Wysłane z tel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, ppmarian napisał:

Patent z przetwornica 12/230v 1kw miałem juz 10lat temu bo bardzo często mieliśmy zaniki.

Pamiętam że najdłużej korzystaliśmy z tego podczas dużych mrozów ponad 10h non-stop. Czyli właśnie auto stało z zapalonym silnikiem przed garażem z podpięta przetwornica.

Wysłane z tel.
 

Ja zakupiłem po tym jak 20h zimą nie było prądu :facepalm:. Od ok 3 lat to tak do godziny zaniki u mnie są, więc nie opłaca się auta odpalać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.